• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kak si došel na tu ideju. Ako je 13% onda je za sve 13%. To kaj ti navodiš bi uvelo veliku pomutnju, potenciralo zloupotrebu i jako zakompliciralo provođenje.

Danas je ministar u Plodovima zemlje lijepo izjavil da buju neposrednu financijsku korist imali oni koji nisu u sustavu PDV-a, a oni koji jesu buju imali bolju likvidnost. Trebali buju angažirati manje sredstava za nabavu repromaterijala.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
nego, ako se porez skida na ulazu (za repromaterijal), a ostaje 25% na svu prodanu robu, bit će i pedeveja za platit poprilično...il ja slabo računam?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Mislim da je nemoguće da primjerice umjetno gnojivo ima stopu pdv-a 25% za mene jer ja nisam u sistemu pdv-a, a recimo 15% za nekoga tko je. Pdv je za istu robu isti za sve kupce, drugačije nemože. E sad je na nama da si računamo kome bu bolje. Poznavajući naše trgovce nitko nebu dobro prošao. Nešto sto sad košta 100 kuna (80 kn + 20 kn pdv) i dalje bu koštalo 100 kuna, samo kaj bu trgovcu išlo 90, a državi 10. Oni koji jesu u pdv-u imat će manje pdv-a za odbiti na kraju mjeseca, a za repromaterijal će plaćati istu cijenu. Tako će im ustvari biti skuplje. Nama koji nismo u pdv-u, ne mijenja se ništa, nit bolje nit gore.
E kad bi i cijene išle dolje u skladu s pdv stopom, bilo bi bolje i nama i onima u pdv-u. Nas bi repromaterijal koštao manje, a oni koji su u pdv-u bi imali manje pdv-a za odbiti na kraju mjeseca, ali bi ga isto tako i manje platitli kod kupnje repromaterijala.

Darijus, dobro računaš, samo si ispustio da je pdv koji se odbija na kraju mjeseca već plaćen tokom mjeseca kod kupnje repromaterijala.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
ma da, na strani kupnje repromaterijala se cijene nebudu mijenjale, samo bude manje pdv-a za odbitak na kraju, ali zlo je što taj izlazni pdv i dalje stoji na 25% i to ubija konkurentnost...

primjer iz mojeg selskog dućana, glavica salate 2.5 kuna...
kunu proizvođaču, kunu trgovcu i pol kune državi.
pa sad recite tko je tu najbolje prošal...:mur:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Vidim da nisam shvaćen...kad suseda Bara kupi vreću gnoja za vrt,platila bude 25% pdv...kad ga kupi Darijus paletu i plati virmanom ili kešom na R1 preko svog opg-a,platil bu 12%...on to ne bu tak kupoval,jer je pametan i nije naivčina,ali ima masa onih koji jesu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,703
Shvaćen si, ali to je neprovedivo, jer je diskriminacija i vrlo brzo bi palo na sudu.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Vidim da nisam shvaćen...kad suseda Bara kupi vreću gnoja za vrt,platila bude 25% pdv...kad ga kupi Darijus paletu i plati virmanom ili kešom na R1 preko svog opg-a,platil bu 12%...on to ne bu tak kupoval,jer je pametan i nije naivčina,ali ima masa onih koji jesu...
Mislim da to nije moguće tako provesti jer nema logike ni mogućnosti praćenja ni kontrole, ne mogu ni zamisliti kako bi to izgledalo u knjigovodstvu, no nagledala sam se ja svega u ovih tridesetak godina rada s papirima, velikih gluposti, a i većih...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
temptation,

vidiš da si točno shvaćen. Možeš li otkriti svoj izvor (dez)informacije ili je to novinarska tajna?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
temptation,

vidiš da si točno shvaćen. Možeš li otkriti svoj izvor (dez)informacije ili je to novinarska tajna?

Informacija mi je stigla od knjigovođe,savjetovala me da ne kupujem repromaterijal na ime OPG-a,jer će porezna pratiti sve što će se prodavati po sniženim stopama...
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Daj malo bolje to pojasni jer ja ne vidim kakva je razlika između sada i ubuduce,,,

ako sam dobro shvatio ti savjetujes da se repromaterijal ne uracunava u troskove, ili sam krivo nesto povezao pa stoga molim da me se ispravi,,,

porezna ionako moze pratiti trag novca utrosenog na repromaterijal ma po kojoj stopi on bio oporezivan ili ce sad biti nesto drugacije?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
temp, pa pdv uopće nije bitan, bitan je rabat od 20% na neto cijenu za keš....:icon_madu:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Informacija mi je stigla od knjigovođe,savjetovala me da ne kupujem repromaterijal na ime OPG-a,jer će porezna pratiti sve što će se prodavati po sniženim stopama...

Iz njezinog savjeta nikako ne mogu isčitati dvije porezne stope za isti repromaterijal. :icon_scratch:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
temp, pa pdv uopće nije bitan, bitan je rabat od 20% na neto cijenu za keš....:icon_madu:

Da,može se sve kupiti i napraviti,bez da platiš 25%PDV,samo treba znati kako i imati keš lovu...
 

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
Pozdrav, zanima me kako mogu prodati kukuruz jednoj udruzi i jednoj fizičkoj osobi, jer me traže neki račun. Imam opg, nešto sitno radim, ali još nikad nisam prodavao a da me netko tražio račun. Nisam u sustavu PDV-a.
Otkupni blok? Pečat? Jel se moram upisati u onaj upisnik prodavatelja?
Hvala.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Kupiš u knjižari blok -Račun(za pisanje rukom).Poslikao sam ti pa se bude valjda vidjelo.LP
 

Prilozi

  • 2016-11-05 16.15.19.jpg
    2016-11-05 16.15.19.jpg
    44 KB · Pregleda: 118

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
Hvala, al tek sad mi ništa nije jasno. Znači, da li mi obavezno treba pečat? Mogu li prodati za gotovinu, odnosno, moram li novac položiti na račun ili ne?
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
možda nekom pomogne......
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Moraš imati pečat jer ako imaš OPG, to je kao firma.Ti možeš svoje svoje podatke napisati rukom ali pečat je nešto što daje verodostojnost.Možeš naplatiti gotovinom ali onda na polje gdje piše transakcijski račun napišeš gotovina.U tom slučaju ne moraš preko banke.LP
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Pozdrav, zanima me kako mogu prodati kukuruz jednoj udruzi i jednoj fizičkoj osobi, jer me traže neki račun. Imam opg, nešto sitno radim, ali još nikad nisam prodavao a da me netko tražio račun. Nisam u sustavu PDV-a.
Otkupni blok? Pečat? Jel se moram upisati u onaj upisnik prodavatelja?
Hvala.

Ako vodiš poslovne knjige onda ti nije nikakav problem izdati račun...ako ih ne vodiš,robu možeš prodati jedino putem otkupnog bloka,naravno ako to drugoj strani odgovara,jer si ne može prebiti pdv...
 

Najnoviji postovi

Na vrh