• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
Uzeti GPS, uključiti kardan, mjenjač traktora u ler, motor u željene okretaje. Npr 1500. Izmjeriti brzinu.
Isključiti kardan....
A onda GPS i pogoditi koja brzina traktora paše ovoj dobivenoj s prikolice. Ako se sve skupa kreće prebrzo = manje gume na prikolicu... :icon_eyes: Dok god je traktor malo brži, to je ok. Ako je prikolica prebrza problem je s upravljanjem. :icon_eyes:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Koji je prijenosni omjer između kotača i kardana kad je kardan preko kotača za ursus 335?
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
a jel nije u svim brzinama isti omjer ak ide prek getribe. za put od npr. 10 m se vratilo okrene x puta i u prvoj i u 6. brzini. nisam nikad probal al mi je to logično. sorry ak nisam u pravu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Isti je broj okretaja nebitno u kojem si stepenu prenosa
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
ja bi krenuo ovak. najprije bi na dvorištu označio 10 m. traktor u 1 sporu, kardan prek getribe i iza bi pratio koliko se put u 10 m okrene kardan. od toga bi počeo i prema tomu bi onda tražil diferencijal računajući i koje gume i felge morem pripasati da bi to funkcioniralo. treba paziti i na opterečenje da ne pukne osovina kardana jer je mojemu kumu zbog vitla pukla osovina kardana u getribi
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Ja bi našao gabaritno odgovarajući diferencijal i gume te bih ga svezao lancom ili bilo čime za traktor i išao najsporijom brzinom dok kardan ne napravi 10 krugova , u isto vrijeme bi brojao koliko je kurgova napravio kardan na diferencijalu i ništa nemoram da računam znam odmah koja mi redukcija treba
Ne volim mnogo da računam
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
ako si gabaritno vec nasao odgovarajuci f+diferencijalsa pribliznim prijensosm uskladjen traktoru, ostalo bi samo fino uskladjivanje prema traktoru sa velicinom tockova na priolici ukoliko uopce bude trebalo.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
@hodor, ako sam te shvatio ti pitas za ovo :
Broj okretaja pri 2200 o/ min motora :
- neovisno od uključene brzine 550 o/min
- ovisno od uključene brzine 69,3; 134,4; 214,6; 280,6; 543,2 i 869,6 !
 

Ivica12

Novi član
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
20
Evo par slikica mog prošlogodišnjeg uratka, tu je još bila malo nedovršena, znači traktor je MTZ 80, zadnji diferencijal je od male zastave 90 ks kao i getriba, okvir je od profila 12 i 10, gume su neke ruske 9.00/20 cola. Evo več je sada nekoliko mjeseci u uporabi tjeram ju preko sinkrona, kad ju koristim u brijeg stavim getribu na prikolici u 2 brzinu i tad je malo brža od traktora, a kod spuštanja po mokrom i skliskom stavim u 3 i onda je sporija tak da nema više sklizanja pod brijeg. Ugl sam zadovoljan sa njom dužine je 3 metra i na nju tovarim cca 4 do 5 metara i ide jako dobro, sad sam još kupio i lance na otpadu za te gume za veliko blato.
Ako mi netko može reči dali bi uspio sa gumama nekako uskladit prikolicu i traktor da idu isto i koje bi to bile gume otprilike( mislim išo bi na veće pošto su mi ove malo niske za kaljužu)
 

Prilozi

  • 3.jpg
    3.jpg
    76.7 KB · Pregleda: 1,288
  • 2.jpg
    2.jpg
    74.2 KB · Pregleda: 1,009
  • 4.jpg
    4.jpg
    72.6 KB · Pregleda: 2,060
  • pogon1.jpg
    pogon1.jpg
    58.7 KB · Pregleda: 2,913

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
@hodor, ako sam te shvatio ti pitas za ovo :
Broj okretaja pri 2200 o/ min motora :
- neovisno od uključene brzine 550 o/min
- ovisno od uključene brzine 69,3; 134,4; 214,6; 280,6; 543,2 i 869,6 !

Ako su zadnje gume 11-28, uzeo sam otprilke da je promjer gume 1.2m.
Tada je prijenosni omjer između kotača i kardana 1:8.37. Tek sad predstoji kombiniranje kotača prikolice i diferencijala.
Ovako u grubo, prijenos je približan onome na Fergusonu(mislim da je malo ispod 8), a tu ima na izbor raznih diffova sa prijenosnim odnosom oko 4:1, kad su gume promjera 0.6m
 
Posljednje uređivanje:

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
samo treba reduktor radi obrtanja smjera vrtnje diferencijala, svaki kardan difa se vrt suprotno od kazaljke na satu (koliko ja to znam), a na traktoru u smjeru kazaljke sata. negdje na forumu je netko stavio scan sliku gdje je pisalo za imt 539 broj okretaja kardana u sporim i brzim brzinama
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Ne treba,samo okreneš dif. za 180stepeni i premjestiš oddušak na drugu stranu.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Kod IMTa 533-539 je omjer 7.8....i to je otprilike omjer svih trakotra osim na Zetoru je 1:46:(n):
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
na zetoru 1:46?
to možda preko mjenjača u petoj brzini je, vlasnik sam 5211, i znam da u prvoj sporo okreće kardan, a u petoj najbrže (u petoj mi se čini da je dva okreta motora a jedan kardana (usporedno s okretajima motora i kardana, peta na 900 okretaja motora ima 540 kardan ak se ne varam).

po meni je zetor baš zbog toga u prednosti što ima razlike u biranju brzine i okretaja kardana, u nekoj bi ga sigurno pogodio na pogon prikolice..

Moje mišljenje je to
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Govorimo o kardanu preko kotača i omjer je jedan te isti, neovisno o kojoj brzini je riječ. Konkretno omjer 1:46 je za Z3511 i to je nažalost točno. Otprilike takav omjer je kod svih zetora serije 5, e sad kako je kod drugih, nebih znao.
Tu mogućnost ima ogromna večina traktora, jedino kaj zetor ima je da kardan može preko brzina kada traktor stoji.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Štore: 19,333 na jedan okretaj zadnjih kotača. Dakle, oko 1700 na punom gasu, u 6. brzini. Neprimjenjivo.
Za Zetora nemre biti 1:46, kad se u peto vrti oko 1100 rpm.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
I meni je čudno, nažalost nisam imao prilike mjeriti.
orv77c.jpg
[/IMG]
Čak i kad se malo poigra vrijednostima dobije se da je promjer kotača(11-28) 1200mm. I to bi tak moglo štimat
 

Najnoviji postovi

Na vrh