• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Joe
To ti je da kardan radi u zavisnosti od pogona traktora. Znači kolko se kotači brzo vrte toliko se i kardan brzo vrti. Barem ja to tako razumem.

Tako sam i ja mislio,,, ali nisam bio siguran, da se to baš tako zove!
Nisam hteo da lupetam,,,pa reko bolje da pitam!
Hvala još jednom...
Pozdrav Joe!:mrgreen:
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
@firemanpeter, neznam kako je na TV 700, dali kada proklizava traktor u 2-brza ima visak snaga, pa sa ta snaga da bi pogonio jos 2 kotaca na prikolica,, ali na ovi manji TV kao na primer mog 821, u vtora brza NEMA snaga da bi pogonio jos 2 kotaca,bar tako imam osjecaj, pa zato sam rekao to da bude 1-brza, ali to se mozda par metara dok izadzes iz blata, pa mislim da nije toliko bitna brzina.

jednostavna računica , ako se kardan okreće recimo 500rpm na brzini kretanja od recimo 5kmh , kada budeš išao 25kmh kardan bi se okretao 2500rpm , što nema šanse da je dobro
razmišljajte i o ovome problemu , znači negdje bi trebalo da se ostavi mogućnost isključivanja , izmedju diferencijala i te redukcije

@savoris, u pravo si za ovo,:scratch, ali iipak kardan bi se retko koristil, i u krajnost moglo bi da se stava i skida kardan po potreba...
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Misliš na kardan do diferencijala ? Kak onda vrti na auta kad ide 139 kmh?

Malu druga prica je na auto
Od traktor do reduktor kardan bi se vrtil brze kao savoris sta je napisao, a od reduktor do diferencijal kao na auto....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
Misliš na kardan do diferencijala ? Kak onda vrti na auta kad ide 139 kmh?
ma ne taj , mislim na kardan izmedju prikolice i traktora , većina kardana ma koliko bila dobra ima malo lufta i u cijevima kardana i na ricnovima onim šestougaonim
ipak 2500rpm za ''poljoprivredni'' kardan i nije malo

i kao što reče danot da uvijek računate da ta dodatna dva točka crpe ogromnu snagu iz traktora , ja sa rusom 70ks idem recimo 5 brzinom i dodjem do ekstremno teškog terena i uključim prikolicu ,obavezno ide dalje u 4 a u mnogo slučajeva čak i u 3 brzinu
i posle toga lako krene što se tiče proklizavanja ali osjetno opterećenje motora se osjeti
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Malu druga prica je na auto
Od traktor do reduktor kardan bi se vrtil brze kao savoris sta je napisao, a od reduktor do diferencijal kao na auto....

ma ne taj , mislim na kardan izmedju prikolice i traktora , većina kardana ma koliko bila dobra ima malo lufta i u cijevima kardana i na ricnovima onim šestougaonim
ipak 2500rpm za ''poljoprivredni'' kardan i nije malo
Sve pet , ja brijem da je taj "reduktor" samo radi inverzije .
Prokleti alkohol , zaboravilo se da je tu reduktor radi reduciranja 8)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
Sve pet , ja brijem da je taj "reduktor" samo radi inverzije .
Prokleti alkohol , zaboravilo se da je tu reduktor radi reduciranja 8)
smanji alkohol i kupi naočare :finga: pa ćeš onda ujedno vidjeti da je diferencijal okrenut naopako da bi se izbjegla inverzija
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
BERTOLINI, zar ti nisi pravio kardanka za TV? Daj stavi slike , to moramo videti!

Nisam bas upoznat u ova problematika ali aj da kazem: Kardan na TV nije sinhoniziran!
Dobro bi bilo da je kardan sinhoniziran sa menjac, ali mislam da moze i bez to. Moglo bi to da se napravi i da se koristi u samo jedna brzina na TV, recimo da bi ta brzina bila 1-brza, i to da se koristi samo u ekstremni slucaevi, znaci kada stvarno je doslo do veliko proklizavanje, kada upadnes u blato ukljucis kardan, presaltas u 1-brza, ispadnes iz blata, i kad ispadnes od blato, iskljuci kardan, presaltas u veca brzina i gas...


A kardanka bi radila i u rikverc, ali menjac isto u 1.

DANOT napisao samTi negdje na Forumu mislim u motokultivatorima omjer vrtnje .Radio sam pogonsku prikolicu sa dvije i poluprikolicu sa jednom pogonskom osovinom.Sve brzine normalno funkcioniraju jedino kardan ima malo veći broj okretaja pa mora imat uporišni ležaj.Slika ZASAD NIŠTA.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
DANOT napisao samTi negdje na Forumu mislim u motokultivatorima omjer vrtnje .Radio sam pogonsku prikolicu sa dvije i poluprikolicu sa jednom pogonskom osovinom.Sve brzine normalno funkcioniraju jedino kardan ima malo veći broj okretaja pa mora imat uporišni ležaj.Slika ZASAD NIŠTA.

baš me zanima kako si riješio ovo , imam neke planove pa bi mi pojašnjenje dobro došlo jer mi je problem povezati diferencijale :scratch

ajde šta škrtariš na slikama :partyman:
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Hvala ti BERTOLINI, ma procitao sam ja to, pratim ta tema, ali nisam bas najbolje skuzio...:scratch:|
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
ma ne taj , mislim na kardan izmedju prikolice i traktora , većina kardana ma koliko bila dobra ima malo lufta i u cijevima kardana i na ricnovima onim šestougaonim
ipak 2500rpm za ''poljoprivredni'' kardan i nije malo

i kao što reče danot da uvijek računate da ta dodatna dva točka crpe ogromnu snagu iz traktora , ja sa rusom 70ks idem recimo 5 brzinom i dodjem do ekstremno teškog terena i uključim prikolicu ,obavezno ide dalje u 4 a u mnogo slučajeva čak i u 3 brzinu
i posle toga lako krene što se tiče proklizavanja ali osjetno opterećenje motora se osjeti

Upregneš u zapregu 2 konja iiza njih imaš trećeg samo privezanog.Isto ti dođe i sa osovinama ako je omjer ispravan pogonska osovina na prikolici na tvrdoj podlozi(ASVALT ...) niti gura niti koči kad uključiš il isključiš kardan nesmije bit nikakve razlike ni u čemu čak ni u zvuku.Zvuk se smije promjenit samo u slučaju da isključiš kardan s objs strane (kao kod GOLDONIja 18-30ps iz 70tih).
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
Hvala ti BERTOLINI, ma procitao sam ja to, pratim ta tema, ali nisam bas najbolje skuzio...:scratch:|

obod 36:7<=>25:18recipročno18:25<=>7xX
obod=vanjski opseg kotača
36:7to je omjer difeaencijala T.V.
25:18 omjer prenosa T.V.
znači kotač i zupčanik (korona)od 36 zubi vrte se istom brzinom ioni pogone (pinjon)koji ima 7 zubi žnači on se vrti 36:7xbroj okretaja kotača.Pinjon ima na sebi zupčanik od25zubi a taj zupčanik pogoni 18 zubni zupčanik na kojem je kardan.Znači obod 36:7=25:18 .Jase nadam da sam barem malo uspio pojasnit.
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
baš me zanima kako si riješio ovo , imam neke planove pa bi mi pojašnjenje dobro došlo jer mi je problem povezati diferencijale :scratch

ajde šta škrtariš na slikama :partyman:

Kod T.V. možeš spojiti u seriju 10diferencijala ako želiš samo ne smiješ vozit pregusti slalom na tvedoj podlozi.Kod drugih diferencijala treba nalo razmišljat ili proučit sistem na teoosovinskom kamionu tamo je sve vani pa se ljepo vidi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Kod T.V. možeš spojiti u seriju 10diferencijala ako želiš samo ne smiješ vozit pregusti slalom na tvedoj podlozi.Kod drugih diferencijala treba nalo razmišljat ili proučit sistem na teoosovinskom kamionu tamo je sve vani pa se ljepo vidi.
Na troosovincu su ti zadnje dvije osovine spojene paralelno, znači kardani oba diferencijala se jednako vrte, jer je mali razmak među osovinama.
Prednji diferencijal ili je uključiv ili se vrti preko jednog diferencijala između zadnjih i prednjih osovina. Naravno, taj diferencijal prenosi samo dio momenta (a ne 50% kak obični diferencijal) na prednju osovinu, i može se blokirati.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
cek cek meni sad nije jasno bertolini da li si ti kardanku napravio za toma vinkovica 400.500 ili 700 serije,i kazes da se moze koristiti u svim brzinama il ja nevidim dobro sta si ti pisao
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
cek cek meni sad nije jasno bertolini da li si ti kardanku napravio za toma vinkovica 400.500 ili 700 serije,i kazes da se moze koristiti u svim brzinama il ja nevidim dobro sta si ti pisao

Serija 400 i dobiješ još 2 brzine više u kojima bez hidrovolana nemoguće vozit.Napravio sam teleskopsku jednoosovinku a nju kasnije preradio u dvoosovinku.Morao sam preradit sklop prenosa snage na T.V.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Ma nisan siguran da ću nać koju sliku.Proračune imam ali oni nisu važni.

Daj uslikaj ako imaš volje. Znaš da je to za nas TVjce jako interesantna stvar.
Ovo ti je kažeš za seriju 400. A za seriju 700 sve bi to bilo drugačije pošto ima veče kotače i bočne reduktore.
 
Posljednje uređivanje:

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
mene zanima jos pogotovo zato jer je za seriju 400,al bi se vjerojatno dalo i preraditi za seriju 700
 

Najnoviji postovi

Na vrh