• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
paprika slonovo uvo u kontejnerima sa 84 rupe,zuta ,listovi otpadaju u vecini kontejnera,uvrnuti listovi prema gore.Stara 4o dana slabog porasta,jos jednom ima li pomoci ako neko zna..Unaprijed hvala

Previše zalijevanja.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@plevak svaka čast! Profesionalac.
Sad samo fali recept za što skoriji oporavak ;)
Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Havarija poslije -7...
minus7paprika.jpg

Mi ju popikali u zemlju desetak dana kasnije, vrijeme prolazilo, jučer je led milovao dva puta...
paprikaprebolilamraz.jpg

Nije ni loše za vanjsku proizvodnju?
 
T

teodul

Guest
Pozdrav narode, imali ko ideju sta bi ovo moglo biti paprika mi je ovakva vec duze vrijeme, jednostavno tu u sredini plastenika je nekako slabija i zuca mada zivi i cvjeta. I to je samo na sredini u tri reda u rasponu oko 5 metara a ostalo je sve ok. E sad moram da kazem da mi se u pocetku tu skupljala voda mozda je malo nizi nivo zemlje na sredini a i crijevo je bilo puklo ali sad je ok, sumnjam da nije korijen ostecen od vode jer mi se i zelenilo na zemlji tu pokazalo. U prolazima izmedju redova se najvise voda skupljala. Zao mi ovih slabijih :roll:


Uploaded with ImageShack.us
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav narode, imali ko ideju sta bi ovo moglo biti paprika mi je ovakva vec duze vrijeme, jednostavno tu u sredini plastenika je nekako slabija i zuca mada zivi i cvjeta. I to je samo na sredini u tri reda u rasponu oko 5 metara a ostalo je sve ok. E sad moram da kazem da mi se u pocetku tu skupljala voda...
Sam si dao odgovor; prevelika količina vode u tlu (asfikcija, nedostatak kiska za disanje korijena).
Ako si sada popravio crijevo, trabala bi se polako oporaviti.
:roll:
 
T

teodul

Guest
Ljudi opet imam dilemu oko ovog pinciranja, mislio sam da znam ali slaboooo...:cry::( evo sad cu to objasniti na slikama). Dakle interesuje me dali se otkidaju i ovi listovi obiljezeni crvenom bojom ili se oni ostavljaju a kidam samo ovo sto je obiljezeno roze bojom, i dali se ovi pupovi veci obiljezeni plavom bojom ostavljaju . Recimo da je ovo ona treca grana koja ne ide dalje dakle sve ukidam dali dakle ostavljam jedan ili tri pupa? I dali na onoj grani koju ostavljam da ide dalje nediram nista ili ipak nesto otkidam? Bice jos pitanja ;)


Uploaded with ImageShack.us
 
T

teodul

Guest
I jos jedno pitanje interesuje me sta je ovdje uradjeno, ovo je slika sa jednog sajta udruzenja poljoprivrednika iz Hercegovine gdje oni savjetuju kako sta treba uraditi i za ovu sliku pise da je ovo ispincirana paprika na dvije grane e sad meni nije jasno sta je ovo obiljezeno plavom bojom (ovo sto je obiljezeno crvenom se slabo vidi i nije ni vazno) sta je ovamo ostavljeno, jedino ako su ostavili jedan pup pa da se ne vidi jer mi ti listovi lice na ono sto se ostavlja da dalje raste jer ako su to tako ostavili tu ce biti cetiri grane :rolleyess: Po meni bi trebalo ostaviti brojeve 1 i 2 da idu dalje naravno ako su ovo dvije grane a ne da idu iz jedne grane (obiljezeno zutom)


Uploaded with ImageShack.us
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Meni tu ne izgleda da ima previše zahvata... ALi u drugom mjesecu imati takvu papriku... To bi moglo kod nas samo u Bizovačkim toplicama...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Na prvoj slici,ako je to treća grana koja se lomi,može tako ostati kako bi lisna masa bila pojačana,ali pupovi će već zametnuti najvjerojatnije otpasti sami(osim onog u sredini),a opet i ne moraju,ovisi o tome koliko će biljka moći prehraniti najstarije plodove.Tu još treba očistiti one čuperke uz peteljke listova.Dakle,ostavljaš tri pupa i ona četiri pofarbana lista,ali čista bez ičega uz sebe.Isto tako možeš ostaviti i samo dva lista,po želji.Bilo što da odlučiš,kada se na trećoj grani pobere plod koji na njoj raste,jednostavno je odlomi.Druga slika-stabljika u sredini je višak,isto tako i onaj čuperak kod peteljke lista na zaperku je višak.Ono donji listovi označeni dugom crvenom crtom se skidaju komplet sa stabljikama kada se na njima pobere rod.to je ono što sam prije navela.Ako griješim neka me netko ispravi,ali ja radim baš tako.
 
T

teodul

Guest
Hvala Johabica super si! A kad ostavljam onu koja ide dalje jel tada ostavljam ovako zaokruzeno crvenom znaci na toj grani nista ne diram?


Uploaded with ImageShack.us
 
T

teodul

Guest
Druga slika-stabljika u sredini je višak,isto tako i onaj čuperak kod peteljke lista na zaperku je višak.Ono donji listovi označeni dugom crvenom crtom se skidaju komplet sa stabljikama kada se na njima pobere rod.to je ono što sam prije navela.Ako griješim neka me netko ispravi,ali ja radim baš tako.
Jel ta ,,stabljika u sredini'' ova koja je precrtana crnom bojom jel bi nju trebalo tu osjeci? Vidjao sam da tako nesto ljudi rade, mada onda ode i ona paprika na vrhu ili bi ona i onako bila slaba? :madmana::rolleyess:


Uploaded with ImageShack.us
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kod orezivanja paprike najvažnije je izbalansirati vegetativni i generativni rast biljke...zbog toga se uvijek otkida prva paprika u rašljama,da previše ne crpi biljku...isto tako otkidaju se i ostale prve dvije paprike u rašljama svake grane,a unutrašnje grane se prikraćuju nakon drugog lista...tek na trećoj grani se ostavljaju plodovi i onda dobivamo pravilno izbalansiranu biljku paprike,sve se to lijepo može vidjeti na prethodnom videu...
 
T

teodul

Guest
Jeste to sve tako, ali kod nas su suroviji uslovi prezivljavanja, eto ja sam otkinuo tu prvu papriku, da nisam za koji dan bih je brao i imao dobru cijenu a kasnije cu je davati u bescijenje i dzaba mi taj postotak boljih prinosa, a imam gdje mi je slucajno ostala prva papika i nikakvu razliku ne vidim da je biljka manje razvijena e sad opet nauka je nauka ovo su moja zapazanja do sada a ja sam pocetnik ;)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo teodul,onaj video koji sam ja tek sada pogledala zaista lijepo pokazuje kako bi biljka trebala izgledati.Primjetila sam da je na zapercima ostavljen cvjetni pup i samo jedan list,onaj u koljenu,dok su ostala dva u cijelosti otkinuta,i to malo povišeno.Povišeno su otkinuti zbog toga što je biljka sklona odbaciti cvijet ako se preblizu njega lomi grančica,a oba lista su otkinuta iz razloga što hidroponija ima u potpunosti izbalansiranu ishranu biljke,pa ne treba više lisne mase.Pošto mi prihranjujemo više-manje "po nahođenju",sigurnije je ostaviti na zaperku još jedan list,jer je list taj koji prerađuje hranjiva i šalje ga u plod.Ti ako želiš možeš pokušati nešto biljaka napraviti baš tako kako je na videu,pa ćeš najbolje sam vidjeti kako će ispasti.Ja ću probati,jer me baš zanima rezultat.Na dvadesetak biljaka niti možeš što veliko dobiti niti izgubiti,a biti ćemo sigurno pametniji.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja sam taj video gledao prije cca 2 godine i jedino što sam se pitao je koliko je ljudi potrebno da se održava proizvodnja na nivou koji vidimo da je. Divim se dok vidim takve fascinantne poslove. I sam bih samo da mogu, ali situacija je kod nas otprilike ovakva:butthead:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo,ja ću ti reći šta ja mogu-netko sigurno može i više,netko manje,ali kod mene je ovako-tri tisuće sadnica na dvije grane,tj šest tisuća grana pinciram od početka sama,isto tako i berem sama,sa time da moj suprug sve nabrano izveze u garažu gdje ja onda sortiram i važem,dok on za to vrijeme u drugom plasteniku bere rajčicu koju slaže njegova mama.Kada je gotovo zajedno potovarimo.Isto tako je njegov posao održavanje rajčice.Ja uz papriku radim sve ostalo-zaljevanje,sjetvu kupusnjača,cvijeća,održavanje istih,kučne poslove,a on šprica sva što treba.Posao nam je nekako tako podjeljen,ali hoću reći da nije nikakav problem ispincirati i voditi uz špagu šest tisuća stabljika jednoj osobi,i raditi i druge poslove.Jest da je ponekad gužva pa se kasni,ali nekako ide.
 
I

ihorzic

Guest
Evo,ja ću ti reći šta ja mogu-netko sigurno može i više,netko manje,ali kod mene je ovako-tri tisuće sadnica na dvije grane,tj šest tisuća grana pinciram od početka sama,isto tako i berem sama,sa time da moj suprug sve nabrano izveze u garažu gdje ja onda sortiram i važem,dok on za to vrijeme u drugom plasteniku bere rajčicu koju slaže njegova mama.Kada je gotovo zajedno potovarimo.Isto tako je njegov posao održavanje rajčice.Ja uz papriku radim sve ostalo-zaljevanje,sjetvu kupusnjača,cvijeća,održavanje istih,kučne poslove,a on šprica sva što treba.Posao nam je nekako tako podjeljen,ali hoću reći da nije nikakav problem ispincirati i voditi uz špagu šest tisuća stabljika jednoj osobi,i raditi i druge poslove.Jest da je ponekad gužva pa se kasni,ali nekako ide.

:supz:ma super sve kao po liniji - tako i treba:finga:
 

Najnoviji postovi

Na vrh