• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,511
Glede gvožđurije: i kod Muhaničara i kod mene bi se našlo dosta toga, onda obilazimo ono dvorište gdje je izgoreni Deutz, pa malo do Leška u Zagorje, a kod Puknutoga pijemo za završetak turneje :mrgreen:

Svi ostali s brenerom i švasaparatom su dobrodošli :rolleyess::weedman:
Ako idemo u to dvorište onda nebu dosta cjelodnevno druženje.
Neznam ustvari jel bu cjelotjedno druženje dosta :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ako idemo u to dvorište onda nebu dosta cjelodnevno druženje.
Neznam ustvari jel bu cjelotjedno druženje dosta :scratch
Imaš praf. Nek si zeme godišnji ;):prayer:
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
sve se moze uradit i napravit
ex da se vas trojica sastanete savo bi ko zna sta napravio

inace sta msilite na ovu ideju,uzems dva dif. od nive,i napravis dvosovinku,i neopterecavas traktor mozes dosta stavit i natovarit na nju a sa 533 ili 539 iz sume izvuces 5m drva ko sale,e sad da li prenos takvog traktora moze istrpit jos dva difa,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
a kako bi ti spojio ta dva diferencijala sa kardanom :roll:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
moze vuc svedok nepopuca kao moja
]

a kako ti uključuješ pogon prikolice ?
ideš na direkt kardan ili ti traktor ima opciju da kardan ide preko točkova ?
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
savo
spojio bi ih ovako,dakle neka sprava slicna ovoj samo zubcanici iste velicine i preko prednjeg diferencijala na zadnji,
reduktor1.jpg

e sad posto prednja osovina bi imala veliki hod ko kod obicne dvosovinke koaj moze prednju osovinu okrenuti za 90 i vise stepeni od sanduka,bilo bi problema sa kardanom i trebalo bi se pazit,a i moglo bi se stavit pogon samo na prednju osovinu koja bi svejedno bila opterecena ali manje bi bila efikasnost pogona nego kao sa dvije pogonske osovine,mozda ideja nije nesto,ali po glavi se mota svasta pa mozda i nesto valja
 
A

asim22

Guest
imas mjenjac od mercedesa kakog manjeg umeneje sve od mercedesa naovoj slici je od zastave paje puco dvaput
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
imas mjenjac od mercedesa kakog manjeg umeneje sve od mercedesa naovoj slici je od zastave paje puco dvaput
Nije pucal zato kaj je od Zastave, već zato kaj je bil preslab.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
imas mjenjac od mercedesa kakog manjeg umeneje sve od mercedesa naovoj slici je od zastave paje puco dvaput

pa stavi mu neki sigurnosni sistem kardana da ne puca više , mnoooooogo ti je to jeftinije

a nisi mi odgovorio da ona dva pitanja ?
nemam nikakav mjenjač ali kolega ima od velike zastave ako bi ti odgovarao
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
savo

e sad posto prednja osovina bi imala veliki hod ko kod obicne dvosovinke koaj moze prednju osovinu okrenuti za 90 i vise stepeni od sanduka,bilo bi problema sa kardanom i trebalo bi se pazit,a i moglo bi se stavit pogon samo na prednju osovinu koja bi svejedno bila opterecena ali manje bi bila efikasnost pogona nego kao sa dvije pogonske osovine,mozda ideja nije nesto,ali po glavi se mota svasta pa mozda i nesto valja

Matrix, ne razbijaj glavu bedastoćama. Dvoosovinska prikolica je gov*o u šumi.
Ako već hoćeš, onda bi prava bila tandem prikolica s obje pogonske osovine.
Baš poput one Savine, samo bi joj ja dodal pogon kotača lancima (kao na grederu), da se zadrži ovjes svake strane "na vagi". Diferencijal bi bil montiran poviše, na mjestu rotacije vage, tak da nemaš problema sa zatezanjem lanaca.
Naravno, lanci bi bili u kutiji, u polutekućoj masti
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
@ZJ , ako već pričamo o dvoosovinki za šumu više mi se svidja ideja da samo pogon bude na prednju osovinu , znači tu diferencijal
klateće osovine , kao što sam pravio onu karetu moju
a preko točkova staviti lance sa prečkama , kao gusjenice da izgleda

i onda ako si u teškim uslovima dovoljno ti je što imaš pogona preko prednje osovine
a ako si u ekstremnim uslovima , staviš lijepo te gusjenice (lance) i tjeraj na mjesec ako treba :supz:
 
A

asim22

Guest
mozes stavit lance i nagume savo jesil tacno izugljevika
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
@ZJ , ako već pričamo o dvoosovinki za šumu više mi se svidja ideja da samo pogon bude na prednju osovinu , znači tu diferencijal
klateće osovine , kao što sam pravio onu karetu moju
a preko točkova staviti lance sa prečkama , kao gusjenice da izgleda

i onda ako si u teškim uslovima dovoljno ti je što imaš pogona preko prednje osovine
a ako si u ekstremnim uslovima , staviš lijepo te gusjenice (lance) i tjeraj na mjesec ako treba :supz:
Savo, jel misliš oput ove šlepe s "dolly"-jem na mojim prethodnim slikama?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
Savo, jel misliš oput ove šlepe s "dolly"-jem na mojim prethodnim slikama?

na kojim prethodnim slikama :scratch


ja sam mislio na ovaj princip pogona sa osovine na osovinu
0.jpg


a ti vjerovatno na ovaj
2008-02-04_000750_mbn.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
na kojim prethodnim slikama :scratch


ja sam mislio na ovaj princip pogona sa osovine na osovinu
0.jpg


a ti vjerovatno na ovaj
2008-02-04_000750_mbn.jpg
Da, mislil sam na drugi sistem, jer si rekel dvoosovinska prikolica. I jedna i druga su tandem, pa mi je sad jasno kaj si htio reći.
 

Najnoviji postovi

Na vrh