• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Par pitanja o ZMAJ 133 kombajnu

B

Bobo

Guest
Ovako narode...

Znam dosta o Zmaj kombajnima, pogotovo o ovim koji se cesto pojavljuju na nasim poljima (133, 142, univerzal i njima slicni)...

No, imam u planu kupovinu kombajna ZMAJ 133 i zanima me par konkretnih stvari o tom kombajnu:

Kao prvo, znam da odmah mislite kud bas ZMAJ, i da je bolje da uzmem neki fahr ili nesto bolje, ali stvar je jednostavna: Malo zemlje, mala cijena i niski troskovi odrzavanja su glavni faktori u cijeloj prici. Isti klinac ko i IMT traktor: Ak nisi mehanicar, ne kupuj ;)

1. Jedan covjek u mom kraju ima 133 na kojem stalno puca remen na varijatoru, jer mu fali neki dio koji se stavlja u varijator da remen ne moze skroz upasti do osovine. Nikada varijator nisam rastavljao pa me zanima koliko je to zapravo velik problem, i da li je mogla nastati kakva veca steta ako se kombajnom radilo bez tog dijela?

2. Zmaj ko zmaj, nema ispravne kocnice niti jedan... Pa me takodjer zanima je li netko doskocio tom problemu, i na koji nacin? Cuo sam price da treba samo napraviti neke "nadstresnice" oko kocionih cilindara da se u njima ne moze nakupljati vlaga, i da onda kocnice rade bez brige... Koliko je to istina, ako itko od vas zna?

3. Dijelova vjerujem da ima na svakom cosku, posto kolega jos uvijek moze nabaviti dijelove za zmaj 780 iz '63, pa me to toliko i ne brine, no ako znate sto se na njemu najcesce kvari (Znam da se kvari sve, ali zanima me samo ono kriticno).


I za sam kraj, ako znate neki vrlo vrlo dobar razlog zasto da takav kombajn ne kupim, samo ga napisite, jer koliko sam ja radio "istrazivanja" losih strana nema, ako se poprave kocnice, i ako se ima malo veeci komplet alata ;)

Ovaj kombajn o kojem pricam bi isao za vrlo male novce, jer je limarija izbljedila, i zbog neispravnih kocnica, te problema s varijatorom. Inace je kombajn iz 90 ili 91.g. i dosta dobro vrsi, te su mu prosle sezone jedini kvarovi bili ti s varijatorom, te lud kombajner koji ga je vozio bez kocnica, par stakala fali, i ventilacija je neispravna. Motor u solidnom stanju, samo sto kombajn nije RM model, no preko toga sam voljan preci.

SVAKI SAVJET JE DOBRODAOSAO, bil on dobar ili los!

Lijep pozdrav!
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
bobo bjezi od toga,bolji je 142 :mrgreen: ;)

ćeš kupit moga 142, ide ko zmaj pravi kombajn za tebe, ima velika vrata :) ;)
(schala)
pozz :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
ma moj djed ima zmajovku 133.dobar je to kombajn ako ga uzimas samo za sebe..dobar je oni ovak ali ne moze jako zeti jer mu je ulaz 78cm a kosa 300cm pa se amlo guti kod psenice...ali za sebe dusu dao-....ako ti se vidi ga uzmi.. :D
 
B

Bobo

Guest
Kao sto rekoh, 133 ili nista, jer za 142 nemam dovoljno povrsine u cijelom selu da ga iskoristim, a ni ne stane mi u dvoriste...

Nasao sam jedan koji bi isao za neke male novce iz gore navedenih razloga, pa me bas zato i zanima.


Takodjer ako itko zna na sto da pazim prilikom kupnje 133-ke, jer ne znam koje su mu najvece boljke, osim "standardnih" kocnica...

Kao sto rekoh, svaki savjet dobrodosao...

Pozdrav
 
M

mladen

Guest
evo vako da i ja dam svoj doprinos=
ja sam imo dva komada sada imam jedan koji radi manje parcele usluzno a sa farom samo velike komade derem zato sam ovog jednog i ostavio.
sto se tice kocnica jednom kad ih remontujes miran si 5 g znaci samo moras stavit kvalitetne zastitne gume na cilindre i miran si nikakve druge marifetluke nemoras izvodit, moj savjet ako su cilindi iznutra pohrdjali mjenjaj ih odma.
velika mana tog kombaja je osovina prijemnog bitera i ona pravi naj vece probleme kao prvo desni lezaj za to opterecenje mal ja sam taj problem rjesio tako sto sam kuciste i osovinu prepravio i stavio joz jedan takav lezaj,
druga stvar je sto se klizne mjere na osovini i remenicama potrose i tada pocnu remenice da zvacu i da kidaju remen.
znaci kad budes gledo kombaj bubanj okreci rucno i gledaj u osovinu (bubnja) ako remenica na osovini zvace (ima lufta) t.aj ce ti kidat remenje , to znaci da moras zamjenit osovinu ja ti nebi preporucio da je navaris pa da je obradis jer ces je okalit i ta osovina ce u zetvi puc,. te remenice oce da se cesto podmazuju a malo ko to radi jer misli da ce remen podmazat.
druga bitna stvar je da probas odma dal korpa se da dizat i spuztat ako ne da taj je kombajn leso napolju i limovi sa strane korpe su nabrekli od smrzli i onda te limove moras pocupat i stavit nove a to je velik poso.
isto tako pogledaj i varijatorske remenice i one oce kidat remen a i mjenjac poslusaj ako na asvaltu bruji onje prikraju i ako ima gdje brda probaj ga u svakoj brsini ako iskace isto je pri kraju .
pogledaj i korita od ovrsene i ne ovrsene mase da nisu protrula .
joj ima tu se jos svasta pisat al mi je dodijalo i ovo su bitnije stvari .
u biti ako se ne kuzis onda povedi nekog ko je sa njima devero.
nadam se da sam ti malo pomogo , ako te jos sta interesuje pitaj ;)
 
Č

Čugi

Guest
Bobo kaže:
No, imam u planu kupovinu kombajna ZMAJ 133 i zanima me par konkretnih stvari o tom kombajnu:

Kao prvo, znam da odmah mislite kud bas ZMAJ, i da je bolje da uzmem neki fahr ili nesto bolje, ali stvar je jednostavna: Malo zemlje, mala cijena i niski troskovi odrzavanja su glavni faktori u cijeloj prici. Isti klinac ko i IMT traktor: Ak nisi mehanicar, ne kupuj ;)

Počeo sam i ja razmišljti o njemu ili 135, iz istog razloga kao i ti, a i ne bih baš imao mesta u dvorištu za 142, iako sam prvo mislio njega uzeti, u ponudi ih ima dosta kao i 141, ali još nisam naleteo ni na jednu 135-icu :(

Mladene, mogao bi poslikati ta mesta o kojima pričaš gde i šta treba pogledati, jer ja i kombajni se ne poznajemo. :blackeye
 
B

Bobo

Guest
Znaci, i on ima boljki, cak i vise nego sto sam mislio...

Kazem ti da je proslu sezonu odradio bez problema, jer je radio covjek s njim kojem kocnice u zivotu nista ne znace, i lomio je remen na varijatoru, jer je skroz dolje propadao (fali neki dio u varijatoru)

Koliko znam da je kombajn oko '90 godista i da vrsi dobro, te da nije imao nekih vecih kvarova. Koliko znam da nije uopce radio puno, ali je zato puno stajao...


Ne bi bilo lose da poslikas ta mijesta o kojima pricas, jer nisam bas toliko upoznat s dijelovima kombajna, kao ni Cugi...

Hvala!
 
A

agrotehničar

Guest
Držati kombajn u dvorištu je nužno zlo, zar ti nije ljepše lijepo ležat ispod prikolice i drijemati dok ju kombajner napuni. Ja imam malog Đuru M770 koji radi oko 65 jutara godišnje i vjeruj mi to ti je živa robija (vrućina, prašina, mali učinak, kvarovi.......), i nakon 10-tak dana se osjećaš kao da te zgazila cijela sila vlakova=TOTALNA ISCRPLJENOST :cry:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
agrotehničar kaže:
Držati kombajn u dvorištu je nužno zlo, zar ti nije ljepše lijepo ležat ispod prikolice i drijemati dok ju kombajner napuni. Ja imam malog Đuru M770 koji radi oko 65 jutara godišnje i vjeruj mi to ti je živa robija (vrućina, prašina, mali učinak, kvarovi.......), i nakon 10-tak dana se osjećaš kao da te zgazila cijela sila vlakova=TOTALNA ISCRPLJENOST :cry:
Samo to sam čekao da netko kaže, potpisujem. :D

Mislim da je neisplativo kupovati kombajn za tak malu poljoprivredu, dok izračunaš gorivo, ulje, porošni djelovi, još ga moraš registrirati, i kvarovi... Praktički jeftinije ti je nekom platiti. Mislim da bi ti Bobo trebao ulagati novac u kupnju zemljišta, te većih traktora.
 
Č

Čugi

Guest
To se i meni mota po glavi, ali ne mogu više čekati na druge, isplati se posle 3 godine samo sebi da radim, a znam da ću imati i usluga kod prijatelja koji čekaju kao i ja, te se i pre može isplatiti, da je lako nije, ali kad je poljoprivreda bila laka?!
 
Z

zoran

Guest
Čugi kaže:
To se i meni mota po glavi, ali ne mogu više čekati na druge, isplati se posle 3 godine samo sebi da radim, a znam da ću imati i usluga kod prijatelja koji čekaju kao i ja, te se i pre može isplatiti, da je lako nije, ali kad je poljoprivreda bila laka?!

Bravo, to ja potpisujem, nemaš većeg gušta nego kombajniranja, istina ima tu dosta kvarova ali i to je sastavni dio posla.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Čugi kaže:
To se i meni mota po glavi, ali ne mogu više čekati na druge, isplati se posle 3 godine samo sebi da radim, a znam da ću imati i usluga kod prijatelja koji čekaju kao i ja, te se i pre može isplatiti, da je lako nije, ali kad je poljoprivreda bila laka?!
Nebi se baš složio, kod nas su ljudi isto tako kupovali svašta.
Evo moj susjed je kupio Zmaja 142, samo ga je dvije godine imao, a radi zemlje puno više od Bobe.
Rekao je da u te dvije godine je imao najskuplju i najgoru žetvu. Kao prvo nije znao kvalitetno podesiti kombajn, al dobro sve se s vremenom nauči, ali prve godine mu je pukla guma znaci 5000 kn za novu gumu, zatim zaštopao je bubanj i nije istog trena isključio dreš, otišli su remeni na pogonu bubnja i bezbroj sitnica koje su mu se strgale. Druge godine mu je pukao blok motora, jer je štedio na antifrizu, morao je kupiti drugi motor. I još k tome dodaj gorivo mazivo, tak da je on imao najskuplju žetvu ikad.
Još kad je prodavao kombajn nije uspio dobiti koliko je dao, tak da je imao čistu pušionu na kombajnu. Sad posije koje jutro pšenice više i s tim plati kombajn. I kaže sjedim kraj prikolice gledam kak mi drugi kombajnira.
Kombajn se isplati kupiti samo ako imaš više od 100 ha za kositi.
 
M

mladen

Guest
Obrisan neispravan link.
na ovoj slici je prikazana osovina bubnja i varijatorska remenica tu gdje prst glavcina remenice vremenom ako se redovno ne podmazuje podere osovinu i remenica pocne da zvace i da kida ona tri sarafa koja sabijaju oprugu i naravno remen Obrisan neispravan link.
na ovij slici je osovina prijemnog bitera pokazan je odstojnik koji dovodi remenicu prijemnog bitera u liniju sa remenicom bubnja kada te remenice nisu u liniji i tada kida remen , naravno to je odstojanje postojalo na osovini izjedna sa osovinom ali je vramenom potroseno pa sam ja moro otokarit odstojnik
 
D

danger

Guest
Pa sad neznam koliko si u pravu,guma moze puci na bilo kojem kombajnu,bubanj samo moze nestrucnjak da zagusi je je zmaj napravio lepo obrtomer bubnja pa lepo moze da se vidi optercenje a narocito ako se trko sa nekim u njivi,ja imam zmaja od 89" od 3,5 do 4,5km na sat u njivi i nema zagusenja ni rasipanja ako se pravilno podesi korpa i sita,sem ako se radi prljava soja onda se tera i na kvacilu :D ,samo strplivo sa zmajem i ima da sljaka,ja uradim sa zmajem godisnje 200ha bez kvara,a to sto mu puko blok jel to kriv ZMAJ ili je skup antifriz,u svakom slucaju nemaran kombajner.
 
B

Bobo

Guest
Evo, da se i ja javim s posla malo...

Ljudi moji, ja sam na zetvu svojih 12 jutara cekao 6 dana i zetva je trajala 3 dana, jer u mom kraju fali kombajna... Ovako bih sam sebi i na vrijeme povrsio, i onda jos isao usluzno, toliko da si pokrijem troskove goriva. ZNAM da ce kvarova biti, ali sam radio s tudjim kombajnima duugo vremena i svi su bili ZMAJ... znam slusati stroj i raditi s njim, a sto se postelavanja kombajna tice, nema ni tu problema, jer imam ljude koji ce me nauciti...


A sto se tice zagusenja bubnja, nemam sto reci, nego da je to do neznanja kombajnera. Radio sam 3 godine sa 142 RM kombajnom i mogu vem reci da je to po meni sasvim solidan kombajn. Da si njega uzmem, iskopao bih si istog treba grob, jer je to za mojepotrebe prevelik kombajn, a vjerujem da bi mi 133 bio po mjeri, iako bih bio zadovoljan i s necim manjim.

Mogu vam do sutra pisati price o lose odrzavanim kombajnima i o dobro odrzavanim kombajnima, te ,vjerujte mi na rijec, znam koliki je u biti problem imati kombajn.

Ovaj koji sam nasao je dosta jeftin, te racunam na ulaganje od nakih 3 - 5 000Kn u njega nakon kupovine, iako on dobro radi. Treba takav stroj cijeli pretrest i miran sam neko dulje vrijeme, jer se meni na njivi nikud ne zuri, i ako treba polako, nije problem...

Sto se tice vrucine i prasine, dok god se para vrti, nema problema ;)

Zahvaljujem na slikama, i do slijedeci puta Pozdrav!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
evo mi smo slozili patent za kocnice na 133 i mogu reci da solidno funkcionira!! :D :D :mrgreen:
 
K

krx pozega

Guest
Dajte par slika da vidim ja kako ti kombajni uopće izgledaju...

Bobo jel ti nebi bilo bolje kupiti nekog starog fahra
 
B

Bobo

Guest
Kao sto sam iznad napisao, necu fahr-a, jer je ulaganje odmah u startu vece, a i dijelovi su skuplji...

Koliko meni treba, dobar je i 133, a po zmaju se snalazim sasvim solidno...


Mala nabavna cijena, jeftini i vrlo dostupni dijelovi, te jednostavnost koristenja uz minimalna ulaganja.


Kombajn kalibra zmaj 133 godisnje radi mozda sveukupno mjesec dana, i kad kupujes kombajn koji je 90.godiste, to uopce nije staro, jer nije mogao nabiti ne znam ti ja koliko sati... Najbitnije samo da nije stajao godinama pod supom, nego da je stalno radio, i to je to.

Kolega ima 780 koji uz minimalna ulaganja jos uvijek solidno radi, a kombajn je kupljen iz kombinata, u radio usluzno od kad postoji. Nije omanuo niti jednu sezonu...

[youtube:2zo80xsl]UCrsKCgzQ94[/youtube:2zo80xsl]

Koliko mislim da sa 133 ne mogu puno pogrijesiti, a mislim da ce mu se ulaganje u kombajn ubrzo vratiti.


Jedan iz susjednog sela kupio CLAAS MERCUR koji je mislim 88.godiste, i kombajne je trul da vise ne moze biti, i sto je najgore, odmah mu drugi dan pukne guma, jer je dugo stajao, i gume istrule... Dao je 2000 eura za njega, a nije skoro nista radio s njim, a kako mi se cini skoro nece biti taj kombajn u pokretu...

Pa ti vidi sto je bolje uzet. Iskustva ljudi koje poznam mi govore o zmaju samo pozitivne stvari, kao i o IMT-u, ali treba znati kako raditi s tim stroljevima, i nema problema nikakvih.
 

Najnoviji postovi

Na vrh