• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

Cabage kod navodnjavanja kap na kap da li koristiš pumpu ili to ide slobodnim padom.
Pozdrav Anđelko! 8)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Hm, ćemu kontenjeri ako se rasađuje u toplu i vlažnu zemlju? I još ako se ubrizga scott sa većom količinom fosfora za start korijena? Neće ni osjetiti stres :)
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

Prijatelju Cabage da li imaš iskustva sa supstratom florabalt plus (bijeli treset) da li valja za pikiranje paprike i ostalog.
Pozdrav Anđelko!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Nema me par dana, zauzet sam poslom. A i djeca su na kompjutoru.

Koristim pumpu za navodnjavanje kapaciteta 10 m3 na sat pod pritiskom 3,7 bara.

Dok se rasađuje na foliju bez grude supstrata na korjenu, postoji velika opastnost da se flanci malo povenu i posuše jer su na vručem crnom najlonu.

Nemam iskustva s tim supstratom tako da ne mogu ni reči ništa oko toga koliko valja ili ne za neke stvari.

Pozdrav.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

A joj 10 kubika na sat al se ti rasipaš s vodom inače hvala na odgovorima kada će kompjuteri u plastenik ne za automatiku već za spiku.
Pozdrav Anđelko! 8)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Pa to nije uopće puno. Dapaće, čak je malo. Razmišljam o kupnji pumpe koja bi imala bar trostruke mogućnosti, samo što mi je problem što nemam trofaznu struju kod pumpe. A trofazni priključak košta min. 18 tkn pa ću ipak još pričekati koju godinu dok ne dignem proizvodnju na bar 10 hektara navodnjavanog.
 
Z

ztesin

Guest
Re: paprika

Pozdrav! Ja sam do sada papriku navodnjavao sa pokretnom linijom za navodnjavanje tj. BK 11 , pumpa 1300 l ,4 bara 7,5 kw trofazni motor ... a ove godine planiram da stavim manju pumpu i da posejem 1 hektar amfore na foliju sa sistemom kap po kap. Interesujem me koji bi bio idealan razmak izmedju folija i koja sirina folija bi mi bila najbolja ... inace zemlja je crnica 1 klase .
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Možda folija 120 - 140 cm i razmak koliko je dovoljno za traktor, a da nije manje od 40 cm. Ali sad kad uhvate iskusni forumaši vremena točno će ti dogovoriti. Folija ti ovisi o visini gredice,zar ne?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ja radim s folijom 120. Razmak između gredica mi ispadne nekih 60 cm, ne može uže. Može ali teško, u biti. Radim malim fergusonom. Gredica ispadne širine cca 70 cm i medredica 60 i to je 130 cm. Teško je to precizno u centimetar izračunati. Ja si uvijek računam na hektar 6000 metara folije, manje-više i uvijek je otprilike tako.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

10 m3 je 1/4 potrebnih količina po Ha. Pošto Cabage čini mi se radi na 2 ha znači 1/8 potreba za navodnjavanje. Naravno pričamo o jednom satu, a kamoli o nećem višem ;) Cabage nemoj nešto zamjeriti samo sam bacio neku matematiku na papir.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

Kada sam rekao ajoj mislio sam on 10m3 za sat a moj bunar 10m3 na tjedan samo ti prijatelju zaljevaj i vode ti bilo dovjeka a ja ću se potruditi do dođem barem na pola tvoje potrošnje.
Pozdrav Anđelko! 8)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Arteški bunar do 40 m dubine i biti će valjda vode ;) Kapilarni bunari nisu za navodnjavanje :roll:
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

Moja zamisa je u postojećem selskom bunaru dugine 9,5 m bušiti arteški,
Pozdrav Anđelko! 8)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Recimo ovako. Hektar navodnjavam na dva ili tri puta, ovisi koliko je zemlja udaljena od pumpe. Dakle, u jednom danu krenem ujutro i pustim vodu na prvu trećinu, neka dva do tri sata, zatim na drugu trećinu i zatim na treću. Ta količina je dovoljna da se poštenski zalije i nije potrebno ponovno navodnjavati nekih tjedan dana, osim kad su gadne vručine. S ovom pumpom mogu zalijevati nekih 4-5 hektara, naravno da svaki dan navodnjavam drugu njivu. Svakako bih volio imati pumpu jačeg kapaciteta, jer bunar ima puno veće mogućnosti. No ovo je najjača monofazna pupa koju sam uspio naći, a trofazna struja košta min. 18 tkn, za priključak mislim. Dakle plus još pumpa trofazna, trebam nekih 25-30 tkn uložiti da bih lakše navodnjavao. Za sada si ne mogu priuštiti taj luksuz i koristit ću mogućnosti ove pumpe koliko god bude moguće.
Ništa zamjerio ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Mslim da bi se za tebe dalo nešto povoljno složiti. Nekih 1000 eura bi te izašlo pumpa do 100 m3 na sat. Jedan jak motor, remenje i pumpa. Problem je pumpa,ona košta poprilično, za ne povjerovati, nerijetko košta više nego motor :shock: Jedino ako ti nije ni kilaža problem, morao bi si napraviti neku osovinu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Našao sam i pumpu povoljno. Ponuda vrijedi za forumaše sa kojima se dopisujem i sa kojima vodim konverziju, svi koji su mi pomogli posebno na podforumu paprika. 11kw motor 900 cm3, 1 cilindar dizel, ide dobro na plavi, pumpa i remenje. 102 m3 pri 2000 okretaja 2,5 bara potrebna snaga motora 7,5 kw, zato sam uzeo 11 da ima rezerve. Cijena sa PDV oko 4500 kn. Ima malih ostupanja zbog tečaja i transporta do moga agenta. Motor je isti proizvođač kao i moj jednoosovinac.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Hvala, ali svaka druga opcija osim struje nekako ne ulazi u obzir. Početno bi to bilo jeftinije rješenje, no kroz neki period bi ipak bilo jeftinije na struju. Problem su i ova 2,5 bara. Ja pucam na pumpu 6-7 bara jer se pritisak gubi što su parcele za navodnjavanje dalje, a do nekih imam i 500 metara. U svakom slučaju hvala na trudu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Znam da je 2,5 bara malo, ali ta ima protok :( Struja je zakon gdje je ima, samo kad sam gledao u temi za preradu voća spominje se neka struja koja po računici košta kao i plavi dizel. Vjerovatno je to industrijska, ona je dosta skuplja od ove u kućanstvu. Vjerujem da imaš dobre proračune i da znaš najbolje. Tu sam ako zatreba što god takovog.

Da se vratim na papriku jer zna tko gdje se može nabaviti sjeme podravka? To prodaju ovi iz ugovora ili? A i sa tim ugovorima je drama. Koliko sam kao laik skužio, najpoželjnije je uzgoj krastavaca i paprike, onda se da potpisati kvalitetan ugovor, ostalo sve ustaljene šeme.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

Oko ugovovor ako uspiješ ugovoriti papriku ok a za krastevc moja preporuka bježžžžžžžžžžž što daljhe ja redio 4 godine ali nisam imao klasirku pa beri klasiraj i sutra opet nanovo i tako cirka 45 dana ubi bože može ako imaš radne snage bez dnevnice ok ako plaćaš slaba ti računica još moraš uzeti kredit da bi zaradio malo šale a i nije .
Pozdrav Anđelko!
 

Najnoviji postovi

Na vrh