• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanje u vezi Bosch pumpe

  • Temu pokrenuo SachsDiesel
  • Datum prvog posta
S

SachsDiesel

Guest
Evo već par dana se hrvem sa Sachs-ovim dvotaktnim diesel motorom (star oko 50 god.), skoro sam priveo kraju, ali još uvijek nisam načisto s ovim: iza Bosch pumpe nalazi se neki uređaj (rasplinjač?) u kojem je opruga širine cca 10 mm, dužine cca 40 mm. Ona vrši pritisak na izlaznu diznu pumpe. Prilikom prvog otvaranja, uočio sam 5-6 šajbica ispod opruge (očito postavljene da pojačaju pritisak na izlaz dizne) Je li moguće da je to fabrička postavka i šta se dešava uklanjanjem nekoliko šajbica (smanjuje se pritisak na izlaz dizne?) ili ubacivanjem još više. Ako je to neko naknadno postavio, s kojim razlogom? Molim nekoga da mi objasni, mislim da je to vrlo jednostavan problem, ali ja sam još uvijek manje-više laik za mehaniku.
Hvala.
 
S

SachsDiesel

Guest
Zanima me kako će se očitovati u radu stroja: manji/veći pritisak na diznu = bolje ili lošije paljenje, jača ili slabija vuča, manja ili veća potrošnja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Prednosti: Veći tlak, finija magla goriva, lakše paljenje smjese, manje dima.
Nedostaci: pitanje koliko je potrošena pumpa, hoće si sve gorivo proći kroz dizu ili procuriti kroz pumpu, kasnije ubrizgavanje, veći teret okretanja pumpe.
Svaka diza je predviđena i konstruirana na određeni tlak ubrizgavanja, te bi se toga trebalo držati.
 
V

VTZ

Guest
Ako se radi o toliko starom stroju, opruga je vrlo vjerojatno s vremenom već sigurno izgubila svoja mehanička svojstva, što rezultira time da dizna proradi na manjem tlaku. Moguće je da ju je zbog toga netko podlagao s dodatnim pločicama, kako bi joj dodao više napetosti. Mislim da bi bilo najbolje nabaviti takvu novu oprugu, ili neku koja ima slična mehanička svojstva.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
SachsDiesel ovi te samoprozvani mjastori navlače na krivi kolosjek ...podloške su tu jer se podloškama podešava pritisak ubrizgavanja (osima ako nema nekog drugog načina podešavanja )
Ako postoji podešavanje pritiska ubrizgavanja preko vijka (ili kako drugačije) onda su podloške inprovizacija i u to ja ne bi umočio prste .
Tlak ostavi kako mora biti ,Z J ti je obrazložio .
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
opruga sluzi za stiskanje igle (koja sluzi kao ventil) u ulosku dizne, podloskama se stima pritisak propustanja dizne, na nekim izvedbama brizgaljki to ja rijeseno jednostavnim navojem (stezes - povecavas pritisak otvaranja; otpustas - smanjujes pritisak)

najbolje bi bilo da imas tehnicke podatke tog motora, pritisak otvaranja dizne....nastimas na taj pritisak pa ces da vidis dali baca maglu ili kapljice ili frca mlaz........
mislim da nema potrebe za novom oprugom jer i staru mozes prestelovati uz hrpu podloski razne debljine, aparat za provjeru i doosta zivaca
kao sto neko rece preveliki pritisak daje bolje rasprsivanje nafte ali vece opterecenje za pumpu, ako je losa pumpa onda motor ne moze raditi na malom broju obrtaja.....
ako previse otpustis zna se desiti da izgori igla u ulosku.....valjda kompresija kroz rupice na ulosku podize iglu :roll:
sve u svemu za pocetak ti treba odgovarajuca vrijednost pritiska .....i eventualno novi ulozak
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
problem oko bosch pumpe na IMT 542

Molio bih da mi neko odgovori dali ima rešenje da se spriječi curenje nafte ispod bosch pumpe,bosch pumpa je rotociona na IMT 542 te ispod pumpe ima jedan vijak i jedna matica koje pritežu nekakav djelić,pokušao sam to pritegnuti medjutim ponovo curi,odvrnuo sam taj dio i ispod se nalazi jedan klip koji ulazi u taj dio sa kojih imaju dvije elipsaste podloške,promjenio sam dihtung na tom dijelu i ponov sve pritegnuo i prilikom pritezanja osjeto sam kao da je popustio vijak u kućištu pumpe dok matica dobro priteže.Nekoliko dan sve je bilo super nije curila nafta međuti opet je isto počela da curi.Imali kakvo rešenje da se zaustavi curenje bez skidanja pumpe i čemu služi onaj klip ispod pumpe. Geldao sam na drugim roto pumpama nema tog klipa i kontam da je možda bolje bez tog klipa jer nema gdje curiti nafta. MOLIM ako neka zna POMOĆI.
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Muhanicaru nisam odvrtao taj veliki vijak-maticu nego ta dva ispod pumpe te sam odvrtao i nafta mi curi imeđu pumpe i tog dijela što ga pričvšćuje dva vijka zamjenio sam dihtung međutim ista priča pušta nafta lijevi vijak imam osjećaj kao da je navoj otišao imali kakvo rešenje da se nafta zustavi da se kakvim srestvom premaže dihtung ili šta drugo. Pumpa je baš ista kao što si je ti fotografisao. Nebi to ja petljao nek curi nafta ali nekada se desi nakon dužeg stajanja dvi ili tri dana treba malo duže verglati da bi motor uplalio iz tog razloga moram to riješiti ili da skidam pumpu pa Bosch majstoru.

Taj vijak-ili matica koju je Muhanicar fotografisao nisam na svojoj bosch pumpi odvtrtao nego sam odvrtao ta dva vijka -matice ispod pumpe i promjenio sam dihtung između tog dijela i kućišta pumpe međutim ista priča curi nafta.Imam osjećaj da je lijevi vijak otišao da je navoj u kućištu pumpe sildisao.postoji li rešenje da se zaustzavi curenje nafte da se premaže kakvim srestvom dihtun.Ili moram potražiti mastora da sikada pumpu pa nositi Bosch majstoru. Nebi to radio nek curi ali desi se nakon 2 -3 dana stajanja mora se duže verglati da bi motor upalio.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Taj vijak-ili matica koju je Muhanicar fotografisao nisam na svojoj bosch pumpi odvtrtao nego sam odvrtao ta dva vijka -matice ispod pumpe i promjenio sam dihtung između tog dijela i kućišta pumpe međutim ista priča curi nafta.Imam osjećaj da je lijevi vijak otišao da je navoj u kućištu pumpe sildisao.postoji li rešenje da se zaustzavi curenje nafte da se premaže kakvim srestvom dihtun.Ili moram potražiti mastora da sikada pumpu pa nositi Bosch majstoru. Nebi to radio nek curi ali desi se nakon 2 -3 dana stajanja mora se duže verglati da bi motor upalio.
Dobro, na korektor kuta ubrizgavanja sam i mislil samo je strelica završila tu gdje je završila.
Edo ti je sve ljepo objasnil, drugi navoj i teraj dalje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Prosim lepo a gde je trebala završiti strelica i kaj je to regulator kuta ubrizgavanja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Na roto pumpi imaš zakretanje onog grebena u hidrauličnoj glavi, tak da se kut predubrizgavanja pomiče unaprijed s porastom brzine vrtnje motora.
Kolko se sjeća, ta je regulacija hidraulična, preko tlaka transfer pumpe.
To Štore ima (statički kut predubrizgavanja je 13°, a na punom gasu je 28°).
IMR motori to nemaju niti na roto niti na klipnoj pumpi.
Inače, klipne pumpe to nemaju, već imaju fiksnu fazu.
Neki kamioni su imali regulator faze i na klipnim pumpama, no to je kvrga promjera 15-tak cm između razvoda i pumpe same.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Prosim lepo a gde je trebala završiti strelica i kaj je to regulator kuta ubrizgavanja?
Valjda na vijcima :scratch
Regulator (korektor :finga:) radi na pricipu onak kak ti je ZJ opisal, samo kaj je na IMT-u centrifugalni, a ovaj sa slike služi drugome (bar su mene tak učili)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Ova pumpa je od 558.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
MOLIM MODERATORE DA MI NE UREĐUJU POSTOVE.


DANIELS, ovo je bezobrazluk koji neću trpiti. To sam i prije već napisal.
Ako netko ima kaj za prigovoriti, nek prigovori na PM ili nek obriše post.
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
dynamic timing? kako je to rijeseno na klipnoj pumpi?

ako je strgan navoj, sve osim dobrog navoja je petljanje.....
najbolje da skines pumpu i nadjes nekog pumpadžiju da to sredi, ili da zamijeni kuciste
mazanje sredstvom je samo mazanje ociju, nista drugo

kako je riješeno na klipnoj pumpi EDO šta je to dyunamic timing za zamjenu kućišta moram se odlučiti jer trebam skidati pumpu i nositi bosch majstoru u Tuzlu a što se tiče ta dva vijka ispod pumpe dali odgovaraju sa kakvih pumpi slučajno od auta jer tih pumpi možeš naći svugdje ili sa nekog teretnog vozila pa da pokušam ako je do njih ali čisto sumnjam prepostavljam da je u kućištu pumpe otišao navoj samo mi nije jasno kako da ode kada niko to nije odvrtao niti dirao traktor je kupljen nov 97 god.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Edo, nije problem u brzini ubrizgavanja, već u brzini izgaranja ;)
Zato se niti jedan dizel nikad nebu vrtel brže od oko 4000rpm.
 

Najnoviji postovi

Na vrh