• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
imam pitnje,imamo opg,zena je nositelj,a ja clan opg-a i imamo konja koji je na meni,konj je cipiran,zigosan i ima papire. Sad sam toga konja u petak isao prijaviti u hpa i tamo su mi samo uzeli podatke moje i napisali da imam konja ali nisu nikakve brojeve od konja trazili ni nista. A posto mi nemamo prostor za zivotinje,u hpa sam napravio da sam ja vlasnik konja a konj se nalazi na drugom gospodarstvu. Sad me zanima dali cemo mi toga konja vidjeti na svom agronet profilu ili ce on biti na tom drugom gospodarstvu i koliko to treba da se proknjizi,danas mi je samo zenska iz hpa telefonski javila serijski broj moje kartice i dali moram ici jos sta napraviti posto nisu uzeli nikakve podatke od konja ako netko zna
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Imaš Opg koji je u sustavu pdv-a ili je opg u registru poreznog obaveznika,tu je oko 1800 kuna.Opg koji nije u sustavu niti je porezni obaveznik,tu je oko 550 kuna.Ako si u sustavu pdv-a,prihod opg nije limitiran.Kod poreznog obaveznika ti je oko 200000 i nešto kuna,ne sječam se točno koliko i da li se što promjenilo.Ako imaš običan Opg,prihod ti je do 84000 kuna.A sad drugo.Ne budi lijen,samo pročitaj ove stranice,o tome se tu već nekoliko puta raspravljalo,postoji "pisani trag"
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Hvala za "pisani trag". :(y):
Ako me nekaj zanimalo, znal sam pročitati cijele teme od 100 i više stranica, a u ovoj ih je samo 15.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
609
Imaš Opg koji je u sustavu pdv-a ili je opg u registru poreznog obaveznika,tu je oko 1800 kuna.Opg koji nije u sustavu niti je porezni obaveznik,tu je oko 550 kuna.Ako si u sustavu pdv-a,prihod opg nije limitiran.Kod poreznog obaveznika ti je oko 200000 i nešto kuna,ne sječam se točno koliko i da li se što promjenilo.Ako imaš običan Opg,prihod ti je do 84000 kuna.A sad drugo.Ne budi lijen,samo pročitaj ove stranice,o tome se tu već nekoliko puta raspravljalo,postoji "pisani trag"

Sve je to super i onda ja dođem kod moje knjigovođe i kaže mi da su davanja od 2015. za svaki OPG 1700 kuna.Zanima me pravilnik koji kaže da je 550 kn za OPG koji nije porezni obveznik .Svagdje drugačije informacije.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ovako, računovođe i njihovi savjeti,nije sve uvijek istina šta oni kažu.Oni žive od toga da tebi vode računovodstvo i to naplate,što više pričaju,to čovjeka više zbune i tjeraju vodu na svoj mlin.Ja sam zbog svog "bivšeg" računovođe dao državi oko 20000 kuna a od nje nisam ništa dobio,jer po njihovom (država) ja nemam pravo na ništa.A evo još apsurda od države(dobio poštu prije minutu):..isto tako utvrđeno je da u upisniku nemate evindentiruno stoku,kao ni objekte za uzgoj stoke prijavljene u HPA.Slijedom navedenog utvrđeno je da ne udovoljavate uvjetima za upis u Upisnik i tako dalje i dalje... Nikad nisam ni imao stoku,imam plastenike na građevinskom zemljištu.Kad sam u tom istom uredu pitao kako da se definiše to zemljište,prostor koji zauzimaju plastenici,nisu imali pojma ali zato sad šalju pismo.Verojatno bude masa poljoprivrednika dobilo ovakvo pismo pa če ljudi umjesto da sjede doma i odmaraju se ,morati da izgube koji dan po uredima i nikome ništa.Sad ono drugo,ti znaš kolika su ti prihodi od OPG-a,o visini prihoda ovisi da li možeš u tu nisku tarifu.Niti jedan knjigovođa kojeg sam pitao na početku OPG-a nije rekao za tu nisku tarifu jer ako si u sustavu Pdv-a imaš mjesečne obračune(računovođa trlja ruke),ako si porezni obaveznik imaš godišnje obračune(računovođa trlja ruke malo manje ali trlja).Ako si u toj nižji tarifi,ne moraš voditi knjigovodstvo na "državnoj razini",ali bi morao voditi na neki način svoje interno knjigovodstvo gdje bi u slučaju kontrole mogao dokazati da ti prihodi nisu veči od 84000 kuna.Otvori na internetu stranicu:Doprinosi za OPG-Unaprijedite vaše poslovanje/CZP Osijek,imaju i broj telefona pa nazovi
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Molim pomoć.
Moj šogor je pčelar a ja voćar. Imamo opg. Imamo jedan zajednički prostor koji bi mogli dotjerati ON za vrcaonu a JA za preradu voća (džem, sušenje). Da li je to moguće da se iskoristi jedan prostor za te dvije djelatnosti? Znači da on i ja u taj prostor prijavimo svaki svoju djelatnost.
Imamo samo taj prostor i dijelili bi troškove pa nam je tako najprihvatljivije.
 

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Ako moze pomoc. Placam si 600 kn doprinose jer sam nositelj opg-a. Do sada sam imala 35000 kn poticaja mlafi poljoprivrednik i sad sam prosla na natjecaju za ruralni razvoj i sada ce mi prvu godinu proci 80 500 poticaj plus to od ruralnog 1.rata. i mene sad zanima da l ike netko imao slucajbpa je morao u registar poreznih obveznika i kolika su mu davanja tada mjesecno? U poreznoj ne znaju
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Davanja su preko 1600 kuna mjesečno plus godišnja porezna prijava plus računovođa(ako ne radiš sam)
 

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Da li jos znate da li je obveza uci u registar poreznih obveznika i koliko se mora ostati?
 

Oblica

Novi član
Tu od
4 Ožu 2014
Poruka
3
Ako pređeš 80.500 moraš ući u Registar poreznih obveznika, ali pređeš u paušalni porez na doh. to je jednostavnije jer samo vodiš Knjigu prometa. Iznose doprinosa i poreza imaš na linku iznad.
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
jel zna netko jel istina da ako je opg mladi od pet godina i ako nositelj nema vise od 40 godina mora obavezno ici na tecaj za mlade poljoprivrednike. Koliko znam prije je bilo ko hoce moze i dobiti ce veci poticaj,a sad sam cuo da su neke zvali iz savjetodavne i da moraju obavezno ici polagati ako nemaju nista polozeno
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Evo mene sad zvali da sam na zahtjevu zaokružio da sam mladi i ako mogu donest potvrdu o školovanju. Ispričao sam se da sam onda krivo ispunio i da sam samo mali i da nemam poljo škole. Ponudila mi predavanje u savjetodavnoj za 2 tjedna u trajanju od 4 dana i to će vrijedit kao škola. Poticaj je 25% veći ako sam mladi.
Na žalost ne mogu sada ići pa će mi prekrižit potporu za mlade pa ću ić na godinu položit i prijavit u sljedećem zahtjevu.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,960
Odite barem jedno pa se dogovorite sa predavačima..ja sam imao pravo jednu godinu dobiti za mlade jer sam opg otvorio 2010. Ali sam završio pčelarsku školu koju sam i platio...onda se nisu nudili besplatni tečajevi..
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
609
Koliki su doprinosi za nekoga tko otvori OPG?Znaći ima samo OPG ...nije zaposlen još negdje i takve sheme.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,960
Ovisi u koji način oporezivanja ulaziš,imaš gore link pa pogledaj..580kn minimalno mjesečno pa nadalje..
 

Najnoviji postovi

Na vrh