• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Treba nakrcati 1.5t na prikolicu pa probati isključiti na asvaltu.
Zato se na cesti otpusti gas, ili pritisne kuplung. Ako ni to ne pomaže, ušalta se u rikverc i onda se pri kretanju lako isključi.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
I onda bude, kad treba najviše pogona, tarni kuplung proklizal. Nijedan traktor nema tarne spojke prema prednjem pogonu.
Neravnomjernosti pogona uslijed razlike brzina u zavojima, kompenzira se klizanjem kotača.

imaju svi fendtovi, mislim na ove stare
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Nemaju ni svi auti centralni diff pa tako suzuki samurai i vitara i oni proklizavaju u zavoju. Tomica iako nema centralni diff ako su gume iste normalno skreće sa pogonom 4x4 je se lomi na polovici a ne skreću kotači pa tako imaju i prednji i stražnji isti luk kretanja.

Ako ne vjeruješ u ono kaj sam prije napisal, a ne moraš, pokušaj objasniti kao to funkcionira kod npr. Pasquallija i ostalih traktora s prednjim upravljanjem koji nemaju centralni zglob, a opet sve funkcionira besprijekorno.
Čak ti mogu reči da se na Pasqualliju nisu uvijek prije potrošile gume niti na prednjoj niti na zadnjoj osovini, nego kod jednog seta prvo naprijed, a kod drugog prvo otraga. Gume su mijenjane istovremeno sve su bile Pirelli, samo su jedne proizvedene u Španjolskoj (manje potrošene), a druge u Tunisu (brže potrošene). Dakle očita razlika u kvaliteti guma.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Nijedan traktor nema tarne spojke prema prednjem pogonu.

Dodaj na listu MTZ82 i one iznad njega , mokra tarna u nosaču kardana. :drink:


Elem , kardanska prikolica bez vuče u rikverc je veće zlo nego obična prikolica , Zašto ? Zato što ćeš sa kardankom otići u daleko teži teren a desi se da nemožeš više naprijed (jer ni kardanka nije svemoguća) a ni nazad sigurno nećeš ni centimetra bez vuče prikolice i tu je kraj.
Znači vuča mora biti i u rikverc.

Lamela na kardanu čuda čini , mi smo na 539 uklopili prenos ali sa promjenom guma (stavljene su veće) računica je zeznuta i sada treba redukcija ako se dobro sjećam 1:1,3 ali pošto je lamelni kardan tjera se tako već duže vremena i lamela uspijeva da apsorbuje tu razliku. Naravno , ovo crpi dosta više snage iz motora nego originalni prenos.
Neću reći da je to dobro ali lamela radi svoj posao . Tamo gdje je ''overload'' za lamelu tu ubrzo iznad toga su i sve ostale mogućnosti drugih komponenti.
Opet ponavljam , ni kardanka nije svemoguća.

Ovaj zetor ima solidan raspored brzina ali mu je malo rikverc prebrz , često i on zatreba.

Imajte na umu da se uključivanjem prikolice motor daleko više opterećuje , često se desi da 539 (čak i sa originalnim prenosom) 3 sporom udavi i mora se ići u drugu , najčešći teret je 3 metra drva.
Znači nema jurcanja , čak u rus nekada sa tri tone u prikolici zna da ''umre'' i mora se ići sporijim prenosom. Ovo je za ekstremno teške uslove.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Savo, mislil sam na uobičajene traktore poput Zetora, IMT-a, Fendta, MF-a.
Rusa ne poznam, no ne čudim se tome obzirom da ima relativno nježan prednji most za veličinu traktora.

No, čudna mi je tvoja konstatacija za lamelu. Ak lamela kliže, čudi me da možće prenesti dovoljno momenta u situacijama kad zbilja treba.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Nikako se nebih složio da je njegov most nježan uzimajući u obzir bočne reduktore. Možda misliš komplikovan ?

Lamela je tu da zaštiti komponente od havarije , jel?
Ako je ta lamela podešena na nešto manji moment od momenta havarije to je to i to se dešava samo pri maksimalnim opterećenjima , u svakoj lakšoj situacije će neka od guma da prokliza (ako može)daleko prije lamele .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Nisam mislil na sam prijenos, već na samu gradnju mosta.

Činjenica je da se na Kuboti i ostalim istočnjacima takav tip mosta nije baš pokazal pouzdanim i trajnim u odnosu na mostove kakve koriste zapadne marke, s grubim odljevcima i planetarima na finalnom prijenosu.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
ZJ nemožeš ti skužiti rusa to je kak lego kocke i slažeš kak ti paše . Evo ja na travi nisem mogel povuči trupac koji je mali Zetor povukel a po blatu sem izvukel berač koji nisu dva traktora mogla čim je sitacija ekstremnija rus je zadovoljniji .
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
I suzuki funkcionira besprijekorno, moj ima 30+ godina i još vozi. Jedan prijatelj ima kardansku prikolicu i kaže da ako ne može traktor ne treba siliti ni kardanskom prikolicom. Jednom prilikom je zimi vozio gnoj uzbrdo po ledenom terenu sa traktorom sa prednjom vučom i kardanskom prikolicom i odjednom je traktor počeo kliziti nizbrdo a 6x6 vuklo uzbrdo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
To isto sam i ja ''popušio'' , znači ide uzbrdo normalno i odjednom izgubim grip i poletim nazad u sekundi, sreća pa sam se brzo dohvatio neugaženog snijega inače ko zna gdje bi završio.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Imam pitanje oko prijenosa..
Pogonski lančanik mi ima 19 zuba,a gonjeni 43,na tima brojevima se mi bubanj vrti na 450o/min...
E sad me zanima ja bi htio 500o/min,a neznam kako izračunat koliko povečat pogonski,ili koliko smanjit gonjeni lančanik ??
Dali mi netko može izračunat,i napisat po kojoj formuli se to računa ??
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
N2/N1 = ω1/ω2
N1 - broj zuba pogonskog lančanika
N2 - broj zuba gonjenog lančanika
ω1 - broj obrtaja na ulazu
ω2 - broj obrtaja na izlazu (bubnju)

Sa pogonskim 21z imaš oko 497 obrtaja.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Marko, bar je to jednostavno.
Ti, dakle, s parom 19/43 imaš 450 o/min, a želiš 500 o/min.
Prijenosni omjer želiš promijeniti za 500/450=1,111111, dakle 11%

Za taj postotak moraš ili povećati pogonski lančanik:
* 19x1,11=21,11 a kak broj zuba mora biti cijeli, odabireš 21 zub

ili smanjiti gonjani lančanik:
* 43/1,11=38,7 a kak broj zuba mora biti cijeli, odabireš ili 38 ili 39 zuba

Sad izračunaš koliko bi bila izlazna brzina s kojim novim parom lančanika. Najprije izračunaš ulazni brzinu, koja s parom 19/43 iznosi:
* 450x43/19=1018 o/min

Pa bi izlazne s novim parovima zupčanika iznosile:
* 1018x21/43=497 o/min
* 1018x19/39=496 o/min
* 1018x19/38=509 o/min

Jednostavno. Kaj ne? :)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Marko, kao što to je ZJ lijepo pojasnil. Odaberi kombinaciju koja ti više odgovara.

Da usput nekaj upitam. U nekoliko navrata mi se nakon slanja posta pojavil post kojim netko drugi odgovara na isti post na koji sam ja napisal odgovor.
Kak mogu obrisati svoj post da se ne ponavljamo?
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Dečki,mnogo je lakše kad netko objasni...Imate pivu kad se sretnemo..
Nikad se nisam susretao sa ovime,pa mi strani pojam..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
...
Da usput nekaj upitam. U nekoliko navrata mi se nakon slanja posta pojavil post kojim netko drugi odgovara na isti post na koji sam ja napisal odgovor.
Kak mogu obrisati svoj post da se ne ponavljamo?

Jednostavno.
Klikni na Izmjena, a kad se otvori prozor, klikni na Obriši.
Ispod toga imaš opcije:
* Nemoj obrisati poruku
o Obriši poruku
o Fizički ukloni poruku

Klikni (odaberi) Obriši poruku, tak da umjesto praznog kružića (o) bude crno (*), te klikni dolje desno na Obriši ovu poruku da potvrdiš svoju namjeru.
Obavezno upiši razlog brisanja, da Moderatori znaju zakaj si ju obrisal.
Tak obrisanu poruku ti možemo vratiti ak poželiš ili se predomisliš.

Ako odabereš * Fizički ukloni poruku, tada je poruka trajno obrisana i više ne postoji, kao da ju i nisi napisal, te ju nije moguće više vratiti.

Nadam se da je bilo dovoljno jasno :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Nemože obrisati poruku , @ZJ kod tebe i kod njega nisu iste opcije jer si ti moderator . To si zaboravio.

Dovoljno je da bilo koga od moderatora kontaktiraš da ti obriše poruku ili jednostavno prijaviš sam svoju poruku sa zahtjevom bisanja (mislim da i to možeš da uradiš).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Hvala obojici.
toj pojavi vjerojatno dosta kumuje moj način rada. S popisa novih poruka odjednom otvorim i do 20-ak kartica (sve teme koje me zanimaju). Neki put, pogotovo ako mi iskrsne neki drugi posao, prođe i po nekoliko sati dok dođem do zadnje kartice, a na forumu se u međuvremenu piše. Ako je netko u međuvremenu već odgovorio, moj odgovor je deplasiran te je bolje da ga nema.
Znači mogu obrisati svoj deplasirani tekst i umjesto njega napisati zamolbu za brisanje posta.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Da, problem je kaj ne vidim drugu opciju, pa sam pretpostavljal da se može brisati vlastita poruka, k'o na nekim drugim forumima.
 
Na vrh