• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
u vezi onih paprika žutih vrhova...
rijetka pojava, ali koliko sam ja dokučio povezana je s pretjeranim zalijevanjem (ispiranjem) supstrata i lako se zaobilazi redovitim dodavanjem gnojiva u vodu za zalijevanje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovo je treća sjetva...
fotografija0817.jpg

fotografija0818.jpg

Druga sjetva...
fotografija0819.jpg

Prva sjetva... trć trć paprika... a i korijen mi ne izgleda bogato sa rasadu staru 30 dana...
fotografija0827.jpg

fotografija0826.jpg

fotografija0824.jpg


Imao sam ja prvih godina žutu rasadu, ali onda žuti redom sve i ima jak korijen ovo mi je jako sumnjivo...
Današnji dan prije dvije godine 13.05.2010. Vlaga, bakterioza, žutilo...
p1050562medium.jpg

Ali je ravnomjerno, ali samo srce imati ekstra žuto ostalo zeleno hm hm
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bio sam u savjetodavnoj, sve kako sam i mislio. Grinja nema, loš korijen uzrokovan lošim supstratom. Lijek vodotopivi fosfor, ako ne pomogne mora ići van paprika u zemlju. Korijen je slab i ne može da ishrani nadzemnu biljku, dolazi do pojave kloroze i bla bla...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bio sam u savjetodavnoj, sve kako sam i mislio. Grinja nema, loš korijen uzrokovan lošim supstratom. Lijek vodotopivi fosfor, ako ne pomogne mora ići van paprika u zemlju. Korijen je slab i ne može da ishrani nadzemnu biljku, dolazi do pojave kloroze i bla bla...

Ako sam dobro skužila,ti si puno veći,a čini mi se i sa dužim stažom proizvođač paprike od mane. Stoga me čudi da još nisi naišao na ovakav problem.Po onome što sam ja uvidjela nije riječ o grešci supstrata,niti neishranjenosti biljaka,jer ako nema dovoljno hranjiva cijela biljka jednolično žuti.Korijen nikako neće biti oštećen zbog toga,a u tvojih biljaka jest.Nikada ne uzimaj zdravo za gotovo dijagnoze stručnjaka jer i oni mogu pogriješiti,u što sam se uvijerila osobno prošle godine kada mi je dijagosticirana u rajčici alternarija a ja sam sumnjala u Xsantomonas ili pseudomonas i još nešto treće,i iako do tada nikada nisam vidjela simptome tih bolesti osim što sam ih pročitala, ispostavilo se da sam bila u pravu. Da ne duljim,imaš bolest korijena,vjerojatno neka fitoftora,99 posto sigurno,zalij previkurom-koštati će te puno,(mislim da imaš dosta rasada),pa možeš umjesto toga ridomilom plus qadris,a možeš i ako misliš da ti nije veliki posao počupati biljke,otresti ili isprati zemlju sa korijena i namočiti u previkur na sat vremena pa ponovno posaditi,naravno u drugu zemlju. To bi bilo najsigurnije rješenje i biljke bi se najbrže oporavile.Ovo si mogao spriječiti tako da si prije ili nakon nicanja namakao kontejnere u trifender,naravno ako zemlju nisi zalijevao predhodno fungicidima.Djeluje.pa onda kasnije barem prskati ridomilom plus qadris,ili još jedno namakanje u trifender.Pusti priče o preventivi,preventiva dakako,ali sistemična.Osobno sam dva puta imala ovakve probleme,i nakon toga mi prvo kada ulazim u plastenik sa rasadom oči i nesvjesno prelete po paprici.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Dakako,zaboravila sam,fosfor da,ali sa malim dozama jer korijen je oštećen,dakle ima "rane",pa ga pusti najprije da se malo oporavi.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Išao sam sa previcure energy po upstvima. Korijen nema rana niti je trul. Smeđi je ali to mislim da je boja supstrata, jer isto sjeme u zemlji na njivi nema smeđi korijen. Eto zamisli da se sadi u "sviježi" stajnjak sjeme. Što bi se dobilo?

Proba direktne sjetve...
direktnasjetva.jpg


Čupanci sa prekrivkom od supstrata...
upanci.jpg


Vrijeme će pokazati...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Zvao prijatelj prije minutu. Poslije pozdrava krenio sa rečenicom "Ona zemlja što mi rekao da kupim...." Znači treća lokacija pukla, za sada 140 000 rasade propada...
 
T

teodul

Guest
Kontam imas moju podrsku samo hrabo i bez panike :supz: i ja se slazem da strucnjacima ne treba svaku vjerovati nego ih pitas sto je moguce vise tu u svojoj okolni pa mozda neko i ,,ubode,, mene je skoro jedan levatio a pojma nema.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kod mene je ove god bila onako solidna rasada ali sam je pred samu sadnju zeznuo, zasusio i pretrpila je stres a i okasnio sam sa sadnjom :madmana:pa sad ne ispustam brentacu iz ruku prskam je drimom svakih 5 dana ali vise necu moci ni to jer pocinje cvjetati a i oporavila se. Interesuje me u kojoj je fazi paprika gdje je sve uradjeno na vrijeme mislim na plastenik naravno tj. koliko kasnim? I jos me zanima koji mi nacin vezanja paprike savjetujete dali onaj sistem kao paradajz sto mi izgleda malo potesko ili onako sa vertikalnim spagama pored paprike.

Malo kasnim sa odgovorom,evo sadnja je bila 01.i 02.travnja,neki dan sam pojela dvije paprike u plasteniku,pas ja pojeo jednu,muž dvije,u subotu sam susjedu nabrala kilu-dvije u znak zahv alnosti za besplatno odrađen posao na dimnjaku koji nam je porušio grom,a neke male količine će se brati za subotu-10-20 kg prema sadašnjoj procjeni.Bilo bi naravno već sada puno više da ona smrzavica kada je bio mraz nije šokirala biljke pa su poispadali skoro svi cvijetovi u rašljama.No,dobro je,neku ozbiljniju berbu očekujem oko 25-og,što i nije tako loše obzirom da je nekima smrzlo sve u plasteniku.Ni to neće biti neke velike količine,jer ja papriku berem uvijek kada postigne normalnu težinu.Vezati ,ako hoćeš imati reda ,uvijek kao i rajčicu tj.svaku stabljiku posebno u vertikali,tj,od zemlje prema nebu.
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Nizozemski hibrid na testiranju u istoj zemlji!!!
Strah me to izreći jer mislim da sam krivo shvatio ali ako je to ista zemlja gdje su posađene i one koje su požutile, a na ovim nizozemskim nema žutila jedino može bit da je sjeme loše kvalitete (obzirom odakle uvoze ne bi me puno ni čudilo).
 
K

krlecrepaja

Guest
ova paprika sto zuti je nedostatak hrane,odnosno hraniva iz supstrata su isprana.Dodajte azota,idite 1kg ana u 100l vode i zalite akasnije samo malo sperite
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sve savjete prihvacam. Svaki savjet će dobiti svojih 12 kontenjera pa da vdimo tko je u pravu.

Ajmo prijedlozi!
Prijedlog br 1. 1 kg dušika ( kan, urea, an ili ?) na 100 litara vode. Ja ću to proporcionalno smanjiti.

Ajmo dalje kladionica je otvorena ;) Udri brigu na veselje.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
jel mi može tko reći šta je sa moje paprike, imam malo posađene na otvoreno 160 kom, prodao mi tip gdje sam kupio plastenik kaže probaj da vidiš šta je paprika ,hibrid bobita bila je malo po meni prerasla kad sam ju sadio i sad mi je sva nekakva nikaka nisam joj ništa davao ni čim špricao, presađena je prije 5-6 dana
 

Prilozi

  • P5150002.jpg
    P5150002.jpg
    47.1 KB · Pregleda: 143
  • P5150004.jpg
    P5150004.jpg
    32.9 KB · Pregleda: 173
  • P5150005.jpg
    P5150005.jpg
    35.1 KB · Pregleda: 143
  • P5150007.jpg
    P5150007.jpg
    32.9 KB · Pregleda: 165

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
jel mi može tko reći šta je sa moje paprike, imam malo posađene na otvoreno 160 kom, prodao mi tip gdje sam kupio plastenik kaže probaj da vidiš šta je paprika ,hibrid bobita bila je malo po meni prerasla kad sam ju sadio i sad mi je sva nekakva nikaka nisam joj ništa davao ni čim špricao, presađena je prije 5-6 dana

Ako nema nametnika(breskvina lisna uš) onda je u pitanju hladnoća. Ova dva razloga mogu biti kada se mladi listovi smežuraju. Ako su sadnice prije sadnje bile u rasadniku i bez ovih nekroza, onda je nakon sadnje pretrpjela temp.šok, zato se preporuča, dva dana prije iznošenja rasada iz rasadnika na otvoreno polje, poprskati stimulatorom rasta poput Goemar ili Thiofer ili...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
ova paprika sto zuti je nedostatak hrane,odnosno hraniva iz supstrata su isprana.Dodajte azota,idite 1kg ana u 100l vode i zalite akasnije samo malo sperite

u redu da se dušik prvi ispire, ali onda bi cijela biljka bila anemična...
ja bi joj dodao ama baš svega, a posebno mikroelemenata.
sistem isti, ili rastopi jaču koncentraciju u kadi pa potopi kontejner i poslije ispereš list, ili zaliješ s jačom koncentracijom pa opet ispereš zelene dijelove da ne dobiju opržotine...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Sve savjete prihvacam. Svaki savjet će dobiti svojih 12 kontenjera pa da vdimo tko je u pravu.

Ajmo prijedlozi!
Prijedlog br 1. 1 kg dušika ( kan, urea, an ili ?) na 100 litara vode. Ja ću to proporcionalno smanjiti.

Ajmo dalje kladionica je otvorena ;) Udri brigu na veselje.

Prije svega treba vidjeti u kojim uvjetima raste ovaj rasad paprike, o kakvom se zapravo objektu radi i kakvi uvjeti vladaju u njemu.Po meni sve je krivo urađeno čini mi se od samog početka jer je vidljivo da su biljke natopljene vodom(previše zaljevanja od same sjetve nadalje), potom velki čimbenik je i temperatura zraka(velike oscilacije) a bilo je vjerovatno i perioda kada su temp. bile ispod 15°C a poznato je da su optimale temp. za papriku 18-25,zatim temp.vode kojom se zaljeva, stari nedezinficirani kontejneri . Sve su to razlozi zbog čega je rasad u ovoj fazi počeo oboljevati. Previcur energy je rješenje, bolji uvjeti(bez vlage i viša temp.) i nemoj ga šopati hranom pogotovo ne dušikom.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Ako nema nametnika(breskvina lisna uš) onda je u pitanju hladnoća. Ova dva razloga mogu biti kada se mladi listovi smežuraju. Ako su sadnice prije sadnje bile u rasadniku i bez ovih nekroza, onda je nakon sadnje pretrpjela temp.šok, zato se preporuča, dva dana prije iznošenja rasada iz rasadnika na otvoreno polje, poprskati stimulatorom rasta poput Goemar ili Thiofer ili...

šta dalje da li da je čim tretiram,uši nema danas sam pregledao
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Sve savjete prihvacam. Svaki savjet će dobiti svojih 12 kontenjera pa da vdimo tko je u pravu.

Ajmo prijedlozi!
Prijedlog br 1. 1 kg dušika ( kan, urea, an ili ?) na 100 litara vode. Ja ću to proporcionalno smanjiti.

Ajmo dalje kladionica je otvorena ;) Udri brigu na veselje.
E ovako, ove sa žutim vrhovima ćeš teško spasiti jer je stradao korijen.
Razlog ti je u tome što je previše zalijevano i previsoka temperatura u plasteniku. Ja sam imao sa time nekad problema, ali sada puštam papriku da bolje da pati od nedostatka vlage nego da je prevlažno. Problem sam riješio i sa promjenom supstrata koji je prozračniji (prije sam koristio klasmann).
U ovom slučaju neće pomoći nikakva prihrana osim da probaš nekako da se sjetveno mjesto osuši i zalijevaš samo malo. Međutim teško će se osušiti jer ti će se vjerovatno (ili se već je) napraviti kora na gornjem dijelu i gore bude premokro a kod korjena suša.
Nako nicanja ne smije biti previsoka temperatura i puno zalijevanja. Prakticiram minimalno zalijevane i tako dobijem i kvalitetniji korijen, a kasnije nakon pikiranja više ne moram paziti na zalijevanje jer je korijen zdrav i nema više nikakve opasnosti.
Kada ti izvučeš presadnicu iz kontejnera supstrat ostane umnutra a izvuće ti se samo glavna žila korjena i to onako gnjilo. Korijen nije zdrave bijele boje ili ako izvučeš i sa malo supstrata korijen je smeđ i ima pokoju bijelu žilicu. Ako korijen i uspiješ srediti na način koji sam prije opisao plodonošenje će ti biti uranjeno i kilavo.
Eto. to je to. Pozdrav!
 
T

teodul

Guest
Malo kasnim sa odgovorom,evo sadnja je bila 01.i 02.travnja,neki dan sam pojela dvije paprike u plasteniku,pas ja pojeo jednu,muž dvije,u subotu sam susjedu nabrala kilu-dvije u znak zahv alnosti za besplatno odrađen posao na dimnjaku koji nam je porušio grom,a neke male količine će se brati za subotu-10-20 kg prema sadašnjoj procjeni.Bilo bi naravno već sada puno više da ona smrzavica kada je bio mraz nije šokirala biljke pa su poispadali skoro svi cvijetovi u rašljama.No,dobro je,neku ozbiljniju berbu očekujem oko 25-og,što i nije tako loše obzirom da je nekima smrzlo sve u plasteniku.Ni to neće biti neke velike količine,jer ja papriku berem uvijek kada postigne normalnu težinu.Vezati ,ako hoćeš imati reda ,uvijek kao i rajčicu tj.svaku stabljiku posebno u vertikali,tj,od zemlje prema nebu.

Hvala johabica, znaci vec je ima to je extra, kod mene nece skoro. A one paprike izmedju rodnih grana u rasljama jel se kidaju posle zametanja? Uf ne veze mi se tako :roll: al izgleda da cu morati :rolleyes:
 
Na vrh