• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plavi oglasnik i njuškalo-komentar

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Meni je moj zetor manje potrošio u svim poslovima od 539 i 560.Teranje banceka recimo,zetor 20 litara za 8 sati a 539 28

Majstore moj, za te silne litre koje spominjes ja sa ferkom 539 koji je, ajmo reci, pijanac ispilim 150 metara drva u dva puna dana tj. barem 25 radnih sati, pod uvjetom da se ne selim predaleko,,,
s tim da mi je jedno kuciste dize u kukiju pa vjerujem da trosi vise nego bi trebao,,,
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Meni je moj zetor manje potrošio u svim poslovima od 539 i 560.Teranje banceka recimo,zetor 20 litara za 8 sati a 539 28,560 to nije radio,u kultiviranju recimo isto više IMT potrošio.Naj bolji su mi se pokazali 542 i 549,jedino što ako radiš sa njima cijeli dan,rame ti naveče otpast hoče,koliko udara u ruku volan.Normalno da svako ima svoje mišljenje,jel da svi isto mislimo,svi bi vozili iste traktore.

Kolega da ti nisi malo pobrko babe i žabe koji to 539 troši vise od zetora, pa nije u 539 s44 masina zetori su pijanci bambucha pijanci u što sam se sam uvijerio.
Prošle godine mi je dal sused 52 11 da idem probat malo orat kao da vidim gotive od traktora. I ajd uzmem ja to da probam zakvacim 2x12 visokog imt-a naspem ga punog do čepa i teraj reko igrat ce se on s tim kaze sused u drugoj. I poranim ti ja ujutro u pola sedam valja potrosit rezervar goriva 55 litara. I dođe ja na njivu nariktam ja plug i da obrazdim usalta ga ja u drugu i vuko je on na 22-23 cm i nakon 10m sacu ja njega na 28-30cm ma kaka druga kad poce sukljat dim, reko vraci u prvu da ga necu jos razhebat.
I oro sam ti ja do jedno pola pet.pet kad on poče cimat trzat reko sta je sad kad ono za čep žedan ko deva.Šta cu sad osta mi 4 duluma jos za poorat a krepa mi stroj.Taj dan sam se izgrišio ko kalvin reko nikad više u zetora to su moja iskustva sa zetorom.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Pa pisao sam u postu prije,takva su moja iskustva sa IMT traktorima.Normalno da si svatko uzme stroj koj mu je bolji,zato ja govorim o svom zetoru,tak i netko drugi o imteju,i da mi zetor troši više od imteja,njega bi si ostavio,a ne zetora.Dobro,o tome ne vrijedi raspravljati.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ja imam tri Zetora, točnije sad 4 i ne troše pretjerano. Teško je razgovarati o potrošnji jer nismo svi u istim uvjetima, kod nekog je ravan, kod drugog je brdo, itd. Ugl. Potrošnja je različita. Recimo moja proxima može raditi sa 20-30l po danu (gaziti silazu), a može potrošiti i više od rezervara (130l) kad ju dobro upregnem pod rd.
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
nemam iskustva sa zetorima,ali skim god sam razgovarao svi se slažu da dosta troši,dok najmanje troši dajc,imam DX 4.71,(90 ks) i garantiram da troši isto ili manje od 560(imo ga)......ali slažem se s kolegom da to sve ovisi o uvjetima,nije isto brdina ili ravnica,pijesak ili ilovača,stanje traktora,malo i o traktoristi,tako da nakupi se toga.......da i o priključku,tupi ili plug sa novim željezom...itd,itd:(hi):
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Točno labavi čak dva ista troše različito u istim uvjetima kod mene prvi Zetori dolazili i do 400 km iz Bos .Novog , Beograda, išli u grupi od 4 do 10 traktora kod točenja normalno do vrha znalo stati 5 litara više tak da je teško vagati potrošnju .(davne 1974 g na dalje).Naravno zračnjaci troše manje ali ih uništila ekologija .
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Pa ja sa Zetorom sam orao parcelu malo fali za hektar i potrošio oko 10l goriva, a sa 549 sam 1.5kj potrošio 30-tak litara, samo kakvi su uvjeti bili i jedan i drugi će u teškim uvjetima popiti, a u normalnim će imati i normalnu potrošnju. A to ovisi za sve traktore. Ja za svoga ne mogu reći da pije puno, ali sigurno ima nekih serija koje hoće popiti..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ja sam sa 6245 cijeli dan brao kukuruz prošle godine (od 8 do 20), pobrao nekih 3 rali, dovezao prikolice kući (oko 2 sata vožnje) i sutradan sam orao oko 2,3 sata sa 2X12 i tek onda je proradila lampica od goriva. A opet silirali smo na skoro punom gasu (2200 okretaja motora) i za cijeli dan nije imao dosta 75l jer su uvjeti bili katastrofa. A pretprosle godine smo silirali dan i pol sa rezervarom. A što se proxime tiče grabio sam od 9-13 i balirao od 14-20 parcelu od 10 rali i izbalirao sam 100 bala. A pod rd sam ga jednom stisnuo da je za 6-7 sati potrošio 100-110l.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Majstore moj, za te silne litre koje spominjes ja sa ferkom 539 koji je, ajmo reci, pijanac ispilim 150 metara drva u dva puna dana tj. barem 25 radnih sati, pod uvjetom da se ne selim predaleko,,,
s tim da mi je jedno kuciste dize u kukiju pa vjerujem da trosi vise nego bi trebao,,,
E sad ga, brate, pretjera i ti.
28 litri goriva za 25 sati? Znači, 1.1 litru po satu? To je cca 5ks. Pa toliko mu samo potroše kompresor, pumpa vode s ventilatorom i alternator, bez unutarnjih otpora mjenjača i hidraulike.
Pa više bi potrošil i Lombardini od 8ks (kakav je na frezi), a 539 nemre tak malo ni da je na niskom ler-gasu, bez ikakvog tereta, a kamoli s banzekom.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kolega da ti nisi malo pobrko babe i žabe koji to 539 troši vise od zetora, pa nije u 539 s44 masina zetori su pijanci bambucha pijanci u što sam se sam uvijerio.
Prošle godine mi je dal sused 52 11 da idem probat malo orat kao da vidim gotive od traktora. I ajd uzmem ja to da probam zakvacim 2x12 visokog imt-a naspem ga punog do čepa i teraj reko igrat ce se on s tim kaze sused u drugoj. I poranim ti ja ujutro u pola sedam valja potrosit rezervar goriva 55 litara. I dođe ja na njivu nariktam ja plug i da obrazdim usalta ga ja u drugu i vuko je on na 22-23 cm i nakon 10m sacu ja njega na 28-30cm ma kaka druga kad poce sukljat dim, reko vraci u prvu da ga necu jos razhebat.
I oro sam ti ja do jedno pola pet.pet kad on poče cimat trzat reko sta je sad kad ono za čep žedan ko deva.Šta cu sad osta mi 4 duluma jos za poorat a krepa mi stroj.Taj dan sam se izgrišio ko kalvin reko nikad više u zetora to su moja iskustva sa zetorom.

Ja sam radil u paru sa 539,i Zetorom 5011 7 godina,i u svakom poslu IMT troši više. Naravno da ne uspoređujem potrošnju kad obadva vrte frezu,jer je Zetor jači pa mu je i lakše,nego kad obadva vrte pumpu koja zahtijeva par konja,i onda to po 18 sati u komadu,tad se vidi koliko koji potroši.
Tvrdiš da si od pola 7 do pola 5 potrošio 55 litara,to je 5.5 litara po satu u oranju.Ako je to tebi velika potrošnja,onda ne znam znaš li ti uopće kaj je traktor? Po pisanju bih rekel da baš i ne... A ovo za dim nebum komentiral,sve si već sam objasnil.

nemam iskustva sa zetorima,ali skim god sam razgovarao svi se slažu da dosta troši,dok najmanje troši dajc,imam DX 4.71,(90 ks) i garantiram da troši isto ili manje od 560(imo ga)......ali slažem se s kolegom da to sve ovisi o uvjetima,nije isto brdina ili ravnica,pijesak ili ilovača,stanje traktora,malo i o traktoristi,tako da nakupi se toga.......da i o priključku,tupi ili plug sa novim željezom...itd,itd:(hi):

E,upravo ti razni uvjeti ti dovode do toga da DX 6.30 (imam dva susjeda,i svaki ima po jednog) loču pošteno kad se opterete... Ista stvar je s Agrofarmom 100, Agrotronom 120, i hrpom manjih Torpeda,tj s onima koje sam vozil... Jednom sam spomenul tu na forumu da je Deutz po potrošnji isti kao i svi drugi,pa su me skoro razapeli... :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Gogo, ovo s Deutzom je točno, samo nitko ne vjeruje.

FxLxxx motori troše znatno manje od drugih na djelomičnim opterećenima, dakle na vozikanju, košnji trave (strižnom kosom), radovima koji netrebaju snage motora, jer im je ravna krivulja potrošnje na manjim okretajima.
Imaju nešto nižu specifičnu potrošnju od nekih drugih motora (te generacije), no na punoj snazi su usporedivi s drugima.

Za primjer (dva najsličnija motora po snazi i zapremini): Same zračno hlađeni 1000.4A je nešto štedljiviji na punoj snazi od Deutza F4L913.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
A jeste čudni..
Pišete o nekoj potrošnji,a uspoređujete s vremenom..Pa gdje vam je tu radni učinak stroja ??
Nije isto ako neki traktor izore 1ha za 2 sata,i potroši 25l goriva,ili ako izore za 3 sata i isto potroši toliko goriva..
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Meni se f6l913 pokazao puno stedljivijim od perkinsa ili mercedesa na gasu do panja cijeli dan(kombajn)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
E sad ga, brate, pretjera i ti.
28 litri goriva za 25 sati? Znači, 1.1 litru po satu? To je cca 5ks. Pa toliko mu samo potroše kompresor, pumpa vode s ventilatorom i alternator, bez unutarnjih otpora mjenjača i hidraulike.
Pa više bi potrošil i Lombardini od 8ks (kakav je na frezi), a 539 nemre tak malo ni da je na niskom ler-gasu, bez ikakvog tereta, a kamoli s banzekom.

Ja stojim iza svake napisane rijeci a tko ne vjeeruje ja mu mogu prakticno dokazati,,,
ovako ja radim kad radim,,,

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=CKOW2wT5rvo[/YT]


prema evidenciji koju vodim potrosnja goriva na godisnjoj razini iznosi nesto sitno ispod tri kune po prostornom metru,,,
tu je naravno uracunato i seljenje i piljenje a u taj prosjek ulazi i piljenje u zimskim i proljetnim mjesecima kad su u pitanju vrlo male kolicine drva a veliki izdaci na prijevoz,,,
kao sto video okazuje pilim na 700 do 750 obrtaja a traktor banzek doslovno niti ne osjeti,,,
zao mi je da su bili veliki sumovi kod snimanja pa da se uvjerite da nema nikakve promjene u zvuku traktor ma kako debeo komad bio,,,
Garantiram da 150 prostornih metara izrezem (na jenom mjestu) sa potrosnjom goriva ispod 30 litara,,,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Dečki: točke, zarezi i Velika slova, Č, Ć i i ostala slova...zato postoje da se koriste!
Upozoreni ste bili nekoliko put. Počel sam brisati, da se navčite reda...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Bobić, kaj god rekel, ne vjerujem da taj motor može tak malo trošiti po satu. Ak ti banzek netreba snage, pa nabavi onda nekog starog, jednocilindričnog, Štajera ili Eichera, onda ti bu čak i punil rezervoar dok piliš :D:
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
Ja stojim iza svake napisane rijeci a tko ne vjeeruje ja mu mogu prakticno dokazati,,,
ovako ja radim kad radim,,,

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=CKOW2wT5rvo[/YT]


prema evidenciji koju vodim potrosnja goriva na godisnjoj razini iznosi nesto sitno ispod tri kune po prostornom metru,,,
tu je naravno uracunato i seljenje i piljenje a u taj prosjek ulazi i piljenje u zimskim i proljetnim mjesecima kad su u pitanju vrlo male kolicine drva a veliki izdaci na prijevoz,,,
kao sto video okazuje pilim na 700 do 750 obrtaja a traktor banzek doslovno niti ne osjeti,,,
zao mi je da su bili veliki sumovi kod snimanja pa da se uvjerite da nema nikakve promjene u zvuku traktor ma kako debeo komad bio,,,
Garantiram da 150 prostornih metara izrezem (na jenom mjestu) sa potrosnjom goriva ispod 30 litara,,,

pajdo ja imam osam ispravni i jednog bangljavog prsta jer sem tak pilil brzo ko ti......zato pamet u glavu:eek::
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bobić, kaj god rekel, ne vjerujem da taj motor može tak malo trošiti po satu. Ak ti banzek netreba snage, pa nabavi onda nekog starog, jednocilindričnog, Štajera ili Eichera, onda ti bu čak i punil rezervoar dok piliš :D:

Pa dobro čovječe jel ti znaš da smo mi podravci gluhi na č i ć,,,

ajd pokušat ću,,,

ovako kaj se banzeka i potrošnje tiće uvijek sam na raspolaganju da dokažem ono kaj tvrdim,,,
pilim od 5 do 9 metara na sat, ovisno o drvima, na 3 rezi odnosno 25 cm. pa ti računaj,,,
ja znam potrošnju jer vodim evidenciju,,,


pajdo ja imam osam ispravni i jednog bangljavog prsta jer sem tak pilil brzo ko ti......zato pamet u glavu:eek::

Istina radi potrba snimanja malo je povečana brzina piljenja inače sam nesto sporiji,,,
na videu se vidi da pila radi mali otklon dijelom radi brzine a dijelom i radi toga sto je poluoštra odnosno pred zamjenom,,,

vjerujem da znaš da je jako velika razlika piliti banzekom ili cirkularom,,,
razlika je i banzek od banzeka i to ogromenska,,,
ima njih za koji ja nebi ni stao,,,
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Ne velim ja niš' za piljenje, već za potrošnju motora toga traktora.

Koliko ja znam, Pitomača je v VPŽ. Po tome, ti nis' Podravec, onda bar moreš pisati velika slova na početku rečenice
Da s' Podravec, toga banzeka bi na kurbl vrtel :D:

Ak ste gluhi na Č i Ć, mi ostali nismo ...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Nema savršenog stroja!!! Prepirete se bzvz
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh