• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Nisam siguran da li radi u rikvercu ali možeš da probaš, ručku gurneš u položaj preko menjača i ubaciš u rikverc i kreneš i videćeš da li okreće kontra kardan, ako izbaci ručicu onda ima na vratilu jednosmernu spojku i onda ti prikolica nemože raditi u rikverc. A da bi uskladio traktor i prikolicu treba malo merenja i računanja, imaš na poljoinfu u savovoj temi kako je on to računao i pravio, pronađi i pročitaj da nepišem sada jer treba baš dosta da se tipka. Sretno. Evo jedan podatak, ferguson i 12-tice- tamićev diferencijal i 6.00 16.
 
M

markovic92

Guest
poruci koji diferencijal se najbolje slaze ja imam njih par u opticaju kao npr:
- ZASTAVICA
-MERCEDESOV KOMBI neznam tacno koji
- NEKI PATROL
-VOLVO putmicki automobil
A savi sam pisao ali nije mi nista jos odg predpostavljam da je zauzet i nije toliko aktivan .poz:(handshake):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Moj glas ide za zastavim diferencijal , zavisno od nosivosti prikolice može i ovaj mercedesov
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
I ja se slažem sa Savom za diferencijal, ipak dif od zastavice može da ponese više tereta od ovih navedenih. A ako ti se neuklapaju brojevi obrtaja može i ovako da se reši kao na ovoj cisterni pomoću lanca i lančanika. Nemora 100% da se uklopi broj obrtaja, može malo i da ostupa jer ćeš to uključivati negde u blatu i onda će proklizavanje točkova da to anulira, netreba ti na tvrdoj podlozi jer će traktor sam da izvuče. Još jedna prednost tog prenosa je što traktor izbaciš na ler kardan u direkno i gas, pa da vidiš kako ide 558.
 
M

markovic92

Guest
moje misljenje je da od zastave dif.dosta je jak i masivan i moze da nosi dosta tereta a meni bas tako treba gdje nepristupacno i malo skakljiv teren da mogu iznijet 5 metara drva a gdje god sam radio malo mu fali ali neide jbg! i ja sam razmisljao da se to moze priblizno uskladiti sa lancanicima nekim malo matematike i nema problema koji se nemoze da rijesi moje misljenje je takvo!a gledao sam savine poruke i dosta mi je jasnije nego sto je bilo . i naravno svaka pohvala za majstora "savu"

http://www.pik.ba/artikal/8392837/diferencijal-zastava-tamic/ ovakav ja imam dif ali je mnogo povoljnija cjena nego ova!

http://www.pik.ba/artikal/8392837/diferencijal-zastava-tamic/ ja imam ovakav dif samo sto je povoljni dosta od ovog !
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
ZNači u svakom slučaju (ako već nemože 100% da se pogodi prenosni odnos) bolje je da se točkovi na prikolici okreću sporije nego brže , znači da prikolicu vučeš za sobom a ne da te ona gura
A OBAVEZNO da se stavi kardan sa lamelom , strogo lamela jer nijedan drugi sigurnosni sistem kardana nije dobar kao lamela
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
slucajno sam nasao ovu temu pa sam video negde na pocetku kako je kolega Savoris uradio prikolicu za 539, to mi jako lijepo zvuci da se sve poklapa sa dif od nive i gume 6,5 16, mozda bi i ja napravio neku za 539 takvu, vukao bi djubre, seno i drva, mislim da 539 nije za preko 3-3,5m drva, dal bi to izdrzao ovaj diferencijal :icon_thumright:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Pa već 3-3.5 metra je ozbiljna količina , nebih ja toliko silio ladin diferencijal
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Pa 3,5m nije puno trebalo bi da ide jer mi ne izgleda toliko slab dif od nive, gledao sam kad i sa samom nivom vuku po 2m u prikolici
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
<Diferencijal od nive i od obične lade je isti , ustvari srce za koje tvrdim da nije dovoljno jako za tu težinu
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Pa ne znam koliko onda moze da nosi drva, djubre je isto dosta tesko, koje su bile dimenzije tvoje prikolice i dal pase jos od neceg a da prenos odgovara kao ovaj od nive
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Paše skoro svaki diferencijal , fonese u prenosu dotjeraš veličinom guma

Dimenzije su ako se dobro sjećam 150 (ili 160) sa 240cm
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Može od tamića dif da se stavi i uklapa se u prenos, gume 6.00-16 i 12-tice na 539.

pa nebi na traktor da menjam gume, jesu li svi diferencijali isti od tamica posto ima njih vise modela, da li bi mogle gume 7.50 16 umesto da menjam na traktor ili ako znate neku drugu kombinaciju?

Paše skoro svaki diferencijal , fonese u prenosu dotjeraš veličinom guma

Dimenzije su ako se dobro sjećam 150 (ili 160) sa 240cm

znaci bili koji moze odgovarati samo odgovarajuce gume, mislio sam ako uzmem bilo koji da se nece poklapati u svakoj brzini vec u jednoj brzini
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Ovo sam video kod jednog drugara, imao je 12-tice na fergi i uklapale su mu se 16-tice, e sada možeš da probaš sa 7.50 na prikolici i 11-ticama na traktoru.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Pa problem je sto ja nemam nigde blizu otpad da bi to isprobavao, najbolje bi bilo da znam sta trazim :D
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Jel mi može netko reč koliki je promjer 12.4-28 i 6-16..... Za radijalke je lako izračunati promjer, ali za dijagonalke ne znam. I koje su tvorničke dimenzije guma na IMT 533...možda 10-28??
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
na 533, 539 idu 11.2 28, ako znamo da traktor prelazi 48,3 cm dok se jednom okrene kardan treba traziti diferencijal koji prelazi isti put, ovo bi morali probati u praksi ako se ne zna odnos dif, a ako se zna npr odnos 1 : 4 odnos onda obim gume na dif delimo sa 4 i dobijemo predjeni put dif na jedan okretaj kardana, jesam li sve dobro shvatio?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
48.3 je uz promjer kotača dovoljno da se izračuna prijenosni omjer između kotača i kardana, e sad treba samo promjer kotača. Ja sam računao Za 11-28(1200mm) ispada prijenosni omjer 1:7.8 i ako se stave ladini kotači(175/75-16) promjera 680mm, tada treba ladin diff imati 4.4:1

Našao sam prijenosne odnose za dif od starog VW LTa, on je puno jači od ladinog.
3.79, 4.08, 4.1, 4.44, 4.88, 5.38, 5.86, 6.43
Mercedes Sprinter:
4.11, 3.73, 3.923
MB T1
3.727, 3.923, za duple kotače nisam našao
 
Posljednje uređivanje:

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Ako trazimo za fergusona trebalo bi traziti neki dif odnosa 4:1 znaci dok se tocak dif okrene jednom kardan se okrene 4 puta, posto vec imamo tacan podatak za traktor koji put prelazi za gore navedeni odnos bi nam trebala guma obima 4x48,3=193,2. Mislim da je to TO
 

Najnoviji postovi

Na vrh