• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Par pitanja u vezi drva općenito

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ja sam novi tu i forum je za deset, stvarno je... svega se nađe al pošto sam novi a tu je materijala cijela knjižnica pa bi ipak molio par odgovora koje znam da bi našao al previše je tu toga ;)
posto sam totalni početnik nisu teska pitanja, mozda vise smijesna :))

mislio sam si sada nasjeć drva za zimu (do sada se grijalo na naftu sada bi na drva) al skuzio da sam zakasnio za sjeću,sada me zanima kada se može poći sjeći, tj od kada do kada?

2. koliko se drva trebaju susiti i kako?
3. dali su sva drva dobra za u pec(centralno i štednak)
4. ako zlozim na zimu cca 3000l nafte koliko metara drva mi treba u zamjenu za to?


edit:
ZNAČI ZA ONE KOJI SU TEK VIDJELI TEMU, I ZA OSTALE AKO OVO VIDE...ZNAČI PITANE GLASI DALI SMIJEM SADA SJEĆI DRVA??? IZJASNITE SE ZASTO DA ZASTO NE, AKO JE MOGUĆE... JER NETKO KAŽE DA NETKO NE... THX :)
 
Posljednje uređivanje:

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
1. rezana na metar i cjepana tako kako su spreman za loženje
sušiti na mjestu gdje dobro cilkulira zrak i zaštititi od kiše (samo nadstreha , bez zidova)
2. sva su dobra osim onih koja su puna smole , jela, bor itd.
3. ja bi rekao jedno 20 metara ( 1 metar = jedan kubni metar složenih cjepanica) , računam da to sad više nije na gumbiće pa budete ljeni ubacivati unutra .

Sada je več kasno jer je krenula vegetacija , ako imaš prilike kupi drva koja su porušena prije vegetacije .
Ako imaš svoju šumu koliko god požuriš sigurno si zakasnio .


iman svoju sumu zato san se i odlucio tako... volje imamo :)

meni treba dan da sve pobacam dolje, barem da je za pola zime il manje nije bitno al da sutra to pobacam jel to u redu??? ce gorjet ta drva?


kupovat drvo neću. onda cu jos ovu sta dođe na lož pa poslije ce sve bit spremno
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
jedino da kupim neka s sume, za malo pa da poslije ja to pilim i kalam...neznam ne...
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Pa puknuti takvomu odgovoru se nisam nadal!

1. Bor i smreka su isto dobri za ložit!

2.Po Ps-u bi se trebalo drvo sušit da ima manje do 20% relativne vlage.
To postigneš ak sječeš po zimi 1-3mj i ložiš ta drva tek iduču zimu. Ne ovu nego za 2godine! (Ja sam isto več kuril drva kaj su"sirova" i znam da je kod nas druga praksa al ovo bi bilo po nekim"propisima")
Ložil sam i sve i svašta od vrbe i ljeske pa na dalje.ALI grab,bukva,gacija(bagrem) i hrast su ti zakon ;) i to tim redosljedom!
3. 20m bi bilo dobro za početak budeš videl kak bu išlo.Ima tu puno faktora,kakva je kuča kakvi prozori fasada. . . i na kraju i kakva je zima!

4.(i po mom najbitnije) Si kad rušil drva? Kak si sa mehanizacijom? Bez traktora kakvog takvog netrebaš ni krenut. Volja ti je zajebana stvar....

Gle mene imel sam volju a sad žena deca. . . . :)
 

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
ma samo ti sruši nije nikada kasno ošušit če se do 9mj ima dana:madmana::madmana:
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Inače je sad nasjebanije vrijeme za drva.
Mezga je u punom mahu. Moral bu ga složit na ljep vjetar i sunce i to najbolje u metrice.Jer ak mu sukne . . . BANANA!
 
M

Marka31

Guest
kažeš da imaš šumu. plati nekome da ti ruši ni slučajno nemoj rušiti sam deblje od 7cm ako ti je to prvi put, takve "vrljike" ili "kolčići s krošnjom" i sve što je deblje možete lako ozljediti ako ne i gore
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Pa to da jalovina ne valja za ložiti!
Poglej si austrijance,švabe i čehe oni pa velikom djelom samo kuriju jalovinu . . i nisu se zmrzli!
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ja sam je dost skuril i nikad probleme. nit v kaminu nit centralnom!
Stric ih je imel puno dvorište i rekel je da nisu za peč:mrgreen:
Al da je smole dok ju režeš i izcjepaš to je. . .
Inače se i ja pokušavam držat regula o vlagi jer vidim da je bolje.Ak je dobra peč naravno!Nema tu da prebrzo gori kak ljudi vele.Kad postigne temperaturu ona zapre i miran si jen cajt!I maje je saja v dimjaku!

Govori mi kolega s njemačke da kad ti tam dođe dimječar, pita te fino di su ti drva.Izvadi mjerač i ak si prek 20% nema loženja.Nabavi druga drva!
:toimonster:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
prvi puta sam zel pilu u ruke cca 20dana , al uhvatio sam je brzo, rusim sve ca vidim, al u tom moj boski nema bas debelih drveća tako da, hehe

znaci da sada popilim bi valjalo??? jer isto sam nesto cul da drvo sada pocne rast pa da nikako se nebi smjelo pilit al zaboravio sam sta je lik tocko rekao, ne zbog toga da se nece osusit nego nesto zbog neceg drugeg...

na prvi april sam zrusil nekih 3m i sve to raspilio na metar i slozio spod kuce, al poslije nisam pilio jer su rekli da nesmijem, tj nisam smio ni taj valjda :?:
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
kad srusis odmah pili na mjeru koja ti ide u pec i cijepaj ili kalaj i slozi kako ti je gore napisano da je supa natkrita i da sa svih strana ima zraka mozda ne bas sa sjevera i do 9 mj ces imat dobra drva...ja sam lozio jedne godine sa kombinacijom hrast jasen isto nije lose ali kaj god da stavis gorit ce! inace je previlo da ove godine radiz drva za tek ne prvu nego drugu zimu ali tko to jos radi tako pa morao bi ima oko kuce sam supe di cu spremat drva kao butelje :D
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
a sigurno imaš i sušaca u šumi kad kažeš da nije debela. pokupi i to. to su odlična drva.
a sjeći možeš kad želiš. nek te ne zabrinjavaju ove priče s vegetacijom, to su ti drva za ogrjev. samo ih spili, iscjepaj i složi da se suše i do zime budu za loženje.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Pa to da jalovina ne valja za ložiti!
Poglej si austrijance,švabe i čehe oni pa velikom djelom samo kuriju jalovinu . . i nisu se zmrzli!

i ne samo to, nego i granje koje se kod nas redovito mora paliti, pa kukuruzovina nakon berbe, trska, ostaci nakon berbe suncokreta itd. itd...
i toplije im je nego nama...
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
a sigurno imaš i sušaca u šumi kad kažeš da nije debela. pokupi i to. to su odlična drva.
a sjeći možeš kad želiš. nek te ne zabrinjavaju ove priče s vegetacijom, to su ti drva za ogrjev. samo ih spili, iscjepaj i složi da se suše i do zime budu za loženje.


znači mogu ja sada sjeći??? naravno treba mi samo za loženje
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
30m.
nije kasno rušaj,
kalaj na što sitnje,
nemoj ih tvrdo slagat da što bolje zrak prolazi kroz njih.
1m3 trupca=1,45 cjepanica.
kod mene je dosta tražena joha za centralno,al gorelo bu sve al ih prosuši.
i oprezno nemoj se opustit,pila,šuma,opreza nikad dost s tim da si tek počel.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Bor je dobar za loženje imam nekog iskustva sa mora gdje temperatura nepada kao kod nas večinom se loži na obićne peči ali kod nas u kontinentu mislim da nebi išlo znam po sebi kad imam manje kalorično neko drvo svaki čas treba bacati u peč mislim na centralno daje trenutnu temperaturu pa brzo izgori ne ostane ni pepel a kamoli žar....
 
Z

zetor4718

Guest
znači mogu ja sada sjeći??? naravno treba mi samo za loženje

ja sam sjeko drva u 9mj. za loženje i mjesec dana su bila na suncu znači u 10mj. sam ih spremio u drvarnicu.preko noči sam ih pokrivao najlonom zbog rose,nisu bila pre suha ali nisu bila ni sirova.ja redovito cjepam drva koja su krenula sa vegetacijom znači curi voda iz njih kad ih cjepaš,razlika nije drastična.današnja klima je sjebana tako da usred zime kad srušiš drvo zna curiti voda iz njega isto kao u ljeto.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ja sam prošlu godinu jedan dio sjekal u 5 mjesecu. I ta drva su sukla(propala)
Ono kaj je sječeno 2 mjeseca kasnije je dobro al baš ovo kaj je na prolječe je jako loše.
I ta suknuta drva više ne daju tu energiju ko dobra!
 

Najnoviji postovi

Na vrh