• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Par pitanja o ZMAJ 133 kombajnu

Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
Dodao bih da bi bilo odlično uzeti s hederom od 3,6m jer bi lakše išao cestom a u njivi bi radio brže i bilo bi mu lakše u ekstremnim uvjetima.Standard je 4,2m ali to je dobro samo za idealne uvjete i vjeruj da u dnevnom učinku ne izgubiš ništa a puno je lakše i motoru i cijeloj vršalici.

nebitna mi je brzina žetve jer bi sve islo u sušaru pa u skladiste. a gdi naci manjeg hedera jer sve koje sam vidio imaju 4.20
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Dodao bih da bi bilo odlično uzeti s hederom od 3,6m jer bi lakše išao cestom a u njivi bi radio brže i bilo bi mu lakše u ekstremnim uvjetima.Standard je 4,2m ali to je dobro samo za idealne uvjete i vjeruj da u dnevnom učinku ne izgubiš ništa a puno je lakše i motoru i cijeloj vršalici.

svi koji su malo ozbiljnije radili s njim to govore.......da treba heder smanjiti......ili ubaciti mercedes motor om352......
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
nebitna mi je brzina žetve jer bi sve islo u sušaru pa u skladiste. a gdi naci manjeg hedera jer sve koje sam vidio imaju 4.20
Malo bolji majstor ga smanji za par dana posla.Mi smo sami smanjivali na univerzalu s 4,2 na 3,6m te na đđ1620 s 5,6 na 4,2m.Kad se smanji heder dobar je i motor s-46 na njemu.
 
B

Bobo

Guest
Dva covjeka s pravim alatom i da znaju sto rade za dan srezu heder i sastave ga. jedino moraju tokara cekati da odrado skracivanje pogonske osovine na hederu i drugo nista.

Kolega je ovo radio na svom 142 i kombajn se preporodio, kvarova nije bilo nikakvih, ides brze po njivi, motoru je puno lakse, pogotovo po brdima, ne moras na uskim putevima skidati heder nego samo ides. kasnije su ti rezervne kose jeftinije i kad mjenjas duple prste takodjer jeftinije prodjes. Da ne govorim kako ti ostane rezervnih djelova od skracivanja hedera ;)
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
danas sam razgovarao s čovjekom koji radi s kombajnima cjeli zivot jer je to nasljedio od oca i ne vjeruje da to moze sljakati i ja ga uvjeravam da ima toga i da ljudi to rade. I sad oce da mu pokazem sliku skracenog hedera. Gdi da ju nađem ili ima tko od vas pa da postavi na forum da mu izbijem sumnju i dokazem da nije toliki poznavatelj zmaja kako tvrdi???
 
B

Bobo

Guest
Pa postoji i tvornicki heder za 142 3.60 koliko znam...

Zasto ne bi sljakalo, radi ko urica. Bilo ih je po nasim oglasima, moze se toga naci bez problema.


zasto kaze da to ne moze raditi? Koje probleme on u tom svemu vidi? Najveci problem, a uopce nije problem, predstavlja skracivanje pogonske osovine hedera, vitlo skracujes u sredini zbog lijepseg izgleda a i zbog jednostavnosti se suzi srednji dio. nosac vitla, ona cjev se takodjer moze rezati po zelji ili sa strane da se varovi ne vide, ili izvadis komad iz sredine.

Sa svake strane se skracuje hederski stol na mjeru Npr 3 para duplih prstiju se vadi sa svake strane i limarija se samo posarafa nazad na mjesto i po potrebi se na stolu buse nove rupe za koje se pricvrscuju stranice.

Poznam BAR 5 ljudi koji su radili ili jos uvijek rade sa srezanim hederima na kombajnu, cak sam i sam tjerao zmaja 142 s takvim hederom.

Evo ga heder za repicu za 142 jednog naseg clana koji je zahvata 3.6m




Nadjoh i jednog univerzala "srezanog":
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
danas sam razgovarao s čovjekom koji radi s kombajnima cjeli zivot jer je to nasljedio od oca i ne vjeruje da to moze sljakati i ja ga uvjeravam da ima toga i da ljudi to rade. I sad oce da mu pokazem sliku skracenog hedera. Gdi da ju nađem ili ima tko od vas pa da postavi na forum da mu izbijem sumnju i dokazem da nije toliki poznavatelj zmaja kako tvrdi???

Ja ti imam 141 koja već 30 godina vozi skraćeni 3.60 heder.... radi bez problema,lakši transport zbog širine,ne puca šasija jer je par sto kila manje za nositi na njuški.
 

John Deere

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
94
trebao bih par detalnijih slika kabine od zmaja 132/133, i neke mjere ako ima neko kaj takvog....
 
B

Bobo

Guest
Sto te tocno zanima, izmjerit cemo, poslikat cemo... nekih slika vec imam, ali nista mjereno nije...
 

John Deere

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
94
imam kombajn mf 307, koji ima isto na ljevi strani volan pa me zanima dali bi ta kabina pasala bez puno prepravljanja...
koje su mjere, zanima me širina i duljina donje površine, i kak zmaj izgleda tam iznad uvlačnog grla????
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Ja ti imam 141 koja već 30 godina vozi skraćeni 3.60 heder.... radi bez problema,lakši transport zbog širine,ne puca šasija jer je par sto kila manje za nositi na njuški.

potpisujem.
tih 50,60 cm zahvata ne mogu toliko nedostajati koliko rasterećuju i ubrzavaju kombajn , a i manja masa mnogo pomaže.
Što točno znači RM oznaka?
Kakva je razlika između zmaja 133 i 133 rm?
da li pašu neki dijelovi koji se ozbiljnije kvare na 133 i 133rm sa nekih ozbiljnijih kombajna recimo claas ili fahr?
Hvala na odgovorima.
 
B

Bobo

Guest
Redizajniran i Modificiran

133RM za razliku od obicnog 133 ima bolje rijesenu hidrauliku (na ocigled sve isto, ali u radu mozes motati volan i dizati heder od jednom), bolje sjedalo, tapeciranu kabinu...


132 i 133 djelovi svi pasu s jednog na drugi, nemas problema... Ali kako kaze jedan covjek, prije ce nestati svijeta, nego rezervnih dijelova za zmaja tako da se ne moras bojati hoce li ti sto pofaliti ili nece...

Koji se to djelovi ozbiljnije kvare a da ihi drugi kombajni uopce imaju?!?

Prijemni biter (najveca mana svih "malih" zmajeva 13x serije) nema ni jedan drugi kombajn osim starih MF kombajna od kojih je zmaj uzeo licencu.

Mjenjac takodjer ako ga pazis, trajat ce 10 godina bez da ga diras MINIMUM, cak i duze. Imam mjenjac NOV koji je radio samo 2 sezone na kombajnu za 2500Kn, tako da se ni mjenjaca ne bojim.

Reduktori od kipe (2 komada) znaju biti malo problematicni, ali nista strasno. drugi kombajni takodjer nemaju takve reduktore.

Bocni reduktori vjecni, na njuskalu se prodaju po 500kn komad nadje se i za manje.

Sta se drugo ima pokvariti na kombajnu?


Moja je preporuka da se samo obrati paznja na utegnutost plosnatog remena da ne napinje prijemni biter previse i da se redovno mazu lezajevi prijemnog i odbojnog bitera, bubnja, vjetra i pogona kose sto se vrsalice tice, drugo ni ja ne mazem svaki dan. Eventualno jos svaki ili svaki drugi dan varijatori vitla, pogona i bubnja da se ne voze bas na suho...


Vrlo jednostavan kombajn koji je uz redovno odrzavanje samo takva azdaja...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
bobo neznam jesam ti rekao, al onaj zmaj o kojem smo pričali.....nisam uzeo, jer došli likovi iz srbije kupili njega i još jednog u tom selu jer su imali uredne papire i prevezli u srbiju......:blackeye :madmana:
 
B

Bobo

Guest
Pa kako si onakav stroj ispustio?!?

Da mi nisi ispricao sve o njemu, jos mi i ne bi bilo zao... Steta sto si ispustio priliku.

I za koliko je na kraju otisao? I jesu li pokupili sve djelove za njega ili je nesto mozda jos i ostalo, ako znas?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nažalost, sve je otišlo.....ja sam kontao uzeti, dok sam malo razmislio......a eto, netko je bio brži, za jedan dan od mene, jer sam gledao kako prevesti, pa ovo-ono i onda sam odlučio da ga dovezem.......al nakraju prodan......za 11500 kuna sa svim djelovima......koji vrijede barem pola cijene.....jer bio je u igri i onaj univerzal sa 2 hedera, za toliko novčića, i čovjek ga rješi svom kolegi i onda sam odlučio otići po 133, al nije ga bilo......

nadam se da bude još dobrih prilika.....133 mi je žao, uf


evo par sličica:











 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Redizajniran i Modificiran

133RM za razliku od obicnog 133 ima bolje rijesenu hidrauliku (na ocigled sve isto, ali u radu mozes motati volan i dizati heder od jednom), bolje sjedalo, tapeciranu kabinu...


132 i 133 djelovi svi pasu s jednog na drugi, nemas problema... Ali kako kaze jedan covjek, prije ce nestati svijeta, nego rezervnih dijelova za zmaja tako da se ne moras bojati hoce li ti sto pofaliti ili nece...

Koji se to djelovi ozbiljnije kvare a da ihi drugi kombajni uopce imaju?!?

Prijemni biter (najveca mana svih "malih" zmajeva 13x serije) nema ni jedan drugi kombajn osim starih MF kombajna od kojih je zmaj uzeo licencu.

Mjenjac takodjer ako ga pazis, trajat ce 10 godina bez da ga diras MINIMUM, cak i duze. Imam mjenjac NOV koji je radio samo 2 sezone na kombajnu za 2500Kn, tako da se ni mjenjaca ne bojim.

Reduktori od kipe (2 komada) znaju biti malo problematicni, ali nista strasno. drugi kombajni takodjer nemaju takve reduktore.

Bocni reduktori vjecni, na njuskalu se prodaju po 500kn komad nadje se i za manje.

Sta se drugo ima pokvariti na kombajnu?


Moja je preporuka da se samo obrati paznja na utegnutost plosnatog remena da ne napinje prijemni biter previse i da se redovno mazu lezajevi prijemnog i odbojnog bitera, bubnja, vjetra i pogona kose sto se vrsalice tice, drugo ni ja ne mazem svaki dan. Eventualno jos svaki ili svaki drugi dan varijatori vitla, pogona i bubnja da se ne voze bas na suho...


Vrlo jednostavan kombajn koji je uz redovno odrzavanje samo takva azdaja...

Hvala Bobo na konkretnom i brzom odgovoru.

Rekao si MF licenca, znači li to da i kukuruzni heder paše sa Mf- istog godišta i ste veličine?
 
5

558DoDo

Guest
Pozdrav svima na forumu!
Vidim da znate puno vise od mene pa me zanima:
1.da li je ikako moguce povecati putnu brzinu na 133, ako je moguce kako i koje su posljedice?
2.da li je moguce volan podesiti da nije skroz u vodoravnom polozaju vec nagnut prema meni?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Pozdrav svima na forumu!
Vidim da znate puno vise od mene pa me zanima:
1.da li je ikako moguce povecati putnu brzinu na 133, ako je moguce kako i koje su posljedice?
2.da li je moguce volan podesiti da nije skroz u vodoravnom polozaju vec nagnut prema meni?

Ovo za povečanje putne brzine bi i mene zanimalo dali se može uradit?

Nije u pitanju Zmaj nego Claas,al isto je varijatorski pogon preko remena..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
mislim da sam negdje vidio da ljudi ugrađuju mjenjač od 142 na 133, pa on ima 3 brzine, dok 133 ima 2 brzine, i s tim bi se dobila ta treća putna brzina......
 
B

BAGERISTA

Guest
Ali i razletit mijenjač,,,,,,,nevijerujem da biš išta dobija da ubrzaš,,,,,a i pitanje koliko se da ubrzat.....,,na 780,,je mijenjač najviše stradava kod puno vožnji,...
 
Na vrh