• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plug okretac 10" Neka pitanja...

B

Bobo

Guest
Ovako, na plavom oglasniku nadjem ovaj plug:
Obrisan neispravan link.


I sad mene zanima zar ne bi okretac trebao imat dva crijeva za ulje, a ne samo jedno. Ovdje ja vidim samo jedno crijevo i nikako mi ne ide u glavu kako bi to funkcioniralo sa samo jednim crijevom.

Ako bi to radilo tako, onda bi prije uzeo ovakav plug, nego neki obicni 3-brazni...

Tko se kuzi u plugove okretace, neka mi objasni ovo, jer ja s njima nisam imao nikakvog kontakta.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ima ih sa jednim crijevom i sa dva crijeva!
Mislim da nema razlike u radu!
Koliko ima kg plug ? Mislim da to bilo preteško za tvoj IMT!
 
B

Bobo

Guest
Nemam pojma koliko kg ima, ali nije tezi od 600kg...

Kako radi ovaj sa jednim crijevom? Kud ode ulje iz cilindra pri okretanju pluga, kad plug nema nikakav sklop za regulaciju okretanja, samo je crijevo direktno spojeno na cilindar...

I,da da li se to crijevo spaja na prikljucak za kipanje, pa se plug automatski okrena kad se digne skroz gore, ili se crijevo spaja na dvosmjerni prikljucak, pa je to onda puno kompliciranije okretanje nego kad imamo dva crijeva?

Ako se na spaja na prikljucak na kipanje, znam kakav ce bit moj iduci plug ;) Nisam uzeo dvosmjerni hidraulicni prikljucak, ali sad vidim da mi vec fali kao oko u glavi...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Misliš li da čemoči nosit taj plug!
Moj Lamborghini od 4600 kg s utezima kad nosi plug tribrazdni od negdje 1000 kg ima što za nosit!
 
B

Bobo

Guest
Kolegin ursus od 160ks, koji na sebi ima samo tonu utega, nosi plug od 1000Kg, ali plug i dalje uvija i sebe i traktor kad naletis na kakvu rupu ali problem je tu sto je plug iza traktora dugacak kao vlak...

Da je kraci, digao bi on i 2 tone bez problema, ali poluga kojom plug djeluje na traktor je prevelika...

Mislim da bi 549 bez problem nosio ovaj plug i radio s njim, posto nije neka jaka konstrukcija. Lici mi na neki malo noviji IMT plug...

UPDATE:

Evo, posto imam lemind katalog prikljucaka na racunalu, evo ga plug 2br, 10"/12" okretac i podatci o doticnom...

(Klik na sliku za povecanje)
Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
DA JE BLIZU, taj bi Ursus digao i preko 3 tone!
Ali ako plug ima 600 kg mislim da ga tvoj IMT može samo gledati!
 
B

Bobo

Guest
Pogledaj iznad, preracunao sam se malo...

Plug je tezak oko 350kg i to je super...

Sad sam se zagrijao za okretac, i ako budemo kupovali kakav plug, bit ce okretac...
 
B

Bobo

Guest
Sad samo da saznam cijenu novog takvog pluga, i onda idem u kalkulacije, prodat stari plug i vidjet kolika bi bila nadoplata za neki okretac, ili jednostavno ostat na obicnom plugu u gotovo...
 
B

Bobo

Guest
Ako, ako... pitanje je vremena i koliko zemlje budem radio...

Jos me zanima da li se ovo jedno crijevo kopca na izvod za kipanje ili mora bit ukopcano u dvosmjerni prikljucak?

Ako ide u izvod za kipanje, ozbilljno cu razmislit da kupim okretac, a ako ide u dvosmjerni prikljucak, nece okretas skoro u moje dvoriste...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo ne razbijaj glavu sa crijevima , baš zato i ima jedno crijevo što je plug za manje traktore gdje se dvosmjerna hidro priključnica teško nalazila prije 10 i više godina kada je taj plug proizveden .
 
B

Bobo

Guest
Znaci, ide na izvod za kipanje, ali zanima me kako se taj cilindar ponasa kad u njega stalno ide pritisak, a spojen je samo na jedno mijesto, bez ikakvog razdjelnika...

Dakle da ima razdjelnik, onda bi ulje islo u jedan, pa u drugi dio cilindra, i plug bi se okrenuo, ali kad ide samo na jednu stranu cilindra, ja to ne kuzim nikako...
 
R

Ratarko

Guest
Hehe , struka je to odradila , ne sekiraj se kažem ti...
Ima jedna mala hidro "kocka" na plugu koja o tome brigu brine ti samo skupi lovu i kupi plug :D
 
B

Bobo

Guest
Ja ju ne vidim ni na jednoj slici, ali koliko znam da bi trebao bit neki razvodnik, koji se brine o okretanju...

Ovo je druga slika tog istog pluga, i ovdje se takodjer vidi da je direktno crijevo spojeno na cilindar :?

Obrisan neispravan link.


Sto ga vise gledam, sve mi je lijepsi... A para nema...

Posto sve jos uvijek radim sa starim, on nece htjet cut za stvari kao sto su plug okretac, jer i ovaj obicni plug jednako ore...

Vidjet cu sto se da rijesit s njim, ali za koju godinu, mozda uzmemo i novi plug, jer je nas dvobrazni vec dotrajao...
 
R

Ratarko

Guest
Onda je direktno na cilindru ili u njemu , jel imaš još i sa one druge strane sliku , od tamo bi se možda bolje cilindar vidio ?
 
B

Bobo

Guest
Nemam, samo su dvije bile, a potrazit cu po internetu malo, pa cu vidjet...

Kao sto sam rekao, uvijek dajep prednost praksi, pa ti vjerujem da ce se plug okrenut, iako ce mi trebat neko vrijeme da skuzim sto i kako... Mozda je zbilja, razdjelnik u cilindru. Tko ce ga znat?
 
R

Ratarko

Guest
Bobo vidim da si postavio ovo pitanje na FP ...
Evo možda jedan komadič informacije koji si previdio oko toga . Cilindar je max. izvučen kada plug stoji u radnom položaju ( bio on na lijevoj ili desnoj strani ) . Znači kada počimaš sa okretanjem pluga cilindar se skuplja do kraja i onda ponovo produžuje da bi završio sa okretanjem . U jednom okretu pluga cilindar promjeni tri stanja - od najdužeg prema najkračem ( onda je plug načinio pola okretaja ) i onda opet najduži ( plug se do kraja okrenuo ) .
 
B

Bobo

Guest
Znam za to, tako radi svaki okretni plug s jednim cilindrom...

Mene zanima slijedece: Kad je plug u radnom polozaju (cilindar izvucen) neko ulje ga je moralo pogurat odozgor da se izvuce. kad dignem plug i krenem ga okretat, ulje odozdol gura cilindar u uvuceni polozaj (medjupolozaj pluga) kudode ulje iz gornjeg dijela cilindra? i kad se plug krene okretat nazad u radni polozaj, neko uljle gura cilindar prema dolje, a kud onda ode ulje iz doljeg nijela cilindra??

A imam i drugi scenario: Kad se plug digne, krece okretanje do medjupolozaja i tu stoji. okrenem traktor i spustim komandu hidraulika da se plug spusta, no on se svojom tezinom namjesta u radni polozaj i tek onda se krene spustat na zemlju...

Ako radi po ovom drugom principu, to je onda jako spoooro, i to nije ni za ku**c, i aj cu se drzat normalnog 3-braznog pluga i imat cu jarke po njivi ;)
 
R

Ratarko

Guest
Hehe , nisi ti za napredak , šalim se :wink:
Dobar plug okretač bi promjenio tvoju " pjesmu " totalno , samo šteta što IMT ne pravi okretače jel ovako ne vidim kako češ ga drugačije kupit :wink:
 
Na vrh