• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

L

LIMA

Guest
Re: paprika

cabage kaže:
Ove tepsije mislim da su bile negdje oko 3 kune komad. Sad u lipu neću tvrditi, ali otprilike tako. Bagatela.

Di ima tih tepsija za kupiti? Vjerojatno po nekim vrtnim centrima? Nego, negdje sam preskočio, koji ono supstrat koristiš?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Tepsije sam kupio u mjestu Veliki Bukovec, firma je Polje d.o.o. Bogu iza nogu, no našao sam. Od Koprivnice nekih 30 km u VŽ županiji.

Za prve sjetve koristim supstrat Floragard fein B, a za daljnje Floragard tipo S. Uglavnom uzmem paletu ovog prvog i dvije palete ovog drugog. Ovaj fein B je skuplji nekih desetak kuna po vreči.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

U vanjskoj proizvodnji tripsi ne predstavljaju neku veliku opasnost. Kod mene je uvijek bilo dovoljno dva tretiranja mospilanom i amen. Ima koliko sam čuo i boljih sredstava, no meni je ovo davalo odlične rezultate.
Trips je stanovnik plastenika i tu ima strahovitih problema oko rješavanja tog štetnika. Slabo koje sredstvo ga može u potpunosti riješiti. Pričao mi je prijatelj da više nije znao što da radi i zvao je neku kemijsku kuću i smučkali su jedno 5 preparata i onda su ga rješili. Ali majko mila, pa ta paprika se bere i jede.
Ima novi preparat za koji tvrde da ga rješava bez problema. Vydate 10L se zove, od Agrochem Max. Kažu da suzvija nematode, bijele mušice, trips, lisne minere, lisne uši i grinje u rajčici, paprici, krastavcu, tikvici i patlidžanu, a sve to u plastenicima. Primjenjuje se 10-14 dana nakon sadnje u dozi od 10 litara na ha kroz sistem kap po kap najviše 4 puta u paprici i rajčici s karencom od 21 dan a u ostalima najviše 2 puta s karencom od 14 dana. Zbog primjene kroz kap po kap nema opasnosti za korisne insekte.
Ja sam ove godine naumio ovo isprobati, a također namjeravam, ako bude financijski moguće, u plasteniku koristiti prirodne predatore. Radije ću malo više dati za zaštitu nego da trujem ljude koji jedu moje povrće.
 
S

Suncokretica2

Guest
Re: paprika

Najprije da pozdravim, ovo mi je čini mi se prvo uključivanje u "raspravu". I mi u cvjećarstvu imamo problema sa tripsom. do sad smo ga rješavali sa Laserom, Metasistox-om (zabranjen od prošle godine, ali, izuzetno učinkovit na sve insekte). Prvi put čujem za Vydate 10L, gdje se može nabaviti, ako znate? Nama su nekidan rekli da ima i Toppeki, nešto novo, nema dozvolu u Hrvatskoj, ali, vani ima:
http://www.belchim.com/pdf/UK/Teppeki307.pdf
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Danas pikirana paprika. Nekih 7000 komada. Dobro da je hladnoća popustila pa neće biti teško grijati plastenik. Kad je bilo onih -10 i niže bila je temperatura u plasteniku za 20 stupnjeva viša, ali je nutarnja folija gdje se doticala s kontejnerima zelja bila smrznuta, zaljepljena za kontejnere. Strava od ove zime. Hoće li se odseliti. Sva sreća da sam pripremio zemlju za rani kupus još u jesen i sad ću saditi bez ikakve obrade. Tjeram neku filozofiju, no nek za sada ostane poslovna tajna, dok ne vidim hoće li uspjeti. Ak uspije ostat će poslovna tajna, ak ne onda ću reći gdje sam pogriješio :mrgreen:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Pretpostavljam što si napravio :mrgreen: Mislim znam kako bi ja to riješio, jedino ne znam sa kojim uspjehom :mrgreen: Ali zemlja je i ovako i onako odlična od ove zime, sva se rahli i mrvi.
 
L

LIMA

Guest
Re: paprika

U nadi je spas! :D Nego , daj fotkaj papriku, da vidimo. Negdje je to ljep prizor.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Danas sam malo pregovarao oko sadnje paprike. Čovjek ima liniju za sadnju sjemena u kontenjere. Ne znam da li se to isplati platiti ili da uznem u dnevnicu ljude. Uglavnom dobit ću par cijena, sa njegovim kontenjerima i supstratom, sadnja i isklijavanje u komori. Što se tiće susptrata mislim da mi je ponudio fer cijenu 60 kn sa pdv za 70 litara neki portland ili tako nekako. Kontenjere sam našao 3,3 + pdv vidit ću što on kaže. Što mislite o toj usluzi? Još me pita da li želim poslije sadnje sjemena da stavlja supstrat ili nešto sa B.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ovako. Možeš naći supstrat negdje i po 50 kn vreća. Brazda u Virovitici ti ima tak nekak cijene. Mislim da ti je ponudio Klasman Potgrond H. Taj bi trebao biti za papriku.
Nakon sijanja u kontejnere možeš sjeme prekriti opet slojem supstrata ili vermikulitom. Vermikulit bi trebao zadržavati vlagu i temperaturu u supstratu. On bi bio nešto kao zamjena perlitu umiješanom u supstrat. Meni je bilo svojevremeno nuđeno uslužno sijanje u kontejnere 170 rupa. E sad jel bilo kuna ili kuna i pol. Prije ovo drugo. Dakle donesem napunjene kontejnere supstratom i on mi posije. Ja opet moram završiti gornji sloj.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

A pregovarali smo oko punjenja kontenjre supstratom, rekao da će mi zaračunati samo dvije dnevnice za radnice i korištenje stola. A što misliš da bude kod njega do klijanja u dobrim uvjetima ili da mi doveze u tunel? Preko njega bi moga riješiti i navodnjavanje, malč foliju. On sadi svake godine desetak hektara paprike i još jedne kulture za izvoz.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

A čuj, ako taj posao oko naklijavanja napravi profesionalno, bolje da je kod njega. Uvije je bolje nicanje na taj način nego da si ti mučiš oko toga.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Kako iznostie papriku ubranu iz reda? Pod ruku i nosi miško? Jel ima kakvih oaza ili prosjeka da se lakše prođe kroz red ili to bude od majke prirode koje se ne prime?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

U 5 godina koliko sadim prirodu majka priroda se nije još postarala da se ijedna paprika ne prime. Ako sadiš kak se spada, prima se sve do jedne. Imam jednog nosaća na 5 braća. Biram sitnije i višlje ljude :mrgreen:
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

Moraju se sve primit kada su sađene iz kontejnera sa busom supstrata na korjeno to ti je ona prednost proizvodnje rasada u kontejnerima što pokušavamo cijelo vrijeme reči osim ako se krtica ne uvuče pod foliju pa napravi dar maršto je kod mene pojava i kod paprike i lubenica.
Pozdrav Anđelko! 8)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Hvala dečki znači biceps kompani ;) Tako sam i mislio ali neki šize u mojoj blizini da je to ludost iznositi, pogospodili se svi :lol:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Re: paprika

Ako sadiš veće količine paprike, rajčice, lubenice , dinje itd i ako ti je njiva dugačka 100m i više mi svakih 6-8 folija ostavimo prolaz za traktor sa prikolicom ali ako su manje površine onda se izvozi na specijalnim kariolama( voze više vreća ili kašeta odjednom) vrlo praktično.
 

Najnoviji postovi

Na vrh