• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Bertolini, skuzio sam ja taj prenos kad sam ga video, tako i sam pretpostavuvao da prednja rucica za kardan je u ler, i pogon kardana zema od konusni zupcanik, to jasno mi je,,, ali niste rekli da kada kardanka gura traktor(traktor u ler), treba bit ukljucena prednja rucica kardana, a zadnja rucica ide u neki drugi polozaj, pa me to zbunilo, sad je sve jasno ko suza.:)

I koliko brzo bi isao tako traktor sa iskljucena sinhonizacija, a ubaceno preko pravi kardan? Tako bi imalo 4 brzine.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Bertolini
Ako bi radijo prikolicu jedno osovinku, trebao bi samo jedan originalni zadnji trap i ništa drugo? Nebi ga trebalo ništa okretat, stoji isto ko na traktoru? Jesu li ove moje teorije prave?

Ma okreneš ga pa staviš redukciju(prelaz)na standardni kardan.Jeftiniji je i sve je već gotovo.A za drugu osovinu moraš stavit još jedan onaj mali klizni zupčanik

Ako bi okrenuo dif na prikolici da dobije snagu iz druge strane, znači suprutno nego uobičajno, onda bi trebal metnut inverziju na kardan ili drugo rješenje je da ga okreneš na glavu samo što onda curi ulje pa se treba još time pozabavit. Znači inverzija je bolji način.
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
Ako bi okrenuo dif na prikolici da dobije snagu iz druge strane, znači suprutno nego uobičajno, onda bi trebal metnut inverziju na kardan ili drugo rješenje je da ga okreneš na glavu samo što onda curi ulje pa se treba još time pozabavit. Znači inverzija je bolji način.

Ma ne okreneš dif.u kućištu. staviš prednje rukavce i imaš blokadu dif.
Ja sam stavil inverziju.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
A jos i blokada diferencijala bi imao na prikolica, ajojjj, onda tomo sa tovarena prikolica bi se iskacio i na vrva triglava:supz::supz:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ajde sad to metnite na papir , to dođe više para,znoja i problema nego kaj vrijedi .
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
ne bi to puno kostalo,pa racunaj
evo
kod nas ti je dif 100evra,
strugar ti uradi zubcanik za neku ciju neznam kako se krecu ali ja to ne bi nsita platio pa tu imam prednost,ali mislim da ne bi puno kostalo
kardan kao sto sam reko uzmes sa difom,i onda dobije vrlo jebenu stvar,treba ti par dana da to sklepas i pici u sumu
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Nisma sve citao, ali koliko vidim da se sve to radi za tomu vinkovic, i kad mu sve to uradit opet nemoze povuci kao neki traktor sa duplim pogonom , necu sad porediti neke skupe strojeve, ali napr od nekog fiata, store, univerzala od ok 40-50 ks, tako da kazem da se ne isplati to raditi za tomu da bi vozio mozda nekih 2m3 drva po zahtijevnim terenima.Pa onda pretovarj opet naveci traktor jer se sa njim ne ispalti voziti daleko.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Nisma sve citao, ali koliko vidim da se sve to radi za tomu vinkovic, i kad mu sve to uradit opet nemoze povuci kao neki traktor sa duplim pogonom , necu sad porediti neke skupe strojeve, ali napr od nekog fiata, store, univerzala od ok 40-50 ks, tako da kazem da se ne isplati to raditi za tomu da bi vozio mozda nekih 2m3 drva po zahtijevnim terenima.Pa onda pretovarj opet naveci traktor jer se sa njim ne ispalti voziti daleko.

slažem se i ja , ali ima i druga strana medalje iako organski ne volim tomu opet on ima primjenu jer sam naišao na mnogo mijesta gdje nisam mogao proći a on bi mogao
nisam mogao proći zbog gabarita , bočnog nagiba ili nemogućnosti da se okrenem
to su najčešće problemi mada ima još
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Čovik;drugi put ćemo o kočnici (ne radnoj nego cestovnoj)na prikolici.

Jedva čekam!

A ovaj što sad ima tvoju prikolicu je iz Slovenije. Imaš možda njegovu adresu? Možda je nezgodno stavit tu pa ako može na privatnu poruku?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
slažem se i ja , ali ima i druga strana medalje iako organski ne volim tomu opet on ima primjenu jer sam naišao na mnogo mijesta gdje nisam mogao proći a on bi mogao
nisam mogao proći zbog gabarita , bočnog nagiba ili nemogućnosti da se okrenem
to su najčešće problemi mada ima još

tomo nije za neki vecih poslova, a radit takvu prikolicu samo za sebe ili za nekih 100 tinjak m3 nije bas investicija.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Nisma sve citao, ali koliko vidim da se sve to radi za tomu vinkovic, i kad mu sve to uradit opet nemoze povuci kao neki traktor sa duplim pogonom , necu sad porediti neke skupe strojeve, ali napr od nekog fiata, store, univerzala od ok 40-50 ks, tako da kazem da se ne isplati to raditi za tomu da bi vozio mozda nekih 2m3 drva po zahtijevnim terenima.Pa onda pretovarj opet naveci traktor jer se sa njim ne ispalti voziti daleko.

Eh svako ima svoje mogučnosti, nužnosti, potrebe i želje.
Neznam koji ti traktor imaš a nije ni bitno. Npr. da imaš neki od 40-50 ks koji si nabrojio pa ti onda ja kažem šta češ ti sa tom traktorom, ne isplati ti se vozit sa njim. Moj rođak ima Zetora Proksimo od 100ks i šumsku prikolicu sa dizalom. On tera deset kubika u jednoj turi i kad stigne na cestu piči preko 40 km/h. Ne isplati se tebi, bolje da ležiš i njega unajmiš.

Ali nisam ja takvog mišljenja jer meni nije toliko važno koliko mogu u jednoj turi dovest. Meni je važno da mogu i to sam, da sam neovisan. Za moje potrebe je dovoljno i 2 kubika u jednoj turi jer se ne bavim time profi nego samo za sebe a to znači da treba malo materiala dovest do kuče pa se može vozit i više puta.

Da je Savo (kome skidam kapu) imao tvoje mišljenje nebi si izradijo sve ove mašine, priključke, prikolice jer uvijek ima večih, boljih...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
nebih da vodim temu u krivom smjeru, ako se covjek bavi sa tim poslovima kao dodatnom djelatnoscu ond ok, ali kazem u nekoj konkrenciji sa jacim strojevima kako si vec reako da ih ima tesko da mozemo opstati.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
ne bi to puno kostalo,pa racunaj
evo
kod nas ti je dif 100evra,
strugar ti uradi zubcanik za neku ciju neznam kako se krecu ali ja to ne bi nsita platio pa tu imam prednost,ali mislim da ne bi puno kostalo
kardan kao sto sam reko uzmes sa difom,i onda dobije vrlo jebenu stvar,treba ti par dana da to sklepas i pici u sumu

matrix, ne takav diferencijal kao ti sta kazes za 100 evra(pretpostavjam neki od auto), tu je diskusija od originalen zadnji trap od TV, staven na prikolica, znaci ne 9X% redukcija nego 100%.

Nisma sve citao, ali koliko vidim da se sve to radi za tomu vinkovic, i kad mu sve to uradit opet nemoze povuci kao neki traktor sa duplim pogonom , necu sad porediti neke skupe strojeve, ali napr od nekog fiata, store, univerzala od ok 40-50 ks, tako da kazem da se ne isplati to raditi za tomu da bi vozio mozda nekih 2m3 drva po zahtijevnim terenima.Pa onda pretovarj opet naveci traktor jer se sa njim ne ispalti voziti daleko.

malo se neslazem, desilo mi se da nemogu da izvucem moja prikolica za tomo puna gnoja, javim se ja na prijatelj koi ima universala 445 novi tip bez prednja vuca, i prijatelj meni zajebava jos na telefon, dojde on na mjesto otkacim ja prikolica, zakaci on, kada i on nemoze da nju izvuce, pa posle se natezamo, a ako imam kardanka prosao bi sam bez problema.
Ako neko prati tema TV video je kao ja tovarim i preko 3 m3 vlazen gnoj, sto je to vec ozbilna tezina za TV, gde bez kardanka nemoze svuda da izvuce.


Uploaded with ImageShack.us

tomo bi vukao i 4 m3 drva u prikolica(isprobano), ali prasanje je kuda sve bi prosao i izasao sa ti drva? a ako ima pogonska prikolica druga bi bila prica.
Svakako da se isplati raditi kardanka, za svaki traktor, duri i za motokultivator, pa nije i savoris dzabe pravio kardanka i to za rusa od 70 ks duplak!
Na ova prikolka vec imam diferencijal od lade 1200, nekad mozda i je preradim u kardanka.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
@firemanpeter
ali je Savu na ove poduhvate natjerala kombinacija finansijske nemogućnosti jer su takve stvari (mislim na profi) nenormalno skupe
ali nešto se već sklepa u svojoj režiji i to može da posluži , nije za poredjenje sa profi makinama ali radi

a nejviše me privlači ta nezavisnost , ja volim da sam svoj gazda , drugi neka su sebi


nego sada mi se kada sam već pregledao dosta ideja sa prikolica koje su namijenjene za šumsku upotrebu muva po glavi da pravim kakvu kardanku sa klackajućim osovinama kao ona šumska što sam napravio , pošto imam sa čime vući , rus može da zadovolji jer mu je sinhronizacija kardana dobra i ima veliku izlazbu silu na njemu
ta neka zamišljena prikolica bi trebala da nosi oko 6 metara drva , manje-više

najveći problem mi je to kako povezati dva diferencijala kardanom a da pri tome oba imaju potpuno nezavisno klackanje (ogibljenje) , pri tome opet nastaje drugi problem a to je nizak klirens
a ako povećam klirens gumama gubim mnogo na stabilnosti što mi se opet ne svidja
više mi se svidja opcija da pogoni budu kao u gredera ili ovih pravih šumskih prikolica sa pogonom lancom ali bojim se da to izlazi iz mojih mogućnosti , time bih dobio veći klirens sa manjim gumama a samim time i niže težište-stabilnost
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Savom jes li razmisljao o pogonskim osovinama sa vojnogvozila TAM 150, vjerovatnomsu teske za rusa, ali bi t bila prava prikolica, za veci traktor i to bi bio posao. takvih osovina se bar sad moze naci po otpadima ja mislim.A na njima imas sve sto ti treba.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Savom jes li razmisljao o pogonskim osovinama sa vojnogvozila TAM 150, vjerovatnomsu teske za rusa, ali bi t bila prava prikolica, za veci traktor i to bi bio posao. takvih osovina se bar sad moze naci po otpadima ja mislim.A na njima imas sve sto ti treba.

gledao sam , mnogo je to veliko i teško , jeste da je nosivost ogromna ali je ipak previše za mene
traktor ispod 5T težine i 100ks je igračka za to

a kod mene baš i nisu jeftini takvi dijelovi pošto 150tki ima dosta po šumi a poluosovina košta kao da je od zlata
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ja sam msilio da su to pouzdani mostovi i da nebi trebale pucati poluosovine, ipak je to rađeno za vojsku.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
@firemanpeter
ali je Savu na ove poduhvate natjerala kombinacija finansijske nemogućnosti jer su takve stvari (mislim na profi) nenormalno skupe
ali nešto se već sklepa u svojoj režiji i to može da posluži , nije za poredjenje sa profi makinama ali radi

a nejviše me privlači ta nezavisnost , ja volim da sam svoj gazda , drugi neka su sebi

Ja te sasvim razumem. Možeš pročitat da sam i ja govorijo o neovisnosti a reko sam i ovo " Eh svako ima svoje mogučnosti, nužnosti, potrebe i želje."
Tako da podpisujem tvoje rječi u cjelosti.

Što se tiče prikolice koju želiš napravit, nemam nekih rješenja za tebe. Uzput bi samo reko da je za TV, na način koji je bio napisan moguče izradit i takvu tandem prikolicu koja bi imala pogon na oba dvije osovine znači 4x4. Ali klirens bi bio jednak ko kod traktora i nebi mogla bit klackalica. Možda bi se mogla napravit da je jedna osovina neovisna od druge, da se prilagodi terenu svaka za sebe na način kao kod kamiona.
 

Najnoviji postovi

Na vrh