• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
ma kod takvih problematičnih supstrata je dobro umiješati agroperlita, i onda on navuče vlagu na sebe, pa nije potrebno stalno zalijevati...doduše to preporučam u kontejnerima od 60 rupa, kod manjih rupa ima problema...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neki preporučaju kidanje pupoljaka u rašljama.Za mene su to gluposti.To su prvi plodovi koji se prodaju po najvišim cijenama,a ako je biljka u dobroj kondiciji i dobro iliti normalno napreduje nema razloga raditi si dodatni posao i štetu.Od pet savjetnika dobiti ćeš pet različitih preporuka,ali sa vremenom ćeš postati bolji stručnjak od teoretičara.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Cjenim sve odgovore i napomenio bi da se ovdje stvari bez utjecaja temperature i zalijevanja odigravaju sistematski. Čim dođe u fazu 2 stalna lista i da tjera srce počne žutiti. Sumnaj sam i na to da dole nisu stavljeni "odstojnici" od bazena ovih godina sam imao hrastove daske koje su napravile zračni prostor između kontenjera i poda, ove godine to nema. No kod kolege je higijena kao klinika, bijela folija dole, odstojnici, kuhani kontenjeri u kipućoj bačvi, sve tip top jedino što nam je zajedničko isti supstrat. On je poludio kupio novo sjeme, novi susptrat ovaj put Brill i imat će berbu.

Zanima me da li prije nego što se biljka razvije do tog stadija kad će početi žutiti da je presadim van. Koliko god Vi mislili da je tu više čimbenika ja maksimalno sumnjam na supstrat. Ako se korijen ne razboli u tim lošim uvjetima i izađe van, bolje i da kunja nego da istrune u supstrat, zar ne? Jer i ja sumnjam u kvalitet plodova sa ovakih biljka koje i prežive.

Po meni, ja bi to najrađe prepikirao na stalno mjesto! Po mogućnosti sa što manje zemlje na supstratu. još da napomenem da mi je bilo sumnjivo zato što su samo koteledioni rasli a ostalo mi je sve kunjala. Znate da u rasadi uvijek ima neka biljka koja prva ostarta, raste najbrže e i ona kad je došla u tu vazu izričito se žutila u srcu. Znači nemaju tu veze klimatski i nalivni čimbenici. Nešto je trulo i to jako skupo košta! Inaće sam radio sa Portgrondom i uvijek je bilo paprike. Poz i hvala svima.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
ja radim na brilu, probao sam i klasmana i stendera i još nekakvih noname supstrata, al ipak to nije to...
ajde, neću jako špotat stendera, dobar je, ali u brilu ipak ima više dodanih hranjiva...duže biljke žive bez mojih intervencija, a to znači bez dodatnih ulaganja.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Cjenim sve odgovore i napomenio bi da se ovdje stvari bez utjecaja temperature i zalijevanja odigravaju sistematski. Čim dođe u fazu 2 stalna lista i da tjera srce počne žutiti. Sumnaj sam i na to da dole nisu stavljeni "odstojnici" od bazena ovih godina sam imao hrastove daske koje su napravile zračni prostor između kontenjera i poda, ove godine to nema. No kod kolege je higijena kao klinika, bijela folija dole, odstojnici, kuhani kontenjeri u kipućoj bačvi, sve tip top jedino što nam je zajedničko isti supstrat. On je poludio kupio novo sjeme, novi susptrat ovaj put Brill i imat će berbu.

Zanima me da li prije nego što se biljka razvije do tog stadija kad će početi žutiti da je presadim van. Koliko god Vi mislili da je tu više čimbenika ja maksimalno sumnjam na supstrat. Ako se korijen ne razboli u tim lošim uvjetima i izađe van, bolje i da kunja nego da istrune u supstrat, zar ne? Jer i ja sumnjam u kvalitet plodova sa ovakih biljka koje i prežive.

Po meni, ja bi to najrađe prepikirao na stalno mjesto! Po mogućnosti sa što manje zemlje na supstratu. još da napomenem da mi je bilo sumnjivo zato što su samo koteledioni rasli a ostalo mi je sve kunjala. Znate da u rasadi uvijek ima neka biljka koja prva ostarta, raste najbrže e i ona kad je došla u tu vazu izričito se žutila u srcu. Znači nemaju tu veze klimatski i nalivni čimbenici. Nešto je trulo i to jako skupo košta! Inaće sam radio sa Portgrondom i uvijek je bilo paprike. Poz i hvala svima.

E moj Kontam,lijepo sam ti htjela pomoći ali ti ne slušaš.A govorim ti iz vlastitog iskustva.Inače ne govorim više puta nekome ko ne želi slušati,ali skužila sam da imaš puno toga pa mi te žao kao čovjeka iako te ne poznajem,pa ću ti reći još jednom-ako si spreman čupati biljke iz supstrata,a nije on kriv već bolest korijena-zakazao je ljudski faktor,ali sada je već kasno,počupaj,skupi sadnice u snopiće ili ih samo natiskaj u nekakvu vanicu duguljastu kadicu,kantu ili što već imaš,potopi na sat-dva u Previkur pola deci na 10 l vode,možeš i malo jače,neče škoditi,naravno ne drastično prekoračiti,može do pedeset posto,naravno otresen korijen,neće škoditi ako su i listovi slučajno potopljeni,i posadi kuda žališ.Biti će sve u redu,osim naravno malo zakašnjenja.Mjere koje sam navela za liječenje u kontejnerima daju rezultata,ali je nesigurnije i oporavak duže traje,a sve zajedno ispada financijski puno nepovoljnije.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
E kontam dali se možda sjećaš prošle godine i ove moje paorikeisto kao i ti pokušao da se rješim žutila i uspio paprika bila lijepe zelene boje ali ništa drugo zaostala u rastu ostala jako niska i na kraju ništa nisam imao od nje možda ti uspiješ bolje nego ja drugi put odmah sve bacam manji trošak i sačuvani živci.



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Johabica logičan mi tvoj odgovor iz razloga jer ne postoji gljivica koju ne možemo na ovaj ili onaj način riješiti. Iznenađen sam jedino dozom previcurea u 10 litara vode, jer sam dosada čuo njaviše 25 ml /10 L ok nije problem ni duplo više. Sad što se tiće ljudskog faktora e tu sam osjetljiv. Zašto? Zato što sadnja nije bila vremenski ujednačena jer ove godine nije išlo na stroj i ukomoru. Dakle ima 4 različita termina sjetve i svaki termin je rađen u tri do četri dana. Kontenjeri su u plastenik slagani kako je što završavano. Okidač je uvijek isti, to je dan sjetve kada počne rasada žutiti. Tako se kronološki žutilo javlja prema kraju plastenika, kako dani prolaze tako sve više rasada žuti dok se prvi primjerci suše i nestaju. Dolazim do zaključka da moram nešto promjeniti radikalno. Kako sam već potapao sa previcureom, kaptanom a radi se o gljivicama to bi ih trebalo istrijebiti, ostaje još trulež korijena da pokušam riješiti nekim botricidom ili u zemlju. No imam previcure energy i 12 kontenjera ide u jaku otopinu po tvom receptu ;)

Siki i meni se tako čini, ova rasada ima 45 dana a nemaš ju što vidjeti od toga nema ništa! Jedino da ovu malu uspijem nekako spasiti, ne zazelenit nego baš da bude prava biljka...

Poz svima.

E da... o uvjetima...
dezinficiranje.jpg

plastenik.jpg

Klijavost na papiru i vodi...
rasadauplastici.jpg

Inaće voda za zalijevanje je bez klora, hladnija je, priznajem, no ako je to pati onda mislim stvarno...
 
T

teodul

Guest
Neki preporučaju kidanje pupoljaka u rašljama.Za mene su to gluposti.To su prvi plodovi koji se prodaju po najvišim cijenama,a ako je biljka u dobroj kondiciji i dobro iliti normalno napreduje nema razloga raditi si dodatni posao i štetu.Od pet savjetnika dobiti ćeš pet različitih preporuka,ali sa vremenom ćeš postati bolji stručnjak od teoretičara.

Jeste da je to u mom slucaju 4000kom paprike ali se bojim da nesto ne zeznem :? lijepe su to pare :cool: Al vidjecu jos... Nego imao bih jos par pitanja jer mi je ovo prvi puta a jako sam ne strpljiv po prirodi pa me interesuje kad bih se mogao nadati prvoj berbi, tj. sta ti mislis koliki je vremenski rok od cvjetanja one sredisnje paprike do prve berbe u dobrim uslovima i redovnom prihranom. Ja jesam okasnio ali opet kontam da je ona ipak zivila i sazrijevala kako-tako, kao i zena za radjanje :mrgreen: Nadam se da te ne smaram ;)
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kontam sad sam pogledao ove tvoje probleme oko žute paprike pa da i ja nešto kažem o tom problemu. Papriku radim već 26 g i imao sam takvih problema nekoliko puta. Moje mišljenje je da nije od nedostatka hrane jer je to mala biljka i nije imala kad da izvuče hranu iz substrata. Meni se to desilo samo iz dva razloga, jedan razlog je kad mlada biljka od sjetve ima previše vode i to se riješava samo zasušivanjem biljaka, u tom slučaju ja zaljevam samo tamno zelene biljke jednu po jednu dok se ostale ne oporave. Drugi razlog mi se desio sa niskom temperaturom i nema oporavka dok ne dobije optimalnu temperaturu a mogu biti ova obadva razloga zajedno, u svakom slučaju riješenje je jednostavno, manje vode i optimalna temperatura. Bolest padanja rasada nema te simptome znaš i sam kako pada rasada od te bolesti.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Teodul,od otvaranja pupoljka do oplodnje treba oko 5 dana,a od oplodnje do berbe dvadesetak,ovisi o toplini i želiš li brati kada ima punu težinu ili si nestrpljiv pa je bereš kada postigne veličinu,a još nema normalne težine,što ne preporučujem,osim ako je cijena trenutno jako povoljna,a izgledi su da će svaki čas pasti.Ako bereš prerano ,možeš gubiti i više od trideset postouroda.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Još nigdje nisi naveo o kojem se supstratu radi (i koji tip)?

Da nije HR prozvođač već bi ga 100 x pomenuo. Prenjeo bi savjet jedne gospođe doslovce... " Ni za živu glavu ne kupuj onaj sa zelenom vrećom i krupnim povrćem..." spominjala je još saksije fi 90, nie mogla naći brilla u Borovo naselju ni Vukovaru, pa je na trpinjskoj cesti kupila taj... Kaže sreća što joj je falilo pa nije sva proizvodnja, kaže al opet joj žao 400 hibrida lubenice, grijanje, pažnje... A rasada žuti...

Kad se uzme sirovina od koje se pravi, vjerovatno je koncentracija svih mogućih herbicida iznad dopuštene razine...

Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kontam sad sam pogledao ove tvoje probleme oko žute paprike pa da i ja nešto kažem o tom problemu. Papriku radim već 26 g i imao sam takvih problema nekoliko puta. Moje mišljenje je da nije od nedostatka hrane jer je to mala biljka i nije imala kad da izvuče hranu iz substrata. Meni se to desilo samo iz dva razloga, jedan razlog je kad mlada biljka od sjetve ima previše vode i to se riješava samo zasušivanjem biljaka, u tom slučaju ja zaljevam samo tamno zelene biljke jednu po jednu dok se ostale ne oporave. Drugi razlog mi se desio sa niskom temperaturom i nema oporavka dok ne dobije optimalnu temperaturu a mogu biti ova obadva razloga zajedno, u svakom slučaju riješenje je jednostavno, manje vode i optimalna temperatura. Bolest padanja rasada nema te simptome znaš i sam kako pada rasada od te bolesti.
Čovjek uči dok je živ,zar ne? ;) Kolega je prije 10 dana presadio žuće u zemlju kod plastenika, jučer ju je pred nama tri forumaša čupao van, cimao je lijevo desno da iščupa. Glavni korijen koji je bio smeđi ostao je smeđi i nema mu spasa, rasada se ukorijenila sa novim bijelim korijenjem i žilicama i vratila zelenu boju, samo dugo treba da napreduje...

Dali je amonijak ili herbicid uzrokova propadanje rasade tako mi je svejedno, ali sam od prvog dana kužio da mora u ilovaču na lječenje ;) Bez obzira koliko ima listova!!!
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Kontam sad sam pogledao ove tvoje probleme oko žute paprike pa da i ja nešto kažem o tom problemu. Papriku radim već 26 g i imao sam takvih problema nekoliko puta. Moje mišljenje je da nije od nedostatka hrane jer je to mala biljka i nije imala kad da izvuče hranu iz substrata. Meni se to desilo samo iz dva razloga, jedan razlog je kad mlada biljka od sjetve ima previše vode i to se riješava samo zasušivanjem biljaka, u tom slučaju ja zaljevam samo tamno zelene biljke jednu po jednu dok se ostale ne oporave. Drugi razlog mi se desio sa niskom temperaturom i nema oporavka dok ne dobije optimalnu temperaturu a mogu biti ova obadva razloga zajedno, u svakom slučaju riješenje je jednostavno, manje vode i optimalna temperatura. Bolest padanja rasada nema te simptome znaš i sam kako pada rasada od te bolesti.
ja sam u vrtu za svoje potribe posadija svega po mako, pa sveku večer, ako je toplo zalijem, paprika mi je požutila, znači vjerojatno od previše vode? Kakve su potribe paprike za vodom, je li je dosta zalit npr. svaki treći dan?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
ja radim na brilu, probao sam i klasmana i stendera i još nekakvih noname supstrata, al ipak to nije to...
ajde, neću jako špotat stendera, dobar je, ali u brilu ipak ima više dodanih hranjiva...duže biljke žive bez mojih intervencija, a to znači bez dodatnih ulaganja.

Također radim samo na brillu , probao klasmana ali se nisam baš oduševio i vratio sam se brillu .

Kolko vidim ovdje dosta ljudi radi rasadu ko preko k..... , ja radim na svoj način tako da se zemlja brill pošto je uvijek nabijena pod 1. sita na jako finu zemlju i odstranjuju se glupe bezvrijedne grudice ,a ostaje prava stvar koja je onda fina i nema grudava ogromnih pod 2. kada se zemlja stavlja u kontenjere to se neradi tako da na kraju fali pola zemlje i onda se čudimo kako u jednoj ima više hrane ili vode i tako

Inače sam i ja ove godine spušio sa paprikom jako puno i sada će kasniti sigurno 1,2 tjedna jer sam je zbog neispravnosti freze presađivao jako i previše izmučenu ali sve se to da zalječiti , pljevljene odmah na 2 grane i dosta prihrane biti umjeren sa vodom i ona će se poslije osilit ali joj tzreba puno više da krene i povrati onu zdravu boju ...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Da nije HR prozvođač već bi ga 100 x pomenuo. Prenjeo bi savjet jedne gospođe doslovce... " Ni za živu glavu ne kupuj onaj sa zelenom vrećom i krupnim povrćem..." spominjala je još saksije fi 90, nie mogla naći brilla u Borovo naselju ni Vukovaru, pa je na trpinjskoj cesti kupila taj... Kaže sreća što joj je falilo pa nije sva proizvodnja, kaže al opet joj žao 400 hibrida lubenice, grijanje, pažnje... A rasada žuti...

Kad se uzme sirovina od koje se pravi, vjerovatno je koncentracija svih mogućih herbicida iznad dopuštene razine...

Poz

Malo sam čitao deklaracije na tim našim "domaćim" supstratima,imaju ph od 4,5-8,5,pa si ti valjda izabereš kakav ti treba...
Ništa živo ne može rasti u njima,jer su lužnati i biljke samo stoje na mjestu i žute...
Evo moje paprike...
Deset dana nakon pikiranja...
http://imageshack.us/photo/my-images/98/picture014db.jpg7
Zrela za sadnju i prodaju...
http://imageshack.us/photo/my-images/835/picture015if.jpg/
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
To je to !

Samo ja je volim malo i kalit da bude spremna za otvoreno i niže temperature . Bitno je da se ona ne izduži i da bude čvrsta te spremna za van (ako tamo ide) .Zato je malo ostavim i nek malo žućne ne previše ,a i znate kakve su mušterije kad vide paradajz visok sa listovima ko karfiol i tanak skoro providan misle da je to best buy , kao da će jesti listove sa njega :scratch
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo kalim i ja podravku staru 19 dana naklijana u čaju od kamilice. Prirodna zemlja, konjski stajnjak zagorijeli na vrhu, korov nije tretiran. Mini tunel bio prekriven svega par dana. Poz
podravka19dana.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Bez obzira koliko je lijepo vidjeti krasan rasad, ja svoj isto volim izmučiti da bude žućkast, takav najbolje podnosi stres presađivanja i niže temperature. Jednom smo sadili takvu papriku da je to bilo strašno vidjeti. Bila je ko drot, okreneš kontejner naopačke i sve skupa stoji na paprici, ne uvija se. Ta paprika je odmah krenula rasti, dok je rasad na drugoj njivi, koji je bio na hidroponu i bio "prekrasan", najprije se spržio na foliji, pa je čubio dva tjedna i tek onda krenuo rasti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh