• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jedno pitanje. Ako naklijavano sjeme paprike 2 dana stavim u čašu i od 16 komada, 8 potone, 8 pluta, nakon cijele noći u čaši 3 još potonu a pet pluta. Što to znači? Paprika je Podravka pakirao Institut za sjemenartsvo. Hvala
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jedno pitanje. Ako naklijavano sjeme paprike 2 dana stavim u čašu i od 16 komada, 8 potone, 8 pluta, nakon cijele noći u čaši 3 još potonu a pet pluta. Što to znači? Paprika je Podravka pakirao Institut za sjemenartsvo. Hvala

Samo ono što je šuplje to i pluta od 16 sjemenki ono što je odmah potonulo to ostavi ostatak odmah baci.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A joj. Pa kad sam stavio na vodu u posudu više od pola ih je plutalo!!! Tek nakon 2 dana naklijavanja u mini komori pola ih je potonulo. Evo naklijavat ću sutra Slavonku pa ću slikati. Poz i hvala!
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kontam mislim da to nema veze sa klijavošću, meni se jednom desilo prošlo desetak dana a klica ne izlazi, ja se već uspaničio šta da se radi možda je sjeme neispravno. Neko od stari ljudi mi je rekao da stavim nekoliko sjemenki na vrelu platinu, pa ako sjemenka skoči ta je ispravna, i tako i uradim. Skoro su sve skakale rijetko koja nije skočila, i tako je za nekoliko dana izašla klica super. Eto i ti probaj tako možda je ovo ipak ispravan metod provjere.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
A joj. Pa kad sam stavio na vodu u posudu više od pola ih je plutalo!!! Tek nakon 2 dana naklijavanja u mini komori pola ih je potonulo. Evo naklijavat ću sutra Slavonku pa ću slikati. Poz i hvala!

Ja kad vadim sjeme za sadnju obavezno ga perem i to tri puta tako da dobijem pola pola. Ono što ne potoni odmah to se odmah i baca zato što nema ništa ili skoro ništa osim ljuske. Ako tebi sjeme potone za dva dana to nikako nije dobro i čamac potone kad se napuni vodom. Kod mene je 100% klijavost sjemena a dok nisam počeo sam da vadim sjeme bilo je zaista svašta.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neki tek siju papriku,neki sade,a kod mene u plasteniku od cvijetova koji nisu otpali kada je bila ona jutarnja smrzavica nastali plodovi veličine lješnjaka.Šteta što ih nema puno ali nema veze,bolje nešto nego ništa.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@Miladin ja joj dam rok 15 dana i obično krenu jedna za drugom od 12-16 dana. Što vrijedi ako su je presusili i da krene za 30 dana?

@siki poptopio sam sve što je bilo naklijavano dva dana i ispada da bacam 1/3, To sjeme ću zasaditi u čupance pa kako im bude. Prošle godine sam se opekao na slavonci i podravci pa ne bi i ove.

Što znači osnovno sjeme i preosnovno?
Poz
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Na tržnici je trenutno 40kn/kg "Domaća, iz plastenika" :gitarist:

Da se očekuju neke ekstra cijene-ne očekuju se.Prije desetak godina cijena bruto robe na zelenoj je 20.05.bila oko 28 kn.Pa bi onda tjedno padala po par kuna,da bi se potom držala na 20,pa onda dugo vremena na 15 kn..E,sada se,ako ima sreće,počinje sa petnaest,sljedeća tura za par dana već obično pada na dvanaest,a onda "domaća"iz Hercegovine poludi na 7-8,za par dana ide na pet,i taman kada bi imao što zaraditi,možeš lijepo sve poslati u vražju mater.
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Ja kad vadim sjeme za sadnju obavezno ga perem i to tri puta tako da dobijem pola pola. Ono što ne potoni odmah to se odmah i baca zato što nema ništa ili skoro ništa osim ljuske. Ako tebi sjeme potone za dva dana to nikako nije dobro i čamac potone kad se napuni vodom. Kod mene je 100% klijavost sjemena a dok nisam počeo sam da vadim sjeme bilo je zaista svašta.
Evo meni se slomile dvije malene ljute kad sam prenosio čaše u koje su bile posađene i ostalo mi još pet sjemenki pa kažem da pokušam tvoj sistem za provjeravanje klijavosti. Svih pet pluta i da ih je povezati napravile bi splav na kojibi mogao stavit kilogram da ne potone koliko su suhe ali ću ih isto namakati dan dva pa posijati. Ne košta me ništa, a možda što i iznikne :mrgreen:
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Evo meni se slomile dvije malene ljute kad sam prenosio čaše u koje su bile posađene i ostalo mi još pet sjemenki pa kažem da pokušam tvoj sistem za provjeravanje klijavosti. Svih pet pluta i da ih je povezati napravile bi splav na kojibi mogao stavit kilogram da ne potone koliko su suhe ali ću ih isto namakati dan dva pa posijati. Ne košta me ništa, a možda što i iznikne :mrgreen:

imam nešto modre galice, može li se ona špricat po paprici i šta ona donosi a šta osnosi
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Zna li netko po kojoj cijeni se prodaju presadnice paprike roge-slonovo uho u kontejnerima 170 rupa? Koja bi bila realana cijena po kontejneru?:confused:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
kakva je to paprika u 170 rupa?
ak su nepikirane (a čini mi se da jesu) cijena nebi smjela prijeći 50-60 kuna za kontejner...
ako su pikirane onda se prodaju po komadu, al ne u kontejnerima od 170 rupa nego u max 84.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
kakva je to paprika u 170 rupa?
ak su nepikirane (a čini mi se da jesu) cijena nebi smjela prijeći 50-60 kuna za kontejner...
ako su pikirane onda se prodaju po komadu, al ne u kontejnerima od 170 rupa nego u max 84.

Pikirana je ali u takve kontejnere.Za rogu nije od presudne važnosti da li dođe u berbu koji dan prije ili kasnije.
Imat ču oko 200 kontejnera viška,a kako nisam nikad prodavao tako,zanima me fer cijena da vidim da li se isplati prodati ili nač gdje posaditi.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
pa kod mene je cijena 1.5 kuna za slonovo uho pikirano u 60 ili 84...gledam čupance na placu, prodaju ih po 0.80 lipa do kune, pa se i ti negdje uklopi...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pikirana je ali u takve kontejnere.Za rogu nije od presudne važnosti da li dođe u berbu koji dan prije ili kasnije.
Imat ču oko 200 kontejnera viška,a kako nisam nikad prodavao tako,zanima me fer cijena da vidim da li se isplati prodati ili nač gdje posaditi.

Ja sam prodavao takav kontejner za 50 kuna, da ne propadne. To i je realna cijena jer tu nema nekog troška, kontejner je džabe, supstrat košta nekih 3 kune, sjeme isto bagatela, jedino je posao taj koji se vrijedi računati. No sve ovisi, možda će ove godine biti zainteresiranih za kupnju, bilo je svakakvih nepodopština u nicanju, čak i kod mene...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Meni se ove godine prvi put dešava da sjeme proklija i tjera sjemenku u vis, i onda paf dole. I to učestalo kod ovih što su bili na -7. Ovi ostali jako rijetko, ali đaba propalo 10 000 komada za sada, a tko zna koliko će još... Poz

Evo moje rasade :) Mislim samo što nije, ostavit ću korov još koji dan da proviri koja paprika i onda boom sa bastom...
rasadkorova.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Meni se ove godine prvi put dešava da sjeme proklija i tjera sjemenku u vis, i onda paf dole. I to učestalo kod ovih što su bili na -7. Ovi ostali jako rijetko, ali đaba propalo 10 000 komada za sada, a tko zna koliko će još... Poz
Od osam paprika koje su mi ove godine nikle tri su bile u sjemenci. Pošto sebi ne mogu priuštiti luksuz da izgubim biljku tek tako uzeo sam urarsko povećalo na oko, dvije kao igla dugačke i oštre pincete i obavio "carski rez"
Jest da su prvi listovi oštećeni ali dvije veselo rastu, a treća se slomila dok sam je prenosio na sunčano mjesto. Inače ove godine imam problema s tim lomovima tako da mi je polovina isklijalih otišla dok nisam navikao sve pažljivo prenositi.

Onaj korov kod tebe. Je li ono crna pomoćnica?
 
Na vrh