• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Peradarstvo

Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
Čudni savjeti za tovne piliće

Evo pozdrav svima!
Novi sam na forumu i ima čudnih savjeta.
Jedni savjetuju 1kg starter-a po piletu a onda biser napiše kupiš 200kg na 100 pilića pa prelaziš na grover...
To su odstupanja opasna za početnike koji se nekuže .
ova godina nije dobro počela sa jednodnevnim čujem da su zaraženi i da ima dosta uginuća.
Očito se brzo zarađuje i uvaljuje sve i svašta, pa bi bilo dobro napraviti liste i to one crne tako da se zna ko mulja .
Jednostavno moramo se probuditi ili će nas ubjediti da je sve neisplativo.
 
H

Hrvach

Guest
Mi doma hranimo nekaj malo za osobne potrebe po 80-100 komada godišnje podjeljeno u 2 ture. Sad smo kupili trotjedne tak da nemamo problema s krepavanjem pilića. Prije dok smo kupovali jednodnevne znalo je pokrepati 10-15 komada na 40-50 kupljenih. Naš forumaš @Ihorzic ima farmu pilića pa će ti on bolje objasniti. Ipak se ove količine koje imamo mi za osobne potrebe i one koje on ima ne mogu uspoređivati.
 
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
Pa to se i meni desilo, kupim 50kom. a kroz 10-ak dana krepa 11 odnesem veterinaru on pogleda razreže i veli to ti ništa nisi mogao to je došlo zaraženo?!? zato i pokušavam provući ovo kroz forum da se provali ko valja mutna jaja.
Dosta mi je više onog "a kaj mi tu moremo".
Onda čitam svašta o onome od 1-3% normalno uginuće, ili netko laže ili mi ovi uvalili trulu robu?
 
I

ihorzic

Guest
Pa to se i meni desilo, kupim 50kom. a kroz 10-ak dana krepa 11 odnesem veterinaru on pogleda razreže i veli to ti ništa nisi mogao to je došlo zaraženo?!? zato i pokušavam provući ovo kroz forum da se provali ko valja mutna jaja.
Dosta mi je više onog "a kaj mi tu moremo".
Onda čitam svašta o onome od 1-3% normalno uginuće, ili netko laže ili mi ovi uvalili trulu robu?

Opiši malo gdje si kupio malo pile i kak ti krepa simptom ( proljev koje boje , kak leži i sl ) pa ti mogu pojasniti koja je bolest.

Što se tiće hrane ide ti od 1 - 1,20 kg startera po piletu ali startera koji je za intezivan tov pilića 22 % , dok ova informacija do 2 kg po piletu isto pije vodu s razlogom jer svi koncentrati koji se kupe u dućanima su slabiji sa svim i njhova proteinska vrijednost je 21 % i normalno da piletu treba više početnog startera.

Bez uvrede sitnim proizvođačima ali trebate još puno naučiti da bio znali oko pileta jer pile je kao malo dijete nježno i puno mu treba.

Normalno uginuće je do 5 % i ja se toga držim
Pile se mora tretirati raznim ljekovima da se spreće preventivne bolesti
I pilića ima na tržištu loših od lošeg dobavljaća pa su vam pilići loši
nemojte samo :madmana::madmana::madmana::madmana:
 
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
u poljo apoteci kupio 50 kom. nakon 6 dana jedno pronašao ujutro krepano, pomislim ajde mora biti, zatim sutra dan još 2 kom. svi jedu normalno rašireni po cjelom prostoru , grijem sa infra crvenom 250w + 100W obična , pojilice nipl sa tanjurićem ispod 8 kom na 2 metra duljine. hranilice klasika ona žuto sa zelenom tavom i + 2 kom po 10kg. išao ispočetka sa geomycinom 3-4dana pa čista voda dalje
smjesa čakovečka početna do 4 tjedna.
Nije bilo proljeva drfljanja hrkanja i sl. kad sam poslje par dana odnio na pregled rekli su zaraženo i nemam druge nego davati lijek, to dao i sad imam još 2 kom malecka koji su valjda zaglavili u toj fazi, ostali jedu i sada sa 18dana imaju od 650-750gr. pojeli do sada 50 kg startera.
Mama mi veli da se sjetim kako su "oni to radili" geomycin ispočetka pa drapaj poslje kostovitu u hranu i muvisel u vodu , slama je ispod tople noge toplo u postoru i spavaju po cjelom onako lijepo rašireni jedu ko ludi i sad ti budi pametan.
Mislim da je problem u uštedama kod jaja i cjepljenja Ok! ali zbog čega onda odmah nevele treba ti to u hranu i to u vodu i sad idi doma!
Imam sad još 2 kom u jatu jedan knjusi a drugi šiba ko lud po cijeloj gajbi tog gosti neće pojesti ako se nenajave , čovječe tog se da uloviti samo na spavanju.:axe:
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
ja hranim za svoje potrebe, kupio 50 komada,pojeli 20 kg startera,i nakon toga hranim s superom do 28 dana, omjer 6:4 u korist kukuruza, a nakon toga 7:3, sad su stari 40 dana i težine iznad 2,5 kg, uginula 2, pilići i smjesa od KOKE varaždin, prošle godine zamjenio kukuruz za piliće od neke valionice i sl. broda,katastrofa uginuće bilo oko 40%. 3 dan i 28 starosti dajem vitamin ad3, i ništa drugo.kukuruz isključivo BC572.
evo i dokaz
 

Prilozi

  • 22042012136.jpg
    22042012136.jpg
    27.2 KB · Pregleda: 694
  • 22042012137.jpg
    22042012137.jpg
    33.8 KB · Pregleda: 1,877

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Pa ja sam onda najsretniji čovjek na svijetu. Ja kupujem svakih 3 tjedna po 10 komada za vlastite potrebe i do sada niti jedan gecrkt, osim jednog prošle godine, a taj se prostro na travi jer ga srčana kap maznula od veselja što je vani na travi. Inače moji svi sa mjesec dana izlaze van, i nakon startera prelaze na kuruzu. Danas vagnuo jednog pjetla 2 kile a tek je 7 tjedana. Svi su na ispaši, i imaju vlastiti izbor, oš kuruzu ili travicu, mrave, gliste ili kaj već nađu.
Ali prvih mjesec dana isključivo starter za male piliće do 4 tjedna, i pokazalo se super rješenje. Prije sam iz neznanja kupio kostovit, muvisel, onda onaj protiv glista, ali svemu tome istekao rok jer ne upotrebljavam, ko preživi, završiće u tavi ili loncu :partyman:, ko ne taj ide 40 cm pod zemljicu.:lol:
 
I

ihorzic

Guest
u poljo apoteci kupio 50 kom. nakon 6 dana jedno pronašao ujutro krepano, pomislim ajde mora biti, zatim sutra dan još 2 kom. svi jedu normalno rašireni po cjelom prostoru , grijem sa infra crvenom 250w + 100W obična , pojilice nipl sa tanjurićem ispod 8 kom na 2 metra duljine. hranilice klasika ona žuto sa zelenom tavom i + 2 kom po 10kg. išao ispočetka sa geomycinom 3-4dana pa čista voda dalje
smjesa čakovečka početna do 4 tjedna.
Nije bilo proljeva drfljanja hrkanja i sl. kad sam poslje par dana odnio na pregled rekli su zaraženo i nemam druge nego davati lijek, to dao i sad imam još 2 kom malecka koji su valjda zaglavili u toj fazi, ostali jedu i sada sa 18dana imaju od 650-750gr. pojeli do sada 50 kg startera.
Mama mi veli da se sjetim kako su "oni to radili" geomycin ispočetka pa drapaj poslje kostovitu u hranu i muvisel u vodu , slama je ispod tople noge toplo u postoru i spavaju po cjelom onako lijepo rašireni jedu ko ludi i sad ti budi pametan.
Mislim da je problem u uštedama kod jaja i cjepljenja Ok! ali zbog čega onda odmah nevele treba ti to u hranu i to u vodu i sad idi doma!
Imam sad još 2 kom u jatu jedan knjusi a drugi šiba ko lud po cijeloj gajbi tog gosti neće pojesti ako se nenajave , čovječe tog se da uloviti samo na spavanju.:axe:

daj im kvasca u vodu , a ove priće o geomicinu zaboravi , to ti mi veliki peradari ne koristimo jer ne vredi pišljiva boba
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kojeg kvasca i zbog čega? koliko?

imam 19 pilića australorp-a i kupio sam slovenski starter(panvita),jedan mi je crko jer je bio slab od prvog dana.ovi drugi su zdravi i veseli.koliko dugo se daje starter i kako treba preći sa drugom ishranom.meni ovi pilići nisu za tov nego za držanje zbog jaja. sad im je 6 dana.držim ih na toplom i imaju ic lampu.voda uvijek čista.ubacio sam im maslačka i rado ga kljucaju.
 
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
daj im kvasca u vodu , a ove priće o geomicinu zaboravi , to ti mi veliki peradari ne koristimo jer ne vredi pišljiva boba

Pozdrav i fala na pomoći!
Sad ni sam neznam dali je problem u slami ovo je prvi put da se stavlja slama iz razloga što u sesvetama nema više hoblovinja kao nekada. Svi prešli na iverale pa biraj što ima.
Slama je čista ali me frka da nije od nje, nema plesni ni trave ...
Geomycin neznam ni sam tako mi dali u apoteci pa sad neznam jedu ,piju i sa 18 dana imaju 750gr. sad još dan-dva pa na kukuruz + koncentrat + kostovit ...
ima li ko još nešto za dodati u tu smjesu?
Stočna kreda ima li to smisla ili još kakav savjet za (grover delat)
Fala!
 
I

ihorzic

Guest
Kvasac je čisti B - vitamin i on je prava stvar kad se da jedna kocka germe u 10 litara vode kroz tri dana. Kvasac skida pahuljasto perje i ostavlja pile golo bez perja , a rezultat ti je taj što troši energiju na meso a ne na perje.

Slama je dobra ako je sjeckana i friško balirana te dobro dezinficirana , a da bi bila dobro dezinficirano treba pliniti sa tekućim formalinom ili ciglicom formasterom - plin ubije sve bakterije i pljesni , dok ovak može stvarati probleme da niste ni svjesni.
Ako već mećete slamu stavite ispod nje obične piljevine da pokupi vlagu.
Ja radim cijeli tov na sitnoj piljevini ali koja nema tanina a to je bukva debljine oko 5 cm te nemam problema.

Umjesto geomicina uzmite muvisel ili becekasel koji je puno bolji jer ima u sebi sve pa čak i selen koji je odličan za stres .

Ove kombinacije o turbo hranjenju Vam neću govoriti jer ipak je to malo pilića i hranite ih za sebe.

Pile mora jesti starter 1. ( mjesec dana ) , zatim pređete na grover 2. (10 dana ) i na kraju ih očistite 7 - 10 dana sa čistim šrotom .

To je najbolja varijanta , a ovo umješavanje sa superom ne daje dobre rezultate jer se pilići raslojavaju i jedno pile voli više kukuruz a drugo super i evo problema i slabog prirasta,

No ako već umješavate super onda ga mješajte u mješalici ( ako imate ) i dodajte na 50 kg smjese 2 dcl masnoće - ulja ili svinjske masti jer to vam je čista energija.

Stočna kreda je bespotrebna jer da bi nju davali onda bi trebali mješati u mješaonama skupa sa mljevenom djetelinom i ,..
Tak da nema smisla.

Eto nadam se da sam koliko toliko objasnio i pomogao , te ako još što zapne pitajte
- nisam sveznajući ali godinama i u milionima pilića pa ,..
zato jesmo tu .
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
molio bih računicu ako netko zna koliko je trošak za jedno pile od 2,5 kg, ja si nešto brojim ali izađe me pozitivna nula.
 
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
Eto ga slamu zamjenio hoblovinjem , sad razbijam glavu sa mješanjem koncentrata+šrot ili kupiti grover(gotov) neznam cjenu za recimo 25kg. tako da vidim koja je matematika.
i sad kad već imam kupljen koncentrat (20kg) koje još žitarice dodati uz šrot.
Uzmemo li u obzir moju ogromnu količinu od 40kmada :) prvenstveno me zanima da to doguram do krupnijih pilića i ajmo reći da ne smrde na smjesu, 100 kuna gore dolje ili tjedan više samo da nemoram špekovat svako prije pečenja da ubijem miomirise koncentrata.
Fala!
 
I

ihorzic

Guest
pa ljepo sam rekao gonite sa koncentratima i na kraju ih očistite sa čistim šrotom 10-k dana
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
91 kn 25 kg PRIRAST kod mene, i ja radim sa mojima ovako:
30 dana brostarter, onda šrot na sljedećih 30 dana SA TIME da su vani na ispaši.
To je 8 tjedana, i kilaža nije kao što bi trebala biti, ali onda ih pustim još 7 ili 14 dana ovisno dulje na šrotu i ispaši i dođu na svoje.
To je samo za sebe , nije za prodaju, tako da kršim PRAVILA uzgajivača.
 
U

uzgajivachpk

Guest
donmarco ja isto tako radim za vlastite potrebe (moje obitelji) isto ih tako kupim u dobi oko3 tj. malo im dajem starter a poslije kukuruz ,mješavinu ,travu itd.

nego da prijeđem na važniju temu od krepavalja pilića izašlo mi je 8 pilica od 12 jaja jako sam zadovoljan ,još da mi koka nije zgnječila pile bio bih još sretniji evo jedna slika!
2m5fbtd.jpg
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Baš mi je drago, moj tovljenik sjedi na jajima, ostalo je samo 4, ostalo je zgnječila, i dans zapali van a kao 19 dan je, vratih je nazad i bumo videli, možda kaj se izlegne kod mene prirodnim putem
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
91 kn 25 kg PRIRAST kod mene, i ja radim sa mojima ovako:
30 dana brostarter, onda šrot na sljedećih 30 dana SA TIME da su vani na ispaši.
To je 8 tjedana, i kilaža nije kao što bi trebala biti, ali onda ih pustim još 7 ili 14 dana ovisno dulje na šrotu i ispaši i dođu na svoje.
To je samo za sebe , nije za prodaju, tako da kršim PRAVILA uzgajivača.
nekužim što znači 91kn 25 kg PRIRAST
zanima me trošak struje,vode,hrane dok pile ne dođe do klanja
 

Najnoviji postovi

Na vrh