• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Popravak kućanskih aparata

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,843
Da, piše W. Ali jel to istina ili je VA?
:unsure: Ako na naljepnici piše u W, zakaj ti pitaš da nije možda u VA; zakaj nisu napisali da je u VA, valjda zato jer je u W...
Kaj se mene tiče baš mi je oko toga svejedno, jer ja pratim kod sebe sve, baš sve, to mi je svojevrsni jutarnji hobi i zadovoljstvo uz prvu kavu i nikaj me nebre iznenaditi, a ovo na tom mjeraču mi je samo jedna, iako nebitna, dobro došla prolazna informacija.

Daj sad molim te, večini ovdje aktivnih forumaša pojasni razliku VA i W, jer ovak bude pucanj u prazno, a na kraju je ionak jedino mjerodavno brojilo elektre.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
752
Kad je DC u pitanju, VA i W je isto, međutim, kod AC nije isto jer faktor snage nije kod svih uređaja jednak 1 pa imaš gubitke. VA onda znači prividnu snagu, a W pravu snagu koju uređaj iskorištava.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,843
@domy_os što misliš koliko te forumaša sada razumije?

(Ja sam kolegici s foruma pokazao što ja koristim kao pomagalo za nekakvo mjerenje i po točnosti nebitnu informaciju, iza toga kolega @mtd001 je pitao kako se to moje čudovište zove i ja nisam znao točan naziv, pa sam mu fotkao poleđinu s podacima. Ako nije mjerodavna ta natpisna pločica "za njega samog", što onda je? Naša naklapanja, nagađanja?)
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,819
Kolega @plus, naj se mam srditi.
Naravno da mjeri "ispravno" ako je riječ o rolu. Ako je pak vešmašina ili klima, pokazuje više neg kaj je.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,843
Nisi u pravu.
Mjerim samo 1 klimu.
Malo jače si se prešel nego si misliš, prvenstveno, jer sam ja napravio usporedbe s brojilom; ili buš i brojilo negiral?
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Samo da reknem, skoro sam zaboravila, pitala sam ja za ventilator pećnice koji radi nakon što se isključi pećnica - nema pomoći. Tako je napravljeno da radi, hladi vanjski dio pećnice u elementu, to radi drugi ventilator a ne onaj glavni koji miješa zrak u pećnici dok se peče.
Ja i dalje ne mogu shvatiti zašto mora hladiti nakon završetka rada pećnice, pećnica koju sam imala sedam - osam godina prije ove nije ništa hladila i sedam - osam godina se kuhinjski elementi nisu nigdje od vrućine oštetili. Ali tako je - kako je, priznajem poraz, moram trpiti trošenje struje na hlađenje pa ću trpiti.

Sada ganjam ledenicu Liebner, ima jedna, meni čak i prevelika, oko 150 cm dužine, ali veli uputstvo da ima godišnju potrošnju samo 188 KWs struje, cijena je paprena, oko 7400 kuna, ima i manja, oko 280 litara, ta je A++ isto, za 4300 kn, troši oko 220 KWs na godinu, drži ako nestane struje oko 60 sati temperaturu, i tu bih uzela iako je od istoliternih od drugih proizvođača skuplja za oko 150 - 2000 kuna, ali jednostavno je u Međimurju i Varaždinu nema gdje kupiti.
I još me nešto iznenadilo i revoltiralo što se ledenica tiče - skoro svi proizvođači sa unutarnje strane na izolaciju lijepe reljefne aluminijske folije a ne glatke plastične stijenke.
Zašto? Nije li bolje i čvršće glatka plastična stjenka a ne folija - dojma sam da se ta folija može veoma brzo podrapati, pogotovo kada nešto zaleđeno tresne na dno ili upre sa strane unutra.
Ima li tko iskustvo sa ledenicom koja je unutra obložena aluminijskom folijom?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,081
nema pomoći. Tako je napravljeno da radi, hladi vanjski dio pećnice u elementu, to radi drugi ventilator a ne onaj glavni koji miješa zrak u pećnici dok se peče.
Kaj nemaš doma cvikcange?
Dojdem ja na tvoje delikatese pa ponesem ;)
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Molim Vas pomoć.
Imam veliku brusilicu iskra, jako stara ali radi. Rastavio sam je, izvadio rotor i trebam zamijeniti ležajeve na njemu. Ležaj kod kolektora lako sam izvadio dok za prednji ležaj treba skinuti zupčanik koji se neda skinuti sa osovine rotora. Sve brusilice koje sam istraživao imaju maticu koja steže zupčanik na rotor ali kod ove nema matice ali ne vidi se niti nikakav navoj. Pretpostavljam da je zupčanik navrnut na rotor ali nisam siguran, a ako je tako koji je navoj?
Unaprijed zahvaljujem na pomoći.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,081
Ja bi prije rekel da je navučen gore kombinacijom toplo hladno nego da je na navoj.
Ako je slučajno na navoj onda vidi u koju stranu se rotor vrti pa logički zaključi koji je navoj da se nebi otpuštal u radu ;)
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
@MUHA , strah me upotrijebiti veću silu da nešte ne pukne pa zato i pitam. Teško mi je vjerovati da je navučen toplo-hladno jer za svako mijenjanje ležaja trebalo bi grijati i bila bi mogućnost da se uništi plastični ventilator koji je na rotoru.
Ipak hvala ti na mišljenju.
@Lee Champa , zupčanik može biti navrnut kao što je kod drugih brusilica navrnuta matica.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
340
@MUHA , strah me upotrijebiti veću silu da nešte ne pukne pa zato i pitam. Teško mi je vjerovati da je navučen toplo-hladno jer za svako mijenjanje ležaja trebalo bi grijati i bila bi mogućnost da se uništi plastični ventilator koji je na rotoru.
Ipak hvala ti na mišljenju.
@Lee Champa , zupčanik može biti navrnut kao što je kod drugih brusilica navrnuta matica.
Ova ima navoj. Koja je oznaka tvoje brusilice
 

Prilozi

  • Screenshot_20220908-152318.jpg
    Screenshot_20220908-152318.jpg
    45.3 KB · Pregleda: 20

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,081
@MUHA , strah me upotrijebiti veću silu da nešte ne pukne pa zato i pitam. Teško mi je vjerovati da je navučen toplo-hladno jer za svako mijenjanje ležaja trebalo bi grijati i bila bi mogućnost da se uništi plastični ventilator koji je na rotoru.
Ipak hvala ti na mišljenju.
Za takve radove bi trebalo koristiti indukcijski grijač ;)

Ova ima navoj. Koja je oznaka tvoje brusilice
Ova ima navoj ali od strane četkica, kod njega je problem na gornjoj strani.
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Imaš pravo @MUHA , problem je na gornjoj strani. Evo i nekoliko slikica. Oznake nema na njoj, nestala pločica. Sklopio sam glavu brusilice da ne izgubim vijke i zbog prašine. Fotografija-0033.jpg Fotografija-0034.jpg
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,036
Takvu brusilicu imam. Njena brzina i inercija ventilatora je istog odvojila od osovine. Radi , ali nema ventilatora.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
899
Krčko za spremanje hrane odjednom stao, ne daje nikakav znak zivota. Otvorio sam i provjerio kontakte multimetrom. Na svaki se čula pištalica, sem na ovom kablu, kad stavim multimetar na jednu i na drugu stranu nista se ne cuje..
. IMG_20220910_181520.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,064
Kao što je kolega napisao termoosigurač,on ti bude naslonjen na neki topli dio i u slučaju da termostat ne odradi posao on ti dođe kao dodatno osiguranje
Uzmi odmah par komada jer će ti vjerojatno opet otići
Sestri sam na pegli 4 puta mijenjao,(pegla je normalno radila,termostat je normalno radio,samo je taj osigurač stalno crkavao,na kraju sam ga maknuo i još je pegla tako radila 10 tak godina
 

Najnoviji postovi

Na vrh