• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podizanje i sadnja vinograda - šta i kako?

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Inaće mene bi više brinulo ovo...

Nezaposlenih sve više, stopa iznad 12%

Autor/izvor: SEEbiz / CdM PODGORICA - U Crnoj Gori je prema najnovijim podacima Zavoda za zapošljavanje ZZZ nezaposleno 31.690 osoba, a stopa nezaposlenosti iznosi 12 odsto.
Od početka ove godine do danas zaposleno je 14.355 osoba, a pripravnika 1.166. U istom periodu na sezonskim poslovima angažovano je 6.401 osoba. U ZZZ navode da je od početka godine izdato 12.287 radnih dozvola.

Broj oglasa za slobodna radna mjesta u 2010. godini manji je u odnosu na isti period prethodne godine za 24,3 odsto. Podsjećamo da je prošle nedjelje broj nezaposlenih iznosio 31.520.

z Monstata je danas saopšteno da je ukupna spoljnotrgovinska razmjena Crne Gore za period od januara do septembra pve godine prema preliminarnim podacima iznosila je 1 451.3 miliona eura što ukazuje na rast od 3,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

"Izvezeno je robe u vrijednosti od 229 miliona eura, što je više za 14,9 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, a uvezeno za 1 222.3 miliona eura, što je više za 1,3 odsto u odnosu na isti period prethodne godine“, navodi Monstat.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 18,74 odsto i veća je u odnosu na pokrivenost u istom period predhodne godine, kada je iznosila 16,51 odsto.

U strukturi izvoza prema klasifikaciji SMTK (Standardnoj međunarodnoj trgovinskoj klasifikaciji) najviše su zastupljeni Proizvodi svrstani prema materijalu-sektor 6, u iznosu od 111.4 miliona eura (koju čine, Obojeni metali u iznosu od 91,4 miliona eura i Gvožđe i čelik u iznosu 14,5 miliona eura).

Ovo je JAKO problematično!!! Vi morate privlačiti JAKO puno stranih investicija, gotovo je ne moguće ovo dostići, po meni bankrot države kroz par godina. Čak ako i kren gradnja autoputa to je tri milijarde kroz duži period, a i pitanje da li će bauštelci piti vino. Po meni nikako se nemoj zaletavati. Digni hektar, izuči zanat, pa vidi dalje. Naravno polovna mehanizacija i što manji troškovi. Još ću ti uslikati oglase kod mene u kvartu da vidiš cijene vina u točionicama ;)

Zašto se ide na 1 kg po trsu? Pa da ti šljiva ne bi imala više sladora od grožđa ;) Ovo će ti objasniti kompetentniji od mene. Poz
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Joj Kontam ti se dršiš papira i knjiga ko pijan plota......nemože se 2 ha vinograda pošpricat ručno i da to bude dobro......ja sam špricao 1500 komada jednu godinu sa leđnom štilovkom i nikad više....uzelo mi 5 godina života 30 kg na leđima i tako non stop.....poslje špricanja 3 dana ne osječam noge.....za 2 ha u prve 2 godine na špricanje će ići min 500 l sredstva....pa to podijeli na 14 litara koliko ide u špricu i sad računaj kakav je to posao....da ne govorim da sa nekim sredstvima se šprica do 25 stupnjeva temperature a to ti je u ljetu već u 9 ujutro pa se ti budiš u 5 špricaš do 9 i onda u 19 h opet do jedno 22 i tako par dana i onda ti između lupi kiša i šta si radio ništa.....da ne govorim o kvaliteti špricanja sa atomizerom i leđnom bakrenom špricom kako ti kažeš........

Nikola Vuk ti si već odlučio da ideš sa betnoskim stupovima???neznam koja je cijena kod vas tih stupova li kod nas je jako mala razlika između betonskih i pocinčanih ...ja imam pocinčane 250 cm koji se samo zabijaju u zemlju ja sam zabio 70 cm u zemlju....i prezadovoljan sam kolega je stavio betonske i već ih je nekoliko mijenjao....malo ga trkne sa traktorom i odmah pukne....a i nemoraš plačati stroj da ti kopa rupe....nesmetaju ti trsevi pošto ga možeš zabiti uz sami trs....ja sam kod nas te stupove platio 40 kn znaći skoro 6 eura a tu negdje je i cijena betonskog....
 
Posljednje uređivanje:
B

BAGERISTA

Guest
Joj Kontam ti se dršiš papira i knjiga ko pijan plota......nemože se 2 ha vinograda pošpricat ručno i da to bude dobro......ja sam špricao 1500 komada jednu godinu sa leđnom štilovkom i nikad više....uzelo mi 5 godina života 30 kg na leđima i tako non stop.....poslje špricanja 3 dana ne osječam noge.....za 2 ha u prve 2 godine na špricanje će ići min 500 l sredstva....pa to podijeli na 14 litara koliko ide u špricu i sad računaj kakav je to posao....da ne govorim da sa nekim sredstvima se šprica do 25 stupnjeva temperature a to ti je u ljetu već u 9 ujutro pa se ti budiš u 5 špricaš do 9 i onda u 19 h opet do jedno 22 i tako par dana i onda ti između lupi kiša i šta si radio ništa.....da ne govorim o kvaliteti špricanja sa atomizerom i leđnom bakrenom špricom kako ti kažeš........

Nikola Vuk ti si već odlučio da ideš sa betnoskim stupovima???neznam koja je cijena kod vas tih stupova li kod nas je jako mala razlika između betonskih i pocinčanih ...ja imam pocinčane 250 cm koji se samo zabijaju u zemlju ja sam zabio 70 cm u zemlju....i prezadovoljan sam kolega je stavio betonske i već ih je nekoliko mijenjao....malo ga trkne sa traktorom i odmah pukne....a i nemoraš plačati stroj da ti kopa rupe....nesmetaju ti trsevi pošto ga možeš zabiti uz sami trs....ja sam kod nas te stupove platio 40 kn znaći skoro 6 eura a tu negdje je i cijena betonskog....

U potpunosti si u pravu,,,,nemože se sa leđnom napravit ko sa traktorskom špricom......ni blizu.,
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
U potpunosti si u pravu,,,,nemože se sa leđnom napravit ko sa traktorskom špricom......ni blizu.,

niti tako kvalitetno niti vremenski izvedivo i kaj je najgore...nosiš to na lađima....kada se loza na starom vinogradu razraste...ja trošim oko 800 l po ha i ov godine sam špricao 9 puta pa bi volio vidjet tko bi to špricao na ruke???
 
B

BAGERISTA

Guest
niti tako kvalitetno niti vremenski izvedivo i kaj je najgore...nosiš to na lađima....kada se loza na starom vinogradu razraste...ja trošim oko 800 l po ha i ov godine sam špricao 9 puta pa bi volio vidjet tko bi to špricao na ruke???

Zato sam i reko,,,,da nije ni blizu na ruke,,,,,,,:?,,,ali ako oče špricat oko 10-tak puta na te hektare,,,,ja bi mu preporučija da si kupi odmah i štake,,,jer če se kičma raspast ,,,,,,,,to je sigurno...:(
Mislim ne uspijem shvatit osobe koje bi uopče išle na ručno špricanje,,,ili šta s time postižu....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
To je voćna salata jel? Mješanje krušaka i jabuka, stari vinograd i podizanje novog vinograda. Malo ste zabrijali na krivu stranu. Što mu ne preporučite momentalno da kupi Hardy atomizer bar od 15.000 eura :) Što će mu neki od Agromehanike ili Lešla po 2-3.000 eura. Šalim s eja i ne želim Vas obojicu vrijeđati ali dobro znate na što lići polje od 10.000 ili 11.000 grančica zabodenih u zemlju.


BTW.

Autor/izvor: SEEbiz / Portal Analitika PODGORICA - Usaglašene izmjene opšteg Kolektivnog ugovora koji će važiti do kraja naredne godine, juče su potpisali socijalni partneri –u ime Vlade ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović, zatim generalni sekretar Saveza Sindikata Zoran Masoničić i predsjednik Unije poslodavaca Predrag Mitrović, piše „Pobjeda“.
Najznačajnija novina je uvođenje instituta minimalne zarade umjedto najniže cijene rada. Nakon dvogodišnjeg pregovaranja utvrđeno je da minimalna zarada iznosi 30 odsto prosječne zarade u Crnoj Gori, što je sada oko 160 eura.



Replika!!!!

Keković: Minimalna zarada je 100, a ne 160 eura

04. novembar 2010.
U Uniji slobodnih sindikata tvrde da je cilj juče potpisanog Opšteg kolektivnog ugovora da se umanje prava radnika a poveća moć vlasnika kapitala. Prema njihovim proračunima, minimalna zarada ne iznosi 160 već svega 100 eura. Optužili su predstavnike Saveza sindikata da su potpis trampili za reprezentativnost.
Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Srđa Keković kaže za Antenu M da njegov sindikat nije pozvan na potpisivanje OKU jer su predstavnici Vlade, Saveza sindikata i Unije poslodavaca znali da članovi Unije nikad ne bi potpisali takav ugovor. Njim se, tvrdi Keković, daje pravo potpisnicima da donose određene sporazume iz ugovora što znači da bi Unija bila izostavljena iz tog procesa.
“Odgovorno tvrdimo da je cilj svega bio da se destabilizuje opšti kolektivni ugovor, a sve u pravcu da se stvori bolji uslov za svijet kapitala odnosno za poslodavce. Ostavlja se mogućnost bilo kojoj strani potpisnici opšteg kolektivnog ugovora da može u cjelosti ili u određenom dijelu taj opšti kolektivni ugovor jednostrano raskinuti i taj neki proces traje dva mjeseca.“
Zamjenik generalnog sekretara Vukašin Zogović ističe da su poslodavci na dobitku time što su regres i topli obrok obračunati u platu.
Tvrdi da minimalna zarada u Crnoj Gori neće iznositi 160 eura već manje. Objašnjava:
„Minimalna zarada u Crnoj Gori iznosi 141 euro i 20 centi. Oni koji to primaju možda se nadaju da će primiti još topli obrok i regres. Neće jer je topli obrok i regres ušao u tih 142 eura zarade i oni će kući Vponijeti 142 eura. Kad se to matematički preračuna dođe se do podatka da je minimalna zarada zapravo 100 eura.“

Kome će se prodavati vino po 15 eura/litra???
Jel znate vi što su Plantaže ili Trebjesa?
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
niti tako kvalitetno niti vremenski izvedivo i kaj je najgore...nosiš to na lađima....kada se loza na starom vinogradu razraste...ja trošim oko 800 l po ha i ov godine sam špricao 9 puta pa bi volio vidjet tko bi to špricao na ruke???


Ljudi moji pa ja svoj vinograd špricam ručno , leđnom špricom . ( oko 350- 400 trsova ) Nije bakrena nego plastična solo , puno lakša nego bakrena , i nema štopanja kao na bakrenoj , ali nema motora nego pumpaš ručno . Moj komentar bi bio " špricaš na ruke , a jaja ti se objese do zemlje ".
U prosjeku trošim 70 - 100 litara škropiva .
Malo je reći , da je to muka isusova . Ko nije probo nezna šta je to .
Onaj , tko bi ošpricao hektar vinograda bakrenom špricom , mislim da bi mu to bilo prvo i zadnje špricanje u životu .
A da ne spomonjem kvalitetu špricanja , ručnom špricom , pa motornom leđnom , i atomizerom .
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
To je voćna salata jel? Mješanje krušaka i jabuka, stari vinograd i podizanje novog vinograda. Malo ste zabrijali na krivu stranu. Što mu ne preporučite momentalno da kupi Hardy atomizer bar od 15.000 eura :) Što će mu neki od Agromehanike ili Lešla po 2-3.000 eura. Šalim s eja i ne želim Vas obojicu vrijeđati ali dobro znate na što lići polje od 10.000 ili 11.000 grančica zabodenih u zemlju.

Nekažem ja da on treba kupit neki "extra" atomizer ja imam agromehaniku 400 l dao 17 000 kn s tim da je onaj eko sa 3 spremnika.....taj atomizer zadovoljava površine od par ha , a što se tiće 10000 trsova i kad je jedna šiba i na njoj 10 listova na tu površinu će potrošit min 300 litara sredstva po špricanju prvu godinu nemože kvalitetno pošpricat 10000 komada sa neznam 100 litara znaći već prvu godinu će za svako špricanje potrošit 20-ak šprica da ne govorim koliko će koraka napravit....a i ako već kupuje traktor za recimo 20 000 eura onda mu nije puno dati recimo 2500 eura za atomizer a i šprica recimo štilovke košta nekih 800 eura znaći nije neka ogromna razlika....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
To je voćna salata jel? Mješanje krušaka i jabuka, stari vinograd i podizanje novog vinograda. Malo ste zabrijali na krivu stranu. Što mu ne preporučite momentalno da kupi Hardy atomizer bar od 15.000 eura :) Što će mu neki od Agromehanike ili Lešla po 2-3.000 eura. Šalim s eja i ne želim Vas obojicu vrijeđati ali dobro znate na što lići polje od 10.000 ili 11.000 grančica zabodenih u zemlju.

Nekažem ja da on treba kupit neki "extra" atomizer ja imam agromehaniku 400 l dao 17 000 kn s tim da je onaj eko sa 3 spremnika.....taj atomizer zadovoljava površine od par ha , a što se tiće 10000 trsova i kad je jedna šiba i na njoj 10 listova na tu površinu će potrošit min 300 litara sredstva po špricanju prvu godinu nemože kvalitetno pošpricat 10000 komada sa neznam 100 litara znaći već prvu godinu će za svako špricanje potrošit 20-ak šprica da ne govorim koliko će koraka napravit....a i ako već kupuje traktor za recimo 20 000 eura onda mu nije puno dati recimo 2500 eura za atomizer a i šprica recimo štilovke košta nekih 800 eura znaći nije neka ogromna razlika....

A miša mu šest pa zar postoje samo atomizeri? :) Uzme kacu od 1000 litara napuni škropiva koliko mu treba, uzme klipnu pumpu sa benzinskim motorom (trošak 250 eura komplet) stavi na prikolicu od motoklutivatora i neka šprica dokle god ima škropiva ili benzina ;)

Po meni je bolje imati što jeftiniju proizvodnju, što ne znači niti u jednom slučaju da nije kvalitetna ili k tome slično!!!

Kad špricaš te male trsove otvoriš samo dolnju diznu jel?
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
e sad ga već pretjeruješ....bude sjedio na kultivatoru i špricao ručno ....uzmeš 539 jednobrazni plug i oreš 50 hektara....dokle god ima nafte na benzinskoj....možda čovjek nema kultivator....ako već kupuje odmah novi traktor neće onda još i sa pumpama kemijat...ovako radi sam...a tak i tak mora i frezat i kopat il šta već tako da bude morao imat i prvu godinu traktor mislim da ga te 2000 eura koliko košta atomizer neće spasit....a na jednu dizu špricaš prvu i možda još jedno dva špricanja jer već za 2 mjeseca su mladice visoke preko metra...bar je tako od mene bilo....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dovoljno da ima polovnog IMTa i čuda će napraviti. Eto neka vidi kako je Bagerista preradio prskalicu koju polovnu možeš naći za 200 eura. I dalje mislim da treba sa što manjim ulaganjima doći do roda a onda razmišljati o drugim stvarima, lako spiskati lovu na mehanizaciju i luksuz.

Rekao ja prijatelju koji je sa mnom živio i radio u CG, kako čovjek hoće uložiti tolike novce u vinograd.
Odgovor.
Pusti *cenzura* neka troši novce, neka lova kruži, neka samo nije na banci, već će ona ovako ili onako doći do nas.

Frend inaće isto ljubitelj crnih vina, ali kaže da Tesco ima veliki izbor jeftinih vina pa im nekad i ne zamjeri slabiji kvalitet. Kriza je, nije recesija.
 
B

BAGERISTA

Guest
danas je najlakše,,,ič u dučan i kupit novo,,,ali mislim da neke stvarti nije potrebno kupovat nove,,,,,,kako je i sam reko kolega"kontam",,,barem dok se ima di uložit u potrebnije,,,pa poslje s vremenom si kupiš ono šta ti treba,,,najviše.......8)

A kako i sami vidimo,,danas su vremena teška,,,i nije lako ni ovo sve održavat,,,evo i moje je prskalica stara več,,,ali malo se uložilo i služit če svrsi još dosta godina,,,reparatura,,,nije došla skupo,,,a opet ako i malo gledaš na strojeve,,,(bilo kakve)duže češ sa njima radit bez problema.......:D

Ako neko zaupi,,za kupit novo,,,onda nek si kupuje ono šta mu sad najviše treba,,i neka si vidim nkoliko mu je potrebno da je to novo,,nači moje je mišljenje,,,ako ideš kupovat recimo plug,,,pa nečeš ga uzimat novog,,,,,ne oreš 100hektara več sam vidiš koliko ti je ta stvar potrebna..........:scratch
 

nikola_VUK

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
31
Jedna od prednosti kupovine novog je sto drzava vrs povracaj 30% od ulozenih sredstava iskljucivo ako je nova oprema u pitanju, e sad kad uporedis iste stvari polovne i nove umanjene za 30% mislim da nema rezona u kupovini polovne kako mehanizacije tako i druge opreme.
Stvar koja me kod vina odusevljava je ta sto ako finansijski mozes sebi to da priustis, sve sto ne uspes da prodas ove godine naredne vredi vise, naravno sve to ima svoje granice, ali je mnogo pozitivan aspekt.
Ranije je neko rekao da je planirana plata za enologa od 2000 mnogo, ta plata obuhvata platu enologa koji ce svaki dan da bude na licu mesta i platu nekog svetski priznatog enologa koje ce povremeno da dolazi i daje savete, kao i da pravi brand od vina.
Zarada na vinu u mojim racunicama nije velika (ako su tacne), ali mi definitivno deluje kao odrziv biznis plan jer sa nekom godisnjom proizvodnjom od oko 20.000 boca vina ukupnom (preracunato kroz period od 5 godina koliko se prodaje to vino) zaradom (kad se odbiju svi troskovi) od 2e po boci dolazis do toga da se investicija vraca za period od 5-7 godina, ako ubacimo u racunicu zasade od 4ha sa vrlo malim dodatnim ulaganjima dolazi se do daleko veceg profita.
I dalje kazem, jos sam ja daleko od pocetka ali mislim da nije los biznis a i realno svidja mi se.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kupovina novog ako država bude imala novaca za isplatiti ;)


Stvar koja me kod vina odusevljava je ta sto ako finansijski mozes sebi to da priustis, sve sto ne uspes da prodas ove godine naredne vredi vise, naravno sve to ima svoje granice, ali je mnogo pozitivan aspekt.


Sa ovim se nikako ne bi složio. Čudi me da od vinara nitko nije odgovorio na ovo. Loše vino je loše i nikada neće povečavati vrijednost. Stvari kod vina idu ovako. Prvo mora biti dobra godina, jako dobra godina za vino. Onda mi to kupci zapamtimo, čekamo da vino dođe u prodaju, probamo proizvođače i onda kupiš što ti paše organizmu. Moj slučaj je bio vranac od plantaža 2003 godina. Ako me vjerujete napravio sam vinski podrum samo za to vino. Kupovao sam ga na kartone, e onda ga je nestalo, pa sam povukao veze, nešto sam podizao u Podgorici od centra kad se pređe onaj most sa lijeve strane. Onda mi je i tamo presušilo :) Onda me naljutilo što nisu izbacili rezervu :) Posebno označene boce i zadnje zalihe. 2004 nikada nisam kupio, 2005 pro cordea, na dalje ništa nisam kupovao. Sada početkom 12 mjeseca opet idem poslom u CG pa ću vidit što od vina valja, izanalizirati godine pa da vdimo ;)

Inaće jedan privatnik kojeg poznajem sa kutjevačkog područja je bio jedini realan. Imao je maloprodaju vina 14 - 16 kn/lit, zeznio je sa berbom, izgubio je slador, tu godinu je prodavao po 10 kn/lit i svima se ispričavo. Po meni je to odličan primjer, a arhiviranje lošeg vina i prodavanje magle, to prepuštam prevarantima i neznalicama.
 

nikola_VUK

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
31
Kupovina novog ako država bude imala novaca za isplatiti ;)


Stvar koja me kod vina odusevljava je ta sto ako finansijski mozes sebi to da priustis, sve sto ne uspes da prodas ove godine naredne vredi vise, naravno sve to ima svoje granice, ali je mnogo pozitivan aspekt.


Sa ovim se nikako ne bi složio. Čudi me da od vinara nitko nije odgovorio na ovo. Loše vino je loše i nikada neće povečavati vrijednost. Stvari kod vina idu ovako. Prvo mora biti dobra godina, jako dobra godina za vino. Onda mi to kupci zapamtimo, čekamo da vino dođe u prodaju, probamo proizvođače i onda kupiš što ti paše organizmu. Moj slučaj je bio vranac od plantaža 2003 godina. Ako me vjerujete napravio sam vinski podrum samo za to vino. Kupovao sam ga na kartone, e onda ga je nestalo, pa sam povukao veze, nešto sam podizao u Podgorici od centra kad se pređe onaj most sa lijeve strane. Onda mi je i tamo presušilo :) Onda me naljutilo što nisu izbacili rezervu :) Posebno označene boce i zadnje zalihe. 2004 nikada nisam kupio, 2005 pro cordea, na dalje ništa nisam kupovao. Sada početkom 12 mjeseca opet idem poslom u CG pa ću vidit što od vina valja, izanalizirati godine pa da vdimo ;)

Inaće jedan privatnik kojeg poznajem sa kutjevačkog područja je bio jedini realan. Imao je maloprodaju vina 14 - 16 kn/lit, zeznio je sa berbom, izgubio je slador, tu godinu je prodavao po 10 kn/lit i svima se ispričavo. Po meni je to odličan primjer, a arhiviranje lošeg vina i prodavanje magle, to prepuštam prevarantima i neznalicama.

Sve ok, samo sto je razlika izmedju tog privatnika, i ljudi koji zaposle enologa to sto ce ovaj drugi svaki dan da testira grozdje dok ne dodje do toga da bas tog dana treba zapoceti berbu.
A slazem se da ne moze svako vino da bude top (malo bi bilo previse jednostavno) i svaka berba, ali nisu to bas tolike razlike.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Inaće jedan privatnik kojeg poznajem sa kutjevačkog područja je bio jedini realan. Imao je maloprodaju vina 14 - 16 kn/lit, zeznio je sa berbom, izgubio je slador, tu godinu je prodavao po 10 kn/lit i svima se ispričavo. Po meni je to odličan primjer, a arhiviranje lošeg vina i prodavanje magle, to prepuštam prevarantima i neznalicama.

Čeaj kak misliš zeznuo sa berbom? izgubio slador? nema se tu kaj zeznut ili izgubit slador kontroliraš saldore i kiseline i bereš kad misliš da je vrijeme za to....slador naknadno nemožeš izgubit....znaći ako i nema dosta sladora a moraš brat pobereš i dosladiš....ni prvi ni zadnji koji tak radi.....i sa doslađivanjem se može dobit kvalitetno vino ...ne vrhunsko ali kvalitetno da....problem je ako je negdje u preradi pogriješi pa mu je zato vino ispalo loše pa ga je morao dat po 10 kn litru....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
PA možda baš u tom trenutku su berači bili kod nekog drugog u berbi. Možda nećijih tuđih 15 ha grožđa su brali, pa su poslije toga išli u kutjevačke podrume u berbu ili kod nekog poznatijeg kutjevačkog vinara i jednostavno palo više kiše i desi se to što se desi...

E sad zašto nije doslađivo ne znam.

Uglavnom bila je ovo kvalitetna debata za i protiv, što je jako konstruktivno, bilo je prijedloga, bilo je iskustva, na investitoru su slijedeći koraci. Tako da samo će on donjeti sud kako će krenuti i sa koliko novaca u posao. To je zadaća svakog investitora ;)
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Slažem se ...svatko ima svoja iskustva i mišljenja ,ovaj forum je tu da ih razmjenjivamo....e sad dali netko hoće te prijedloge prihvatit ili ne njegova stvar....
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
Molio bih Vas za savjet o širini redova. drugu godinu bi reguljali polovicu vinograda te smo u dilemi na koliku širinu bi isli.razmisljamo da bi između redova isli sa traktorom.oba dva su mi 180 cm širine te vas molim da mi preporucite kolika bi širina reda bili potrebna da bi mogao normalno prolaziti.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
@zwer @vinogradra hvala na savjetu, biti će malo skuplje al će se nadam se isplatit :drinkers: :drinkers:
 

Najnoviji postovi

Na vrh