• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ma kakvi, još mjesec dana ništa.

Zato te i pitam meni, se čini da će ovo nešto kasniti za razliku od zadnje tri godine a sadim u isto vrijeme, nije mi jasno što kasni.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Svaka ti dala....nekad sam i ja brao oko 20. 05.,a ove godine ako bude berba za 15dana,biće dobro.........
Nego,danas sam posadio slonovo uvo,jel to malo pokasno,a?

Nekad je i meni najranija berba bila 24.05,a sadnja 5 dana ranija od ovogodišnje.Zaključio sam da kod proizvodnje plasteničke paprike najvažniju ulogu ima broj sunčanih dana nakon presađivanja.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nekad je i meni najranija berba bila 24.05,a sadnja 5 dana ranija od ovogodišnje.Zaključio sam da kod proizvodnje plasteničke paprike najvažniju ulogu ima broj sunčanih dana nakon presađivanja.

Zanimljivo a kako objašnjavaš proizvodnju u grijanim plastenicima ili na hidroponu koji u vreme sadnje skoro da i nemaju sunca (mislim na sadnju u prvom i drugom mjesecu).
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Svaka čast za ranu berbu , jesu li to hladni plastenici.
Brao sam pola plastenika(300 kvadrata),a ubrao nekih 100kg,samo prvi zametnuti plod u rašljama,a drugu polovicu ću vjerojatno u ponedeljak za kupce koji mi dolaze kući.Postigao sam cijenu nešto po 22kn,a nešto po 20kn bruto za 1 kg, možda sam mogao i više ali sam zbog neogodivog posla morao riješit.Slijedeći će mi tjedan biti puno jača berba jer sad nisam brao svaku biljku.Plastenici su mi hladni ali sa početnim noćnim dogrijavanjem.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Zanimljivo a kako objašnjavaš proizvodnju u grijanim plastenicima ili na hidroponu koji u vreme sadnje skoro da i nemaju sunca (mislim na sadnju u prvom i drugom mjesecu).

Pa postoje sorte genetski predodređene za zimsku proizvodnju koje nisu osjetlive na količinu svjetlosti i dužinu dana, i one koje to jesu pa se takve moraju saditi u zadanim vremenskim rokovima.Sortama ili hibridima koji ovise o dužini dana u koliko se sade prerano znatno se produžuje vrijeme od presadnje do berbe, a ukoliko ima puno dana bez sunca još i više.Za hidroponiju su određeni hibridi koji uz ostale karakteristike imaju i korijen jake usisne moći, čime se bilka jače i brže razvija, što opet ne znači da se svi hibridi određeni za zemljišnu ili hidroponsku proizvodnju se nemogu koristiti i za jedno i za drugo.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pa postoje sorte genetski predodređene za zimsku proizvodnju koje nisu osjetlive na količinu svjetlosti i dužinu dana, i one koje to jesu pa se takve moraju saditi u zadanim vremenskim rokovima.Sortama ili hibridima koji ovise o dužini dana u koliko se sade prerano znatno se produžuje vrijeme od presadnje do berbe, a ukoliko ima puno dana bez sunca još i više.Za hidroponiju su određeni hibridi koji uz ostale karakteristike imaju i korijen jake usisne moći, čime se bilka jače i brže razvija, što opet ne znači da se svi hibridi određeni za zemljišnu ili hidroponsku proizvodnju se nemogu koristiti i za jedno i za drugo.

Vjerovatno si u pravu ali ja se baš ne slažem sa tobom za ovu godinu iz razloga što je ova godina posebna ja ću za 15-20 dana počet brat vanjsku papriku što nisam nikad činio.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Vjerovatno si u pravu ali ja se baš ne slažem sa tobom za ovu godinu iz razloga što je ova godina posebna ja ću za 15-20 dana počet brat vanjsku papriku što nisam nikad činio.

Sad mi tek ništa nije jasno. Pristizanje paprike za berbu dosta zavisi od količine sunca, moja paprika u plasteniku odprilike stići će za berbu za 15-20 dana baš kao u sikija na otvorenom polju. Ima još jedan neobjašnjiv slučaj kod čovijeka iz drugog sela, on će za koji dan brati papriku a ostali neće još za 15-20 dana a sve su paprike Vedrana.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Sad mi tek ništa nije jasno. Pristizanje paprike za berbu dosta zavisi od količine sunca, moja paprika u plasteniku odprilike stići će za berbu za 15-20 dana baš kao u sikija na otvorenom polju. Ima još jedan neobjašnjiv slučaj kod čovijeka iz drugog sela, on će za koji dan brati papriku a ostali neće još za 15-20 dana a sve su paprike Vedrana.

A jeste li pomislili kakvo sjeme kupujemo? Otkad sadim vedranu,uvijek sam je brao koncem 5. mjeseca i nikada nije ovako kržljala i uvijek je nicanje bilo 99%,a sad je niklo,u kontejneru od 104rupe --oko 80-85 komada.Ne vjerujem prodavcima,a pogotovo ne ovom jedinom uvozniku "enza zaden"-a u BiH,ali vjerujem u prekucavanje datuma na kesicama,prodaji sjemena sa isteklim rokom............jer sam prije dvije godine i sam kupio 1000 vedrane starog datuma proizvodnje
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
A jeste li pomislili kakvo sjeme kupujemo? Otkad sadim vedranu,uvijek sam je brao koncem 5. mjeseca i nikada nije ovako kržljala i uvijek je nicanje bilo 99%,a sad je niklo,u kontejneru od 104rupe --oko 80-85 komada.Ne vjerujem prodavcima,a pogotovo ne ovom jedinom uvozniku "enza zaden"-a u BiH,ali vjerujem u prekucavanje datuma na kesicama,prodaji sjemena sa isteklim rokom............jer sam prije dvije godine i sam kupio 1000 vedrane starog datuma proizvodnje

Neznam možda ima i to neke veze, i kod mene je bilo nešto lošije nicanje.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
je li se kome kada dogodilo da mu pukne stabljika paprike nakon sto ju je posadio u polje????
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
A jeste li pomislili kakvo sjeme kupujemo? Otkad sadim vedranu,uvijek sam je brao koncem 5. mjeseca i nikada nije ovako kržljala i uvijek je nicanje bilo 99%,a sad je niklo,u kontejneru od 104rupe --oko 80-85 komada.Ne vjerujem prodavcima,a pogotovo ne ovom jedinom uvozniku "enza zaden"-a u BiH,ali vjerujem u prekucavanje datuma na kesicama,prodaji sjemena sa isteklim rokom............jer sam prije dvije godine i sam kupio 1000 vedrane starog datuma proizvodnje

A čemu služe sudovi i odvjetnici,moraju i oni nešto zaradit?
Tko god mi uvali neko sjeme,jadna li mu majka,ne želim uopće više trošiti vrijeme i živce u post-komunikaciji sa uvoznicima i distribuerima sjemena i repromaterijala,te slušati njihove priče kako su svi zadovoljni,jedino meni nije niknulo kak treba,angažiram odvjetnika i eto novaca,a dokle god će ostatak ekipe šutjeti i gutati njihova govna iz godine u godinu,njima će se i dalje isplatit prekucavat deklaracije i uvaljivati sjeme,kojemu je odavno prošao rok...
Ove godine sam također kupio papriku,koja je solidno niklula,ali njezina energija klijanja je bila eventualno na 50% od maksimuma,to nije slučaj samo kod mene,nego kod većine proizvođača u našoj državi,a poslije je kilavila i žutjela za popizdit...da nisam imao više hibrida u ponudi,mislio bih da sam ja nešto zajebo,ali ovako sam se uvjerio da je stvar isključivo u sjemenu...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Evo u kojem smo mi stadiju uzgoja. Nikako da spojimo kraj s krajem i povežemo sve konce, posla ima ko u priči i stalno s nečim kasnimo. Sada je na redu vezanje paprike, eventualno još jedno rezanje prije. Jednom je porezana i očišćena od donjih zaperaka, no raste ko luda, jedino što je teško krenula iza onih mrazeva kasnih.


Uploaded with ImageShack.us
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Zašto mi se listovi na paprici uvrću po sredini (po dužini lista) prema gore? Slonovo uvo.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
MOLIM VAS ZA POMOĆ!!!!!!

ŠTO JE OVO????????

:madmana::madmana::madmana::madmana::madmana:




 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Greška prilikom sadnje. U tvom slučaju bi trebalo rupu oko paprike obavezno zatrpati da nema praznog prostora između tla i folije jer tu nastaju vrlo visoke temperature pri sunčanim danima. Biljke su mlade i ne mogu podnijeti taj šok i jednostavno budu prokuhane, to ti je ovaj svjetliji dio u kojem se prelomi.
Ako se već rupa ne zatrpava onda mora ostati veća, da ima više prostora za izlaz toplog zraka.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Greška prilikom sadnje. U tvom slučaju bi trebalo rupu oko paprike obavezno zatrpati da nema praznog prostora između tla i folije jer tu nastaju vrlo visoke temperature pri sunčanim danima. Biljke su mlade i ne mogu podnijeti taj šok i jednostavno budu prokuhane, to ti je ovaj svjetliji dio u kojem se prelomi.
Ako se već rupa ne zatrpava onda mora ostati veća, da ima više prostora za izlaz toplog zraka.

Potpuno se slažem, i meni se zna ponekad dogoditi a naročito kada je vruće i kada se folija pritiska na stabljiku.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
Greška prilikom sadnje. U tvom slučaju bi trebalo rupu oko paprike obavezno zatrpati da nema praznog prostora između tla i folije jer tu nastaju vrlo visoke temperature pri sunčanim danima. Biljke su mlade i ne mogu podnijeti taj šok i jednostavno budu prokuhane, to ti je ovaj svjetliji dio u kojem se prelomi.
Ako se već rupa ne zatrpava onda mora ostati veća, da ima više prostora za izlaz toplog zraka.

hvala!!!

znaci trebao sam totalno zatrpati rupu od folije ???
je li mogu to kako ispraviti???
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
hvala!!!

znaci trebao sam totalno zatrpati rupu od folije ???
je li mogu to kako ispraviti???
onda ti je lakše rukom razderati foliju i napraviti veću rupu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh