• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Ne razumijem se u korove :(

Uništiš ih dok su tek iznikli :mrgreen:
Tako sam ja prošle godine, pojma nisam imao kako to izgleda pa sam skakao od sreće kad su počele izlazit takve kao kod tebe jer sam mislio da su paprike.
Da bude stvar ljepša ja sam to tetošio i pazio, zalijevao, po noći držao pod folijom, gnojio, premještao u zavjetrinu kad bi jako puhao vjetar... na kraju je to izraslo skoro metar visine (možeš zamislit korov u humusu koji se redovito gnoji i zalijeva) i kad je ocvjetalo i bacilo prvi grozd bobica bilo mi je malo čudno kako su u grozdu ali kad je jedna počela tamniti nešto mi je u podsvijesti šapnulo da sam to već viđao negdje pored puta i onda sam gledao slike na Guglu dok nisam naišao na sliku crne pomoćnice :madmana::madmana:
Ustvari se i nisam toliko ljutio, a dan danas kad se toga sjetim slatko se nasmijem.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Uništiš ih dok su tek iznikli :mrgreen:
Tako sam ja prošle godine, pojma nisam imao kako to izgleda pa sam skakao od sreće kad su počele izlazit takve kao kod tebe jer sam mislio da su paprike.
Da bude stvar ljepša ja sam to tetošio i pazio, zalijevao, po noći držao pod folijom, gnojio, premještao u zavjetrinu kad bi jako puhao vjetar... na kraju je to izraslo skoro metar visine (možeš zamislit korov u humusu koji se redovito gnoji i zalijeva) i kad je ocvjetalo i bacilo prvi grozd bobica bilo mi je malo čudno kako su u grozdu ali kad je jedna počela tamniti nešto mi je u podsvijesti šapnulo da sam to već viđao negdje pored puta i onda sam gledao slike na Guglu dok nisam naišao na sliku crne pomoćnice :madmana::madmana:
Ustvari se i nisam toliko ljutio, a dan danas kad se toga sjetim slatko se nasmijem.

Bitno da sam ja bio negativac dok sam rekao da je crna....:mrgreen:
Ima tamo kod njega svega, ambrozije, lobode, jarmena, koštana.... nisam još sve dešifrirao, no dosta se razumijem u te kotiledonske stadije korova, to se mora znati u tretiranju luka i šečerne repe.
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Bitno da sam ja bio negativac dok sam rekao da je crna....:mrgreen:
Ima tamo kod njega svega, ambrozije, lobode, jarmena, koštana.... nisam još sve dešifrirao, no dosta se razumijem u te kotiledonske stadije korova, to se mora znati u tretiranju luka i šečerne repe.
Nije istina.
Napisao si "Ovo meni ozbiljno sliči malo na kužnjak malo na crnu pomočnicu." :weedman:
Iskreno rečeno da ti uopće nisam vjerovao. Što sad neki koji uzgaja roge i babure zna kako izgleda egzotična tropska paprikica. Dok mi nije postalo sumnjivo kako su bobice u grozdu kao kod paradajza, a kad je jedna bobica pocrnila definitivno je zazvonilo zvono za uzbunu. Jednostavno nisam mogao zamisliti da bi moglo izniknut bilo što drugo jer je i na pakiranju humusa pisalo da u njemu nema sjemenja, a ja onako ponosan što mi je izniklo sve što sam posadio :rolfer:
Mora ponekad čovjek učit i na vlastitim greškama, a mogu zamislit da sam posadio 100 000 komada pa da je iznikao korov, a ja mislio da je paprika što ne sumnjam da se nekom početniku dogodilo.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Plevak,od dvadeset sjemenki niklo je sedam.Nije za pohvaliti se,ali vidjela sam odmah kada sam ih raspakirala da će biti "veselja",pa sam prezadovoljna i ovime.Sada još čekam da vidim hoće li biti onako muške kao ne slici.Budu li doista takve neću žaliti utrošene kune.Sada imaju kraljevski tretman.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bitno da sam ja bio negativac dok sam rekao da je crna....:mrgreen:
Ima tamo kod njega svega, ambrozije, lobode, jarmena, koštana.... nisam još sve dešifrirao, no dosta se razumijem u te kotiledonske stadije korova, to se mora znati u tretiranju luka i šečerne repe.

A ima i paprike ;) Krenula je oprezno, sad mi žao kontaktnim herbcidom spaliti :( Bolje da idem brenerom :) Drži korov vlagu i rastresitost u glini ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Malo o naklijavanju sjemena i selekciji.
Elitno sjeme iz arhive.

sjemeelita.jpg

sjemeelita2.jpg

sjemeelita3.jpg


Sjeme Podravka.
sjemepodravka.jpg

sjemepodravka2.jpg

sjemepodravka3.jpg

sjemepodravka4.jpg

sjemepodravka5.jpg

Sjeme Slavonka.
sjemeslavonka.jpg

sjemeslavonka2.jpg


Vjerovatno imaju hiper produkciju i veliku tražnju pa pakiraju i sjeme koje baš nije nabolje ili tehnologija sušenja sjemena ima manjkavosti...
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Plevak,od dvadeset sjemenki niklo je sedam.Nije za pohvaliti se,ali vidjela sam odmah kada sam ih raspakirala da će biti "veselja",pa sam prezadovoljna i ovime.Sada još čekam da vidim hoće li biti onako muške kao ne slici.Budu li doista takve neću žaliti utrošene kune.Sada imaju kraljevski tretman.
HM, baš slabo nicanje... no dobro da nisam naručio više bilo bi možda veće razočarenje, ali siguran sam da sjemenja dogodine neće faliti :)
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Malo o naklijavanju sjemena i selekciji.
Elitno sjeme iz arhive.

Sjeme Podravka.
Sjeme Slavonka.

Vjerovatno imaju hiper produkciju i veliku tražnju pa pakiraju i sjeme koje baš nije nabolje ili tehnologija sušenja sjemena ima manjkavosti...
Pogledaj proizvode Podravke. Sve njen logo, a više od pola Made in ovaj ili onaj. Siguran sam da je većina i onog što se proizvede sirovina uvoz pa tako me sve strah da i to tvoje sjeme nije iz Ukrajine ili negdje drugo što ne mora biti loše ali da ne valja vidi se iz slika :evil:
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Ja sam prodavao takav kontejner za 50 kuna, da ne propadne. To i je realna cijena jer tu nema nekog troška, kontejner je džabe, supstrat košta nekih 3 kune, sjeme isto bagatela, jedino je posao taj koji se vrijedi računati. No sve ovisi, možda će ove godine biti zainteresiranih za kupnju, bilo je svakakvih nepodopština u nicanju, čak i kod mene...

Ja sam razmišljao da bi bi dao i jeftinije ako netko treba više kontejnera.Dakle,ako netko treba 20 i više kontejnera cijena 35 kn.To je nekih 20 lipa po komadu.
Ako je netko zainteresiran,može na pp.
Paprika je roga,slonovo uho,kontejneri 170 rupa.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ove godine imam izuzetno žutu i malu rasadu. Već sam pomislio da je grinje ne sisaju. Vidio sam par lisnih uši (zelena breskvina uš) ali samo to puko confidorom. Samo mi se nekako čini da slabo napreduje, u hladovini korova ide kao mutava ali na sredini plastenika, žuta mala, oštra stabljika... Poz
 
K

krlecrepaja

Guest
Ove godine imam izuzetno žutu i malu rasadu. Već sam pomislio da je grinje ne sisaju. Vidio sam par lisnih uši (zelena breskvina uš) ali samo to puko confidorom. Samo mi se nekako čini da slabo napreduje, u hladovini korova ide kao mutava ali na sredini plastenika, žuta mala, oštra stabljika... Poz
Kontam i kod mene je ista situacija na krajevima plastenika super rasad a na sredini gledano uzduž plastenika je rasad mali i sva je zuta generalno je zuca i ova druga.Sta je nemam pojma
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ako nemaš nikakvih baja samo udari 1 gram u 1 litru vode 20-20-20 vodotopivih gnojiva i svako zalijevanje sa tim. Žutilo prestaje. Zaštiti ju sa nekim starim provjerenim fungicidom dithane, captan 50 ili sl. i promjene će brzo nastupiti. Zaštita jer dolaze hladniji dani sa većom vlagom, pa teško da ćemo provjetravati plastenike. Kod mene je drama prvo bio loš supstrat išao da uštedim pa kupio amonijično smeće od HR proizvođača, oslabljeno lošom ishranom napale lisne uši sad još i grinje i tako to... A kod čupanaca totalno druga prića :) Oni su zakon ;) Dobro možda je malo škakljivo ih stavljati na foliju ali pošto ove godine ne radim foliju sve će biti dobro.
Što Basta napravi korovu...
cupanci.jpg
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Evo kako je kod mene, raste do jedne faze sve 5 i onda žutilo...

Tako je bilo i kod mene mislim da je od hladnoće zamuti u koritu 20 20 20 i potopi kontejnere kod mene je upalilo sada je skoro crna i stavi na mali tamnije mjesto.
Pozdrav!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dobro primjenit ću još 20 20 20, do sada tri puta 300 litara - 300 grama na manje od 100 m2. Znači preproučuješ da sjenčam plastenik? I to je izvedivo. Samo jedan podatak, od vrečice hectora f1 i big beef f1 imam brat bratu 10 biljki!!! Patliđan classic nema gubitaka, sakatine kupusnjače su ok, zašto je toliki problem kod rakjčice i paprike? Slab supstrat? Kriva koncentracija hranjiva? Po meni to izgleda da smjesa iz BIO plinskog postrojenja je izašla pre "živa" nije dovoljno "sazrijela" i da je puna amonijaka, on je blokirao fosfor i kalij koji su važni za razvoj korijena a tako i cijele biljke i kasnijoj fazi. Paprika je sijana u 4 etape , ovo je slika sa druge, prva je totalno koma, list bude zdrav ali na kraju jako posvjetli. Poz

Sutra ću još otići u savjetodavnu za ratarstvo, tamo ima jedan dobar zaštitar, pa ćemo na mikroskopu pogledati biljke da nije neka hiper populacija grinja.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Dobro primjenit ću još 20 20 20, do sada tri puta 300 litara - 300 grama na manje od 100 m2. Znači preproučuješ da sjenčam plastenik? I to je izvedivo. Samo jedan podatak, od vrečice hectora f1 i big beef f1 imam brat bratu 10 biljki!!! Patliđan classic nema gubitaka, sakatine kupusnjače su ok, zašto je toliki problem kod rakjčice i paprike? Slab supstrat? Kriva koncentracija hranjiva? Po meni to izgleda da smjesa iz BIO plinskog postrojenja je izašla pre "živa" nije dovoljno "sazrijela" i da je puna amonijaka, on je blokirao fosfor i kalij koji su važni za razvoj korijena a tako i cijele biljke i kasnijoj fazi. Paprika je sijana u 4 etape , ovo je slika sa druge, prva je totalno koma, list bude zdrav ali na kraju jako posvjetli. Poz

Sutra ću još otići u savjetodavnu za ratarstvo, tamo ima jedan dobar zaštitar, pa ćemo na mikroskopu pogledati biljke da nije neka hiper populacija grinja.

I kod mene ove godine paprika od nekih dobavljača loš supstrat je Klasman a od ZKI mi je sva nikla i ranija sjetva i kasnija uvjeti za sve isti jedne godina paprika ispikirana u kontejner 72 mjesta prva i zadnja trećina zeleni a sredina žuta bili iz savjetodavna ovo je ono je ništa konkretno nisu rekli ja rastopio 20 20 20 poropio kontejnere i za nekoliko dana počele su zeleniti.
Pozdrav!
 
T

teodul

Guest
Kod mene je ove god bila onako solidna rasada ali sam je pred samu sadnju zeznuo, zasusio i pretrpila je stres a i okasnio sam sa sadnjom :madmana:pa sad ne ispustam brentacu iz ruku prskam je drimom svakih 5 dana ali vise necu moci ni to jer pocinje cvjetati a i oporavila se. Interesuje me u kojoj je fazi paprika gdje je sve uradjeno na vrijeme mislim na plastenik naravno tj. koliko kasnim? I jos me zanima koji mi nacin vezanja paprike savjetujete dali onaj sistem kao paradajz sto mi izgleda malo potesko ili onako sa vertikalnim spagama pored paprike.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh