• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon prikolice preko diferencijala

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nego Savo, zašto si pofarbal ovu prikolicu??? Inače to ne činiš :scratch
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
ZJ kaže:
Nego Savo, zašto si pofarbal ovu prikolicu??? Inače to ne činiš :scratch

BUAAAAAAAAAAAAAAAA , sjedi 1 :axe:
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
ono jes nisam trebo ali od mene nemoze se nista sakrit sto je izbaceno na net ali ipak jos jednom izvini
i svak cast za ovu prikolicu dobro je napravljena i konstrujisana
ZJ
pa malo nam se savo edukovo i sekularizovao :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: pa farba stavri
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
I meni se jako dopada ova prikolica, ofarbana je još bolja. Daj napravi još taj prijenos, pa na probnu vožnju, pa da vidimo. Jako me zanima kako če bit :D , a mislim da če tebi to uspijet. Za sad samo mogu reči- čista petica :D .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
@MATRIX . NIKO NI OD KOGA NE KRIJE NIŠTA BAR JA NE AKO NISI PRIMIJETIO , i neke stvari jednostavno pokušaj da zadržiš za sebe
pitaj člana ZJ šta sam mu rekao preko PP što nisam ovdje stavio slike da se vidi koji je prenosni odnos a ti si morao to upropastiti :twisted:

što se mene tiče ja onim ''misliocima'' koji samo misle nikada ništa ne bih ni rekao
u ovu grupu svrstavam i tebe matrix ,samo pogledaj na stranama 3,4,5 koliko si se gluposti naodvaljivao da nisi ni svjestan šta si sve rekao , ali nisi jedini ako te to tješi ;)

e redu je reći neznam ili nisam siguran . ali nešto tvrditi to je sasvim druga priča

evo i slike kako treba da budu da ne serem više

abcd0019d.jpg

abcd0015n.jpg

abcd0020b.jpg

abcd0001uu.jpg

abcd0002u.jpg


@firemanpeter
redukcija se poklapa 100% za fergu ali 100% , znači nikakva finalna redukcija nije potrebna
samo još da se stavi kardan sa lamelom ili nekom frikcijom i može ići na test
video ili slike biće postavljene tako da nemoraju pojedinci da se trude i pomoću detektivskih sposobnosti da zbavljaju dokaze

da vidite čuda i ja sam se iznenadio koliko je farba izmijenila izgled :scratch
razlika je tolika kao da se radi o nekoj drugoj prikolici
uporedite sami :blackeye
abcd0008h.jpg


abcd0009a.jpg


abcd0010i.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Hvala na povjerenju ;)
Zato ju meni i nisi pokazal uživo, a eto, Matrix odmah slike na Internet :lol:
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Sve pohvale majstoru! Samo jedna manja zamjerka, dobro bi došle kakave bolje gume s boljom ripnom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
pa ZJ brate samo tebi sam preko PP rekao kako je uradjen prenos , a na javno sam postavio pitanje da ''mislioci'' lupaju malo gluposti dok ti i ja pijemo pivo u hladovini ;)

samo mogu reći ''svaka čast niko nije pogodio prenosni odnos'' koji ustvari nije ni trebao nego se uklapa sa ovim diferencijalom i ovim gumama , što sam ja prethodno ispitao U PRAKSI a ne na papiru ;) i znao sam u šta se upuštam

inače kada sam isprobavao zakačio sam diferencijal za fergu i njegov kardan uključio u položaj zavisan od kretanja točkova i broja krugove na traktoru i na diferencijalu
na okrenutih 30 krugova na traktoru tačno 30 krugova se okrene i kardan na diferencijalu što se može reći da je pogodjen prenosni odnos 100%
u pricipu može bez kardana sa lamelom ali u slučaju da se zaboravi isključiti kardan kada se izadje na tvrd put ili asfalt bolje je imati kardan sa nekom zaštitom da ne bi došlo do kuršlusa , sve je dobro dok si na mekom terenu jer proklizavanje točkova poništava razlike u predjenom putu pri motanju kroz krivine dok na tvrdom putu je sasvim druga priča

Bosonoga kaže:
Sve pohvale majstoru! Samo jedna manja zamjerka, dobro bi došle kakave bolje gume s boljom ripnom.
nema potrebe jer sam gledao čovjeka koji ima TOTALNO ćelave gume i ne bi vjerovao kuda je u stanju da se popne , ovdje ima bar malo šare :lol:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ma, šalim se. Ali sviđa mi se ono: nek misle dok mi u 'ladovini pijemo pivo. :D
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Kardan sa lamelom bi bio pozeljan, u situaciji ka se tockovi traktrora nađu na klizavom, mekom, a tockovi prikolice na suhom, onda se sila pogona prenosi na tockove prikolice i opterecene kardana traktora raste pa bi moglo doci do kidanja, i naravno ovo sto si vec reako za suho i krivine.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
tačno tako sve dok je na klizavom i mokrom nema problema , frka možže biti kada se prikolica dokopa suvog terena jer tu bi teško proklizala pošto je prilično opterećena , ili na nekom skretanju pri velikoj razlici predjenog puta

ZJ kaže:
Ma, šalim se. Ali sviđa mi se ono: nek misle dok mi u 'ladovini pijemo pivo. :D
a što da ne kada ima ljudi koji bi samo nešto računali
volio bih da mi neko izračuna koliko sam do sada metala pretvorio u špenu sa brusilicom :mrgreen:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Sto se tice deferncijala on moze izdrzati puno opterecenja, vec je prenosio sigurno nekih 70-80 KS, istina sa manjim okretnim momentom (ovdje ce biti manje brzine,pa se okretni momenat povecava vise puta, ali je i manja snaga motora koji pogoni, jos se ona dijeli na dva pogona traktorski tockovi i od prikolice,) jedino ostaje pitanje vratila traktora, u slucaju da nema zastite sa lamelom..
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
I ovo sam zaboravio, moci ces dostici rekordnu brzinu sa 539, kad mjenjac postavis u ler, a pogon vratila preko motora i po gasu, mislim da bi islo neki 60 km/h
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
ma veliki stepen rizika je iskušavati sreću bez lamele ili neke zaštite

ne bih poredio diferencijal u prethornom životu i sada gdje se nalazi , obrtni moment je neuporediv
na autu dok je bio imao je mogućnost da lako prokliza točak zbog malog opterećenja , ovdje nema proklizavanja na suvom ako se na prikolici nalazi 3 metra drveta , prije će sve popucati tako da treba biti oprezan s'time

a o brzini preko ''direkt'' kardana sam i ja razmišljao i to ce biti isprobano takodje ;)
ko preživi prenijet će rezultate :lol: :lol: :lol:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Koliko je okretaja deferebijal potrebno za jedan okretaj tocka na prikolici, ili jos bolje koliki put pređe sa jednim okretajem, ako znas da izracunamo koliko bi presla na direktno (540 okr/min).
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Izvini, vec sam nasao, za jedan okretaj kardana pređeni put zadnjeg tocka na traktoru ke 48,3 cm, a toliki bi trebao biti i na prikolici. dakle
540 okr/ min X 60 min. je 32 400 okretaja na sat
32 400 okr/h X 0,483 je 15,6 km/h

Malo, ako je tocan podtaka da je prijeđeni put 48,3 cm za jedan okretaj vratila
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
joj pominjao sam negdje prije u postovima :scratch sad ću da potražim
računaj da je 4 obrta kardana za jedan obrt točkova
gume su 6.5X16 , i nisam siguran koliki im je prečnik , čini mi se 60 i neki cm :scratch

negdje sam o tome pisao ali nemožem da nadjem , jebemli ga

a ti si već upotrijebio drugi metod :blackeye
uzmi u obzir da fergo ima kardan 720RPM i to mu je MAX
48.3 je podatak iz knjige IMT koju imam
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
powershift kaže:
I ovo sam zaboravio, moci ces dostici rekordnu brzinu sa 539, kad mjenjac postavis u ler, a pogon vratila preko motora i po gasu, mislim da bi islo neki 60 km/h
Pa neće biti toliko.
Nekih 720 rpm, podijeljeno sa 4,nešto=180rpm. 180/60=3 okretaja u sekundi.
Kotači su 6.50-16, dakle oko 2,3m opsega. To daje 3 x 2,3=6,9 m/s x 3,6 = 24,8km/h.
Znači, brže ide preko brzina nego preko kardana.
Interesantno kak IMT ima mali broj okretaja kardana po metru prijeđenog puta. Za Štorea bi trebala još jedna redukcija u omjeru približno 1:3 :scratch
Naime, njemu je 19,33 okretaja kardana za 1 okret zadnjih korača.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
za rusa takodje bi trebala dodatna redukcija
gruba računica je 1:2 otprilike

a ***** im traktore i kardane kada nisu uradjeni po nekome standardu :twisted:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
savoris kaže:
ma veliki stepen rizika je iskušavati sreću bez lamele ili neke zaštite

ne bih poredio diferencijal u prethornom životu i sada gdje se nalazi , obrtni moment je neuporediv
na autu dok je bio imao je mogućnost da lako prokliza točak zbog malog opterećenja , ovdje nema proklizavanja na suvom ako se na prikolici nalazi 3 metra drveta
, prije će sve popucati tako da treba biti oprezan s'time

a o brzini preko ''direkt'' kardana sam i ja razmišljao i to ce biti isprobano takodje ;)
ko preživi prenijet će rezultate :lol: :lol: :lol:

Rekoh ti da trebaš diferencijal od Tamića :lol:
 

Najnoviji postovi

Na vrh