• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Par pitanja o ZMAJ 133 kombajnu

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
.... cut....
Samo... Nije mi jasno da bas nitko ne odgovara na moj post iznad? Nitko nije cuo za "petersonovo sito" i ne zna sto je to? ne zelite mi udjeliti nikakav savjet oko kupovine kombajna ili se ne zelite mjesati?
Mislis da ti ovakvi 'ko ja mogu ista pomoci? :) Ja se u kombajne razumijem, kod nas bi rekli, 'ko pas u kantar :) Ako zelis da ti zachatavam temu, samo reci :) 8)
 
R

Rakovica 65

Guest
Jer ima ko od zmaja 133-132 sliku da je u kukuruzu da vidim na šta to liči....
 
J

Joco

Guest
imam zmaj 133 i ovih dana mi je počeo motor izbacivati plavi dim.... Dal možda ko zna u čemu je kvar???
 
Z

Zlatko

Guest
Troši ulje. Ili je ulje neodgovarajuće gradacije, ili su oštećene uljne karike, ili je motor na izdisaju.
 
J

Joco

Guest
hvala..primjetio sam da troši ulje, ali kod zadnjeg pregleda, ulje mi se povečalo...dali je nafta otišla u ulje????
 
B

Bobo

Guest
Vrlo moguce... pogledaj najprije u kakvom je stanju membrana na AC pumpi, a ako je ona dobra, onda pogledaj u kakvom je grijac stanju...
 
J

Joco

Guest
AC pumpa je u redu, dizne sam stavio nove, motor pali od prve....
 

ZiRi

Član
Tu od
17 Kol 2008
Poruka
79
Da li neko zna da li se na Z-133rm moze staviti 4-redni adapter za kukuruz?
 
B

Bobo

Guest
Cuj, sve je moguce, ali za njega postoji samo 3-redni koji mu je ponekad i prevelik, a to je kombajn za kukuruze pre mekan i kad jednom s njim u kukuruze krenes, u zitu vise nije ono sto je bio prije kukuruza...
 

ZiRi

Član
Tu od
17 Kol 2008
Poruka
79
Nedavno sam prodao malog zmaja sa oba hedera, adapterza kukuruz je bio troredni, nisam ga nikad vrsio kukuruz s njim.
Čisto onako me interesuje.
 
B

baric

Guest
imam zmaja i dosta iskustva na njem preporucujem ga samo strpljivim kombajnerim
mali potrosac a dosta zaradi
 
B

Bobo

Guest
Ovu temu sam zapoceo pola godine prije kupovine kombajna, a sad sam ga DOKTORIRAO u svakom smislu te rijeci ;)

Zbilja ne trosi puno goriva, u jakom usjevu ga tjeram do 3km/h, jer heder vise ne moze gutati a samo mi se jednom zastopao, i to ne strasno. Otpustio korpu ukljucio vrsalicu i protjerao je masu.

Sve u svemu ne zalim za njim ni kune, pogotovo od kad sam skuzio u cemu je problem sa ZMAJ kocnicama. Moj staje u mjestu i na najvecem brdu, sto sam bas danas imao prilike isprobati s punim bunkerom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
mladen kaže:
e sad mozda malo i naivno pitanje ali mene interesuju detalji ovoga prenosa , znaci sta tjera ove remenice da se one mijenjaju po precniku , znam kako to radi pomocu tegova i centrifugalnih sila na skuterima recimo ali ja mislim da se ovdje remenice mogu ostaviti u oredjenom rezimu redukcije ili mozda grijesim :scratch
cini mi se da se ovim sklopom rucno upravlja a mene bas to interesuje , mnogo bi pomoglo ako bi neko imao malo detaljnije slike upravljackog mehanizma ovog sklopa

i jos jedno pitanje je sta ovo remenje tjera i kolike su sile upotrijebljene na njemu , jel to mozda tjera pogon tockova ili neki odredjeni uredjaj na kombajnu

nisam upoznat sa principom rada kombajna :oops: tako da ova pitanja mozda zvuce i malo glupo ali mi je potrebno da saznam kako ovo cudo radi posto bih ga primijenio u neke druge svrhe
 
B

Bobo

Guest
Savo, sutra (tocnije danas) idem na selo, pa cu ti sve detaljno poslikati.

Ovaj remen sa slike tjera najoptereceniji dio na kombajnu BUBANJ. Remen iste sirine i dubine samo malo kraci tjera mjenjac, al on se dost brzo vrti, i ne trpi uderce kao ovaj na bubnju.

Ovako da ti probam objasniti dok ne dobijes slike. na prvoj osovini je "vanjska" polutka fiksna, dok je na drugoj fiksna "unutarnja" (fiksne su dijagonalno, a i pomicne su dijagonalno, samo suprotno) :scratch :scratch :scratch

Ima u kabini rucka s navojem koja sistemom poluga priblizava i udaljuje jednu pomicnu polutku, u slucaju kombajna "vanjsku". Na drugoj osovini na pomicnoj "unutarnjoj" polovici imas oprugu koja ju pokusava skupiti do kraja. Kako ti spanas remen ruckom, tako se jednakim koracima fiksne ploce micu i remen je uvijek "centriran" i nema kidanja. Jacina opruge se moze stelati pomocu tri sarafa, tako ako je remen pre labav na niskim okretajima, ti dotegnes oprugu i nece proklizavati na opterecenju.

Sistem vrlo jednostavan da glava boli, a opet ga je trebalo smisliti... I na jednoj i na drugoj osovini polutke za osovinu drzi samo jedna dugacka kajla po kojoj ploce klizu unutra i van.

Imam negdje mozda i slike tog sistema, al su na drugom kompjuteru, pa mi se ne da traziti. Sutra ces dobiti friske i detaljne slike cjelog varijatora.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
aha , razumijem ja to da remen bude centriran pri ''pretakanju'' remenica
nego mene vise interesuje upravo taj sistem poluga koji upravlja radom polutki
znaci jednu remenicu upravlja poluga , a drugu opruga jel? :scratch

slike bi mnogo pomogle , tako da cu sacekati njih da bi mogao postaviti konkretna pitanja ;)
 
B

Bobo

Guest
Tako je. Jednu remenicu ti reguliras iz kabine (stelas brzinu bubnja ovisno o kulturi koju vrsis) dok se druga pomocu opruge sama namjesta po nategnutosti remena.

Imas i bolji sistem varijatora, samo je taj kompliciran za staviti bilo gdje, posto koristi dva remena i 3 remenice, od kojih je jedna dupla i samostelajuca. Ovakav varijator imaju veci zmajevi i ostali kombajni s mehanickim varijatorom voznje i taj je dugotrajniji milijun puta, jer je svaki remen jednako utegnut u bilo kojem trenutku, dok na ovom mom sistemu nategnutost remena ovisi o nategnutosti opruge.
 
B

Bobo

Guest
I ja sam jednom prilikom vidio neki stari volvo okrenut u jarku i imao je varijator ISTI kao i ovaj s video clipa.

Uglavnom, nazad na temu:
p1000352.jpg


p1000353.jpg


p1000356z.jpg


p1000357e.jpg


p1000355x.jpg


Savo, nadam se da ces vidjeti sve sto te zanima s ovih slika...

Ova dijagonalna sipka je s donje strane ucvrscena spanerom. Kad se mjenja remen, puno pomogne da se i njega raspusti, kao i gornju sipku s kojom se ragulira broj okretaja varijatora. Ovo debelo na sredini je nekakav lezaj. nisam u njega puno zavirivao, jel radi bez greske...

S gornje strane se vidi sipka s navojem, nakim maticama i oprugom. Opruga glumi svojevrstan amortizer ako je reman malo potrosen, ili osovine nisu ravne, pa malo "bacaju". Matice sluze za fino stalanje minimalnog ili maksimalnog broja okretaja bubnja, jer sistem iz kabine pomice cjelu sipku nekih 5-6 cm, a prorez je puno duzi. Cjela gornja sipka je sa svojim nekim sistemom povezana za rucku, al to je dosta nepristupacno za uslikati, a i mislim da te to ni ne zanima koliko sam varijator. Glavno je da se ovaj dugacki spaner pomice lijevo desno, a na koji nacin, to je manji problem.

Dalje, gonjena osovina. Ona ima u ovoj glavcini oprugu koja ovisno o nategnutsti remena siri ili skuplja ploce varijatora. Tocnije unutarnju plocu, jer je vanjska fiksna. Na slici je remen olabavljen, da ne stoji utegnut preko zime bez veze.
 
B

Bobo

Guest
Ja vec mislio da se ovo nikada nece na youtube pojaviti, ali netko se sjetio snimati:

ZMAJ 133RM u vrsidbi kukuruza. za neupucene, radi se o 3-rednom hederu.

[youtube:v9pafy9q]Klu8Owa9k_M[/youtube:v9pafy9q]


Ja vec gledam kako ugraditi hidraulicno otvaranje cjevi za kipanje, kad majstor napravio, i vidim da radi kao ludo. Ove godine i moj zmajcina dobiva slican sistem.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
bobo, što si sve do sada popravljao na svom kombajnu, koliko ga dugo imaš?
 

Najnoviji postovi

Na vrh