• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

Katic7245

Član
Tu od
18 Pro 2013
Poruka
81
Saviris a kako bi ti to izveo preko hidromotora.. Inače ja imam 11L dozvoljenog izlaza ulja iz getribe..
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
kak bi bilo ubaciti hidro spojku u prijenosu da apsorbuje razlike u prijenosu, neku strau sa vilicara, a ima i sad dosta auta sa takvim mjenjacima, tiptronic, itd
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Katic, jednostavno. Proradi iberdruk ventil na hidraulici. Drugi je problem kaj hidrauliku nemreš sinkronizirati sa svakom brzinom, baš kak ti je Savo rekel. 11 litri ti je dozvoljeni izlaz ulja za cilindre. Hidromotor stalno vraća ulje, pa ti je izlaz ulja nula kad se sistem napuni. Ono kaj ti treba je tlak i protok.

Na Zetora bi se mehanički pogon dal napraviti, recimo, u cestovnim brzinama.

PS, nikaj od toga. Hidrodinamički kuplung radi pri većim brzinama od ovih za pogon prikolice.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Ma nema potreba za takvim komplikacijama , prenos se može dodesiti da nema velike razlike , ono malo razlike što ima može obična lamela na kardanu da apsorbuje
 

Katic7245

Član
Tu od
18 Pro 2013
Poruka
81
Ništa od toga.. Sve je to pre komplicirano i pre skupo da bi to koristil jednom godišnje ili dvapu bolje manje natrpat i to je to :D
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
upravu si, trebalo bi sa krdana ubrzavati okretaje ne a sigurno 2000, pa ih onda opet reducirati, prekoplicirano
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
a jel baš potrebna sinkronizacija u "stotu" ak se pogon prikolice koristi samo kad kotači na traktoru po blatu proklizavaju. ak na traktoru vuku svi 4 (ili dva) i proklizavaju onda je ponekad dosta da se na prikolici i malo vrte i pomognu da se izvučeš. a po tvrdom pametnom i nije potrebno da ga uključuje
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Pa najbolje je da je idealno , manja razlika nije problem a i lamela na kardanu za svaki slučaj
Nikada neznaš koliko će koji točak da uhvati i nemožeš se pouzdati puno u sreću
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
Kod New Holland traktora je odnos okretaja prednjih kotača i zadnjih 1,2 : 1.
Podatak iz radioničkih priručnika.
Ako gledamo traktor s zadnjim pogonom i kardankom možemo na to gledati kao na traktor duplak.
.Znači da bi kardanka prikolica trebala imati nešto manji broj okretaja o pogonskog traktora. Jer bi u protivnom gurala traktor, a ovako je traktor "vuče" za sobom ako ima prikolica koji okretaj manje.
Na mekom terenu se ne osjeti par okretaja razlike, problem je asfalt. Zato večina novijih traktora ima automatsko iskapčanje prednje vuče, čim pređe određenu brzinu.
Kod NH TMa je to bilo 17 km, no moglo se podesiti +/- 3 km.

Zato bi kardanka bila samo za teren i male brzine...:icon_thumright:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Pa ne znam kome bi takva prikolica trebala za voznju po asfaltu, ili cak po sumskom putu ako je ravan i suh ??! Vidio sam takvu prilkolicu negdje oko Ivanica.... Bila je uz cestu, na prodaju. nista komplicirano - osovina sa diferencijalom i kardanski nastavak !
Od tud ideja za izradu !! Da to ne funkcionira i da to nije dobro, ne vjerujem da bi je covjek prodavao pa poslje se izlozio problemu ako nije dobro !!??
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
Prikolica s pogonom bi bila samo za blato...
Napisao sam asfalt, ali vezano uz traktore. Ukratko - noviji traktori gase prednji pogon automatski baš zbog tog nejednakog odnosa prednjih i zadnjih okretaja. Nemaju diferencijal između prednjeg i zadnjeg mosta... ko što imaju terenci.

Ovo ti je slika od Lada Niva reduktora.... ima u sebi diferencijal a dok ga zašperaš imaš sistem ko na traktoru

11101_LowGearLADANivaTransferCase300_1.png



A pogledaj otkud ide prednji pogon na traktoru....

Automotive_VB_8300.jpg
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Hvala na ovim slikicama i objasnjenju !! U citavoj ovoj prici, raspravi i zbrci, mene samo jedan podatak interesira - od cega, kojeg vozila nabaviti zadnju pogonsku osovinu, jer, cinjenica je da nije isti prijenos kod nekog manjeg automobila, ili kombija, kamiona .... To meni treba, od kog vozila je prijenos ( naravno da ulogu igra i colaza guma ) najblizi traktoru ...
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
osobno imam prikolicu 4 m dugačku imam gore dif i osovinu od tamića i gume 9x20, pratim ovu teme ali mi se ne da ništa raditi jer po ovom mokrom vremenu ne idem u šumu a kada je suho onda nema potrebe mogu trpat i 2 m u zrak ako je ravna cesta, t.j. nema naginjanja i kipanja, hehehe,, ima jedan kod mene složenu prikolicu preko osovine od tama ali napred kod rude ima još i mjenjač i na njega kači kardan od traktora ima gume 12 x 18 (od 110-teke) i Fiata 55 ks, kaže kada skopča kardan, pusti ga da puna prikolica gura traktor koji je u leru po ravnici bez problema, dobro mi je to rješenje ali s tom konstrukcijom već prazna prikolica je dobila na težini, taj kardan, nosači i mjenjač imaju sigurno 100 kg
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Covjek je, vjerojatno, to sebi tak napravil i zadovoljan je s tim ! Ja cu na laksu verziju - pogonska osovina i kardan direk ! Spojil budem preko kardana s cegrtaljkom ( ili kak se vec naziva sve ) i bok !! Nebudem kemijal nista posebno.
Ovdje kod mene su brdovito-udolinske sume ( pojma nemam od kud sam taj naziv sad iscupal ??!) i prosle godine smo vukli drva suhim putem uz brdo. Tomo 35 konja je samo proklizaval po prasini, a nije Bog zna kak puno tovareno ! I da nije bilo mene i mog 335, sjedi i placi .... E zato meni treba takva prikolica !! Da i po takvom suhom i prasnjavom putu nemam problema! Zna se da imam napred vitlo za izvlacenje, ali ko bi svakih 30-ak metara razvlacil sajlu pa da se tak cupam....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Uzmi diferencijal od mercedesa kombija ili kamionića , prečnikom guma ''dotjeraj'' redukciju
Čegrtaljka nikako nije dobra , lamela je bolja
Ako imaš razlike u brzinama prikolice i traktora a da ti je prikolica sporija možeš koristiti kardan sa frajlauf spojkom ali tada nemaš vuče u rikverc

I ne očekuj da ti neko ovdje servira tačan izračun šta tačno i šta od čega da staviš jer tu kombinaciju koja tebi treba ovdje niko nije već radio pa da imamo neke tačne podatke , moraš i ti malo zapljunuti u šake
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Dovoljno podataka i hvala ti @savo !!
Nisam ni trazio ni ocekivao neke izracune, samo ovo sto si ti napisal !!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Imaju dvije vrste diferencijala , uzmi onaj sa većom redukcijom , neznam napamet koji je
Uglavnom sa svakom imaš upisano na pločici broj zuba i prenosni odnos
Naprimjer
44-10
4.4
To ti je to

Mislim da je najveća redukcija za ove manje kamioniće tipa 207-307 negdje 44-9 , zaboravio sam , prelistaj pisao sam o tome u ovoj temi sigurno
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
ako je omjer 4,4 usporenje, onda na 1000 okretaja motora/min, imas na vratilu nekih 250 okretaja/min, odnosno tocak na prikolici se okrene 57okr/min, ako je promjer tocka 1m, onda za jedan sat taj tocak predje put od 10km, odnosno prikolica gura brzinom 10km/h, sto znaci da trebas pogledati na sat traktora i ubaciti u brzinu koja na 1000 okr/motora vozi traktor 10km/h, ako je sad ovo premalo snage na ovom broju okretaja motora ides sa manjim gumama na prikolici, pa ces moci ici sa vise okretaja motora a i nizim stupnjem prijenosa traktora
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
@power , sve se radi da kardan ide preko točkova a ne direktno na radilicu , znači računica ti ne stoji
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
neko nema kardan sinhroniziran sa tockovima, a ide i ovako, pootovo za traktore koji imaju puno brzina, jedna mora da pase,
 

Najnoviji postovi

Na vrh