• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
yup, paprika ti je žedna, a kad nemože dignut preko korijena vodu posluži se onom iz ploda...a tebi onda ostane fleka na papriki...:rolfer:
 

stefan81

Član
Tu od
11 Svi 2012
Poruka
40
Jest, da. Čovjeku se dogodi svašta dok radi svašta. Događala su se i otpadanja cvijeta, otpadanja lišče, venuće cijele biljke, da sad ne nabrajam...
Otpadanje cvijeta može imati više uzročnika. Recimo prvo, manje vjerojatno, no ipak moguće je nedostatak vlage i prevelike temperature. Moja paprika uvijek ima dovoljno vode, tako da i kad dođu prevelike temperature, već ima toliku lisnu masu da zasjeni sve što je unutra i uglavnom nema otpadanja cvijeta.
Drugo i vjerojatnije je zakašnjelo tretiranje fungicidima. Papriku kad posadiš tretiraš bakrom, vjeruj, najbolje je. Sve do pojave prvih cvjetova, tada prestaje bakar, jer od njega će ti također otpasti cvijet, ili će plod biti deformiran. Možda si prskao bakrom prekasno, kad je već počela cvasti.
Kad ti počne cvasti prelaziš na ridomil gold mz 68 wp ili još bolje antracol combi. Tako svakih 10 dana nekakvim drukčijim fungicidom za plamenjaću, a pri veličini prvih plodova veličine oraha dodati kidan u dva tretiranja. Kad su paprike već nekih 7 dana prije berbe, znači kad su dostigle svoju veličinu, samo su još mekane, prskaš sa teldorom i nekim od fungicida za plamenjaču kratke karence (equation pro jako dobar, quadris).
Eh sad, mogu ti se pojaviti i tripsi, ali od njih vjerojatnije će biti deformirani plodovi nego da će otpasti. Mospilanom se dosta dobro rješava.
Ima tu još bijelih mušica i sl, ali to su više plastenički štetnici.
Najznačajniji štetnik kojeg je teško riješiti isto kao što je teško naći iglu u plastu sijena, je kukuruzni moljac. Jedino ljepljive žute pločice, feromoni i pravovremeno reagiranje sa Matchom ili Calypso + Beta Baythroid(lošije) ili neki drugi meni manje poznati, može malo pomoči
Da li kidan i antrakol sastavljas i prsces papriku ??? pitam zato sto sam dosad prskao dva 3 puta sa preparati za plamenjacu i uz to sam uradio i prehranu ,sad vec ima plodova kao orah i vecih....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kod nas ga zovu kukuruzni moljac. Našao sam ga danas u jednoj paprici. Planirao sam danas špricati ali se zbog najave pljuskova nisam usudio. Litra Matcha 432 kn.

Kaže Cabage da ima Matcha po dvjestotinjak kuna ali neće napisati gdje :(

Možda je mislio bez PDVa.
MATCH 050 EC
398,00 kn/l 20% 318,40 238,80
Prvča 318,40 sa pdvom.
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
U to tvoje navodnjavanje fali ti puuuuno papice. Sa dodavanjem vode nećeš ništa postići. Poz

Na 150 paprika i 150 rajčice koristim polyfeed 4-15-37+ME 1kg na 1000 lit,onda dr dan kalcij 2kg na 1000 lit, onda dr dan 0.5 lit protifert lmw na 1000 lit i tako u krug,zar to nije dovoljno,babura je ogromna jedino rogulja zeza,ona je pod mrežom za zasjenjivanje.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Najprije nikakva bolest već od jakih vrućina, probaj malo pojačati zaljevanje.

I ja mislim da je najprije to biljke su velike preko 70 cm puno cvjetnih pupova i dosta rodne pod mrežom za zasjenivnje su bez folije, Paprika babura opet u plasteniku mislim nije toliko ali manje čak u redovima između je mokra staza .
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Evo i mog problema. Paprika je visoka cca 35cm i dala je mnogo cvjetova i desetak plodova do sada ali već danima su ovako smežurani kao na slici i ne popunjavaju se niti počinju mijenjati boju u žutu. Pretpostavljam da fali hrane ali kod mene ima samo KAN i Urea pa molim dobre duše koje gnojivo da upotrijebim kako bi mi plodovi uspješno sazreli.


 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Na 150 paprika i 150 rajčice koristim polyfeed 4-15-37+ME 1kg na 1000 lit,onda dr dan kalcij 2kg na 1000 lit, onda dr dan 0.5 lit protifert lmw na 1000 lit i tako u krug,zar to nije dovoljno,babura je ogromna jedino rogulja zeza,ona je pod mrežom za zasjenjivanje.

A kolika ti je zalivna norma po navodnjavanju? Ako ti je samo 1000 litara na 300 biljaka to je malo u ovakim uvjetima.

Ovaj Polyfeed što koristiš to nije nikako za papriku. Tko ti je to preporučio i to u ovoj fazi plodova? To je neka greška sigurno! Umjesto da mu nalivaš plod ti ga zatvaraš i sladiš to mi nema logike!
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
A kolika ti je zalivna norma po navodnjavanju? Ako ti je samo 1000 litara na 300 biljaka to je malo u ovakim uvjetima.

Ovaj Polyfeed što koristiš to nije nikako za papriku. Tko ti je to preporučio i to u ovoj fazi plodova? To je neka greška sigurno! Umjesto da mu nalivaš plod ti ga zatvaraš i sladiš to mi nema logike!

A koji sada ide:confused: tako mi rekao u poloapoteki.
Ovako se odlično drži pod mrežom


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A koji sada ide:confused: tako mi rekao u poloapoteki.
Pišem, ja pišem, al' ne čita se :oops:.
Evo tu ima o fertirigaciji i gnojivima (ako već nečeš navedena gnojiva; prekopiraj onda bar formulacije... :D).
U ovoj fazi (intenzivni porast plodova), ide 16:8:24 ili slično naglaska na dušik i kalij). Može i univerzalno 18:18:18 ili sl. ali ovisi o stanju hraniva u tlu.
:rolleyess:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pišem, ja pišem, al' ne čita se :oops:.
Evo tu ima o fertirigaciji i gnojivima (ako već nečeš navedena gnojiva; prekopiraj onda bar formulacije... :D).
U ovoj fazi (intenzivni porast plodova), ide 16:8:24 ili slično naglaska na dušik i kalij). Može i univerzalno 18:18:18 ili sl. ali ovisi o stanju hraniva u tlu.
:rolleyess:

Hvala kolega,uvijek si pri ruci:mrgreen:
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Pišem, ja pišem, al' ne čita se :oops:.
Evo tu ima o fertirigaciji i gnojivima (ako već nečeš navedena gnojiva; prekopiraj onda bar formulacije... :D).
U ovoj fazi (intenzivni porast plodova), ide 16:8:24 ili slično naglaska na dušik i kalij). Može i univerzalno 18:18:18 ili sl. ali ovisi o stanju hraniva u tlu.
:rolleyess:

Da li bi možda bilo bolje ići sa 3-11-38 + kalcij nitrat?

PS: naravno odvojena primjena
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Frend kaže kako mu dugo paprika cvijeta a nema plodova. Kod mene taj period je 3 dana. Pa sam istražio malo kalcij, oplodnju...

Zaključci
U proljetno-ljetnom razdoblju u plasteniku je bilo previše dana s ekstremnim vrijednostima maksimalnih
temperatura zraka koje su u interakciji s vlagom zraka (visoka temperatura i niska relativna vlaga zraka
danju, niska temperatura i visoka relativna vlaga zraka noću) stresno djelovale na rast, cvatnju, oplodnju i
sekundarni rast ploda paprike.
Smanjena količina kalcij-nitrata u hranjivoj otopini za 50 % od količine u standardnoj otopini nije utjecala ni
na broj tržnih i netržnih plodova po biljci paprike, niti na prosječnu masu ploda i prinos tržnih plodova.
Prosječno, tjedno su po biljci ubrana 2 tržna ploda, odnosno, ukupno 3 ploda paprike, jer su oko jedne
trećine bili plodovi s vršnom truleži ploda. Prosječna je masa tržnih plodova za cijelo razdoblje berbe iznosila
<100 g. U razdoblju 18 tjedana berbe, prinos je tržnih plodova iznosio između 80 i 90 t/ha.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Frend kaže kako mu dugo paprika cvijeta a nema plodova. Kod mene taj period je 3 dana. Pa sam istražio malo kalcij, oplodnju...

Zaključci
U proljetno-ljetnom razdoblju u plasteniku je bilo previše dana s ekstremnim vrijednostima maksimalnih
temperatura zraka koje su u interakciji s vlagom zraka (visoka temperatura i niska relativna vlaga zraka
danju, niska temperatura i visoka relativna vlaga zraka noću) stresno djelovale na rast, cvatnju, oplodnju i
sekundarni rast ploda paprike.
Smanjena količina kalcij-nitrata u hranjivoj otopini za 50 % od količine u standardnoj otopini nije utjecala ni
na broj tržnih i netržnih plodova po biljci paprike, niti na prosječnu masu ploda i prinos tržnih plodova.
Prosječno, tjedno su po biljci ubrana 2 tržna ploda, odnosno, ukupno 3 ploda paprike, jer su oko jedne
trećine bili plodovi s vršnom truleži ploda. Prosječna je masa tržnih plodova za cijelo razdoblje berbe iznosila
<100 g. U razdoblju 18 tjedana berbe, prinos je tržnih plodova iznosio između 80 i 90 t/ha.

Pogotovo ako se radi o Vedrani. Kod mene isti problemi već drugu godinu za redom, ali samo na spomenutom hibridu, na drugima normalna cvatnja, oplodnja, plodovi bez vršne truleži i slično. Definitivno zadnja šansa za Vedranu, koja me koštala previše.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pogotovo ako se radi o Vedrani. Kod mene isti problemi već drugu godinu za redom, ali samo na spomenutom hibridu, na drugima normalna cvatnja, oplodnja, plodovi bez vršne truleži i slično. Definitivno zadnja šansa za Vedranu, koja me koštala previše.

Ja od Vedrane odustao odprije dvije godine.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Je Vedranu su promatrali...
Istraživana su gospodarska svojstva hibridnog kultivara paprike 'Vedrana', zvonolikog oblika ploda, uzgajane uz primjenu hranjive otopine s dvije koncentracije kalcij-nitrata.

Problem je sa svim hibridima što genetičari udaraju kod. To sam prvi put vidio u genetskoj karti kod šljive, ajme kako možeš joj kod isprogramirati to ne bi vjerovali!!!
Stare sorte sa novim gnjojivima to su dobre kombinacije, vlastito sjeme iz godine u godinu. Poz
 
N

niki11

Guest
Poštovani,
posadili smo papriku ljubov dlan i slonovo uvo u polju na otvorenom oko 6000.Neka je već počela formirati plodove a neka je u fazi primanja.Nismo je još tretirali nikakvim sredstvima,pa Vas molim da mi date savjet sa čime da je prskam sada kada jed već u cvijetu,koji fugicidi i nsekticididi i kako?Prošle godine smo imali problem sa kukuruznim moljce i dali ga je moguće sada spriječiti i kako.Paprika je zdrava i na njoj nema nikakvih znakova bolesti,mali problem su mi velike vruće.
HVALA VAM
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Poštovani,
posadili smo papriku ljubov dlan i slonovo uvo u polju na otvorenom oko 6000.Neka je već počela formirati plodove a neka je u fazi primanja.Nismo je još tretirali nikakvim sredstvima,pa Vas molim da mi date savjet sa čime da je prskam sada kada jed već u cvijetu,koji fugicidi i nsekticididi i kako?Prošle godine smo imali problem sa kukuruznim moljce i dali ga je moguće sada spriječiti i kako.Paprika je zdrava i na njoj nema nikakvih znakova bolesti,mali problem su mi velike vruće.
HVALA VAM
Točno na stranici prije ove (stranica foruma br. 177) korisnik stefan81 poslao je jedan poduži citat u kome je odgovoreno praktično sve što si pitao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh