• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Imam jednu stranu traka dužine 100 m. Kada sredstvo krene u traku na kraju se pojavi za 10 min, i kad prekinem sredstvo čista voda opet dođe za 10 min. Ja mogu po palenju pumpe odmah pustiti sredstvo i ono će za minut dva biti već na kraju trake, i to sve pustiti za 5 min, ali da bi sve izašlo iz trake treba da radi 10 min. Drugi dio trake je dug 63m, i imam trake 50 m u velikim plastenicima.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Najboljeti je ako možeš napravi sredstvo u neko bure (200, 500 ili 1000l), pa iz njega povuci direktno u sistem nekom manjom pumpom, pa kad izvuče sredstvo iz bureta uspi još 20-50 litara vode da ispereš samo pumpu i glvani dovod, a iz crijeva KPK voda sa sredstvom će sama izaći.
Takođe nemo uključivati puno redova, napravi dobar što bolji pritisak, da tečnost doće što prije do kraja trake KPK (mora od početka do kraja doći za nikih minut da 2 maksimalno), kako bi što ravnomjernije rasporedio tečnost.
Isprobaj prvo sa vodom da vidiš koliko ti treba tačno tečnosti i koliko redova možeš zaliti i obavezno provjeri rukom-prstima koliko je tečnosti doslo oko same parike.
Takođe računaj da ćeš sigurno 50% više sredstva potrošiti nego kad budeš ručno zalijevao.

Edit:
Imaj u vidu još jednu stvar prednosti kod ručnog zalijevanja, da će sredstvo odmah doći u kontakt sa paprikom odnosno korjenovim vratom.
 
Posljednje uređivanje:

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Problem je kod traka kpk da bi biljka dobila vodu potrebno je bar 30 min zaljevati, a 5 i 10 min je jako malo vode, to je oko 08 l na metar, a sa druge strane 20000 biljaka puta 2 dcl je 4000 l vode. Za ručno zaljevanje veoma veliki posao.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Moraš nešto osmisliti. Takođe mislim da 0,8L na metar nije malo za tu namjenu. Probaj 10 min zalijevati vodom pa ugasi pumpu, pa onda provjeri nakon jedno pola sata koliko je vlažno.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
To znam unaprijed. Prije bušenja rupa kraj trake za sadnju zalijem 1h da se rupe ne osipaju, tako da 10 min nije ništa, nebi ni stiglo do biljke, pogotovo što su kapaljke 20 cm jedna od druge.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Jedino mi onda pada na pamet, bačva od 1000l na traktor ili u prskalicu za prskanje, pa sa baštanckim crijevom od struka do struka, a na kraju staviš neku slavinu kao pištolj za točenje goriva.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Može i tako, imam prskalicu 330 l koju koristim za krečenje plastenika i na njoj crijevo oko 35 m. Tu me jedino buni ako je zemljište zaraženo a dejstvo hemije je oko 15 dana, šta posle tih 15 dana.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Pa zato se i primjenjuje, mislim da će dva tretmana biti sasvim dovoljna.

Evo sad nešto malo čitam detaljnije o sredstvu na bazi Metalaksil-M. Piše da ide u konc. 2l u 1000 litara vode zalijevanjem po biljci sa 1 dcl tečnosti. Što znači da ti treba ukupno 4 l sredstava za zalijevanje 20 000 biljaka. Uf što nije baš tako jeftino.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Može i tako, imam prskalicu 330 l koju koristim za krečenje plastenika i na njoj crijevo oko 35 m. Tu me jedino buni ako je zemljište zaraženo a dejstvo hemije je oko 15 dana, šta posle tih 15 dana.

Kako krečiš plastenik, čime? I ako može opiši postupak.
Imam plastenik 12 m širine, 5,5 visine. Sjećam se davno da mi je stari to radio na svom plasteniku i koliko se sjećam puno bolje obara temperaturu od mreža za zasjenjivanje. Je li tako?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Evo sad nešto malo čitam detaljnije o sredstvu na bazi Metalaksil-M. Piše da ide u konc. 2l u 1000 litara vode zalijevanjem po biljci sa 1 dcl tečnosti. Što znači da ti treba ukupno 4 l sredstava za zalijevanje 20 000 biljaka. Uf što nije baš tako jeftino.
To je oko 500 e, a do sada sam dao oko 250 e. Previše para a rezultat nije siguran. Odustaću više od tretiranja na 4000m2, a nastaviću na mladoj paprici 2000m2. Za dan dva ću njoj pustiti kroz kpk drugu dozu. Prva je bila 125 ml na 1000m2 a drugu ću uraditi sa 250 ml na 1000m2.

Kako krečiš plastenik, čime? I ako može opiši postupak.
Imam plastenik 12 m širine, 5,5 visine. Sjećam se davno da mi je stari to radio na svom plasteniku i koliko se sjećam puno bolje obara temperaturu od mreža za zasjenjivanje. Je li tako?
Imam prskalicu Agromehanika 330 l. Na jedan izlaz sam stavio crijevo 1/2" , a ostali izlazi su zatvoreni osim mješača u prskalici. Između izlaza i crijeva sam ugradio sigurnosni ventil od kotla centralnog grijanja 3 bara, tako da kad zavrnem slavinu na kraju crijeva, sigurnosni ventil preusmjeri tečnost u bure prskalice da nebi puklo crijevo. Na taj načim imam stalni pritisak u crijevu oko 2.5 do 3 bara. Na kraju crijeva je pvc ventil a iza ventila je onaj dugi baštenski pištolj na kojem se reguliše širina i dužina mlaza. Prednost krečenja je što sam odrediš gustinu zatamnivanja. Gust preliv je tamno a rijetko prskanje je svjetlije. Mana kreča je ispiranje kišom pa u sezoni treba 2 do 3 krečenja. Ima varijanta krečenje sa Jupolom uz dodatak fasadeksa boje i to može da izdrži cijelu sezonu sa jednim krečenjem. Na prskalicu od 330 l vode idu 2 vreće kreča predhodno zamiješane u kantama bušilicom, oko 8 kanti treba, pa to sipati u prskalicu u kojoj ima već pola vode. Filteri u prskalici se izvade obadva jer se zaštopaju od taloga. Mješač mora raditi stalno. Ako se prskalica koristi za pesticide mora se odmah isprati da ne ostane kreča jer to posle remeti dizne.
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Pozdrav,

Pocelo mi se u paprici pojavljivati kao kolobari zutila. Odnosno kao da biljka vene. Imao sam isti problem prosle godine ali nitko nije znao sta je gdje god da sam pitao. Imam par slika pa ako netko moze protumacit sta je ili sta bi moglo biti.
 

Prilozi

  • 0169ED91-82BB-4781-B2FE-D273BB584360.jpeg
    0169ED91-82BB-4781-B2FE-D273BB584360.jpeg
    60.2 KB · Pregleda: 37
  • 9E52ECAE-2658-4190-9217-45F2A8795B2B.jpeg
    9E52ECAE-2658-4190-9217-45F2A8795B2B.jpeg
    103 KB · Pregleda: 36
  • DFFA4FB8-9220-4018-BB58-9A7BB4425D03.jpeg
    DFFA4FB8-9220-4018-BB58-9A7BB4425D03.jpeg
    100.2 KB · Pregleda: 35

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Vjerojatno virus mozaika lucerne. Ako je korijen zdrav, isčupaš jednu biljku pa pogledaš stanje korijena i vrata korijena da eliminiraš gangrenu vrata korijena i druge bolesti korijena.
Ako su deformirane žile listova, nervatura, onda je virus.
Bolest prenose vektori - lisne uši, tripsi, crveni pauk....sve što bode, siše, ide sa biljke na biljku. Zadržava se u tlu oko dvije godine.
Pa bi bilo dobro da to počupaš u svakom slučaju, da vektori ne prenose bolest na druge susjedne biljke - bolesti korijena se prenose vodom u tlu navodnjavanjem i kišom, virus ubodima - i jednostavno sada kada je to mala površina napraviš zaljevanjem kantom dezinfekciju sa litrom dezinfekcijske suspenzije po rupi.
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Hvala na odgovoru, vjerovatno je virus. S kojim sredstvom bi trebao dezinficirati?

Evo par slika, meni se ovo ne cini kao virus(mozda grijesim a i nadam se :)). Korijen mi se cini zdrav? Ili mozda grijesim?

 

Prilozi

  • 25EA7E1D-5A77-406C-956C-EC8FD64F4E19.jpeg
    25EA7E1D-5A77-406C-956C-EC8FD64F4E19.jpeg
    85.2 KB · Pregleda: 30
  • 0BEEEF36-1FD0-472F-864D-66F8515C0D99.jpeg
    0BEEEF36-1FD0-472F-864D-66F8515C0D99.jpeg
    64.7 KB · Pregleda: 29
  • 846D2183-0F81-47BD-85FA-EED1779CFE3F.jpeg
    846D2183-0F81-47BD-85FA-EED1779CFE3F.jpeg
    61.6 KB · Pregleda: 30
  • 77D9028B-9FD1-47C4-ADFA-D87533136ACA.jpeg
    77D9028B-9FD1-47C4-ADFA-D87533136ACA.jpeg
    83 KB · Pregleda: 28
  • 38251558-24A3-4DF9-AAD8-578D71D4ABFF.jpeg
    38251558-24A3-4DF9-AAD8-578D71D4ABFF.jpeg
    85.2 KB · Pregleda: 27
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh, sada kada gledam čupnuto i tako blizu poslikane biljke, jel to dolje na glavi korijena i početku stabljike odmah iznad korijena ojedina? Vidim li dobro da su tu male raspukline kore, kora nije glatka nego su smeđe - crna raspuknuća? Daj si truda i poslikaj u gro planu taj dio biljke - dakle, cijeli dio stabljike i korjenja koji su ispod razine tla, koji su pokriveni zemljom. Cjelokupno korjenje vizualno još može biti zdravo na oko, ali ako oguliš koru ili prelomiš - raspoloviš stabljiku, vidjeti ćeš ispod kore na stabljici od ispod razine tla prema gore smeđe provodne snopove.
Ako je tako, onda ti je jednostavniji problem od virusa, zemljišna fitoftora, najbolje je počupati biljke ako ih nema puno, zaliti sa najmanjim troškom tlo gdje su rasle biljke suspenzijom Ridomila duplo jačom od suspenzije za prskanje, da ne kupuješ skupi Fonganil.
Ima nekoliko tjedna kako je isti problem imao dečko kojemu sam prodala plastenik u plasteniku, biljke su isto tako izgledale u nizu, njih jedno petnaestak u dvoredu, i kada sam jednu probala isčupati da provjerim stanje korjenja bila sam iznenađena koliko ju je bilo teško isčupati jer je korjenje bilo izvanredno jako razvijeno, a biljke su zaostajale u rastu kao i tvoje. Čupala sam je jer sam zbog habitusa ( isti izgled ko kod tebe, malo bljeđa boja listova i mali ali vidljivi zaostatak u rastu) sumnjala na gangrenu vrata korijena. Bilo je samo malecko ojedina ispod tla, odmah na vratu, skoro nezamjetnih pa sam ostala zbunjena, ali su provodni snopovi kada sam stabljiku raskolila iznad vrata korijena bili smeđi, tako da sam bila uvjerena da je fitoftora. Preporučila sam mu da slike biljke pošalje fitopatologu preko maila, i ovaj mu je potvrdio da sam bila u pravu, početni stadij je bio u pitanju.
Takve se biljke mogu liječiti ali ih je bolje, ukoliko ih nema puno, počupati ih jer se svakim zalijevanjem i kišom rasprostranjivanjem vode u tlu susjedne biljke zaražavaju dalje i broj im se povećava, a lječenje (zaljevanje metalaksilom (aktivna tvar fungicida) ) se mora provoditi u najmanje dva - tri navrata: prvi puta, drugi puta za 5 - 7 dana i treći puta 10 - 14 dana nakon toga.
Pogledaj, provjeri, ako je vrat korijena u pitanju zalij da tlo za sljedeću sezonu ozdravi i bude dalje sve ok.
Nikako ne ostaviti bez liječenja biljke u tlu jer će se širiti sve dalje u redovima.
Žile listova, nervatura, izgleda normalno na ovim slikama, pa nije virus u pitanju, koliko mogu vidjeti na slikama.
Prva i četvrta slika pokazuju jedva vidljiv problem u zoni vrata korijena ako dobro vidim, a to što su listovi ponegdje naborani je drugačiji problem koji zapravo nije problem jer djeluje vizualno da su žile lista zdrave - plojka lista zna rasti zbog dosta hrane i vode brže nego žile lista, pa listovi mogu dobiti ponegdje mjehurasti izgled i to nije ništa.

Moj ti je prijedlog da kao i dečko kojem sam prodala plastenik pošalješ na mail doktoru Šubiću slike i zatražiš savjet i potvrdu moga mišljenja.
Imaš u Čakovcu Savjetodavnu službu, nađi si njihov broj pa ih nazovi i zatraži ili sam nađi broj Milorada Šubića. Danas se to preko maila rješava komotnije i brže nego nekada kada je stručnjak morao dolaziti na uvid u polje.

Našla sam ovo:

Šubić Milorad - Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede

Milorad.Subic@mps.hr
098/809168

https://www.savjetodavna.hr/directory-savjetnici/listing/milorad-subic/
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Hvala ti puno na ovakvom odgovoru i svaka cast. Poslikat cu jos kad uspijem. A i kontaktirat cu gospodina. Metalaksil je ridomil ako dobro kuzim? Ja bi najradje odmah poprsko ovako kako si navela sa ridomilom i zalio oko ovih sta su bolesne za sada.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, Ridomil ima kao aktivnu tvar metalaksil ,oko 5 - 7% kao osnovnu aktivnu tvar i dodatnu, ovisi o vrsti Ridomila, npr. mankozeb ili bakar....
Fonganil ima oko 50% metalaksila i koristi se za zaljevanje kpk sistemom ili ručno, ali je puno skuplji i bez veze je kupovati ga ako ga trebaš zbog jako male površine, pa je onda dobar i Ridomil.
.Veliš mi u PP da ti je gospodin Šubić odgovorio i potvrdio moju procjenu da je u pitanju gangrena vrata korijena i dao savjet kako to sanirati.
On je najbolji hrvatski stručnjak, magistrirao je i doktorirao fitopatologiju na osnovu osobnih pokusa sa svim na hr. tržištu dostupnim fungicidima i insekticidima, a vodi fitopatološki desetljećima cjelokupno međimursko povrtlarstvo, voćarstvo i vinogradarstvo, prema informaciji čujem da zbog izuzetne stručnosti ima i neku funkciju u Ministarstvu poljoprivrede.
Njegovi savjeti i preporuke se se za tekuću fitopatološku problematiku na području Međimurja mogu svakog utorka pročitati u lokalnom tjedniku "Međimurje", a savjeti, naravno, za iste bolesti i štetnike vrijede za cijelu Hrvatsku.
Već sam bila savjetovala na ovoj temi da se njemu obraća za mišljenje kada iskrsnu veliki problemi, a na svakome je osobna odluka hoće li savjet poslušati ili neće. :)

PS:
Možeš parcelu prskati Ridomilom jer je on trranslaminarni fungicid, putuje po biljci a tamo gdje je bio problem zemlju zalijati - ako si počupao i sa dvosrtrukom ili trostrukom dozom Ridomila.
Šubić ti je dao preporuku i za biološku zaštitu, tu moraš znati da se ne smije ići istovremeno sa fungicidom i biološki jer će fungicid biološko ubiti, a i važno je znati da je biološko preventiva i ne može izlječiti već oboljele biljke, ali jako dobro štiti korjenje zdrave da ne obole.
Kod kupovine bioloških preparata važn oi je pratiti datum proizvodnje i način skladištenja, jer trgovci znaju nepropisnim načinima uništiti preparate i prodati mrtve mikroorganizme.
Prvi mikroorganizmi koji su došli na hr. tržište pred petnaestak godina imali su rok upotrebe uz pravilno uskladištenje 6 mjeseci, a naši su ih distributeri deklarirali kao dvogodišnji rok upotrebe.
Nisam pratila kako je sa time danas.
 
Posljednje uređivanje:

Tinnnaa

Novi član
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
19
Stavili smo preko navodnjavanja ali prekasno,sutra opet stavljam.Da li da pustim i prihranu 9 12 36 ili multi Ka
 

Najnoviji postovi

Na vrh