• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Koliko sam ja vidio tvorničke prikolice, sve su imale neku vrstu blokadi, upravo zbog kardana.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Ja se malo ohladio od pravljenja prikolica, razlog je sto ovde vise ne mogu da se atestiraju i reg pravljene prikolice
 

strojnik

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
174
Re: Prikolice iz kućne radinosti

jel zna mozda tko kako bih mogao izracunati brzinu kretanja kotaca nije bas prikolica nego jedan stroj koji bi imao diferencijal a pogon na diferencijal preko hidromotora pa me zanima dali mi moze tko napisat formulu tako da otprilike znam koji hidromotor staviti i koja brzina bi bila
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,079
Imaš mnogo nepoznatih u svojoj jednačini

Znači , klasično , da bi izračunao brzinu vrtnje kardana treba ti prečnik točkova i stepen redukcije u diferencijalu
Da bi izračunao brzinu vrtnje hidromotora treba ti litraža koju ti daje pumpa i kapacitet hidromotora

Sve zavisi šta ti imaš od konstantnih parametara i šta treba da dobiješ ? Sa oov podataka što si dao ne očekuj nikakav odgovor
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

Ljudi, ima li netko od vas prikolicu sa diferencijalom pa ju preko kardana spaja na traktor tako da i prikolica ima pogon !!?
Nesto si razmisljam napravit ju pa me interesiraju vasa iskustva ....
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

ako me dobro služi sjećanje, u šumariji na hitnerovoj prikolici mi se čini da su mjesta pigana varena...valjda je cijev rezana pa vareno....

zgzac, vidio sam to s pogonom preko kardana, al gotovo nemoguće ju je sinkronizirat tako točno da imaš isti okret kotača pogona prikolice i traktora, tu sigurno postoje odstupanja, al dalo bi se rješit putem nekakvog reduktora ili slično...u blatu za lakše izlaženje, al za vožnju asvaltom nebi bilo dobro radi kardana traktora..mislim da je savoris (ako se nevaram) negdje o tome piso, on bi to dobro znao objasnit.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

A za izvlacenje po potrebi bi mi i trebala takva prikolica. Ili za pomoc u brdu !! Znam da je tesko pogoditi, tj sinkronizirati, ali samo za izvuci se, bila bi jako dobra ! Za voznju asvaltom, iskljucim vratilo i mir Bozji....
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

postoji opcija s hidromotorom prek neke ukapčalice i kad trebaš samo ga uzubiš, i ne brineš za sinkronizaciju
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

maa.... ne trebam nista tak komplicirano ni skupo.... Ipak hvala na obavijesti
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

nisu ti više ni ti hidromotori tak skupi ko nekad, sam ak imaš diferencijal ko katić
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

Trebal bi vidjeti kak to izgleda pa.... nije iskljucena ni ta opcija ! Al nemam pojma ni od cega pogonsku osovinu ni kakav hidromotor ??
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

evo primjer kak otprilike to može izgledat

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=klvO9BvP3wY[/YT]
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

to igra na tandem osovini i na gumama s poprečnim ripnama i kaj je najvažnije s jakim traktorom
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

da to je i vidljivo u videu
a putem kardana, jedino ovaj primjer sam našao

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=85gVt9mUqXs[/YT]

eto, da čovjek vidi kak to otprilike izgleda :icon_super:
 

Katic7245

Član
Tu od
18 Pro 2013
Poruka
81
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

Ja sam se o tome puno raspitivao.. Znaci ovako ako ideš preko diferencijala najbolje ti je hidro motor ali svejedno moraš imat getribu da smanjis omjer okretanja navodno ili prijenosom al getriba je najbolja...
Dok ako ideš sa kardanom onda ti treb neki matematičar i mehaničar dobar koji bi znal izračunat omjer brzine i koja getriba treba it u koju brzinu i koji traktor.. Znaci naj jednostavnije ti je hidro motor i getriba..

To mi je objasnjaval jedan vrhunski mehaničar pa ako on laže lažem i ja tj nezna :/
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,848
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

Svodi se na isto, bilo preko kardana (540) ili preko hidraulike. Brzinu kotača prikolice preko kardana ili hidraulike treba podesiti s jednom od brzina na traktoru.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,848
Re: ŠUMSKE PRIKOLICE

Pregrijat će se ulje. Ili bude hidromotor stal radi prevelikog tlaka, onda kad i najviše treba.

Na mehaničkom pogonu za zaštitu od preopterećenja služi tarni kuplung ili šerbolcn.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,079
Pošto bi se moglo reći da imam nekog iskustva oko ovih prikolica hidro opcija na ovim manjim traktorima po meni nije nikakva opcija jer svi ti manji traktori nemaju pumpu sa dovoljno litraže
Mehanika je majka za to , ali da bi se moglo napraviti da bude sinhronizovano traktor MORA da ima izlaz kardaan koji radi ''preko mjenjača''
Radio sam više ovih kombinacija i sve su uspješne ali na vladimircu nemožem da napravim onako kako bi htjeo jer nema izlaz preko točkova odnosno mjenjača

Ako se dobro sjećam ti imaš ursuza 335 , za njega ti treba malo veći prenosni odnos diferencijala nego što odgovara za IMT 539 jer sam tu prikolicu zakačivao za 335 i ne odgovara , znači trebala bi malo veća redukcija
Krajnja redukcija može da se dotjera i nekim prenosom , najlakše je sa dva lančanika jer možeš lako da ciljaš prenosni odnos
 

Najnoviji postovi

Na vrh