• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
moze se uradit ali puno kosta pucalibi lanci
Nebi. Pa takav pogon ima greder. Ako tam ne pucaju lanci, neznam gdje bi onda trebali. Samo ih treba pravilno dimenzionirati ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
moze se uradit ali puno kosta pucalibi lanci

u tebe bi samo nešto pucalo , probati malo računati prenosne odnose,sile i zaštite od razlike predjenog puta na kardanu i nema pucanja druže
bolje u startu raditi par dana više na nekom projektu i nemati problema posle nego skarapiciti nešto na brzinu i stalno popravljati i imati pucanja :gitarist:

ZJ ti je lijepo objasnio , taj sistem je i na grederima koji imaju mnogo veća naprezanja i funkcionišu godinama
isto je i kod ovoga ALSTORa sa slike


i da jesam iz Ugljevika tačno
 
A

asim22

Guest
na kojim prethodnim slikama :scratch


ja sam mislio na ovaj princip pogona sa osovine na osovinu
0.jpg


a ti vjerovatno na ovaj
2008-02-04_000750_mbn.jpg

slika prva je dobra ali treba jednu sovinu pravit namontizere
 
A

asim22

Guest
mislijosam na lanac na drugoj slici kojibi pogonijo sovine
jasam u celicu cuosam daima firma koja pravi gumice zahidrulik u ugljeviku
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
slika prva je dobra ali treba jednu sovinu pravit namontizere

pročitaj ti lijepo ovu temu od početka , i još temu ''prikolice iz kućne radinosti'' i čini mi se da se zove tema ''šumske prikolice'' pa će ti onda biti malo jasnije stvari :partyman:
ovdje je većina razjašnjena do najsitnijih detalja , samo malo treba više čitati :rolleyes:
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
meni se dopada pvaj sistem od prijasnjih postova
http://www.youtube.com/watch?v=GbHNZMrJW3A&feature=related
samo ja bih ovde na neku gumu moze bit celava stavio lanac odnosno nesto slicno sa ovim lancima preko tockova ovog alstora,samo bi bile jace sijevi koje bi se uklapale u velicinu zubaca nekog lancanika,a ove lance bi pricvrstio za felgu,i ne bi bil oderanja guma,imao bi dobar grip jer su to ipak lanci, lancanik na dif. to iznad klatece osovine..........
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
teško je to izvesti tako , kako bi rastavio taj sistem da ideš u transport ?

a centar (osa) pogonskog lančanika i centar klackalice točkova moraju biti u istoj osi

prije bi se moglo nešto izmozgati da se na felnu navare komadići , znači da se simulira zupčanik neki primitivni koji bi trpio blato
a da neki sličan budž bude i kao pogonski zupčanik

ali opet ostaje problem razzubljivanja za transport :scratch jer najviše zeza to što se osovine klackaju u drugoj osi
 
A

asim22

Guest
ja radim posumi otkakosam posto i prvi sam napravijo ovu prikolicu

asd imaju jos dvojica u celicu stosam im pomogo napravit
mi tovarimo po 5 metara
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
e kuda sam se danas popeo sa prikolicom to je nevjerovatno , da mi je neko pričao da se tuda popeo nema šanse da bih mu povjerovao , ovako ja moram ubjedjivati ostale :rolfer:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
e kuda sam se danas popeo sa prikolicom to je nevjerovatno , da mi je neko pričao da se tuda popeo nema šanse da bih mu povjerovao , ovako ja moram ubjedjivati ostale :rolfer:
Rekli bi neki da ako nemaš slike, k'o da se i nisi popeo ;):finga:
 
B

been

Guest
zdravo ljudi,novi sam i imam pitanje za vas,koliko mogu da budu jake hidro pumpe ako se stave u funkciju hidro mototra i od čega zavisi njihova snaga,a pita zato jer sam danas prikopčao jednu malu na izlaz za kipu i mogu da je zaustavim(doduše malo teže) sa rukom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
zdravo ljudi,novi sam i imam pitanje za vas,koliko mogu da budu jake hidro pumpe ako se stave u funkciju hidro mototra i od čega zavisi njihova snaga,a pita zato jer sam danas prikopčao jednu malu na izlaz za kipu i mogu da je zaustavim(doduše malo teže) sa rukom.

batali radnju :butthead: nećeš se sa time usrećiti :finga: neko je i probao nešto slično :finga:
nego koji traktor imaš i za šta bi koristio ti tu prikolicu ? i kolika bi njena nosivost trebala da bude
 
B

been

Guest
prikolica bibila višenamjenska,nosivosti oko 3t,ali bi pogon naravno koristio samo u nuždi kao i ti
 
B

been

Guest
zaboravio sam reći da imam internacionala 454 40kw kod koga je izlaz za kardan preko lamele i to dva izlaza (jedan duplo brži od drugog) pa sam mislio da na mojoj prikolici nosivosti 3,5t promijenim osovinu ali neznam dali je to dobro rješenje.Međutim,posmatrajući tvoj rad koji je za svaku pohvalu,i to što kažeš da radi bez greške,mislim da bi i ja mogao napraviti nešto slično,i usput,najviše mi se sviđa što svoje ideje tako brzo realiziraš da bi neko pomislio da imaš na dohvat ruke sve što ti treba,stvarno,svaka čast.I ja se isto petljam u svašta pa ću da pomognem svima koliko mogu.Sad mislim da je red i da ti se predstavim:transakcija,vitlo-drljača na piku.pozzz
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
imaš li ti sinhroni izlaz kardana , znači onaj položaj poznat u narodu ''preko točkova''
ako njega nemaš opet zaboravi radnju i sa pogonom preko kardana , moguće je ali nije to to

čim si rekao koji traktor imaš odmah si se razotkrio :weedman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh