• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,689
ma ne, posadiš majkovačku u jedan plastenik i ne skriža ti se sa drugima, pa možeš imati svoje sjeme dalje...to nije hibrid, nego obična sorta...
ili ju potakneš u plastenik s paradajzima, pa ju imaš umjesto donjih etaža....:icon_eyes:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A so,vidi ti mene bedaste - meni odmah palo na pamet grickanje jer sam jesenas kod kolegice probala jednu sjemenku čili papričice.Zagrizla sam,ali mi nije bilo ništa.Pa sam prožvakala.Onda m je bilo.Pet litara vode sam popila za tri minute,a slijedečih pola sata nisam mogla disati niti govoriti,a jezik sam si stalno namakala u vodu.i vodu dalje pila.Strašno.

Dečec,pa naravno da si budem uzela sjeme - mene ti je profač iz "Oplemenjivanja bilja sa sjemenarstvom"ovak učil - na polju izaberemo par najljepših biljaka.Poberemo im sjeme.To posijemo i posadimo opet jedno polje.Pa opet izaberamo par najboljih i sijemo. Pa opet tako slijedeće godine....I onda dobijemo poboljšanu sortu.Uzmemo sjeme za slijedečih nekoliko godina i sijemo.Tako se to radi kod sorti.Zna johabica,slušala je ona na nastavi,nije zvrljila naokolo.....hehe.....
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Svaka čast, ima se znanje i iskustvo, čitam već dugo, ali imam i ja savjet za vas.
Kad jedete čili -voda je ubojica, samo raširi ljutinu pa peče još jače. Jedino jogurt ili ako nema jogurta mlijeko.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hvala za savjet,ali,to se dogodilo u par sekundi - ja o ničemu nisam razmišljala - a o jogutru i mlijeku nti nisam znala - bila bih japrijateljici sav frižider pretepla,ali uhvatla sam se gašenja vatre prvim što mi je palo na pamet.I ljuto više ništ ne stavljam u usta - papriku da,ali koštice nema šanse.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo ti navečer budem dala adresu - odnjela sam u plastenik sa kuvertom,budem poslije ručka išla raditi pa budem zapisala.Ako slučajno zaboravim,javi mi se na pp.

To je sjeme iz privatnog uzgoja - jedna stara gospođa to sije i uzima od svoga,pa prodaje - meni je poštom poslala sto grama za sto kuna plus dvadeset kuna poštarine.

Ako želiš,možeš i ti od nje kupiti.U dučanima nema,niti bilo gdje službeno za kupiti jer majkovečka nije na sortnoj listi RH.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sigurno je da je to sjeme paprike - a dali je sigurno da će to ispasti u rastu dobro - e,to je pitanje za pametnije od mene.hihihić.

Ma,nemožeš tu birati - uzimaš ono šta imaš ako nemaš izbora.Ili odustaješ.
Pomoći si možeš tako da,pošto je to sjeme jeftino,posiješ više i napraviš selekciu flanaca - lošije baciš,lijepe posadiš.
Pa sjeme varaždinskog zelja kupujemo službeno kenfekcionirano,deklarirano,pa imaš unutra svu silu sranja od sjemenki.Koje daju kržljave flance.
ja kupujem hibrid - službeno,naravno - paradajza,imaš unutra sjemenki ko mrvica,ak su mm velike - velike su - posijem - to su biljčice ko palčice,moram ih dok presađujem odvajati u posebne kontejnere i staviti ih pod poseban tretman da narastu u normalne flance - ali to gospodu sjemenare ne sprječava da mi i sjemenku od mm i onu od tri - četiri mm zaračunaju po kunu.Ovdi bar imamo cijenu bagatelnu.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Evo ti navečer budem dala adresu - odnjela sam u plastenik sa kuvertom,budem poslije ručka išla raditi pa budem zapisala.Ako slučajno zaboravim,javi mi se na pp.

To je sjeme iz privatnog uzgoja - jedna stara gospođa to sije i uzima od svoga,pa prodaje - meni je poštom poslala sto grama za sto kuna plus dvadeset kuna poštarine.

Ako želiš,možeš i ti od nje kupiti.U dučanima nema,niti bilo gdje službeno za kupiti jer majkovečka nije na sortnoj listi RH.
Jel ta gospođa možda živi na periferiji Zagreba?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Može ti netko poslati kao pismo - ako netrebaš veliku količinu.
Ajd mi reci koliko trebaš, u broju sjemenki - ja sam kupila sto grama,daleko više nego mi treba - budem ti ja poslala - ako prođe bez problema,prođe,ako ne - nemogu ti drugačije pomoći. Mislim da se tisuću može utrpati u pismo i posložiti nekako da ne šušti. Dobiti ćeš to gratis - ilitiga - za jedan lijepi smješak od uha do uha.

Ostavi mi na pp svoju adresu pa ću se potruditi da dobiješ bar nešto.
 

manja

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
23
Ostavila sam vam adresu u pp,pa vi koliko mognete posaljie.Nadam se da ce stici,jer sam vec primala na taj nacin.
Poz
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,689
johabica, ako budeš u nekom zatvoru blizu Zg, bum ti ja cigarete nosil...:(devil):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa kaj ti je, pa neću slati maricu. :icon_rofl:

Pitala sam danas za grah u mađariji- nemaju ga tu gdje ja zalazim - nisu niti čuli još za njega.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Bok Johabica.Možeš mi opisati kakva je to paprika kad svi pitate za nju.Čija je to sorta?Pozdrav
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma to ti je paradajzarica - čini mi se virovitička autohtona,sorta koju su pokušavali selekcionirati i staviti je na sortnu listu RH. Išli su ti pokušaji nekoliko godina,ali očito nije uspjelo.Ima ona problem što se uvijek nađe u nasadu ljutih primjeraka - a to se selekcioniranjem htjelo izbječi - koliko je meni poznato.Međutim - znaš kako idu nasljedne osobine - recesivno svojstvo se može provlačiti i do f4 generacije,i ak se u f4 nađe samo jedna biljka koja to recesivno svojstvo ima,kod oplodnje će opet jedan dio djece biti ljuto.Genetika je zeznuta stvar.Sad,može biti i da su i neki drugi razlozi u pitanju bili - ali pojednostavljeno - nema je na sortnoj listi - nema je u javnoj prodaji.Sjemenskoj,naravno.Sada se pribjegava uzimanju sjemena od merkantile i to sijemo.Inače,paprika je krupna i rodna,debelog perikarpa - moj ju je brat pred desetak godina sadio,to su bile paprike od dvijesto pedeset grama -a ne prekrupne - za paradajzericu - ohoho ...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Sadila ja prošle godine, super krupna, debelo meso. Sjeme nabavljeno preko oglasnika. Bila gdje koja ljuta baš jako ljuta, za pozvizdit. Ja kad berem papriku istovremeno i jedem pa je bilo veselo. Mislila sam da je krivac ljuta paprika na drugom dijelu polja. Znači to je njezina karakteristika. Ništa strašno jer je stvarno dobra sorta.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Pa kaj ti je, pa neću slati maricu. :icon_rofl:

Pitala sam danas za grah u mađariji- nemaju ga tu gdje ja zalazim - nisu niti čuli još za njega.

Marica i paprika ti imaju slicno sjeme...ali bumo ti Darijus i ja dosli u posjetu,ni nam Remetinec tak dalko...
 

Najnoviji postovi

Na vrh