• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pasnjaci

M

maksica6

Guest
brundalo kaže:
Cekaj makso polako 100 eura? pa jel to majstor ili sto? Majstorska dnevnica je 100 eura i to onih najboljih. Inace ti je satnica oko 30-40 kn maximalno. I to za dobrog radnika
Kakav majstor , cisti radnik ali znas kak je kad nema boljeg i takav je dobar ,ali te ucijenjuje.naj ko hoce raditi taj uvijek i radi a ovakvi ,ko moj malo radi a vise dana u mjesecu ne radi pa si mzes misliti kakav je :twisted: :twisted: :twisted:
 
B

brundalo

Guest
Ja san nesto razmisljao... da svatko od nas moze odvojit sve ukupno jedno misec dana godisnje pa da napravimo jedan prsten i da pomognemo jedan drugom. Nesto slicno kao strojni prsten :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
hehe,da smo u istoj županiji,bilo bi teže izvedivo,a ovako pogotovo nikako... :) ali dobra je zamisao..
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Gledam ovo krcenje makije i mislim si dali oni teski strojevi sto krce kamen i makiju za vinograde po Dalmaciji (Stimac senior) bi imali primjenu?
 
B

brundalo

Guest
@Smiljan bi prijatelju di su dostupni putevi i veliki otoci. Ovdi za doc do moga terena i onoga koji je u najmu, tribalo bi porusit pola otoka. Putevi van sela su max 1,8-2 metra sirine. znaci hektar nebi kosta od 6-15000 eura nego barem 30 na malim otocima. To je razlog zasto ja tiran kultivator a ne traktor. Pozdrav :D
PS mozda je solucija sa MI-8 spustit makinu na takav teren :evil: :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Botanički mi nije poznat sastav vegetacije na tim tvojim pašnjacima, pa ti pišem više nasplošno.

Najviše ti mogu napravit koze.
Ti moraš čistit vegetaciju IZA koza, ne ispred njih.
A za to trebaš DOBRU ogradu pod strujom i trebaš izdvojit dio stada, od kojeg ne planiraj neki dobit. Tebi su u tom momentu bitna samo njihova usta, da jedu i zadnji dio da djubri.
Koze, 'stimulirane' s malo gladi, čine čuda.
Uvijek mi je bilo zanimljivo, kako se ljudi muče i krče šikaru za pašnjake, a s druge strane sva je literatura puna primjera kako su koze pojele sve šume na otocima.
Ti samo prokrčiš 'trasu' za pastira, sve između pusti kozama. Sitnu robu upropaste, a krupnu imaš za slučaj gladi, pa im srušiš svaki dan pomalo, da imaju lišče za gulit.
Moraš znati, da vegetacija nije ni u stanju da prokrije iskrčenu površinu, ako je ta odjednom velika. Ti moraš stvarat kontaktni rub između šikare i trave. Tako ti se trava sama zasijava malo po malo.
I onda cirkuliraš: na dobro ovce, iza njih ili s njima bolje koze, a poslije pustiš unutra koze bez mljeka.

Dok ne shvatiš kakva ograda je potrebna, da 'drži' koze, ode ti dobar dio živaca, a poslije je sve jednostavno.
Nama se najbolje pokazale mreže, koje su pokretne i upotrebljavaš ih na više mjesta.
Kupuješ ih koliko imaš para :cry:
Više para, više dana bez premještanja mreža.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
brundalo kaže:
@Smiljan bi prijatelju di su dostupni putevi i veliki otoci. Ovdi za doc do moga terena i onoga koji je u najmu, tribalo bi porusit pola otoka. Putevi van sela su max 1,8-2 metra sirine. znaci hektar nebi kosta od 6-15000 eura nego barem 30 na malim otocima. To je razlog zasto ja tiran kultivator a ne traktor. Pozdrav :D
PS mozda je solucija sa MI-8 spustit makinu na takav teren :evil: :D

Ma je, pretpostavljao sam da je tako nesto u pitanju ....
 
B

brundalo

Guest
@ Tine da nadopunim onaj post od gore. Problem je sto 70-80 % vegetacije cini crnogorica a nju bas ni koza nece da jede.To je jedini problem. :scratch :scratch :D :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
brundalo kaže:
@ Tine da nadopunim onaj post od gore. Problem je sto 70-80 % vegetacije cini crnogorica a nju bas ni koza nece da jede.To je jedini problem. :scratch :scratch :D :D

Pa napisao sam ti, da moraju bit 'stimulirane' s malo gladi. ;)
A i crnogoricu se lakše čisti, ako su koze ogolile sve žbunje oko nje.
 
B

brundalo

Guest
...A i crnogoricu se lakše čisti, ako su koze ogolile sve žbunje oko nje...

Je Tine sve ja to lipo razumin i sve je to ok. Uvjerija san se i stvar klapa. Problem je ako se stimuliraju sa malo gladi.
triba in dodavat malo jer inace ne gine acidoza. A meni se dogodilo lani da su pobigle i uvalile se u groblje mozes zamislit sta je bilo od groblja nakon cjelonocnog kozjeg orgijanja. :axe: :axe: He he ali svaka se skola placa. Naucija san dobro lekciju, pa sad radin kako si ti reka ali in malo i dodajem zitarica. Jedini problem je sto ih je jos mali broj. Nadan se da ce ih bit vise. Pozdrav :D :D
 
M

maksica6

Guest
brundalo kaže:
...A i crnogoricu se lakše čisti, ako su koze ogolile sve žbunje oko nje...

Je Tine sve ja to lipo razumin i sve je to ok. Uvjerija san se i stvar klapa. Problem je ako se stimuliraju sa malo gladi.
triba in dodavat malo jer inace ne gine acidoza. A meni se dogodilo lani da su pobigle i uvalile se u groblje mozes zamislit sta je bilo od groblja nakon cjelonocnog kozjeg orgijanja. :axe: :axe: He he ali svaka se skola placa. Naucija san dobro lekciju, pa sad radin kako si ti reka ali in malo i dodajem zitarica. Jedini problem je sto ih je jos mali broj. Nadan se da ce ih bit vise. Pozdrav :D :D
A, ono su po novinama bile slike od tvojih koza :mrgreen: :finga: :partyman: :rolleyess:
 
B

brundalo

Guest
E da bar jesan. Mislim na novine. Mozda bi se i nasa koji radnik za radit he he :partyman: :D
 
L

Lamborghini R2

Guest
Ej dečki!,zna neko trgovinu gdje se da kupit traka za elektropastir bilo HORIZONT ili LACME, a
da se nalazi što bliže Gorskom k.
 
M

maksica6

Guest
Ovako jucer sam gledao cijene pastira ,koje su u Münchenu,ako kog interesira mogu otici i pitati za tel od te trgovine,covijek govori nas jezik.

Cijena je bila za elektricni(akumulator) do 3km zice 100e,
Solarni je bio pise na njemu, 2,4,6 km----------neka srijednja cijena je bila 299 eura.
Cijena 500 m zice za pastir cca 15 eura.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@lamborghini r2:ne bih ti znao odgovoriti,ali ti mogu reći da ih potražiš u polj. apotekama,ako nemaju,možeš i preko pošte naručiti iz firme gumex eko iz Ivanić Grada.. http://www.gumex-eko.hr

@maksica:kakva je to žica?jel znaš promjer?vjerojatno je tanka,gornja žica...Inače postoje gornje,srednje i donje žice.Razlika je u debljini i ''čupavosti'' licne.Donja je najtanja i ima najčupaviju licnu,dok su srednje najdeblje,najčvršće i imaju nešto manje licne kao i gornje koje su tanje od srednjih ali deblje od donjih.A ovaj pastir za 100 e je tek za obor,ili za mobilnu ogradu,te za pojedine pregone..
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
što se tiče žice za pastir, najbolja je obična pocinčana žica, debljine 1,5 il 2 mm, nikakve licne i slični bakrači i coprije.
ja imam ispust za krave i svašta isprobo i krave su uvijek mogle probit i žicu sa licnama i traku, al pocinčanu kad dotaknu bogami ni travu ispod nje ne popasu :shock: probo sam ja dotaknit al me je šubeknila struja, dok ona sa licnama ko za malu djecu :shock:
 
B

Bobo

Guest
Nema do drvenih taraba...

Jednom prilikom sam bio spojen direktno na pastira, tek sto su mu stavljene nove baterije... Ne da su me ruke boljele, nego JOOOJ!!
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Bobo kaže:
Nema do drvenih taraba...

Jednom prilikom sam bio spojen direktno na pastira, tek sto su mu stavljene nove baterije... Ne da su me ruke boljele, nego JOOOJ!!

.. :lol: tko ti kriv kad bježiš sa pašnjaka ;) ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh