• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Tastu se ne bi isplatilo otvoriti OPG,ulazi u RPO,vodi se knjigovodstvo,zbrajaju se se primanja i na osnovu toga ti plačaš porez.I moglo bi se desiti da ostane bez prava na povrat poreza u Njemačkoj pošto smo sad Europa i Porezne su povezane.Radio u Njemačkoj,ostao bez Lohnosteura,plačao knjigovodstvo,platio masno porez na razliku primanja po Hrvatskom poreznom zakonu jer zbrajaju oba primanja,nakon povratka iz Njemačke,svojevoljno su me oporezovali kao da sam u sustavu PDV-a,jedva se nakon 6 mjeseca izvukao iz toga.Ta me je godina "školovanja"koštala 4500 eura nepotrebnih
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Da vidiš a kad pitaš oni ništa neznaju nama je to debelo smrdilo pa odustali.
A rekla je žena da je čovjek htio otvorit firmu kod nas a radi u Francuskoj i mora sve u Francuskoj plaćat.
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
247
Koju banku mi možete preporučiti za vođenje žiro računa? Ima li kakvih ograničenja da opg (paušal) nemože imati obični žiro već mora imati "poslovni žiro"?

Naime ovi u pbz su malo skrenuli pa mi vođenje naplaćuju 22kn, svaku uplatu 0,60kn, svaku isplatu na bankomatu 2,50kn, preko interneta 2,00kn, naknadu za internet bankarstvo 14,00kn, pdf izvadak 2,00 kn i članarinu za debitnu karticu 12,00kn.....godišnje su si zamislili da im platim cca 800 kn....malo sutra!
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Moj savjet ti je odmah poslovni žiro račun, jednostavnije ti je u budućnosti kad budeš trebao nekad Bon2 ili sol2..
Ja sam u RBA i zadovoljan sam iako ti se svaki poslovni račun plaća (sad ću bubnuti cifru) oko 150-200kn mjesečno a obični žiro račun često bude vodjenje i besplatno.. npr za mlade
 

mrginj

Novi član
Tu od
17 Ožu 2019
Poruka
6
Pozdrav. Kao nov na forumu imam jedno pitanje, mislim da dijelom odgovara ovoj temi, pa ako ima netko strucan nek odgovori ovdje ili u inbox.
Da li se isplati otvoriti OPG kao obitelj koja svake godine obrađiva max do 3,4,5 tisuća m2 zemlje (standardno: kukuruz, pšenica i krompiri), tj. 90% za svoje potrebe a tek mali dio prodamo jer nam nije potrebno. Posto nemamo svoju mehanizaciju vec desetljecima placamo druge ljude sa mehanizacijom da nam obradjivaju pa smo razmisljali i neznamo da li je pametno otvoriti OPG, napraviti projekt i aplicirati za ubuduce kad bude mjera za strojeve i mehanizaciju pa da makar kupimo polovni traktor i osnovne prikljucke? Koliko je to moguće ostvariti? Hvala.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
1 ha kukuruza vrijedi oko 8000 kn. Moraš imati minim 15000 kn vrijednost opga da bi negdje aplicirao. 1 kokos vrijedi 120 kn. Pogledaj na savjetodavnoj koeficijente so, pa ćeš shvatiti koje količine trebaš ostvariti u ratarstvu ili stočarstvu za prijavu na mjere. 5000 m2 nije dovoljno za ništa.
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Koju banku mi možete preporučiti za vođenje žiro računa? Ima li kakvih ograničenja da opg (paušal) nemože imati obični žiro već mora imati "poslovni žiro"?

Naime ovi u pbz su malo skrenuli pa mi vođenje naplaćuju 22kn, svaku uplatu 0,60kn, svaku isplatu na bankomatu 2,50kn, preko interneta 2,00kn, naknadu za internet bankarstvo 14,00kn, pdf izvadak 2,00 kn i članarinu za debitnu karticu 12,00kn.....godišnje su si zamislili da im platim cca 800 kn....malo sutra!
Ako ima banka koja za poslovni žiro traži manje (godišnje) samo recite.
 

nisamja

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2018
Poruka
231
Zaba poslovni žiro račun, oko 220kn mjesečno.. Internet bankarstvo je u tome. Mislim da je privredna još više. S tim da zaba ima centar za poduzetnike, nema čekanja u redu, ideš u ured, sjedneš si. Maximalno ljubazni.većinu toga odradiš sam na int, osim kad trebaš donijeti fizički dokument. Ni ja ne znam gdje naplaćuju manje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mrginj

Novi član
Tu od
17 Ožu 2019
Poruka
6
1 ha kukuruza vrijedi oko 8000 kn. Moraš imati minim 15000 kn vrijednost opga da bi negdje aplicirao. 1 kokos vrijedi 120 kn. Pogledaj na savjetodavnoj koeficijente so, pa ćeš shvatiti koje količine trebaš ostvariti u ratarstvu ili stočarstvu za prijavu na mjere. 5000 m2 nije dovoljno za ništa.
Hvala na odgovoru. No kad pogledam neke ljude oko sebe ne znam na temelju cega su uspjeli dobiti poticaje ako su to gore uvjeti, slicnu kvadraturu zemljista rade, nemaju nista vise svinja ili kokosiju od nas. No budem se raspitao jos.
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
247
Koliko vidim svi imaju iste stavke....kao da su se dogovorili :mad:
....zaba vodi :D
....a jel ima netko običan "privatni" žiro a da je paušalist?
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Zaba poslovni žiro račun, oko 220kn mjesečno.. Internet bankarstvo je u tome. Mislim da je privredna još više. S tim da zaba ima centar za poduzetnike, nema čekanja u redu, ideš u ured, sjedneš si. Maximalno ljubazni.većinu toga odradiš sam na int, osim kad trebaš donijeti fizički dokument. Ni ja ne znam gdje naplaćuju manje
Poslovni žiro + internet bankarstvo sa osobnim bankarom 780 kn godišnje u pbz
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
770
Mene zanima ovo pitanje. Ja uopce nemam otvoren OPG, i ako bih ga otvorio u narednih recimo mjesec dana kad bih ostvario pravo na prvi poticaj? I kad bih ostvario pravo na plavi dizel? U pitanju je ratarstvo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
Poticaje (tj. površine) upisuješ do 5. mjeseca 2020...prvu lovu ćeš vidjeti istu godinu...ostatak sljedeću...itd...
Plavi možeš dobit vjerojatno ove godine, ako ne sljedeća sigurno.
 

Cule10

Novi član
Tu od
6 Ruj 2019
Poruka
1
Pozdrav, novi sam na forumu i imam pitanje.
Htio bi otvoriti OPG pa me zanima da li se mijenjalo sto vezano za povrsinu koja je potrebna, dali je i dalje potrebno min. 1 ha?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Bio danas na predavanju za mjeru 11 pa smo malo slušali o novom zakonu i pravilniku o OPG-u. Svi sa vrijednosti OPG-a većom od 3000e će sada morati plaćat doprinose ( osim dopunske djelatnosti) i svake godine APPRRR-u podnosit izvješće koliki su bili prinosi po kulturama na OPG-u i prihodi od prodaje.
 

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Hoće li biti kakva predavanja u vezi toga za nas koji nemamo pojma o tome.Što je dopunska djelatnost?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A sprdnja nit si vamo niti tamo uvesti će oni poreze za koju god
 
Na vrh