• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Zetor preko mjenjača uvijek vrti isto bez obzira na brze i spore jer vrti na izlazu iz mjenjača a ne na ulazu u pinjon.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Zetor na kardanu (preko mjenjača) ima 5 brzina i rikverc, a ne 10 brzina i 2 rikverca.
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Probo sam u sporim čini mise da vise slajfa neg u brzim,al probacu opet.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Pa zato i kažem da nemaš puno pomoći ako nemaš snage za vrtiti u brzima. Mogao bi ubaciti neki mjenjač pa ako i postoji mala razlika u vrtnji ionako bi to koristio samo u blatu. Možda bi bilo dobro da je traktor malo brži pa ubaciti trajlauf sklopku da prikolica uhvati samo kad treba.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Ima li neko spisak brzina izražen u KMh za njega ?
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Pa da upravu si,al meni gde zapinje svud moze 1 il 2 za brže mi i netreba pogon ni snaga.

Imalo je neki podataka nazad u temi o njemu Savo al mi se to neuklapa neki mm su navedeni.

spominje se za zetora 1:46-i pise jedan okret vratila pređe točak 82mm nerazumem nazad na 56str.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Savo, evo ti traženoga.
Odnosi se na Z4712/18 (3511 S).
Slika je, na žalost, mala.
 

Prilozi

  • Capture.jpg
    Capture.jpg
    14.9 KB · Pregleda: 186

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ako ti bude uvijek opterećen kardan teško ćeš ga iskapčati. Možda bi mogao staviti diff od nekog kamioncina. Oni imaju veće prenosne omjere.
 

kolekcionar

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
34
Ne znam da li sam već stavio ove slike, ali sam reduktor rješio ovako.
P1010036.jpg

Prebrojao sam zupčanike u mjenjaču jer sam našao detaljan pdf na netu od mašine pa sam znao tačan odnos. Nazad je ladin diferencijal 41/10 pa kad se uporedi sa odnosom motor/osovina na mašini dobije se da je potrebna redukcija od 1,78 usporenje. Odnos lančanika je 18/10 tj. 1,8 i ne može se pogoditi tačno, ali je greška oko 2cm na puni krug točkova što je zanemarljivo.
Rezultat je dobar. Koliko će ležajevi diferencijala izdržati pritisak ne znam, ali za sada sve ide kako treba. Problem mi je pravila dužina lanca jer je bio malo labav a ne mogu ga zategnuti, što sam rješio neparnom spojkom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,524
Ako kotači prikolice naprave 2 cm više nego traktorski, to se bu smanjilo kad je prikolica opterećena i gume malo sjednu. U obrnutom slučaju bu prikolica počela pomagati traktoru kad njegvi kotači prokližu, a to i jest namjena pogonskih prikolica.
U svakom slučaju jako dobro, a bilo bi odlično kad bi lanac bil zaštićen.
 

kolekcionar

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
34
Ono što savjetujem sve koji ugrađuju zadnji pogon je ugradnja kardana sa sigurnosnom suhom spojkom kao što se stavljaju na kardan freze. Da sila ima gdje da se ode kad je sve pod opterećenjem i u zavojima. Idealno bi bilo imati mogućnost kvačila tj da se po želji može kvačilom odvojiti zadnji pogon. Sile su tu velike i sve to previše opterećuje mjenjač i kućište.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
I onda bude, kad treba najviše pogona, tarni kuplung proklizal. Nijedan traktor nema tarne spojke prema prednjem pogonu.
Neravnomjernosti pogona uslijed razlike brzina u zavojima, kompenzira se klizanjem kotača.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Zetor 5545 ima tarnu spojku na prednjem pogonu. Može se uključiti čak i kad proklizava vjerujem da bi suha spojka kardana prenosila dovoljnu silu. Proklizavanje kotača u blatu je jedna stvar a proklizavanje kotača na suhom ili na asvaltu pod opterećenjem sasvim nešto drugo. Nije diff od lade nešto extra snažan.
 

kolekcionar

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
34
Zategne se spojka ako proklizava. Hoće da pukne mjenjačka kutija vremenom bez toga jer se materijal zamori. Oni koji imaju Tomu Vinkovića znaju za problem. Njima pucaju kućišta a razlog je kada se uključi pogon svih točkova i pri tome skreće što je isti efekat kao sa pogonom na prikolici.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,524
@kolekcionar, mislim da nisi u pravu. Vozil sam tomu 10 godina, sa stalno uključenim 4x4 i nakon toga Pasqualija na kojem se ne može isključiti prvi pogon, još 30 godina i fala Bogu nikad nikakvih problema s getribom ili kućištem. Sigurno neki drugi razlozi dovode do loma kućišta (poddimenzionirano ili nekvalitetan odljevak).
Netko je spomenul protočnu (frajlauf) spojku. Kombinacijom te spojke i odabirom prijenosa da su kotači prikolice malo sporiji od traktora, mora funkcionirati besprijekorno.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Tomica se lomi na polovici pa se tamo poništavaju brzine diferencijala, može se lomiti gumama različitih dimenzija.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Je Iwanho, ali onda nema pogona u rikverc.

Sjeti se svih koji su "automatski" prednji pogon na IMT 577 prerađivali na ručno uključivi, ne bez razloga.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,524
Tomica se lomi na polovici pa se tamo poništavaju brzine diferencijala, može se lomiti gumama različitih dimenzija.

Traktori nemaju centralnog difa kao auti, bar ne ti manji o kojima pričamo. Zbog razlike brzine lijevih i desnih kotača u zavoju se okreču sateliti u difu, a razlika brzine prvih i zadnjih kotača se kompenzira proklizavanjem onih koji imaju manji grip.

Je Iwanho, ali onda nema pogona u rikverc.

Sjeti se svih koji su "automatski" prednji pogon na IMT 577 prerađivali na ručno uključivi, ne bez razloga.


Teret na prikolici opterećuje zadnji kraj traktora i sa povećanjem nagiba se povečava i taj pritisak. Ako baš ima takav teren (vrlo veliki uspon u rikverc) da mu treba pogon na prikolici za rikverc, onda protočna spojka ne dolazi u obzir, ali mislim da je takvu situaciju jednako teško najti kao iglu u sijenu.
Na traktoru je druga situacija ako je u rikverc prvi pogon isključen. Otprilike bi takva bila tu kad bi pokušal u rikverc sam s pogonom na prikolici.ž

To su moja razmišljanja. Nadam se da nisam nekaj previdel.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nemaju ni svi auti centralni diff pa tako suzuki samurai i vitara i oni proklizavaju u zavoju. Tomica iako nema centralni diff ako su gume iste normalno skreće sa pogonom 4x4 je se lomi na polovici a ne skreću kotači pa tako imaju i prednji i stražnji isti luk kretanja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh