• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Polomljeno priključno vratilo kardana IMT 560

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Radio sam s samoutovarnom prikolicom i prebio priključno vratilo kardana na traktoru IMT 560...pitao sam cjenu novom i košta 110 eura...

Priključno vratilo je puklo pod "inim" uvjetima rada ( pojma nemam kako se to desilo ali je definitivno do mene...nesto sam preopteretio i to je to )

Mene interesira da li ja to mogu sam zamjeniti ( da li je to prekomplicirano ) ili ipak da zovem majstora...znam da trebam izliti ulje iz mjenjača i onda razmontirati i izvaditi kardan.

Kardana na traktoru se trenutno ne može vrtjeti rukom, nego samo kad ga upalim preko traktora dok je prije tog loma mogao normalno da se okreće rukom.

Čitao sam još na par drugih foruma da postoji neki dio koji se ugradi tako da se dobije brži obrtaj na kardanu, pa ne znam da li je to u redu da se stavlja, i da li je previše investicija, da se trebaju mjenjati ležajevi, zubčanici ili tako nešto slično...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Kardana na traktoru se trenutno ne može vrtjeti rukom...

...Čitao sam još na par drugih foruma da postoji neki dio koji se ugradi tako da se dobije brži obrtaj na kardanu, pa ne znam da li je to u redu da se stavlja, i da li je previše investicija, da se trebaju mjenjati ležajevi, zubčanici ili tako nešto slično...


Ako neide rukom lako moguce da je nesto unutra nastradalo.

Ovo sto si procito da se stavlja za vece okretaje kardana je u biti drugo vratilo koje radi bez vanjskog reduktora i spaja se direktno unutra. Ja ga imam doma i planiram si ga ugraditi i preporucujem ti da ga i ti nabavis i ugradis umjesto ovog koje je bilo tvornicki. Cijene su priblizno iste samo s ovim direktnim dobijas 540 okretaja kardana na 1600-1700 kretaja motora a sa ovim preko reduktora tek na 2100 okretaja motora imas na vratilu 540.
Brza varijanta vratila ti je dobra za lakse poslove dok je recimo za teze bolji sporiji prenos, dobija na snazi a i motor ima bolje pdmazivanje i hladjenje. Sam odluci sta zelis al sarafanje prepusti majstoru da nebi morao dvaput popravljati.
Ja sam osovinu za direktni kardan nasao rabljenu, ima ih nadje se.
 
B

BAGERISTA

Guest
Ja sam imao,,na mojem ubrzan kardan,,,,pa sam ga vratio kako je bio,,kad sam ga prodao.........
Ostala su mi doma jedan zupčanik,,,i izlazno vratilo,.,,,(di se kardan kopča),,,.
Moren ti i slike stavit...a mislim da ih imaš u temi 560 nili balirke,,ki se više siječa..

Dobro je Kićo napisa,,,,,ako neide ručno,bit če da je koji zupčanik nastrada,,,ili je možda kad je ovog strgalo,,,,samo ga i savilo,,pa se teško okrene..

Ako ti treba,,,javi se na PP.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ona ručica za uključivanje jel ima kakvu funkciju ili ide lagano?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
@ Kićo

Ja imam samo taj jedan traktor tako da i lakše i teže poslove obavljam s njim...majstor mi je isto tako predlžio te 2 varijante pa da sam odlučim...mislim nemam pojma na osnovu čega da odlučujem...šta ja znam...ali evo vidim kako vi kazete da je ipak bolje za nijansku "direktno vratilo" ili to koje već na 1 600 obrtaja ima 540 o/min...onda cu staviti to.

@ Bagerista

Pošalji slike ako ih imaš, a i cijenu iako ne bih znao kako bih to transportirao do kuće jer sam ja u BiH (Bihać)...

@ Muhaničar

Ručica za uključivanje radi bez prblema, uključuje i isključuje...samo je izlazno vratilo prebijeno i da se okrenuti rukom nekih pola kruga u lijevo i desno nakon toga se ne da rukom okretati, ali kad upalim traktor onda ide vrti normalno.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
ako ide samo pola kruga rukom onda je lako moguće da je nešto iskrivljeno od udara :scratch

Mislim da je bolje da ugradiš brže vratilo, jedino neznam kako se traktor ponašao sa silokombajnom jer je Lifam inače težak za tjerati pa bi on možda mogao biti problem.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ako te interesuje mislim da moj kolega u blizini ima reduktor od 560.Ja sa iz B.Krupe a to ti je blizu.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
U vezi tvog posta #825007
Ako te interesuje mislim da moj kolega u blizini ima reduktor od 560.Ja sa iz B.Krupe a to ti je blizu.

Dnas mi je bio majstor raskopo je izlazno vratilo, polomljen je sam o jedan metalni prsten debljine 2-3 mlimetra, nista strašno ..tako da samo trebam zamjeniti izlazno vratilo...

I on mi je preporučivao da ugradim ovo "brzo" biće nekih 40-50 maraka vise troskova ali ću imati brzi kardan, ...meni je na lifamu problem jer uopšte nemam zraka na dimnjaku na izlazu silaze...pa mi silaza udara u vanjsku stranicu prikolice i pada na zemlju...

E sad koliko ce se to loše odraziti na motor samog traktora i neke druge priključke to je opet drugo pitanje.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
na izlazu rora silokombajna nemaš dovoljno zraka upravo zbog toga što je kardan spor. Sa tim bržim kardanom će svakako biti bolje ali će zato i traktor to sasvim sigurno osjetiti.
Što se tiče drugih priključaka snjima nebi trebalo biti problema, tjeraćeš ih na manjem gasu. ;)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Pa to je ta fora Cawboy koje se i bojim....dobiću brzi kardan ali zato će se motor "znojti"..ne znam sam da li će biti da sam dobio na mostu a izgubio na ćupriji...a u siliranju je stvarno sporo...evo juče sam bio kod kolege on ima store 504 i kaže da mora imati TRECU stranicu na prikolici koja sluzi kao graničnik da mu silaza "NE LETI" preko prikolice u polje...dok je u mene belaj da silaza udara u stranicu do mene i pada na zemlju...mislio sam uvjek da je do silokombajna, a eto bice da je do kardana...

Inače na satu lijepo piše pri 1 700 obrtaja je 540 obrtaja kardana...i sugurno ga drzim na tom obrtaju ali opet je izgleda slabo...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Shvati da ako ti je vratilo kardana tvornicko tj preko reduktora zeljenih 540 okretaja imas tek na 2100 okretaja motora. Znaci na manjem gasu imas i manje okretaja kardana.
Ovo da ce se motor "znojiti" neka te nebrine, nece se on znojiti i nist mu nece bit osim ako recimo dodje majstor pa ti ispusti vodu dok npr traktor radi u mjestu pod turazom (okrece sušaru).
Ja imam doma i Rakovicu 65 i 560. Rajka ima 540 na kardanu vec na 1600 motora i sve poslove radi bez "znojenja".
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
U vezi tvog posta #825007


Dnas mi je bio majstor raskopo je izlazno vratilo, polomljen je sam o jedan metalni prsten debljine 2-3 mlimetra, nista strašno ..tako da samo trebam zamjeniti izlazno vratilo...

I on mi je preporučivao da ugradim ovo "brzo" biće nekih 40-50 maraka vise troskova ali ću imati brzi kardan, ...meni je na lifamu problem jer uopšte nemam zraka na dimnjaku na izlazu silaze...pa mi silaza udara u vanjsku stranicu prikolice i pada na zemlju...

E sad koliko ce se to loše odraziti na motor samog traktora i neke druge priključke to je opet drugo pitanje.

U tvom slucaju moze biti neispravan i silo kombajn.Neznam tacno kako to radi na Lifam-u al morale bi biti neke lopatice koje stvaraju vjetar za izbacivanje mase.Kad se one pojedu i nisu dovoljno blizu ivice turbine tad dolazi do mjesanja zraka u samoj turbini.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
kod Lifama je disk sa 4 noža postavljen vodoravno. A lopatice za izbacivanje mase su postavljene na drugom disku i stoje vertikalno. Kod Lifama je to riješeno na malo neobičan način. :)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Evo ga ...tu je polomljen, ostalo nigdje nije niti grecnut...ali izgleda ako nije sve u redu onda nije nista u redu.



Uploaded with ImageShack.us
A nije se mogao okretati rukom zato sto je ovaj prsten zapinjao, ovakav je unutra zatečen posukan



Uploaded with ImageShack.us


Rakopan i ulje izliveno



Uploaded with ImageShack.us

Doboš u kojem se nalazilo kardansko vratilo...



Uploaded with ImageShack.us

Ako bih postavljao to direktno vratilo onda bih najvjerovatnije morao ili skidati poklopac ispod sica ili prepolovljivati traktor...ali to ce majstor ....meni samo da je nabaviti dio...juče sam zvao par prodavnica nigdje nema.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
kod Lifama je disk sa 4 noža postavljen vodoravno. A lopatice za izbacivanje mase su postavljene na drugom disku i stoje vertikalno. Kod Lifama je to riješeno na malo neobičan način. :)

Da, ta 4 noža su u stvari srpovi koji žanju kukuruz u radu...a noževi za usitnjavanje mase se nalaze nakon tih žetvenih noževa i ima ih 12 (ako sam dobro prebrojao ).

To je dobar kombajn...naravno da ima i boljih al ja sam ga dobio kad sam i traktor kupovao došao je uz tu cjenu, tako da ne znam za bolji...ali ima ih ovdje u selu par i ljudi su prezadovoljni njima..., ja lično sto se tiče nošenja lifama nemam problema, ne čini mi se težak, kažem ti samo da mi je rješiti vjetar i to bi bio dobar kombajn...na njemu imam bruseve zaoštrenje, a trebam uskoro dobiti i knjigu za održavanje, tako da ću uraditi kompletan remont...jer mi prijatelj kaže da ga ima preko 7-8 godina i da ga nebi mjenjo niti prodavao.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640


Uploaded with ImageShack.us

I jos me interesira, ako ne nađem to kardansko vratilo, da li bi se ovo dalo natokarti (nastaviti) s čelikom kod tokara ????
 

Žuti org

Član
Tu od
19 Svi 2012
Poruka
232
Ne moras skidati poklopac hidraulike vec samo onaj poklopac sa desne strane gdje se montira reduktor za prednji pogon i sve se uradi nez brige,a osovinu nemoj dat nadogradivat jer ce opet puknut nova i nista drugo
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Sad mi nešto nije jasno, :confused: kad se mijenja, tj. ugrađuje to brže vratilo šta se sve mijenja. :scratch Čini mi se da bi tu išlo i ovo polomljeno izlazno vratilo ali i ovaj zupčanik što je sad na traktoru i njegova osovina!? Ako se to sve mora mijenjati onda se bojim da bi to bilo prilično skupo :scratch
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Cawboy takoje to i kod mene...sto nemam viziju u stvari sta ja tu trebam mjenjati ili dodavati...i sad kad nazovem prodavnicu dijelova ljudi mi govore različite cjene...od 60 maraka do 300 maraka...e sad sta oni misle ja pojma nemam...

Danas mi jedan reče da tu ide kardansko vratilo od IMT 542 i ono dođe oko 95 maraka i da na to trebam jedan ležaj i kraj priče i da ću imati taj "brzi" kardan...

Meni treba na ovom kvaru da idem korak po korak...npr...

1) Kupiti kardansko produženo vratilo IMT 542 ili to i to kardansko vratilo

2) Kupiti lezajeve takve i takve...

3) Kupiti ovo i to...i radi

Ovako ja znam za sad da trebam samo mjenjati dio koji vizuelno vidim da je manjkav a to je onaj koji sam slomio....
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Ništa onda, čekamo Bageristu da dođe sa kupanja ;) on je to mijenjao i zna šta treba a šta netreba. Samo sad se izgleda brčka negdje u vodi ili je na plaži uz hladno pivo :drinkers:, dok se mi ovdje pržimo na suncu :weedman:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh