• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ZJ maher, racuni nam se slazu, samo sto sam ja rcunao za max okretaje vratila 540, a ti 720, kod mene izlazi 16 km/h a kod tebe 24, zbog vecih okretaja vratila.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
što znači da ni kardan od 1000 ne pomaže da bi se malo divljalo po gradu :(

ja mislim da ste vi jedini i prvi kojima se računice slažu ovdje na forumu :mrgreen:
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
e da i ja kazem nesto ako smijem :lol: :lol: :lol: :lol:
kao prvo sebe nikad nisam smatrao kako ti akzes nekim misliocom ili pametnjakovicem.
ono sto ti kazes da je malcenje prazne slame na nekim predhodnim stranama,to sam ja pricao za svoj traktor na kojem se tako nesto uradit jer msilim da vratilo nije vezano za diferencijal pa sa racunao otprilike u jednoj brzini da dodje oko 1:4 redukcija sto i kad bi pravio ne bi bilo savrseno jer nema vremena ni alat za to, dakle nisam pricao za tvoju prikolicu za fergu niti sam pokusavo da nesto ja izracunam jer prosto ne umijem

dakle ipak si zadrazo ove gume od nive a ja sam negdje ovdje cinimi se tvrdio da tolike gume nemogu na tu prikolicu i nakraju si ipak skinuo i stavio od nive dakle tu sam bio u pravu valjda :mrgreen:

nego ova moja prica uopste ne treba da se nastavi

nego tebi svaka cast na prikolici dobro je uradjena i za svaku je pohvalu,mozda neko nesto slicno uradi na svom fergusonu,samo akd bih ja t oradio na nekom imt ja bih uzeo diferencijal od tamica jer je cvrsci i moze pdonijet vecu nosivost a koliko mi se cini da su gume na njmu 6.50/16 ali nisma nesto siguran ja msilim da je to kod tamica od 60ks......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
e vidiš to ti je već pravi pristup ljudima i to cijenim

TAMićev diferencijal i gume 6.5X16 ti se neće uklopiti u prenos bez neke finalne redukcije (pričamo o fergi)

čini mi se da miješaš malo pojmove što se tiče moje prikolice , ja uporedno radim DVIJE kardanke prikolice i imam DVA diferencijala ;)
na jednom tj. ovom od nive su gume 6.5X16 a na onom drugom od mercedesa su gume 11.2X20 i taj sam namontirao već na neku drugu prikolicu , ostaje samo još da sredim finalni prenos pošto se ne uklapa za rusa
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
pa eto vidis i ja umijem biti fin kad hocu :lol: :lol: :lol: :lol:

e ako bog da da vidimo i tu prikolicu,mislim da ce biti najbolja u kraju
kao ces redukciju napraviti da li ce nesto homemade ili ces to kod nekog tokara strugara da ti napravi kuciste i zubcanike,ali iapk mislim da je to malo skupa zajebancija

nego da li se sad u te prikolice za fergu moze koristiti u svim brzinama ili samo u jednoj :scratch :scratch
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Skupa dakako, ja sam trebao inventor, samo promjena smjera i trzili mi 500 EURA.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
pogon može da se koristi u svim brzinama , jer i rus i fergo za koje namjenski radim imaju sinhroni izlaz kardana

prenos ću možda uraditi sa dva lančanika i lancom ako ne nadjem neki originalniji reduktor , trebalo bi da može da se ''uvali'' kompletan reduktor od nekog terenca i onda bi mogao prikoliciu kačati i za fergu i za rusa ;) i mogao bi i kardan isključivati na njemu
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
dakle moze e kod mene nemoze jer brzina izlaza kardana zavisi od reduktora npr ako traktor vozim u 1 sporoj i okrece se kardan enkom brzinom i kad presaltam u drug traktor ide brze ali kardan ide isto

da reduktor od nekog dzipa bi bio dobar,moze i od nive jer je on nekako najpristupacniji i naj jeftiniji,a kao uzems od nekgo dzipa kao sto je moj onda ti je redukcija i blokada reduktora na istom stepenu sto nevalaj do kje to u nive razdvojeno
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
matrix123456 kaže:
dakle moze e kod mene nemoze jer brzina izlaza kardana zavisi od reduktora npr ako traktor vozim u 1 sporoj i okrece se kardan enkom brzinom i kad presaltam u drug traktor ide brze ali kardan ide isto
ja mislim da smo ovo već apsolvirali :roll:

matrix123456 kaže:
da reduktor od nekog dzipa bi bio dobar,moze i od nive jer je on nekako najpristupacniji i naj jeftiniji,a kao uzems od nekgo dzipa kao sto je moj onda ti je redukcija i blokada reduktora na istom stepenu sto nevalaj do kje to u nive razdvojeno
našao sam ja u koga je razdvojen a da je duplo jači od nivinog , čak ima i kočnicu na sebi ;)
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
da li si razmisljao o automatskom mjenjacu.
njega ugradis i vozis brzo koliko si spreman reskirat.

hidraulicno kvacilo proklizuje (ako zaboravis iskljucit na cesti) I kada kreces ono polagano hvata, a plus dobivas pojacani okretni moment (1,5 pa do 3-puta) na prikolici. znaci treba mu mala snaga na kardanu. radi tezine nebi morao imati problema jer ti neigra ulogu 200kg.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
savoris kaže:
matrix123456 kaže:
dakle moze e kod mene nemoze jer brzina izlaza kardana zavisi od reduktora npr ako traktor vozim u 1 sporoj i okrece se kardan enkom brzinom i kad presaltam u drug traktor ide brze ali kardan ide isto
ja mislim da smo ovo već apsolvirali :roll:

matrix123456 kaže:
da reduktor od nekog dzipa bi bio dobar,moze i od nive jer je on nekako najpristupacniji i naj jeftiniji,a kao uzems od nekgo dzipa kao sto je moj onda ti je redukcija i blokada reduktora na istom stepenu sto nevalaj do kje to u nive razdvojeno
našao sam ja u koga je razdvojen a da je duplo jači od nivinog , čak ima i kočnicu na sebi ;)

modza jesmo ali iapk je tomo kultivator sa dodatni mzadnjim mosto mpa razna nabudzivanja ne idu na njega

e onda ako si naso onda je dobro,ta kocnica to ti je rucna parkirna imam je ja na svom dzipu,to je dobos i on koci preko kardana bolja je dvaput od obicne rucne jer koliko dobro drzi to nije za povjerovati
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
kupljen reduktor za one druge kardanke za rusa ;)
abcd0003c.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
firemanpeter kaže:
E sad možeš napravit prikolicu dvoosovinku :D
može može :roll: tjeraćemo do gusjeničarke :lol:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
ZJ kaže:
Savo, od kojeg je to vozila?
pojma nemam , djeluje mi da je od nekog kamiončeta pošto ima ovaj izlaz nasuprot ulaznog kardana na kome vjerujem da je bila hidraulična pumpa i ima posebno komandu da se uključi taj izlaz
a ostale komande rade standardno
na jednoj je spora-brza a na drugoj se bira 4X4 ili 4X2
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Ovo mi je jako zanimljiva tema pa zato, Savoris, pitam dal se radi nešto dalje sa onim reduktorom i prikolicom za rusa?
Ako ti ništa ne radiš onda nama tema stoji. :lol: Ako ima šta novo, ajde molim napiši, uslikaj...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
ništa se ne radi po tom pitanju trenutno

jedino novo dešavanje da je ona kardanka što sam pravio za fergu prodana ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Savo, danas sam videl nešto zanimljivo. Mislim da bi ti užival:
Šasija sa zadnjim mostom i planetarnim reduktorima od Rabe prikopčana za Ursusa 1604. Na njoj sedlo i vuče šlepu s tandem osovinom. Kak bi se to onda zvalo kad bi taj most bil pogonski??? :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh