• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Da se ne pogriješi.

SLIKA 1 - Xanthomonas capsici ili bakterijska pjegavost

bacterial-spot-pepper.jpg



SLIKA 2 - cercospora capsici (unamunoi) ili siva pjegavost paprike

7-1.jpg


Na prvu loptu obje slike izgledaju kao da je bakterioza. Sivu pjegavost imam svake godine i riješim ju s melody duom malo jačom dozom. Za razliku od bakterioze koliko god da je biljka zaražena bolest neće prijeći na plod.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Ima još jedan za kojega znam,u Dunjkovcu,iz čijeg mi je supstrata,iako sam posijala papriku,rasla i rajčica,a i drugo.
To ti je višenamjenski supstrat; "sijem žito žanjem grahoricu Tip 1" :rolfer:
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Jesu li barem bile zgodne te pomoćnice brinete?

Jesu. Evo ti slika. Cabage je odmah dao točnu dijagnozu ali mu nisam vjerovao. Bio sam uvjeren da je paprika dok na internetu nisam vidio da je to stvarno crna pomoćnica.



Ovo na slici ispod je biljka od prošle godine. Zimu je provela u kući ali je gadno opržila hladnoća u veljači dok sam zračio sobu tako da su se listovi bili osušili, a i samo stablo na vrhu je bilo osušeno. Obzirom da je na proljeće počela bacati sitne zaperke bilo mi je žao baciti pa sam je zagnojio i redovito zalijevao, a pozornost posvetio paprikama koje sam posadio ove godine. Upravo sam se šokirao kad sam vidio da je puna pupova od kojih neki počinju cvjetati. Cvijet koji se prvi otvorio jučer je otpao sam od sebe ali drugi će sigurno preživjeti, dok ih još mali milion čeka da procvjeta.

 
R

ranko srbac

Guest
kod mene ni gram zemlje nije ostao oko paprike,sve kisa odnijela.Sad ponovo zatrpavaj.Toliku kolicinu kise nisam vidio.
 
R

ranko srbac

Guest
zna li neko moze li ostati ovako bez zemlje oko paprike.Otvor na foliji je precnika kao i precnik rupe kontejnera sa 84 rupe.Jbg ja samo pitam ,valjda ce doci vrijeme da i neki savjet dam nekom.Papriku prvi put sadim na foliji pa mi nemojte zamjeriti.
 
T

teodul

Guest
Ljudi pomagajte skroz sam u crnjaku tj. krivo mi je sto mora uvijek biti neki problem pa makar i glup ali mnogo stetan. Evo o cemu se radi slike ne postavljam mislim da nema potrebe ali cu sve detaljno objasniti. Posadio sam cetiri plastenika paprike jedan sa ravnim stranicama rucno pravljen i tri polukruzna. Prvi mi se problem pojavio u ovom rucno pravljenom u sredini (ali su inace otprilike 3-4 reda dosta losija od ostalih) koji tu i ima leku a bilo je i crijevo puklo tako da je bilo bas dosta vode tacnije receno plivalo je, sad sam crijevo popravio i malo zemlje sipao pa je i vode manje, inace voda se skupljala tamo kud se hoda tako da moze biti i prezasicenje i nezasicenost jer voda se sliva od paprike na putic dakle odlazi od nje, mada prije mislim da je prezacienost u pitanju tako da je kod mene u plasteniku tu paprika katastrofa i zuckasta i mala ali bas mala mada i cvjeta i plodonosi mada to nece sigurno biti kako treba. Inace ona ne mrda stalno je ista i od te sredine ka krajevima se poboljsava. E sad, u ova ostala tri ima drugi problem redovi uz najlon su kao grom crne se od jedrine bas ona taaamno zelena boja i listovi su veliki a i biljka je vec povisoka dok ovi ostali redovi u odnosu na njih katastrofa mada ni oni nisu toliko losi ali se sa ovima nemogu mjeriti to je nevjerovatno kakva razlika red do reda paprika do paprike a nemogu se porediti. Ja sam veceras skontao sta bi moglo biti a to je da se kondezat pre sadnje znaci u zimu i rano proljece uvijek skupljao na sredini plastenika i kaplice su klizile i padale bas tu gdje je sad dobra paprika sto sve ukopno znaci da nisam dovoljno navodnjavao zato je bolja paprika koja je imala rezervu sto mozda i jeste tacno s obzirom da za vrijeme kisnih dana nisam zaljevao a i kad sam zaljevao mozda nisam dovoljno (zato mu se sad svetim svaki dan :mad: i zaljevam bas domacinski) e sad i tu me zeznulo to da mi se i tu na nekim mjestima skupljala malo voda i paprike odmah losije e pa sad vi vidite koji sam ja baksuz da u istom plasteniku jedna paprika ima dovoljno vode jedna nema dovoljno a treca ima previse jbg :madmana::butthead::scratch dobro bi bilo ako je samo to problem tj navodni cu je i bice sve ok ali sta ako nije?!! A imam i pojavu da su mi ovi redovi u sredini koji su losiji, na jednoj strani plastenika tj. zadnjih desetak paprika u tim redovima extra dobri I AJ TI SAD TU BUDI PAMETAN!!! Inace da napomenem da ta razlika nije bila tolika u zadnjih 10-15 dana ali je uvijek bilo. Ja nesto mislim, mozda mi zemlja u dubini nije vlazna zato je potrebno sistematicno redovno zaljevati da voda prodre i u dubinu 15-20cm pa ce mozda onda biti bolje a zato mi je na krajevima bolja jer tu ima vlage u dubini. Eto ja vam se izjadah. STA VI MISLITE?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@ranko srbac nema na ćemu. Tu smo ako možemo pomoći, samo je ostatak u radovima.
@teodul skini foliju gdje je žuta paprika i okopaj i to momački, zalij sa vodotopivim gnojivom 1:1:1 (sumnjam da ti fosfor više može turbo pomoći). Poz
 
R

ranko srbac

Guest
E j....ti paprike.Sad se pojavio smedji prsten na stablu iznad zemlje.Zamjenio sam jedno 10 % i poprskao sa ridomil gold mz.Je li moguce da je gangrena tj.plamenjaca.Biljka vene i korijen strunuo .A i vlaga je nenormalna.
 
K

krlecrepaja

Guest
ne postoji plamenjaca paprike u nasim krajevima,vecsamo bakterioza
 

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
sam0583d.jpg

sam0584o.jpg

sam0585e.jpg

sam0586t.jpg

sam0587j.jpg

sam0588s.jpg

nakon zadnjih kiša na listovima su se počele pojavljivati mala oštečenja početkom odmah špricano melody duom početkom ovih vručina stanje se strašno pogoršalo dali je netko imamo ovakvih problema sumnjam na bakteriozu na slikam če te vidjeti da se počelo širiti i na plodove, dali tko ima prijedlog za kakav lijek prva slika je plod sa zdrave paprike mislim da nije nedostatak kalcija već vode imam 2000 biljka i dajem zbog slabog bunara 2000 litara vode na dan ali je problem što u nekim knjigama piše da se tokom dana za vrijeme velikih dnevnih temperatura ne treba navodnjavati krastavce i papriku jer može doči do oštečenja ploda znači izbjegavam navodnjavanje od 11-18h, dali da navodnjavam preko dana ili da izbjegavam hvala, pozdrav
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Kiwano ovako na slikama čini mi se da imaš vršnu trulež (nedostatak kalcija), bakterijsku pjegavost i tripsa.

PS: Ova bakterijska pjegavost izgleda puno gore nego što ustvari jest. Zaraženi listovi će otpasti ali paprika se bude brzo oporavila (vidi se na slikama da već tjera mlade listove iz pazuha otpalih listova). Bakterija se širi kad je biljka dugo vlažna, kako nema vlage širenje će manje više stati samo od sebe. Svejedno bi bilo dobro pošpricati s bakrom. Ako se ove vrućine nastave puno veći problem je vršna trulež i trips.
 
Posljednje uređivanje:

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
pokušati ću prskati sa fertinom ca za vršnu trulež mospilan ataker za trips, i cuperblau samo se bojim ako špricam bakrom opadanja cvijetova stvarno je procvjetala dobro, hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh