• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plug za rigolanje

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Evo jedna onako usputna informacija....... "Tvornica poljoprivrednih priključnih mašina Bosanska Dubica" je proizvodila nošene i vučene plugove "RIGOLER" sa 1 i 2 radna tijela, zahvata 55 cm i dubine oranja 60 - 80 cm.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Jel zna koliko duboko se ore ovdje i koliko je snage potrebno za vući taj plug??
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=tI4_itd37T0&feature=related[/YT]
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jel zna koliko duboko se ore ovdje i koliko je snage potrebno za vući taj plug??
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=tI4_itd37T0&feature=related[/YT]
Dubinu odredi odnosm visine glave čovjeka ili nečega , dakle sliku preko cijelog ekrana , trokut u ruke i gas .
Uračunati trebaš i sinus kuta objektiva , fokusne daljine i lom svijetla radi razlike gustoče zraka oko strojeva .
Ako ti to ne uspije negdje si fulao ili ja previše gledam ciesaj:rolfer:
Kaj se tiče konja to je irelevantna stvar .
Sirova snaga motora ovih strojeva tu ne govori ništa , ako gledamo s fizikalne strane ovo može odraditi mehnizam ručnoga sata ..(samo je pitanje za koliko vremena :rolfer:) .
Ovdje je bitnije potezna snaga tj. moment ..mogu odkativnom metodom procjeniti da je potezna snaga dozera cca 5 tona ( sudeć po terenu)(možda i više, izguglaj tip dozera pa možda saznamo preciznije)) ..pa pomnoži
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Evo odgovora (nisam izračunao već pronašao):
čistih 1,9 metara dubine
ukupna snaga svih strojeva preko pogona na gusjenice: 592kW ( 808ks)
ukupna težina vučnih strojeva: 87,2 tone
plug: nepoznato
Ne vidim smisao za takvu dubinu, što se postiže s tim?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Našao i plug sličan ovom na videu:
Der Tiefpflug

Diesen Tiefpflug findet ihr in der Nähe vom Treckerclub - Brockhausen.
Technische Daten:
Baujahr 1969
Eigenbau
Pflugtiefe bis zu 2,4m
Zugkraft bis zu 1400PS
Gesamtgewicht ca. 20t
Er war von 1969 bis 1985 im Einsatz und steht nun schon einige Zeit dort.

http://img.geocaching.com/cache/0e748562-3470-4eeb-83f5-5a78fa2dd750.jpg
I još onda kažu naši ratari da je teško orat našu zemlju ..pa nek oru s ovim ak misle da je s tim lakše:mrgreen:


Pazi njih , cug 1400 PS..ispada da se ovi s filmiča jebački znoje
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
B

BAGERISTA

Guest
U ovu našu zemlju, unutra bi se zabio i tamo bi ostao :rolfer: I to čudo nebi prošao ispod državne granice
I ovdje nešto zanimljivo, možda je malo manji, ali usporedba sa čovjekom.
]

E to je sigurno,,,,,,ali da se riješit,,,,rasiječ im cijeli krov..:weedman:
 
Z

zvonkec

Guest
I ja več neko vrijeme tražim plug za rigolanje, jedno ili još bolje dvo brazdni, obavezno premetač. Ali nema sreče baš tu kod nas, tako da se nadam da ima možda kaj pametnog kod vas. Lp
 
D

drax

Guest
pozdrav

Kod nas se za sadnju voćnjaka i vinograda parcela prekopa bagerom što većim to bolje.
Imamo jednog građevinca koji ima JCB malo veći gusjeničar s korpom od 1.2m,
uzima 60 eura po satu. Kvalitetno odradi 80-100 cm dubine i lijepo poravna pa ja dalje uređivam s Primom.:partyman:
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Jel bi ovo bio plug za rigolanje, dubine oko 60-70 cm??
Ovak mi izgleda masivno i mislim da bi ga traktor 90-100 ks vukel oko dubine 60-70 cm.

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-jednobrazni-okretac-oglas-6351038

Sječam se kad nam je prije 10 godina čovjek rigolal zemljište za vinograd s nekim Fordom oko 90 ks i jednobraznim plugom, išel je nekih 60-70 cm

mislim da to nije plug za rigolanje al može poslužiti.imaju u bjelovarskom VRT-u pravi jednobrazni rigoler..orao sam sa njime,cjela gromada:rolleyess:..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Jel bi ovo bio plug za rigolanje, dubine oko 60-70 cm??
Ovak mi izgleda masivno i mislim da bi ga traktor 90-100 ks vukel oko dubine 60-70 cm.

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-jednobrazni-okretac-oglas-6351038

Sječam se kad nam je prije 10 godina čovjek rigolal zemljište za vinograd s nekim Fordom oko 90 ks i jednobraznim plugom, išel je nekih 60-70 cm

Mogao bi bit,samo ga treba izmijerit kak je visok..
Dost je masivno napravljen,tak da ne vidim problem zakaj se nebi duboko oralo s njim..

A i traktori koji su predviđeni za jednu brazdu ovaj plug nebi mogli ni podič,tak da je ovo ipak neki specijalni model..
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Mogao bi bit,samo ga treba izmijerit kak je visok..
Dost je masivno napravljen,tak da ne vidim problem zakaj se nebi duboko oralo s njim..

A i traktori koji su predviđeni za jednu brazdu ovaj plug nebi mogli ni podič,tak da je ovo ipak neki specijalni model..

ma to je plug za kamen,vidite da je oglas iz istre..zato je tak masivan..ima moj jedan prijatelj tak masivnog ravnjaka kod umaga jer ima dosta kamena i da mu slabiji plugovi pucali..:gitarist:evo ovo je jedan rigoler na zadnjij slici,nije baš u najboljem stanju.http://www.njuskalo.hr/traktori/steyr-8180.160-ks-oglas-4986273
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da se razumijemo da ovo nije običan jednobrazni okretač i tu traktor ispod 90-100 ks nema kaj tražiti s njim.
Ako je Bobo s običnim jednobraznimIMT-om oral 50 dubine, ovaj onda sigurno ore do 70 cm, pa pogledajte kakva je gromada.
 
B

Bobo

Guest
Da, jesam, orao sam 50 duboko, ali u zemlji koja je dva mjeseca ranije poorana na 25cm, i plug je hvatao nekih 10" +/- jer na punom zahvatu ga ne bih mogao vuci a i da sam mogao, nema mala daska "kapaciteta" izbaciti tu kolicinu zemlje van. I ovako se urusavalo nazad ;)

I dan danas mislim da sam imao vise srece nego pameti sto sam uspio tako duboko poorati s 549. Jednostavno su se neke stvari potrefile.

Imas par stranica ranije u ovoj temi kolegin bivsi plug koji je izrigolao nekih 10-ak njiva u nasem kraju kad je bio onaj "vocnjak boom". vukao ga je deutz 120ks i malo malo neki problem s traktorom. i oranje do nekih 50-60cm, mislim da dublje nije isao a "samo" duplo i jos malo jaci nego 549 ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pazi sad ovo, mi kad smo radili pripremu za vinograd površine nekih 1,5 rali tamo negde 2000. ili 2001. god.
Prvo je JCB skidao brijeg dolje u jamu da se koliko-toliko poravna teren, onda smo s dva traktora (565 i 539) vukli prikolicu s stajskim gnojom u brijeg da bi se prema dolje puštalo polako i razbacivalo gnoj. I tako jedno 20 komada u pol ljeta...
Zatim se oralo s IMT 565 i jednobraznim IMT 16" plugom U BRIJEG, dubine 25, 30cm, konstantno pod šperom!! Da bi to oranje odstajalo neko vrijeme (oko mjesec dana) pa je došao frajer s velikim FORD-om oko 90-100 ks i rigolao je prema dolje da bi imao što veču dubinu, 60-70 cm! I to je opet odstajalo malo do sadnje u jesen, Enjingi je došao sa strojom sadit lozu. (Nažalost zbog loših životnih okolnosti sve je prodano i sad na još veču žalost stoji zapušteno, a kad se samo sjetim koliko je uloženo duša me zaboli!)
Da napomenem, sve se oralo u jednu stranu i mi s IMT-om i on s FORD-om, znači u rikverc se vračaš prazan :)
 

juričMF

Član
Tu od
25 Ožu 2013
Poruka
48
Evo jedna onako usputna informacija....... "Tvornica poljoprivrednih priključnih mašina Bosanska Dubica" je proizvodila nošene i vučene plugove "RIGOLER" sa 1 i 2 radna tijela, zahvata 55 cm i dubine oranja 60 - 80 cm.

mislim da je kod mene rigorel sto je dubica radila2 brazde uslikat cu ga pa da vidite slike
 

Najnoviji postovi

Na vrh