• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kupljen danas Multi K kreće kolega u napad ;) Dobra i cijena na tržnici 7-8 kn.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E ak me neće srce strefit. Što me sve ove godine još neće pogodit. Idem večeras zatvarati i otvarati zone sprinklera, naletim na fazane, nikom ništa odleti ženka ostanu mali idem dalje kad proplanak!!! U sred paprike proplanak! Ništa, nema paprike, nema stabljike nema ništa, sve izgriženo! Što je sad to? Srne ili što???
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
E ak me neće srce strefit. Što me sve ove godine još neće pogodit. Idem večeras zatvarati i otvarati zone sprinklera, naletim na fazane, nikom ništa odleti ženka ostanu mali idem dalje kad proplanak!!! U sred paprike proplanak! Ništa, nema paprike, nema stabljike nema ništa, sve izgriženo! Što je sad to? Srne ili što???
To ti je prika moj nedostatak žičane ograde oko imanja; danas ima toliko štetočinja, da ne bi bilo loše postaviti i jedno minsko polje oko imanja; nagazne ("paštete") za ove manje štetočinje, ali ne bi bilo loše niti jedan PROM-1 za ovu malo višu divljač (dvonožnu i četvoronožnu) i na kraju i jednu protutenkovsku... i onda si miran :p.

p.s. Pazi samo ovoga PROM-1 ima ubojiti učinak min. 50 m, da ne pogodi susjedu u polju dok čupa mrkvu... :p:p:p:p
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
To ti je prika moj nedostatak žičane ograde oko imanja; danas ima toliko štetočinja, da ne bi bilo loše postaviti i jedno minsko polje oko imanja; nagazne ("paštete") za ove manje štetočinje, ali ne bi bilo loše niti jedan PROM-1 za ovu malo višu divljač (dvonožnu i četvoronožnu) i na kraju i jednu protutenkovsku... i onda si miran :p.

p.s. Pazi samo ovoga PROM-1 ima ubojiti učinak min. 50 m, da ne pogodi susjedu u polju dok čupa mrkvu... :p:p:p:p

Odo ja kod lovaca neka oni naprave zapisnik o šteti. Jedan poznanik je dobio kaznenu prijavu zbog srne što joj potprašio rep u šteti. U radijusu od 2 km nema vode, a kod mene svake večeri kiša od 60 mm po kvadratu. Nema divljači koje nema i onda psi vijaju divljač i cijeli rock and roll u paprici, vjerujte da mi nije smješno koliko to ima otpale paprike, ugažene, iskrivljene, polomljenih grana, osunčane...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Odo ja kod lovaca neka oni naprave zapisnik o šteti. Jedan poznanik je dobio kaznenu prijavu zbog srne što joj potprašio rep u šteti. U radijusu od 2 km nema vode, a kod mene svake večeri kiša od 60 mm po kvadratu. Nema divljači koje nema i onda psi vijaju divljač i cijeli rock and roll u paprici, vjerujte da mi nije smješno koliko to ima otpale paprike, ugažene, iskrivljene, polomljenih grana, osunčane...

Kolega budeš se iznenadio šta ti budu rekli:finga:
Već znam odgovor samo da ne moraju ništa platiti,jer oni plačaju štetu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ne mogu oni toliko biti loši, koliko ja mogu biti ljubazan i uporan. Evo upravo sam se vratio sa njive i vidim da snimaju kretanje divljači. Tak sa vremena na vrijeme dođe terenac sa opremom i slika divljač i popisuje. Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Lijepa paprika Stefane. Evo i moje...
steta.jpg

steta2.jpg

steta3.jpg

steta4.jpg

steta5.jpg

steta6.jpg

steta7.jpg

steta8.jpg

steta9.jpg

Ja sam baksuzan.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
A ja ti fino odma na početku rekao baci sve to imat ćeš manje problema (a što sam pametan) sad ti izgleda slično kao moja prošle godine posle tuče. Kako to i pored toga što je tako bujna da ima ožegotine.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Za sve one koji ne znaju,ili nisu imali iskustva sa lovcima i štetama,i naravno,naplate šteta od divljači:
Želi li se bez nepotrebnog navlačenja i nadmudrivanja sa lovcima jednostavno naplatiti šteta(koju usput rečeno isplačuje njihova osiguravajuča kuća),treba ići ovim redom;
Odmah nakon sadnje kulture napisati na list papira dopis i navesti koja je kultura posađena na dotičnoj parceli,navesti broj katastarske čestice,površinu,broj sadnica,ovjeriti svojim pečatom ako se posjeduje,kopirati u dva primjerka,jedan poslati preporučeno sa povratnicom,ili tražiti pismenu potvrdu da je primljeno ako se uručuje na ruke.Drugi se ostavlja sebi.
Zatražiti pismeno repelent od lovaca ,i ujedno i zahtjevati da pripaze na toj parceli kretanje divljači,
Repelent se može kupiti i samoinicijativno,ali sačuvati račun kao dokaz da se napravila zaštita(koja ionako neće dati nikakvih rezultata).
Kada nastane šteta,poslikati štetu,a ako je na parceli poslikan i štetočina,još bolje(tako me je sam osiguravatelj u trenutku nesmotrenosti poučio),prvo obavjestiti lovce i zatražiti naknadu štete,oni će te poslati osiguravatelju,i onda počinju igre.
Nikako ne pristati na trenutnu štetu,već je preračunati u potencijal gotovog proizvoda pomnožen sa prosječnom cijenom i ne odustati od toga.Strpljivo podnositi odugovlačenje,a kada dopizdi otići(ukoliko se napravilo sve kao što je navedeno)do odvjetnika i od njega zatražiti da se u zahtjev za štetu odmah uračuna i njegov trošak,a on će još samoinicijativno nekalemiti podosta toga.No,uradi li se sve po planu,do odvjetnika se sigurno neće doći,jer oni kada vide da se netko razumije u postupak idu na dogovor,pa je obično dovoljna i samo prijetnja odvjetnikom,a kada te ocijene nedoraslim da se nosiš sa njima,jadnostavno te otkantaju.Da se ne hvalim,nama su prije petnaestak godina isplatili sedam tisuća kuna za lubenice koje su gricnuli zečevi.Već sam to opisala,ne sječam se dali na temi lubenica ili na bla bla svaštara.
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Za sve one koji ne znaju,ili nisu imali iskustva sa lovcima i štetama,i naravno,naplate šteta od divljači:
Želi li se bez nepotrebnog navlačenja i nadmudrivanja sa lovcima jednostavno naplatiti šteta(koju usput rečeno isplačuje njihova osiguravajuča kuća),treba ići ovim redom;
Da ne kvotam sve što si napisala da bez veze ne činimo forum nepreglednim...

Iako nemam nikakvu proizvodnju ipak primi moju zahvalnost za iskustvo koje si tako nesebično podijelila s drugima. Da su svi i na svim razinama takvi život bi nam bio daleko ugodniji i lakši :prayer:
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Dali neko zna zašto Karate zeon sa duplom dozom nemože da ubije gusjenicu od kukuruznog plamenca.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Dali neko zna zašto Karate zeon sa duplom dozom nemože da ubije gusjenicu od kukuruznog plamenca.

Prije svega jer on i nije namijenjen za suzbijanje baš tog štetnika. A kad je jednom gusjenica u plodu, neće je ubiti ni jedno sredstvo koje trenutno postoji. Za suzbijanje kukuruznog moljca na tržištu su trenutno Match 050 EC i Affirm, koji se lani pokazao izuzetno dobar, no ove godine sam tretirao 3 puta, a moljca ima ko da nisam ništa radio. Doduše, let je bio dosta dug i toliko intenzivan, da se činilo da se leptiri roje u paprici. Jednom riječju... katastrofa.... i to na širem području, ne samo kod mene. A pridoda li se tome i loš odabir sorte, npr. prije hvaljeni Csango F1, na kraju se dobije rezultat 0.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Prošle godine sam primjetio da imam slabije rezultate u ubijanju insekata od mog prijatelja iz Baranje. Isto sredstvo, isti tajming ali razlika u količini škropiva plus njegova užasna preinaka prskalice :) Da objasnim, on je izvukao dodatne dizne da prskaju ispod paprike. Sa glavnog voda je usmjerio dizne tako da idu u međurednom prostoru i od dole prskaju papriku, ako razumijete? Još nije imao ove učestale herbicidne dizne nego neke stožaste, prska naprijed i nazad. Kako sam pratio let leptirica kod prskanja skužio sam da radim loš posao. Leptirica je ispod lista kad ja prođem on sa uznemiri i odleti dalje pod list. Nije bilo sreće čak i sa večernjim prskanjima. Tako sam ove godine napravio masakar svega što je letilo u 23 h to veče :) Uzeo sam runner + karate zheon zamutio u kacu od 200 litara, izračunao sve parametre protoka vode sa površinom, upalio farove na autu i pustio da sprinkleri cuclaju otrov :) Nosorozi su padali dole :) Evo dokaza ;)

nosorog.jpg


Zaključak:
Bolje par puta u toku večeri prskati istu površinu nego odjednom sve. Poz
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Vidim da je i u Hrvatskoj plamenac i pored prskanja napravio problem, tako je i u Srbiji i u Bosni, napad plamenca je bio veoma veliki i dugotrajan, kako stvari sada stoje možda je jedino moguća odbrana bila prskanje svaki sedam ili deset dana.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Užas koliko je bilo leptirica ove godine. Voziš obilaznicom a njih kao da su kapi kiše...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Vidim da je i u Hrvatskoj plamenac i pored prskanja napravio problem, tako je i u Srbiji i u Bosni, napad plamenca je bio veoma veliki i dugotrajan, kako stvari sada stoje možda je jedino moguća odbrana bila prskanje svaki sedam ili deset dana.

Ja sam tretirao u tri navrata sa po 7 dana razmaka i šteta je negdje na razini 50%
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Izgleda da je to trebalo prskati 7-8 puta što bi bilo veoma skupo.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
E to je pravi mirisni borić :lol:

Vidim da se dosta žalite na moljca. Ja sam išao oko 05.07 prvi put s matchom, a onda za mjesec dana opet s njim ponovio. Šteta ne prelazi 20% s tim da moj susjed već valjda 10 godina na parceli uz našu sadi kukuruz,a kukuruzovinu zaorava u proljeće :mad:
 

Najnoviji postovi

Na vrh