• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
Ovo je zadnji trap .Između zelenog zupčanika i pinjona na crvenu oznaku užljebiš odrezani(strojno)veći zupčanik istog takvog..
Plavi zupčanik podesiš da ide maspram njega i tako podesiš birač. Na izlaznom vratilu imaš sinhronizirani prenos većeg omjera.Isto napraviš na prikolici.Staviš trap oa auta s otvorenim poluosovinama .
DSC00170.JPG

DSC00171.JPG
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Ovo je stvarno moguče napravit. Dobro si ti to domislijo. Kolko ja razumem ti sad imaš na ručici zadnjeg trapa još jednu poziciju napred, da ušaltaš taj sinhroni prijenos.

Kod mene na 731 vidim da su zupčaniki drugih mjera. To se več na sliki vidi da je drugačije. Kod tebe je onaj (na vratilu konusnog) manji zupčanik sa zubima ravan- istog prosjeka ko onaj dio na sredini između zupčanika.
Plus toga kod konusnog je manji zupčanik a veči je na drugoj strani a u tebe je obrnuto. Znači nešto drugači omjer je kod 731.

Jel imaš koju sliku kako si užljebijo taj dodatni zupčanik? Jes napravijo ripne na zupčanik i na vratilo? Dali je imala ručica (za ušaltanje) na raspolaganju dosta hoda ili si morao originalni zučanik skratiti?
Hvala na odgovorima.

popravilo-zadnjega-pogona-na-mojem-tv-731-foto_10744305_16100373_18349558.jpg
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
to sto ja lomim polusovine na traktoru je zbog neceg drugog,i da pucaju zato sto ih varim pa ponovo vozim,a i ja necu platiti 50 evra za nju pa da je neznam sta,sad koliko toliko se neradi puno sa traktorom,a i one nece pucat same od sebe nego ako preopteretim traktor vise,a da su nove polusovine bi to prepoterecenje izdrzale donekle kao sto su i ove sto su popucale,tako da u mom slucaju kupovine novih polosvina bi me opeljesilo a varenje me nekosta nista jer sam dobar sa strugarom
ali da ne idme u off

bertolini
svaka cast na izumu,jasne su mi neke stvari i hvala ti sto to zelis da podjjelis sa nama,jedino me zanima kako nabiti tu zubcanik,da li zahtjeva vrhunsku obradu,i kad ubacis taj zubcanik tu da li ostaje ista funkcija izlaznog vratila i njegove dvije multiplicirane brzine.inace ovako kad bi se uradilo bilo bi savrseno,posto cu uskoro raskalpati zadnji trap da zamjenim spojnicko mamu mu njegovu,ono se nemoze varit pojeli se zubi,vidjecu da nesto nabudzim ako se dogovorim sa starim
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
...necu platiti 50 evra za nju pa da je neznam sta.....

zar ti nemas nekog pajdu koji to tebi "ispod tezge"....

moram se ukljuciti u diskusiju, naravno kasno (ljubi sine kad voz prodje), u vezi reduktora ili NEreduktora na "velikom" TV-u
zupcanik sa unutrasnjim ozubljenjem koji se uklapa na poluosovinu (poluvratilo) dio na koji se sarafi tocak, koji ima svojstvo gonjenog, ima veci broj zubi nego zupcanik redukcije, koji ima svojstvo pogonskog, koji se uklapa u planetarni (suncani) zupc. diferencijala
broj obrtaja suncanog zupc i tocka su razliciti
samo ne mogu reci tacan broj zubi :$
eh sad, moze li se ovakav sklop uklopiti u definiciju reduktora.....

procitao sam tvrdnju da je prenos iz dva dijela zbog rasterecenja; zastite od pucanja......moze li mi neko to objasniti

savo izvini sto ti brljamo po temi :mrgreen:
 
Posljednje uređivanje:

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
procitao sam tvrdnju da je prenos iz dva dijela zbog rasterecenja; zastite od pucanja......moze li mi neko to objasniti

Kada sam jucer pronasao ova slika na forum koja je postavio zbalija, zbunio sam se skroz:scratch



Uploaded with ImageShack.us
ovo je reduktor ali ne menja se smjer vrtenje, zato sto onaj zupcanik ima zupci od unutrasna strana, nego samo obrtai se menjaju

Teorija zbog rasterecenja mnogo pati je objasnuvao administrator bobo u temu IMT, kako je menjac od IMT 577 staven na IMT5136 ali ima reduktora i pred i posle menjac(Nisam bas siguran dali je posle menjac redukcija ili na bocni strani su reduktori pa so toa je rasterecen i diferencijal?), i so to je rasterecen, znaci kada se vrti so veca brzina onda je rasterecen, e sad taa teorija drzi vodu i kod TV.
E sad ako ja dobro kuzim ovi reduktori kod TV 700 isto rasterecuvaju menjac i diferencijal:scratch:scratch
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
danot, to je rdukcija s grubljeg zuba večeg promjera na sitniji zub maneg promjera
Odnosno obična spojka .
Di je sad GRof , on to sigurno zna objasniti ?
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Ovo je zadnji trap .Između zelenog zupčanika i pinjona na crvenu oznaku užljebiš odrezani(strojno)veći zupčanik istog takvog..
Plavi zupčanik podesiš da ide maspram njega i tako podesiš birač. Na izlaznom vratilu imaš sinhronizirani prenos većeg omjera.Isto napraviš na prikolici.Staviš trap oa auta s otvorenim poluosovinama .

ako sam dobro razumio fiksiras konusno vretenasti (vratilo pogonsko) i ovaj zupcanik koji je na njemu......u tom slucaju kardan izlaznog vratila nema nikakvu funkciju

a imam i drugu varijantu: da odsijeces ovaj dio sa vise zubi i ubacis ga na vretenasti bas na ovom dijelu koji si ofarbao crvenim, izmedju lezaja i vec postojeceg zupcanika samo fiksiranog za vretenasti, u ovom slucaju moras produziti hod komande (dobijes jos jedan polozaj) treba ti malo duza pločica/osigurac......imas promjenu broja obrtaja na izlaznom vratilu plus opciju sinhronizovano s pogonom (pogonskim kardanom)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a imam i drugu varijantu: da odsijeces ovaj dio sa vise zubi i ubacis ga na vretenasti bas na ovom dijelu koji si ofarbao crvenim, izmedju lezaja i vec postojeceg zupcanika samo fiksiranog za vretenasti, u ovom slucaju moras produziti hod komande (dobijes jos jedan polozaj) treba ti malo duza pločica/osigurac......imas promjenu broja obrtaja na izlaznom vratilu plus opciju sinhronizovano s pogonom (pogonskim kardanom)
upravo to i bertolini predlaže .
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
edosoko
da imam ja covjeka ali nisam ni bas bezobrazan da mu stalno trazim po jeftino,ipak nisam toliko halapljiv

ja sam mislio da je to sistem koji mi je neko objasnjavo,da na polu osovin ima nesto ko zglob,koji kad dodje do odredjenog opterecenja na poluosvini pomjeri,savije,ublazi udar i tako ne puca poluosvina,mislim da je tako na serijama 800.

po sistemu bertolinija mogla bi se napraviti dobra kardanka.
dakle pricao sam sa strugarom i on kaze da bi mogao da pricvrsti tu zbcanik lako,ubacivanjem nekih kajli koje ce to drzati,a moga bi i bolje da to uradi struganje novih zareza,da se preko njih uzubi zubcanik,ipak ova varijanta kajli je laksa ali ne i bolja,ali po meni posto se taj pogon nece stalno koristiti moze i na kajlu,i kaze jos da mu nije ni problem napraviti zubcani kakav hocu,jedino je problem njegove zavrsne obrade mislim na onaj sloj kojim se zalije zubcanik kojim se sprecava njegovo ostecenje i krunjenje,neka neko kaze pravi izraz za to
dakle kad bi sve to sredio u difu. treba nabavit dif od lade nive jer ja jaci od obicnog kod lade 1300,savo je to objasnjavo,a i na njima su 16 felge. kardan isto uzeti od nive,sve to ocerupati sa jedne na otpadu,ja bih stavio gume 7.50 r16 posto takvih imam a i visocija je prikolica,mogu i 6.50 16 ali sa vecim gumama smanjuju se obrtaji i netreba reduktor veceg odnosa........... e sad pravo pitanje da li bi tomo moga to uopste vrtiti sa svojom snagom od 18ks.....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
sad sam malo gledo i to se zove niklovanje dakle sloj koji neda da se zubcanik kruni

ma kakvo niklovanje nesrećo jedna , nije ti to harlydavidson :rolfer:
cementacija burazeru :finga:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Tako je cementacija, staviš u neku posudu cementa i poluosovinu, ispod naložiš vatru i češ 3sata i 49minuta. Poslje toga nema šanse da pukne, a možeš još i prdit po njoj, možda povuče nešto ugljika..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,509
Možda Matrix misli na tvrdo niklovanje, pošto je zupčanik u pitanju :rolfer:
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Tako je cementacija, staviš u neku posudu cementa i poluosovinu, ispod naložiš vatru i češ 3sata i 49minuta. Poslje toga nema šanse da pukne, a možeš još i prdit po njoj, možda povuče nešto ugljika..
to je neka nova metoda,ha?!:rolfer::rolfer:
al dobra je,svaka cast
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
***** ga cementacija,nikolvanje.hromiranje nije bitno
bitno je to sto za to treba fabrika i odredjeni strojevi za to,dakle odneses u nek ufabriku i oni ti to urade ali to je vec skupa zajebancija, moj rodjak odnio da mu naprave zubcanik u fapu za njegovog kineza,neces naci zubcanik nema sanse,koliko su mu uzeli za taj posao neznam ali zubcanik je bolji nego orginalni,i to su mu radili debele 3-4 sedmice prije toga nije moglo,dali zbog reda i raporeda da li zbog duzine postupka neznam
 
Na vrh