• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
609
Koji je postupak prijenosa OPG-a na drugog nositelja i što je sa trajnom imovinom koja je u OPG-u i koja se vodi na starog nositelja?
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Dal mi moze netko u par crta objasniti otvaranje i proceduru Opg-a.
Prodavala bi flance i viskove povrca iz vrta...to je mozda ukupno par tisuca kuna godisnje..al s obzirom na jal susjeda sigurnije mi je otvoriti opg pa mirno spavati...
1.sad zanima me procedura otvaanja opg-a i u slucaju zatvaranja?
2.Sto se flanaca tice-ja ne zelim koristiti silna zastitna sredstva,znaci nikakva prskanja,dali mi treba tecaj rukovanja pesticidima?
3.Sto se sorti flanaca tice-ja ne smijem sijati vlastito sjeme?dakle moram preko opg-a kupiti sjeme?
4.Kako prodavati?dal ja moram kakve racune izdavati?
5.Gdje mogu prodavati?Dali mogu stati negdje uz cestu s autom i prodavati?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
za opg pitaš u agenciju, nema nepoznanica...
za flance je nadležan Zavod za rasadničarstvo u Osijeku, oni ti izdaju odobrenje i upute za prodaju...
konkretno u tvom slučaju bude trošak veći od koristi :eek::
 

David79

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
160
Imas vise rangova opg-a. Ako ima bilo kakvi,moze prodavat to sto proizvodi na kucnom pragu ili trznici. Ako nema nek pita u savjetodavnoj.

Miki moj u nasoj lipoj drzave je sve moguce..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Dal mi moze netko u par crta objasniti otvaranje i proceduru Opg-a.
Prodavala bi flance i viskove povrca iz vrta...to je mozda ukupno par tisuca kuna godisnje..al s obzirom na jal susjeda sigurnije mi je otvoriti opg pa mirno spavati...
1.sad zanima me procedura otvaanja opg-a i u slucaju zatvaranja?
2.Sto se flanaca tice-ja ne zelim koristiti silna zastitna sredstva,znaci nikakva prskanja,dali mi treba tecaj rukovanja pesticidima?
3.Sto se sorti flanaca tice-ja ne smijem sijati vlastito sjeme?dakle moram preko opg-a kupiti sjeme?
4.Kako prodavati?dal ja moram kakve racune izdavati?
5.Gdje mogu prodavati?Dali mogu stati negdje uz cestu s autom i prodavati?

1. Osobna, 50kn biljega i posjedovni list sa zemljom koju ćeš upisat. Ako nisi u PDV-u možeš zatvorit OPG kad hoceš.

2. Ak tebi ne trebaju sredstva za koja treba tečaj za pesticide onda ti ne treba ni tečaj.

3. Moraš na OPG-u registrirat rasadničarsku proizvodnju ako želiš proizvodit sadnice/flance.

4. Ako nisi u u sustavu poreza na dohodak ili PDV-u ne moraš izdavat račune, vodiš si knjigu primitaka i izdataka, na veće ide otkupni blok.

5. Na kućnom pragu, na placu. Mislim da ne smiješ samo stat sa autom uz cestu i prodavat, mislim da trebaš za to neku dozvolu ali ne znam od koga.
Za prodaju voća i povrća se još moraš upisat u upisnik trgovaca voćem i povrćem u ministarstvu poljoprivrede, ne znam jel treba šta za flance.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ako nisi u radnom odnosu,onda doprinosi za mirovinsko i zdravstvo oko 600 kuna mjesečno
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Glasio bi opg na muza koji radi tako da ne bi imali izdatke za mir.i zdr...
Samo ne mogu naci to oko flanaca jer ako ne mogu flance ne bih otvarala
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Nisam siguran jel ne bi ništa plaćali. To provjeri.
Ako ti želiš legalno prodavati, mislim da moraš biti član OPG-a.
Postoji još jedna jako važna stvar koja te dodatno klepne kad si u nevolji. U slučaju da muž. ne daj Bože, ostane bez posla, nema nikakva prava na burzi, ali sigurno treba u periodu nezaposlenosti plaćati doprinose.

Najbolje je da skokneš prvo u Agenciju za plaćanje i iz prve ruke dobiješ informacije kaj vam treba za otvaranje OPG-a te kojim dopunskim djelatnostima se možete baviti i pod kojim uvjetima. Možeš i njih pitati za doprinose i poreze, ali ipak otiđi na poreznu i o tome se kod njih informiraj.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,484
Znam da kao zaposlena osoba mogu otvoriti opg i ne moram placati doprinose. E sad, znam da i u slucaju otkaza, moram placati doprinose i nemam prava s biroa. Da li mogu recimo za vrijeme odradjivanja otkaznog roka, zatvoriti opg i ostvariti pravo na naknadu s biroa?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,484
Domoljublje se danas mjeri s time koliko para uspijes izvuci iz drzave. Sto vise imas koristi, veci si domoljub. Probao bih i ja to :icon_cool:
 

Najnoviji postovi

Na vrh