• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Par pitanja o ZMAJ 133 kombajnu

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
za sebe ako imas zmaj 133 ti si na konju...imas jeftine dijelove,jeftino održavanje..i malo ces ga platiti :!: 8)
 
B

Bobo

Guest
Pa to i ja kazem...

Dijelova ZNAM da ima u Pozegi na izvoz, a nije mi ni Bosna daleko... U Topoli ima sve sto ti treba za zmaj kombajne, a dijelovi ne mogu nikako biti skupi, jer je kombajn sam po sebi jeftina (i kvarljiva ;) ) roba.

Planiram uraditi svoje, i usluzno koliko mi se bude dalo. Ako nista drugo, da pokrijem troskove rada u toj sezoni...
 
Z

zrine892

Guest
uzmi zmaja 142 za tvoje potrebe...kombajn je nešto malo jači i ima veči učinak...mozda ces ga platit 500-2000 eura više...ovisi na kakvog naletiš..a što se tiče dijelovi su mu jeftini...tako da..imas i u osijeku koji nabavlja na crno ;) ;)...a sto se tiče kombajna zmaj 142 je malko više jednostavniji od 133...ima jedan moj rođak zmaja 142 i on radi neki 220 ha zemlje...i kaže da je sve stigao površiti u roku...tako da...priznao je da mora menjati kombajna i da ga jos nikada nije iznevjerio u žetvi :)
 
B

Bobo

Guest
Koji ti je vrag?!?

142 u moje dvoriste ne stane ni izdaleka, kud je puuno veci potrosac goriva od 133, kud ga niti izdaleka ne mogu iskoristiti, kud je sam po sebi prevelik.

Sa 133 bih se mogao provlaciti doslovce svuda, dok ljudi koji imaju 142 na takvim mjestima moraju heder vuci na kolicima. Ucinak zmaja 133 ne mogu iskoristiti na svoje malo zemlje, tako da bi kupovina 142 bio potpuni gubitak.

Radio sam par sezona na 142, i vjeruj mi, kad ga stisnes kako treba, puce po savovima, kao i svaki drugi zmaj, ali je tu ucinak da te glava zaboli... Stalno se kvario, a kombajn je bio (mislim) '91.g. Covjek je jedne zime skresao heder (jer se nije mogao u njivi kontrolirati) i od onda nije bilo problema s njim.


133 je puno jednostavniji stroj, jednostavniji i jeftiniji za odrzavanje, a jos uvijek stigne napraviti sve sto se od njega zahtjeva. Kao sto sam vec par puta napisao, da kupim 142, mogao bih si odmah i grob iskopati.
 
Z

zrine892

Guest
sta koji ti je vrag...ja imam zmaja vec 15 godina i nikada nas nije se pokidao nešto " veliki kvar"naravno kao na svakom kombajnu...te ležaj...te remen...remenice.... i tako...moj ima heder na 4,20 i nikakvih problema s njim...i bilo je svakakih godina sto se tiče uroda..i bilo je velikih prinosa da se kombajn tresao i uvijek je radio pod punim turažom...moj kombajn je 85 god...i uopce nije velik potrosac...i na kojem si radio to zmaju na njih vise komada?daj bobo da se to događa kod mene u selu koji ima svi bi ga promijenili...kod mene u selu ih ima 4 zmaja i svi su zadovoljni s njime da nemogu zamislliti...a svaki zmaj od njih godišnje bave posla po 100 ha...hocu reči sveukupno...soja,kukuruz,žito---i tako dalje...
 
B

Bobo

Guest
Zrine, vjeruj mi da je kombajn pri kupovini bio kao nov... NIGDJE nije bio ogreban.

Kad ga je ovaj uhvatio, u 4 godine se kombajn prepolovio, DOSLOVCE...

Ganjao ga je po sikarama, po jarcima raznim, pomotao je svaki lim koji se moze pomotati, cak je jednom prilikom odbio onu transportnu traku s lijeve strane...

Bez pretjerivanja, jednom tijedno smo mijenjali pogonsku osovinu slamotresa, jer je pucala izmedju 3. i 4. lezaja. Lezajevi su bili u redu, i svako jutro podmazivani, no stalno je osovina pucala jer ga je ovaj previse ganjao. Svako jutro prije paljenja je odvrtao vijak na filteru goriva i iz njega je curila voda i mulj, jer je ovaj kupovao neko jeftino gorivo posto bas i nije mario za kombajn previse. SVAKO jutro sam ga morao ozracivati...

Vjeruj mi da tako ne bi ganjao ni tudji kombajn, a kamo li svoj...

Na SVAKOJ njivi je imao neki kvar. To mi ne moras vjerovati, ali ja dobrano znam, jer smo se po tom kombajnu nasarafali ko majmuni...
 
Z

zrine892

Guest
to je očito greška u šoferu...ja znam da je zmaj 142 puno bolji od zmaja 133...nemoj me krivo shvatit...ima i kod mene takav zmaj...rijetko da sam vidao da je bio pokidan ili nešto...samo što je ubitačno sporan i sada je taj kombajna zaradio za ĐĐ...tako da na njemu je samo kukuruz..nije los kombajncic ali koliko sam shvatio tebi je dovoljan...čuj i moj zmaj se puno naradio dok je otac radio...tako da i mi smo zmaju izvadili dušu....baš zbog toga sto su mu djelovi jeftini ;)...ali uvijek je posla napravio...da se kod mene neko žali na zmajeve...odavna ih nebi bilo kod mene ;)
 
B

Bobo

Guest
Pa to ti ja i pricam... Greska u soferu, i kad mi netko prica da ganja 142, i kaze da nema kvarova, taj nije vidio kombajn koji se ganja... Sigurno je u sezoni skidao preko 200 jutara SAMO zitarica... A gdje su jos kukuruzi i ostale pizdarije?

Ovaj ga je ganjao kao lud, i nije se mogao kontrolirati. Jedina mjera kontrole mu je bilo rezanje hedera. Kad je heder srezao na 3.60m, i dalje je tako ganjao kombajn, no u kombajnu vise nije moglo biti puno mase, tako da je radio u najgorim uvjetima mogucim, i nije se vise tako puno kvario.

Dovoljno ti govori koliko se kombajn kvario da je svako proljece morao sve zivo iz njega vaditi, i mijenjati sve lezajeve, te ponovno sastavljati, jer da to nije radio, u sezoni bi mu se kombajn sigurno raspao, a to si nije mogao priustiti.

Dakle odrzavanje samo ono osnovno, toliko da radi...
 
K

kombanjer

Guest
zdravo na svima ja sam iz makedonije al cu da pricam na srpski da bi me mogli razumeti
ovako imam zmaj 133 rm 91 god i sam prvi gazda mogu reci da je kombajn vrlo dobar ako znas da radis snjega
imam dosta iskustva okolo njega jer sam ga lani pred sezonu razglobio tako sto na njega su ostali samo motor i tockovi pa
zato u sezonu sam imao samo neki sitni kvarovi
evo moje resenje za tvoi problemi
1. kad puca remen na varijatoru to nije do neki del koji mu fali jer kvar je u to sto osovina varijatoru e kriva i ima luft na kajli, a za taj del koji ti kazes da mu fali u fabrici ga uopste ne stavjaju jer on se naknadno mesti izmegu kaisnice na motora kad kombajn znije oris t.e radi sa gusenicama u vodi, kad se taj del namesti kombajn moze da ide i bes kumplung t.e da salta bez kumplung, ja na moj kombajn nemam takvi del i ne kida remene .
2. a sto se tice kocnicama ja sam prepravio da budu mehanicki pred 3-4 god sad koci kao limuzina
mogu ti reci da kombajn je vrlo dobar ako znas da radis pravilno sa njemu kod mene zmaj 142 treba da kruzi 1-2 km od jednu do drugu njivu a ja za to vreme mogu ozneem 0.5-1ha. a isto tako i veliki potrosac je a znamo koliko e cena nafte sada
3. sto se tice do remenice bubnja i prijemnog bitera kad je nov kombajn tu uopste nema kvarovi ali sas tek na vreme javi se luft na kajle i na ti tri srafa ranije spomenuti pa kad se skinu ti tri srafa ako ne ga primetis na vreme opruga izleti razbije hladnjak pa ces celi dan da razbijas glavu popraljati ga to se doganja zavisi od radnje ali kod mene na edno 5-6 dana, evo i za to sam naso resenje kad sam otiso u prodavnicu za delove jedna glavcina je kostala oko 25 evra a oni su 4 znaci 100 evra i nove dve osovine po 60 evra to je oko 220 evra , i prodavac mi je predlozijo drugu varijantu da ztavim zupcanike koi su me kostali oko 50 evra i dvata , a ako mi lose vrsi jecmen ja stavim pomal zupcanik na bubanj i nema gajle , a to je 5 minuta rabota i zatim cepam, moje mislenje ti je ako kupis zmaj 133 da odmak mu prepravis kocnice da budu mehanicke jer bolje koci i je posigurnije, i da stavis zupcanike umesto kaisnice.

pozdrav iz makedonije
 
B

Bobo

Guest
Dokucili su u cemu je kvar bio sto se kidanja remenja u varijatoru tice...
Naime, u varijatoru treba biti jedan lezaj, takozvani LJENIVAC jer ne radi nikakav posao, tu je samo da pridrzi remen kad se varijator rasiri, kako ovaj ne bi upao do osovine.

Ovaj kombajn nije imao taj lezaj, jer ga je prijasnji vlasnik izvadio kako bi isao brze po asfaltu?!?!?

Uglavnom, kako su skuzili u cemu je stos, kombajn nije za prodaju, a kocnice su vec popravljene. Malo ce jos u njega uloziti i to je to, kaze da mu se ne isplati prodavat... Steta :(
 
Z

zrine892

Guest
bobo ne budi tužan..naci ces si kombajna :) pa nije to jedini na ovom svijetu..
:mrgreen: :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Ajd da malo osvjezim ovu temu, posto ce na proljece biti vrlo aktivna...

Sve mogucnosti su se razmotrile, i ako bude sve po planu, na proljece se kupuje ZMAJ 133 kombajn. DAkle, odluka je definitivno pala ;)

dakle, zanima me jos par stvarcica oko kombajna opcenito, kao na primjer: Sto je "petersonovo sito" jer sam to cesto puta cuo, a ne znam sto je to u kombajnu i cemu sluzi. Vjerovatno znam o cemu se radi, ali pod drugim nazivom :scratch

Nadalje, da znalce pitam jos par pitanja o zmaju 133... Ovaj iz prijasnjih postova se IPAK prodaje i to z nekih 15-ak tisuca Kn. Ove godine je pred sezonu u nejga ulozeno nesto novca, te je sve kriticno popravljeno na njemu, ali njegov vlasnik je odlucio da ga zeli prodati, posto s njim ne zna raditi, a da nekoga placa mu se ne splati.

NO, da ne bude sve bez vraga, pojavi ose i jedan 133RM on je od prvog dana bio kod jednog imucnog gazde koji ga je mazio i pazio, te je stalno bio pod supom i radio je samo za njegove potrebe, te je isao nesto malo usluzno raditi. Prije par godina ga kupe lokalni "gelipteri" da ih tako nazovem, i oni su po tome poznati da sve zivo pokvare, pa je ovaj kombajn dozivio slicnu sudbinu. NAIME, isli su s njim vrsiti soju, i bilo ej jak ovlazno, te kombajn nije sebe mogao vuci po njivi i usput da vrsi spju, pa su pribjegli jednom vrlo pametnom rjesenju: Traktor ce vuci kombajn, a kombajn ce samo vrsiti, jer drugacije ne ide. Pri tom poduhvatu su "nesto" polomili na kombajnu i "nesto" posavijali... po selima se prica da je pukla i neka osovina koju su oni zavarili, jer "nema poterbe da se nova kupuje". kombajn par godina stoji na milosti i nemisosti vremenskih uvjeta, sto znaci da je bio i pod snijegom i ledom a o tome da nije nikad ociscen da niti ne pricam. Njegov sadasnji vlasnik bi ga zbog bolesti mozda i prodao, samo se radi o cifri od 3000-3500€, a kombajn je placen manje od toga, a bio je u vrlo dobrom stanju kad je kupljen. neki kolege moji su isli gledati taj kombajn i kazu mi da se na prvi pogled na njemu sve cini ravno, i da nisu uspjeli pronaci varenu osovinu o kojoj se prica...

Da li mislite je li pametno kupiti taj kombajn, posto znam da su ti ljudi vrlo vjesti u kidanju stvari? Ili da idem na onaj obicni 133 za koji znam da je koliko-toliko ispravan, ali ne znam njegovu kompletnu proslost? Da li su one price vezane za 133RM sve mozda bile bablje price, ili pak nisu? Trebao bih ga osobno ici pregledati, pa me takodjer zanima sto bi bilo ono "nesto" sto su vucom kombajna mogli pokidati i posvijati?

Osobno bih vise volio imati RM model zmaja, jer ocito da je obicni imao nekihi nedostataka, cim su pravili i RM modele, a i novijeg je godista tako da ono...


Ajmo da cujem sto vi mislite da je najpametnije da uradim, jer ne da mi se ici na drugi kraj drzave po kombajn, a ovo su dva komada za koja znam u mojoj blizini da se prodaju/ce se prodavati uskoro?

Isprike na dugackom postu, no drugacije (krace) ne znam objasniti...

Dakle:
1. Sto je "petersonvo sito" i cemu ono sluzi?

2. Kupiti ZMAJ 133 za kojeg ne znam sto je radio od prvog dana, no znam da je u ispravnom stanju i u njega treba uloziti malo novca pa da bude "solidan"?

3. Da li da uopce idem gledati onaj 133RM posto je dosta skuplji od "konkurenta" iako znam njegovu proslost od prvog dana kako je iz tvornice dosao, posto znam da je zadnjih 2-3 sezone "zlostavljan"?

4. Koliko je stete to zlostavljanje moglo napraviti na kombajnu i na kojim mijestima, te u najgorem slucaju je li isplativo popravljati tu eventualnu stetu?


iskreno se nadam da sam za ovaj puta pokrio sve moguce stvari koje su me zanimale ;)
 
Z

zrine892

Guest
Koliko sam ja sada skuzio da Zmaj 133 bas i nije za kukuruz kao i ovaj Zmaj 142 ili 141.. ti toga Zmaja 133 kupujes radi sebe i nesto usluzno..a sto je najgore kupujes toga zmaja 133 zbog toga sto ima kriticne prolaze gdje bi Zmaj 142 nebi mogao proči...Ovako...ti kazes da ga neces tjerati u kukuruz i da ga kukuruza ces obrati beračem...dobro...posto si ti mlad kao i ja..;) samo mal si stariji...ajd razmisli o tome..cuj preko ljeta kada skines žito...i neces imati puno posla...uvijek ces si naci dva-tri dana slobodnog da napravis adaptaciju..za kukuruz i pozeljet ces malo usluzno vrsiti kukuruz...posto ja vidim da ti ides puno usluzno tarupirati...ili kako li vec to zovemo...rekao si da imas puno posla i da dosta usluzno tarupiras..skuzio da tarupa imas oko godinu dana a vidim vec ima musterija puno...pa vjerujem da nece neko otici na drugi kraj sela da mu neko vrši kukuruza kada mu mozes ti ako si susjed..sto je fora ti tamo imas puno svercera i trgovina za Zmaj jel tako? a cuj svaki se kombajn moze pokidati...bemti mojeg Zmaja koji se pokvari dok stoji ;) :) :blackeye ..imas puno iskustva oko tih Zmajeve i imas i na malom prstu...i sto god da se pokida ti si valjda u stanju popraviti ga...recimo Zmaja 142 mozes nabavit za nekih do 3,500 eura...vjerujem da bi bio u dobrom stanju..i da ga kupis on ti se isplati za godinu dana...i ako izdrži godinu dana nagodinu napravi remont...lezajeve..zamijenis neki dio koji mislis da nevalja..malo sredis limariju ako je loša..ofarbaš ga i tako...ti ne radis puno zemlje...pa vjerujem da bi to mogao napraviti a i imas volju za to i volis to raditi...ako ne zelis zmaja 142 ili 141 nebitno o kojem pricamo..shvacam te...svako ima pravo na svoje razmisljanje....eto toliko o tome...
 
B

Bobo

Guest
Zmaja 133 kupujem jer mi je 142/142 vrlo neisplativ. Glomazan je, puno trosi, ne mogu ga niti blizu iskoristiti, a heder od 4.20m bih za dosta svojih njiva morao skidati da do njih dodjem i kad ddjem na njih imam pol sata posla, pa opet skidaj heder da odes dalje... Potpuni gubitak vremena, (a posto je vrijeme novac) i novca kao takvog...

Kukuruze 95% ljudi ovdje skida u klipu, pakasnije runi. Za silose ga siju samo veliki poljoprivrednici koji imaju svoje kombajne, tako da tu "nema kruha" za kombajn koji ce vrsiti kukuruz.

ZMAJ 133 je dovoljno velik, a opet i dovoljno mal (Ak me kuzis) da sve svoje povrsim i odem usluzno koliko mi se bude dalo, da malo sa strane mozda i zaradim... Manji su troskovi odrzavanja takvog kombajna, jer ako i polomim nesto, to je jeftinije nego nesto da polomim na 142.

Pokazala se prilika da kupim 133RM i kakvog i planiram, koji je dvije godine bio kod lokalnih silibjazera koji su spremni i nakovanj pokidati, pa se bojim sto su kombajnu napravili u te dvije godine. Prije toga je bio kod super gazde i uvijek pod garazom, tako da je jos uvijek u dosta dobrom stanju sto se limarije tice... Cijena bi se kretala u rangu od nekih 20-ak tisuca Kn i to mi pase, jer taj kombajn samo na svojim povrsinama vratim za 5 godina, a posto planiram i ucluzno ici raditi, bit ce to cak i brze.

Istina je sto ti kazes da ce me dosta ljudi zvati da im idem vrsiti, posto me poznaju, i susjedi su mi, a dosta ih mi ih je u rodu, tako da ono... Sve je to lokalno, i male povrsine, tako da nece ici na silos, vec za svoje potrebe sto mi takodjer pase, posto za u granicama sela mogu i ponuditi i prijevoz do kuce za besplatno ;)

Ne zelim "grlom u jagode" pa da kupim neki ogroman stroj koji ce mi raditi na 40% svojih kapaciteta i kostati me vise zivaca, nego novaca da ga odrzavam. Za veci kombajn mi treba i veca supa sto za sobom povlaci i dodatne troskove...

Za sada cu ipak biti nesto skromniji pa cu se zadovoljiti sa 133, a ako mu nesto vece bude ikada trebalo, o tom potom ;)



Samo... Nije mi jasno da bas nitko ne odgovara na moj post iznad? Nitko nije cuo za "petersonovo sito" i ne zna sto je to? ne zelite mi udjeliti nikakav savjet oko kupovine kombajna ili se ne zelite mjesati?
 
Z

zrine892

Guest
cuj...sam znas da je polvonog kombajna kupovati rizik...tako da sam se moras odluciti sta ces kupiti...a prije kupnje i sam znas sta treeba gledati na kombajnu...tako da...a sto se tici zmaja 133 i 142 troše skoro isto...u to nema razlike...vjeruj mi..komsija je imao takvog i puno je hvalio ga..ali rekao je da dosta troši spram 142...tako da...a i ima veči učinak
 
B

Bobo

Guest
Znam da na dan popije manje od 100 litara goriva i to mi je dosta... Ako uspijem skunuti 5-6 jutara dnevno, ja cu biti super zadoboljan s tim kombajnom, a znam da moze po ravnom i skoro 10 skinuti...

Imam covjeka kojem su zmajevi u malom prstu (kolegi je prodao onaj 780 iz '63.g. i sad ima 132 i zna o zmajevima sve zivo i nezivo...) Cak ima dosta dijelova za zmaja kod njega, a bavi se i popravljanjem poljoprivrednih strojeva i kombajna, tako da zna sto sve treba gledati i na sto najvise paznje obratiti. Kod njega imam i sjecku za ZMAJ kombajne (malo je sira od "guzice" na 133) i rekao je da ce mi ju prodat ako budem htio ;) Ako moze tjerat presu, moze i sjeckaru, valjda :scratch

Uglavnom, po najnovijim saznanjima cujem da taj 133RM nije puno radio u te 2 godine, jer su ga u soji onaj put bili presilili i da su ga zastopali i odustali od zetve te godine, a ovu zetvu je odradio samo svom gazdi i nazad pod supu. nikad nije u kukuruzima bio i kad tamo budem prolazio uslikat cu ga, ako do sada nije prodan.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Petersonovo sito ti je izraz za podesivo sito.Na manjim zmajevima podesivo je bilo samo gornje dok noviji i veći (142,161,125)su imali i gornje i donje podesivo s tim da je gornje bilo grublje a donje finije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh