• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Teodul,neznam šta je,ali ja sama sebi kažem-ništa-jer svake godine u plasteniku naiđem na bar jednu takvu.Ona nije takva od početka,već u toku rasta se to događa,u ranijoj fazi rasta,kada je već formirana na dvije grane,ili netom prije.Ja onda to jednostavno odlomim i bacim,ili se zna dogoditi da jedna grana postane takva,a druga je normalna.Nisam primjetila da bi se to širilo,jer to što nađeš možda par takvih biljaka u cijelom plasteniku nije širenje.Širilo bi se ako bi i biljke u neposrednoj blizini te neuobičajene postajale takve,prvenstveno zbog ručne manipulacije i mogučnosti prenošenja zaraze,ako bi to bilo u pitanju,ali ja mislim da nije,što naravno ne mora biti točno.Uvjerena sam da je to neki fiziološki poremećaj baziran na pomanjkanju nekog mikroelementa kojega baš ta određena biljka iz nekog razloga ne može apsorbirati,jer da ga manjka na cileloj površini onda bi cijeli nasad bio takav.Saznaš li nešto određeno,napiši,iako me to za sada ne zabrinjava,voljela bih i ja sa sigurnošću znati o čemu se radi.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ja mislim da nema potrebe za bilo kakvo reagovanje, dešava se u paprikama da bude poneki struk tako kao da je degenerisan a sumnjam da iko zna tačnu dijagnozu.
 
T

teodul

Guest
Vazi Johabica, ima smisla ta tvoja prica. Desava se da je samo po jedan list to zauzelo a da je ostalo ok, a venuce nije jer to postoji duze vrijeme a biljka ima dobru boju i zivi.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
radi se najvjerojatnije o bakterijskom venuću, riskiraj jednu-dvije i vidi jel i korijen oštećen pa su se tuda ušvercale bakterije...
osobno to bez milosti pocofam i bacim...na isto mjesto upiknem drugu zdravu i sve ok...
najčešće se javlja prije cvatnje...
 
T

teodul

Guest
I evo jos jedno pitanjce: trebao bih poceti pincirati ali nisam bas siguran znam da se vecinom radi na dvije ali zena koja je dugo radila i to u velikim staklenicima kaze da radim na tri rane, sto i nije lose s jedne strane plodovi su nesto manji dakle lakse se prodaju a mozda je i potencijal veci jer cu je bas dobro hraniti, negativna strana je teze vezanje i veci zbun a pogotovo kod mene s obzirom da je malo gusce to je moje misljenje interesuje me vase. Evo kako sam ja shvatio samo pinciranje. Dakle na ovom srednjem stablu bih ovu desnu granu zakinuo tako sto bih otkinuo onr pupove i onaj nastavak koji bi isao dalje a ostavio bih onu papriku u rasljama i oko nje dva tri lista tj. tako to ova zena radi i ona glasi bas za znalca u toj oblasti, mada sam ja negdje nasao i da se ona paprika u rasljama kida (ne mislim na one prve raslje nego na ove na toj grani koja se zakida) e sad kako vi to radite?


Uploaded with ImageShack.us
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E prijatelju,tako.Prvo,ako želiš raditi na tri grane,možeš saditi rijeđi sklop,tj trebaš manji broj sadnica po kvadraturi površine.Bilka treba više hrane jer mora i više hraniti.Moraš si sam odvagnuti šta želiš,ali ja već deset godina radim na dva stabla.Pinciranje ide vrlo jednostavno-glavnu stabljiku ne računaš,na njoj naravno ostavljaš onaj pup u koljenu i list koji u koljenu raste,a na zaperku ostaviš u koljenu pup i list koji isto raste u koljenu kraj toga pupa.E,tu se sada ostavlja još najmanje jedan list na grančici koja raste dalje,ali nemoj gledati koja je lijeva ili desna(jednu otkidaš zajedno sa listom koji na kraju nje raste).Otkidaš onu koja je jača kako bi ova slabija zauzimala što manje prostora jer je kraća,za razliku kada formiraš početne grane,kada se ostavljaju jači izboji kako bi i grane bile jače.To ti je ono,biljka ima dominantnu i recesivnu grančicu,dominantna je uvijek deblja,pa samim time i jača.Sada još na ovoj grančici koju si ostavio kao zaperak skidaš onaj pup koji raste kod peteljke lista i to ti je sva mudrost.Neki ostavljaju i drugu grančicu sa listom na zaperku,ali ukoliko je sklop gušći sve može ispasti prebujno,a ukoliko listovi imaju dovoljnu masu(veličinu)mislim da nema potrebe za trećim listom na zaperku,ili se može neki ostaviti povremeno.I još nešto,želiš li pincirati-ne reži nokte.
 
T

teodul

Guest
Johabice svaka cast na opisu ali ja slabo sta razumih cak sam jos vise nesiguran u ono sto sam mislio da znam :scratch evo ova slika pa pokusaj na njoj objasniti mozes je sebi skinuti pa u peintu obiljeziti o cemu govoris, naravno ako imas strpljenja :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
9izk8y.png


Ja to radim ovako i sasvim dovoljno i jednostavno.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To ti ja nažalost neznam napraviti,ali zamisli da imaš jednu granu iz koje na svakih desetak centimetara visine raste jedna manja -bočna-grančica a na njoj se nalazi jedan cvijetić i dva lista.Sve ostalo je višak i mora se maknuti.Probaj,misliš li da mi ostali nismo griješili,pa tako smo i naučili.
 
T

teodul

Guest
Cabage hvala na trudu. Ovo bi bilo jednostavno. A johabice ako sam te dobro razumio za taj plod i dva lista ti govoris o ovom dijelu (obiljezeno crvenom strelicom na slici) to dakle ostavim a ostalo kidam a na ovoj drugoj grani (obiljezena crnom strelicom idem sve ispocetka) jel tako?
:rolleyess:

Uploaded with ImageShack.us
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
9izk8y.png


Ja to radim ovako i sasvim dovoljno i jednostavno.

Cabage,ja to radim drugačije,ono sa crvenim ostavim,a ono neobilježeno lomim,jer su grane obilježene sa crvenim jače i deblje.Nikada ne gledam položaj grana na biljci,jer će ih špaga kasnije dovesti na pravo mjesto.Ako sam dobro shvatila,jednu si granu potpuno odlomio,to napravim i ja,ali joj ostavim prvi cvijet, a na drugima dvjema si ostavio slabije grane,koje će dalje rasti kao glavne grane,čini mi se zbog simetričnosti i pravilnog rasporeda.Ne tvrdim da ti radiš pogrešno,jer da ne ispadne dobro sigurno ne bi tako radio.
Teodul, ako želiš pošalji mi adresu,sutra ti šaljem rukom nacrtano objašnjenje,nisam baš dobra u ovakvom objašnjavanju,a nervira me ako ne mogu pomoći onome koji zamoli,a znam što treba napraviti.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Iskreno, nisam uopće gledao koja je slabija, a koja jača grana. To u suštini nema veze i nije prebitno. Ja sam lani ostavljao i na trećoj jedan cvijet, pa onda rezao, ali mi se pokazalo gubitkom, jer je hrpa plodova bila na hrpi i bilo je dosta deformiranih plodova. Cvijet u prvim rašljama, kojega na ovoj slici i nema, zapravo bi trebalo lomiti jer se na taj način dobiva jača biljka. To zna svako tko ima sada na biljci po jedan veliki plod, kao kod mene mjestimično, da je ta biljka u startu slabije razvijena jer hrani plod.
Kod mene 5 ljudi reže papriku i kad bih za svakim hodao i gledao kak je napravio ne bih nikud stigao. Jednostavno je sasvim dovoljno da na biljci ostanu dvije grane, bile one slabije ili jače, razvit će se jednako, jer čim jednu odrežeš sva energija ide u drugu.
 
T

teodul

Guest
cabage ja sam vec skinuo taj prvi cvijet. A sto se tice ove trece grane koja se ukida, jel ti johabice ostavis jedan cvijet onaj u sredini u rasljama ili jedan grozd onih pupova, mislim da je steta ne ubrati nista sa te trece grane :scratch Mislim da sam ukapirao ovo pinciranje, znaci otkidam grozdove pupova a ostavljam onaj jedan pup i oko njega lisce jel tako? Ali posalji ti to objasnjenje na ovaj meil ljubomir_s@yahoo.com.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Iskreno, nisam uopće gledao koja je slabija, a koja jača grana. To u suštini nema veze i nije prebitno. Ja sam lani ostavljao i na trećoj jedan cvijet, pa onda rezao, ali mi se pokazalo gubitkom, jer je hrpa plodova bila na hrpi i bilo je dosta deformiranih plodova. Cvijet u prvim rašljama, kojega na ovoj slici i nema, zapravo bi trebalo lomiti jer se na taj način dobiva jača biljka. To zna svako tko ima sada na biljci po jedan veliki plod, kao kod mene mjestimično, da je ta biljka u startu slabije razvijena jer hrani plod.
Kod mene 5 ljudi reže papriku i kad bih za svakim hodao i gledao kak je napravio ne bih nikud stigao. Jednostavno je sasvim dovoljno da na biljci ostanu dvije grane, bile one slabije ili jače, razvit će se jednako, jer čim jednu odrežeš sva energija ide u drugu.

Mogu nam se mišljenja u bilo čemu razmimolaziti,nije bitno,svatko radi onako kako misli da mu je najbolje.Ja nikada ne skidam prvi cvijet u rašljama koji spominješ,a radim pinciranu papriku jedanaestu godinu,tri tisuće biljaka-šest tisuća stabljika i to od prvoga dana radim sama,kao i berbu.Uz dobru kondiciju bijlke ne mora doći do zastoja rasta,pogotovo ne kod generativnih hibrida,a kod vegetativnih je ionako najbitnije iznivelirati vegetativni i generativni rast.Taj prvi plod,koji ja berem kada postigne normalnu težinu na tri tisuće biljaka hipotetski može dati šesto i više kila robe koja se prodaje po najvišoj cijeni,što je značajan iznos.Svatko sam odlučuje što mu je važno u proizvodnji,meni konkretno su to veliki plodovi težine dvijesto do tristo i više grama,pa na taj način usmjeravam tehnologiju proizvodnje.Nekada se omakne i neka greška ali nikada nisam niti tvrdila da sve znam.Ne podcijenjujem ničije znanje,samo iznosim svoje mišljenje,a kada mi nešto nije jasno tražim pomoć.Pa ću odmah iskoristiti priliku da te zamolim ako mi možeš pomoći riješiti jedan problem koji me već godinama muči u proizvodnji Mente.Naime,ona mi svake godine do kraja sezone naraste do žice na kojoj je vezana špaga,a često i, kao prošle godine još i trdesetak i više centimetara preko.A žica je na 320 cm visine.Onda mi se javlja problem i pinciranja i berbe,jer već od polovice devetog mjeseca počinjem plaziti po ljestvama,što nije nimalo jednostavno_Osim toga svaka se godine posvađamo,jer muž inzistira na Menti jer mu ne Zelenoj određene mušterije to traže,a ja je ne bih sadila zbog tih problema.Pa sam mislila,ako ti znaš,ili bilo tko drugi,da mi daš savjet na koji joj način kontrolirati visinu,jer sa Vedranom koju sadimo istovremeno u istom plasteniku i pod istim uvjetima te probleme nemam.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
E vidiš, to isto pitanje oko mente bih ja mogao pitati i tebe. Ja je sadim 8000 i 8000 vedrane. Svakako mi je menta zanimljivija što se tiče plodova, ali taj problem visine mi ide isto na živce. Vedranu sam čak mislio i izbaciti jer mi lani pravila neke probleme što se tiće nicanja (83% iskoristivosti sjemena), a i imao sam probleme sa simptomima nedostatka kalcija na njoj, ali to je više moja krivica. Ove godine sam odlučio od samog starta u mentu krenuti samo sa prihranom 10-10-30 i tako ju forsirati na što više cvijeta a manju vegetativnu masu, a vedranu šibam samo sa kalcijevim nitratom. Osnovna gnojidba je bila 1250 kg yara complexa po hektaru. Trenutno mi vedrana izgleda puno bolje nego što je to izgledala lani u ovom periodu, no vrijeme će pokazati kakve ću rezultate dobiti.
Ovo oko kidanja cvijeta sam pročitao u stručnoj literaturi i ima smisla ako se želi dobiti veći prinos, ali svi znamo da ti prvi plodovi imaju najveću cijenu u cijeloj sezoni. Čak i berba u studenom ne može donijeti nikakvu posebnu dobit jer više paprika nije nikome interesantna.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
E vidiš, to isto pitanje oko mente bih ja mogao pitati i tebe. Ja je sadim 8000 i 8000 vedrane. Svakako mi je menta zanimljivija što se tiče plodova, ali taj problem visine mi ide isto na živce. Vedranu sam čak mislio i izbaciti jer mi lani pravila neke probleme što se tiće nicanja (83% iskoristivosti sjemena), a i imao sam probleme sa simptomima nedostatka kalcija na njoj, ali to je više moja krivica. Ove godine sam odlučio od samog starta u mentu krenuti samo sa prihranom 10-10-30 i tako ju forsirati na što više cvijeta a manju vegetativnu masu, a vedranu šibam samo sa kalcijevim nitratom. Osnovna gnojidba je bila 1250 kg yara complexa po hektaru. Trenutno mi vedrana izgleda puno bolje nego što je to izgledala lani u ovom periodu, no vrijeme će pokazati kakve ću rezultate dobiti.
Ovo oko kidanja cvijeta sam pročitao u stručnoj literaturi i ima smisla ako se želi dobiti veći prinos, ali svi znamo da ti prvi plodovi imaju najveću cijenu u cijeloj sezoni. Čak i berba u studenom ne može donijeti nikakvu posebnu dobit jer više paprika nije nikome interesantna.
cabage jesili uspio sa 10-10-30 dobiti manju masu a više cvata.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
cabage jesili uspio sa 10-10-30 dobiti manju masu a više cvata.
A gledaj, to je tek u povojima, treba proći barem dio sezone da se vide rezultati. Za sada je viša od vedrane 30 %, sađena dan kasnije:cool:
Iskreno se nadam da će se dobiti neki rezultati.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja ću ove godine popizditi,Vedrana mi je trenutačnodvadesetakcm iznad koljena,a Mentamalo ispod pojasa.Razmišljam da pokušam jednim djelom,bude li dolje zaperaka pincirati vrhove i pustiti nove grane.
 
R

ranko srbac

Guest
paprika slonovo uvo u kontejnerima sa 84 rupe,zuta ,listovi otpadaju u vecini kontejnera,uvrnuti listovi prema gore.Stara 4o dana slabog porasta,jos jednom ima li pomoci ako neko zna..Unaprijed hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh