• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Netreba ti fabrika da pravi zupčanik to može svaki majstor koji ima glodalicu i podeonu glavu.
 
B

been

Guest
Tako je cementacija, staviš u neku posudu cementa i poluosovinu, ispod naložiš vatru i češ 3sata i 49minuta. Poslje toga nema šanse da pukne, a možeš još i prdit po njoj, možda povuče nešto ugljika..

e ovo je metoda,a baš sam se i ja pitao kako se to radi:rolfer::rolfer::rolfer:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Što se tiče izrada raznih rezervnih delova...
Ima tu kod nas,,,nekiliko malih privatnih firmi - prave sve i svašta!
Ali sve to potraje neko vreme oko mesec dana minimum! Zašto?
Jer neće baja da pali levaonicu, i lije, dok se ne skupi dovoljno kalupa, tj posla za odlivanje. Zatim obrada,,,bla bla...i isto neće raditi termičku obradu, pa kaljenje zbog jednog zubčanika,,,nego sačeka da se skupi opet dovoljno materijala, da se isplati paliti, i grijati pećke!

Rade sve i svašta,,,al se i debelo plaća...

Pozdrav Joe!:mrgreen:
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Bertolini
Ajde molim stavi koju sliku od te prikolice- kardanke da vidimo kako izgleda stvar.
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
Bertolini
Ajde molim stavi koju sliku od te prikolice- kardanke da vidimo kako izgleda stvar.

Ta je prikolica-poluprikolica sada u Sloveniji negdje oko Murske sobote (Lendava) ako se ne varam.Vukao ju je TV 420 s motorom LOMBARDINI LDA672(2 cilindra).
Zadnji put sam srel čovika( ki je zel prikolicu od mene) pred 3godine va Minchenu na oltajmer sajmu.Rekal je da sve još vavik dela besprekorno.Slike su možda negdi doma ali ih još nisan našal.
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
ako sam dobro razumio fiksiras konusno vretenasti (vratilo pogonsko) i ovaj zupcanik koji je na njemu......u tom slucaju kardan izlaznog vratila nema nikakvu funkciju

a imam i drugu varijantu: da odsijeces ovaj dio sa vise zubi i ubacis ga na vretenasti bas na ovom dijelu koji si ofarbao crvenim, izmedju lezaja i vec postojeceg zupcanika samo fiksiranog za vretenasti, u ovom slucaju moras produziti hod komande (dobijes jos jedan polozaj) treba ti malo duza pločica/osigurac......imas promjenu broja obrtaja na izlaznom vratilu plus opciju sinhronizovano s pogonom (pogonskim kardanom)

JA SAM NAPISAO
".Između zelenog zupčanika i pinjona na crvenu oznaku užljebiš odrezani(strojno)veći zupčanik istog takvog.
Plavi zupčanik podesiš da ide maspram njega i tako podesiš birač."

Pinjon ti je konusni zupčanik (manji) Užljebiš znači napraviš žljebove.Ijoš napisah na crvenu oznaku staviš STROJNO odrezani VEĆI zupčanik i PODESIŠ birač.SVE FUNKCIJE TV-a OSTAJU ISTE i još dobiješ SIHRONIZIRANO vratilo nejednakog broja okretaja s pinjonom.Dok je taj položaj uključen mora biti na mjenjaču isključen pogon "izvora snage"(pogonsko vratilo).Ako je pogonsko vratilo ukopčano a brzine iskopčane tad imaš pogon na kotače preko nalog kardana.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Hehe :D, kako ja ovo razumem može se vozit 6x6, a može se vozit i tako da je traktor u leru pa te gura prikolica. Znači 6x2. :rolfer:
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
Nesjećam se točno kako ima 731 zadnji put sam taj tip rastavljao prije5-6godina.
Moraš imat isti zadnji kraj ko na traktoru samo moraš okrenut kućište u kontra smijeru.Dif.pinjon i koronu ne trebaš (a možeš) okretat .Na jednu stranu staviš inverziju na drugu redukciju pa imaš standardne priključke za kardan.To staviš u prednji(prerađeni) trap auta i imaš prednji krajprikolice.
To staviš uzadnji(prerađeni) trap auta i imaš zadnji kraj prikolice ili poluprikolicu.
Trapove povežeš poluosovinama za taj dif.
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
edosoko
da imam ja covjeka ali nisam ni bas bezobrazan da mu stalno trazim po jeftino,ipak nisam toliko halapljiv

ja sam mislio da je to sistem koji mi je neko objasnjavo,da na polu osovin ima nesto ko zglob,koji kad dodje do odredjenog opterecenja na poluosvini pomjeri,savije,ublazi udar i tako ne puca poluosvina,mislim da je tako na serijama 800.

po sistemu bertolinija mogla bi se napraviti dobra kardanka.
dakle pricao sam sa strugarom i on kaze da bi mogao da pricvrsti tu zbcanik lako,ubacivanjem nekih kajli koje ce to drzati,a moga bi i bolje da to uradi struganje novih zareza,da se preko njih uzubi zubcanik,ipak ova varijanta kajli je laksa ali ne i bolja,ali po meni posto se taj pogon nece stalno koristiti moze i na kajlu,i kaze jos da mu nije ni problem napraviti zubcani kakav hocu,jedino je problem njegove zavrsne obrade mislim na onaj sloj kojim se zalije zubcanik kojim se sprecava njegovo ostecenje i krunjenje,neka neko kaze pravi izraz za to
dakle kad bi sve to sredio u difu. treba nabavit dif od lade nive jer ja jaci od obicnog kod lade 1300,savo je to objasnjavo,a i na njima su 16 felge. kardan isto uzeti od nive,sve to ocerupati sa jedne na otpadu,ja bih stavio gume 7.50 r16 posto takvih imam a i visocija je prikolica,mogu i 6.50 16 ali sa vecim gumama smanjuju se obrtaji i netreba reduktor veceg odnosa........... e sad pravo pitanje da li bi tomo moga to uopste vrtiti sa svojom snagom od 18ks.....

Ne paši od lade.Bolje je samo prednji trap fiksiraš izbaciš orginalbi dif. i staviš ovaj preuređeni.18KS vuče punu prikolicu pjeska 3t.po piješčanoj podlozi(testirano).
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Hehe :D, kako ja ovo razumem može se vozit 6x6, a može se vozit i tako da je traktor u leru pa te gura prikolica. Znači 6x2. :rolfer:

Kako bi to islo, ja ne bi rekao da moze samo prikolica da te gura!!!!
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
Kako bi to islo, ja ne bi rekao da moze samo prikolica da te gura!!!!
Može bez problema.Brzinu ćeš lako izračunat po onom omjeru što sam Ti napisao.Samo je teško upravljati ako sredina ni dobro piksirana.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
A ona rucica na prednji ljevi kraj za uklucuvanje na kardan, u koji je polozaj, ukljuceno ili ler, kada radi kardanka?
Pa neli pogon zemas od konusni zupcanik na zadnji diferencijal?
Ja nikad nisam rastavio zadnji kraj na serija 400,samo na TV-18 sam rastavio pa neki stvari i nisu mi bas jasniji!
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
A ona rucica na prednji ljevi kraj za uklucuvanje na kardan, u koji je polozaj, ukljuceno ili ler, kada radi kardanka?
Pa neli pogon zemas od konusni zupcanik na zadnji diferencijal?
Ja nikad nisam rastavio zadnji kraj na serija 400,samo na TV-18 sam rastavio pa neki stvari i nisu mi bas jasniji!

Kad radi kardanka onda netrebaš uključivat tu ručicu na prednjem ljevim krajem. U stvari nebitno je, može bit i uključena ali vrti se u prazno.
Mislim da sam u pravu ali Bertolini ima zadnju riječ.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Tako i sam mislio najprvo, ali zbunilo me ono sta si rekao da je traktor u ler a kardanka da te gura(6x2)? Zato sam i pitao!

Ama nije mi jasno kako bi to funkcioniralo, sta bi pogonilo prikolka ????
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Nesjećam se točno kako ima 731 zadnji put sam taj tip rastavljao prije5-6godina.
Moraš imat isti zadnji kraj ko na traktoru samo moraš okrenut kućište u kontra smijeru.Dif.pinjon i koronu ne trebaš (a možeš) okretat .Na jednu stranu staviš inverziju na drugu redukciju pa imaš standardne priključke za kardan.To staviš u prednji(prerađeni) trap auta i imaš prednji krajprikolice.
To staviš uzadnji(prerađeni) trap auta i imaš zadnji kraj prikolice ili poluprikolicu.
Trapove povežeš poluosovinama za taj dif.

Bertolini
Ako bi radijo prikolicu jedno osovinku, trebao bi samo jedan originalni zadnji trap i ništa drugo? Nebi ga trebalo ništa okretat, stoji isto ko na traktoru? Jesu li ove moje teorije prave?

Danot
A ti to pitaš što moraš uključit da te gura prikolica? U tom slučaju trebaš uključit reduktor, ručicu kardana na prednji kraj, ručicu kardana ispod sjedala na neku od originalnih brzina.
 
Posljednje uređivanje:

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Aha firemanpeter, sad mi je jasno, niste to kazali pre!, ali koliko brzo bi isao tako tomo eheheejjjjj:supz::supz:
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
A ona rucica na prednji ljevi kraj za uklucuvanje na kardan, u koji je polozaj, ukljuceno ili ler, kada radi kardanka?
Pa neli pogon zemas od konusni zupcanik na zadnji diferencijal?
Ja nikad nisam rastavio zadnji kraj na serija 400,samo na TV-18 sam rastavio pa neki stvari i nisu mi bas jasniji!

Imaš na 35 stranici ono na stoliću je cijeli prenos iz zadnjeg trapa 420.Kod uključenja pogona niš se neće dogodit ali će se vrtit bez veze.
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
371
Bertolini
Ako bi radijo prikolicu jedno osovinku, trebao bi samo jedan originalni zadnji trap i ništa drugo? Nebi ga trebalo ništa okretat, stoji isto ko na traktoru? Jesu li ove moje teorije prave?

Ma okreneš ga pa staviš redukciju(prelaz)na standardni kardan.Jeftiniji je i sve je već gotovo.A za drugu osovinu moraš stavit još jedan onaj mali klizni zupčanik
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Aha firemanpeter, sad mi je jasno, niste to kazali pre!, ali koliko brzo bi isao tako tomo eheheejjjjj:supz::supz:

Da gura samo prikolica, ja mislim da bi na seriji 700 čak išao traktor brže nego sa svojim pogonom. A koliko :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh