• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Trenutno nemam ništa, do sad smo radili za sebe, a ove godine ćemo imat malo veću količinu bučinog ulja pa radi toga otvaram opg.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Pozdrav
Molim Vas poštovani forumaši da mi netko odgovori-da ne tražim u temi-
OPG mi nije osnovna djelatnost nisam u sustavu PDV-a,ja sam nositelj gospodarstva i
zaposlen sa u firmi,a moj sin je član i također je zaposlen-e sad pitanje:
da li ja za njega moram plaćati doprinose
Drugo pitanje:da li se primanja plaće i dobit OPG-a zbrajaju
Hvala unaprijed i pozdrav
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
za zaposlene nema plaćanja doprinosa jer su po toj osnovi osigurani...bez obzira da li su članovi ili nositelji...
Isto tako prestankom radnog odnosa ili se ispisujete iz OPG.a kako bi dobivali naknadu sa zavoda,a ako se ne ispišete nema naknade i automatski se moraju plaćati doprinosi...
Ne zbrajaju se primanja..
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
za zaposlene nema plaćanja doprinosa jer su po toj osnovi osigurani...bez obzira da li su članovi ili nositelji...
Isto tako prestankom radnog odnosa ili se ispisujete iz OPG.a kako bi dobivali naknadu sa zavoda,a ako se ne ispišete nema naknade i automatski se moraju plaćati doprinosi...
Ne zbrajaju se primanja..

Poštovani
Hvala za odgovor
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Poštovani
Hvala za odgovor

To smo razjasnili,ali sad imam još jedno pitanje ,a to je:
ako sam ja nositelj gospodarstva a član gospodarstva je student -da li i on mora
plačati mirovinsko
Pozdrav
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Student nije zaposlena osoba već student..inaće ako je student nositelj opga a nigdje ne radi,oslobođen je plaćanja doprinosa.
Slično kao i umirovljenici.
Sad ja ga nebih prijavljivao u opg kao člana jer nema nekih benificija,a on ako i kada završi fakultet i izgubi status studenta a vi ne platite doprinose ili ga ne odjavite mogla bi država uzet svoje;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ima beneficija. Taj radni staž bude mu dobro došel kasnije.
Meni sad fali tih 5 godina...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Hele, jesi li siguran?
Moji roditelji su članovi, ali nikad nitko nije to spomenul, a svake godine odlazimo na financije po potvrde ili radi porezne prijave.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,643
Umirovljenici moraju placat doprinose.

Mislim da umirovljenici netrebaju plačati nukakove doprinose ali se primanja zbrajaju.Znači zbrajaju se prihodi od svih članova kučanstva za dječji,participaciju itd,u biti to je onaj famozni dohodovni cenzus koji je sada oko1600-1700 kn otprilike,
Mada bi taj cenzus trebal biti veči
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Tko je išao u starosnu mirovinu,taj ne plaća ništa..invalidska i prijevremena se plaća...
5 godina bez prihoda kao član OPGa bojim se da nebi koristi od mirovine...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Tko je u invalidskoj ( opcoj ili nekoj profesionalnoj) ni ne moze biti nositelj ili clan opg-a.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Student nije zaposlena osoba već student..inaće ako je student nositelj opga a nigdje ne radi,oslobođen je plaćanja doprinosa.
Slično kao i umirovljenici.
Sad ja ga nebih prijavljivao u opg kao člana jer nema nekih benificija,a on ako i kada završi fakultet i izgubi status studenta a vi ne platite doprinose ili ga ne odjavite mogla bi država uzet svoje;)

Hvala za diskusiju i odgovore-međutim imam problem i sad ne razumijem što to znači:
-mogla bi država uzeti svoje- SMIJE ILI NE SMIJE nakon tri godine odjavljenog člana studenta
dolazi mi od porezne neki dug
neshvatljivo koja smo mi država ikoje zakone imamo i za koga vrijede,
molim Vas pomozite mi
Hvala unaprijed ,pozdrav
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Kada ste otvorili opg i kada je član upisan i ispisan?da li je bio student u vrijeme kada ste ga upisali u opg?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako je/bio izvanredni student onda mora plaćat doprinose, ako je redoviti student onda je trebao donijet potvrdu sa faksa da je redoviti student.
Da, mogu se naplatit i nakon više od 3 godine, sada porezna može sjest na bilo kakvu imovinu. Zbog duga od 500kn ti mogu "sjest" na kuću.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Kada ste otvorili opg i kada je član upisan i ispisan?da li je bio student u vrijeme kada ste ga upisali u opg?

Otvoril sam OPG na samom početku upisa znaći prije 2000 g.
Član je bio redoviti student bio je upsan 2012g a ispisan 2015 g

Ako je/bio izvanredni student onda mora plaćat doprinose, ako je redoviti student onda je trebao donijet potvrdu sa faksa da je redoviti student.
Da, mogu se naplatit i nakon više od 3 godine, sada porezna može sjest na bilo kakvu imovinu. Zbog duga od 500kn ti mogu "sjest" na kuću.

Bio je redoviti student-hvala Vam svima na informacijama ,a mi već jurimo po potvrde tako
da će stvar biti riješena
Hvala još jedanput i pozdrav
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
ne, krivo se hele izrazio...
može biti i nositelj i član opg-a, ali gubi pravo na mirovinu po toj osnovi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Naravno. Ako si nesposoban za rad i za to dobivas mirovinu, ne mozes onda otvorit OPG ili biti clan i radit na zemlji.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
za otvaranje OPG-a potrebno je imati vlastite zemlje hektar ili može i u najmu komad?
imam svoje obradive površine 0.75ha, uzeo bih komad od rali kao u najam od babe, ako bi to išlo tako..
 

Najnoviji postovi

Na vrh