• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Popravak membranske pumpe

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Forumaši zanima me što moram sve skinuti da bi otklonio ovaj kvar? Da li ja kao laik mogu to popraviti ili trebam skinuti pumpu, izgubiti 7 dana dok nađem majstora, pa ovo pa ono, pa da se to popravi? Pukla je plastična cijev i lije voda.

dsc01304medium.jpg

dsc01305medium.jpg


Inaće ju je generalno reparirao forumaš Petar i bilo je super dok se nije najvjerovatnije smrzla voda.

Hvala.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Ja to doma sam rješavam, jednostavno je ko pasulj, stvarno nemaš što fulat :)


prvo odpusti ove inbuse odozgora i odostaga, makni te potkove i tu plastiku s crijevom koju pridržavaju.

onda šerafaš one trinaestice bočno, kad to skineš dolaziš do gumenih membrana koje su jedini mogući kvar na oakvoj pumpi. Dodju cca 20 kn kom imaš ih u svakoj poljoapoteci...
Kad sve to skineš, lagano okreneš osovinu vidiš dali je sve ok, i sastaviš nazad...

Ja imam takvu, barem 2 put u sezoni je sva rastavljena u proste faktore...

edit:

sad sam tek pomnije pogledal sliku i ak se ne varam pukal ti je blok :(

rastavi to i vdi jeli moguće zavarit...
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Pukla je covjeku plasticna cjev.
Ima neki ljudi lepe plastika, "mislam" da bi oni mogli to da srede.

@zwer, zasto 2 puta u sezonu rastavljanje?
Da ne slucajno tvoja pumpa ima lufta na cilindar, obicno prolupa na onaj bolc na klipnjaca, pa zato kida gumica, ne bi smjelo da tako brzo kida gumice, imeno kada sam imao morava pumpa uvjek se samo jedna gumica kidala. Lufta ima:blackeye
Pozdrav:partyman:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Meni isto izgleda da je pukla plastična cijev i iz nje šprica po bloku pumpe. Da je obrnuto nebi špricalo nego bi puštalo ulje, a kak bi se uopće ulje smrznulo :weedman:
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Otpusti ta dva imbus vijka ,pomjeri ustranu .Prvo skini to crijevo gore.To je to.Za dalje trazi nekog ko krpi plastiku.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ne treba sve rastavljati,dovoljno je otpustiti dva imbus vijka i odvrnuti usisno crijevo i plastična grana je dolje,pri tome treba paziti da se ne raspadnu usisni ventili.Nakon toga kod nekog tko vari plastiku ili nova grana.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Pukla je covjeku plasticna cjev.
Ima neki ljudi lepe plastika, "mislam" da bi oni mogli to da srede.

@zwer, zasto 2 puta u sezonu rastavljanje?
Da ne slucajno tvoja pumpa ima lufta na cilindar, obicno prolupa na onaj bolc na klipnjaca, pa zato kida gumica, ne bi smjelo da tako brzo kida gumice, imeno kada sam imao morava pumpa uvjek se samo jedna gumica kidala. Lufta ima:blackeye
Pozdrav:partyman:

e hebi ga, ja od 7:00 ujutro gledam u monitor i više neznam što vidim :(

ak je plastična cijev onda nemaš brige, kupiš, promjeniš itd...



kod mene je pumpa stara cca 20-25 godina, svake godine do 2god unazad je prepumpala po 50-tak rezevoara godišnje. Praktički svi dijelovi na njoj osim glavnog kučišta su neznam kolko puta mijenjani jer ih je škropivo sve pojelo. Lufta ima na sve strane i opće se to ne trudimo popravit već se samo zamijene gumice i teraj dalje. U planu imamo nabavit atomizer pa ono dokle traje - traje..
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Da je pustio da radi bar desetak minuta poslije prskanja do ovog nebi doslo.Izbacila bi tekucinu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da je pustio da radi bar desetak minuta poslije prskanja do ovog nebi doslo.Izbacila bi tekucinu.
Ni da radi 10 dana ne može izbaciti svu tekućinu .
Možda ako odpoji usis i potis ali zašto komplicirati ako je može okrenuti , iscjediti ....:drinkers:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
A kaj se ta pompa nebi dala skinuti i nekam u toplo gnjezdo metnuti preko zime, kad več ostatak mora vani stati :scratch
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Ni da radi 10 dana ne može izbaciti svu tekućinu .
Možda ako odpoji usis i potis ali zašto komplicirati ako je može okrenuti , iscjediti ....:drinkers:

Tako ti je.
I ja sam je jesenas moja pumpa kad sam je prao, ostavio sam je da radi par minuta, i misleo sam da je sva tekucina izbacena, i preko zimo sam je slucajno premestuvao, uhvatio sam osovina sa ruka kada ono vraga, osovina se ne okrece, smrznula je, ali sva sreca nista nije puknulo i eno je sad opet radi.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
A kaj se ta pompa nebi dala skinuti i nekam u toplo gnjezdo metnuti preko zime, kad več ostatak mora vani stati :scratch

moja svih 20-25 godina stoji vani u natkrivenom otvorenom prostoru, nikad problema.

Poslje svakog špricanja ide pranje, prvenstveno zbog šlaufa kojeg imam 250m i u njem nesmije ostat škropiva. Otvoriš dolje ispust, i šlauf unuta s čistom vodom i upališ da radi. Kad poteće čista voda na sve strane, zatvoriš dovod čiste vode i pustiš malo da radi da sve istjera. Ja tak radim oduvijek i nikad problema...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Kad su dobri ventili mora sve izbaciti.

Ne može, ako ne skidaš izlazno crijevo. Čak ni onda.
Najbolje je isprati špricu, ulijati 2-3 litre tekućine za pranje auto stakla (naravno, nesmrzavajuće) i pustiti pumpu u rad da tu tekućinu istjera van.
Naravno, manometar skinuti nakon toga i staviti ga na toplo.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Imam atomizer AGT 44O U .Neki dan sam mjenjao ležaje na osovini propelera,pa sada kada je sve rastavljeno primjetio sam jesenas problem.
Pumpa je BM 65/30 ,kada je atomizer pun normalno krenem i slab pritisak ,bude naređen na 15 bara čim krenem prskati padne na 5 bara i postepeno se povečava,ali ne preko 10 bara. Moram stati i na regulatoru povisiti pritisak i tako non-stop. Jer to problem membrana ili? Molim za savjete.Hvala.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Imam atomizer AGT 44O U .Neki dan sam mjenjao ležaje na osovini propelera,pa sada kada je sve rastavljeno primjetio sam jesenas problem.
Pumpa je BM 65/30 ,kada je atomizer pun normalno krenem i slab pritisak ,bude naređen na 15 bara čim krenem prskati padne na 5 bara i postepeno se povečava,ali ne preko 10 bara. Moram stati i na regulatoru povisiti pritisak i tako non-stop. Jer to problem membrana ili? Molim za savjete.Hvala.

nekužim te baš najbolje, a jel kad sve zatvoriš može dići pritisak na 20 -25b, ako može ona nije pumpa
jer kad naštimaš pritisak na zatvorenom , on uvjek padne kad otvoriš dizne, tak da je mjerodavno štelanje pod gasom i otvorenim diznama, a onda kad zatvoriš malo tlak skoći ali to nije bitno

neznam jesi možda rastavljao regulator, meni se nešto slično desilo, ali ja sam ga rastavljao i naopako okrenuo onaj valjčić ispod opruge regulatora,
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
nekužim te baš najbolje, a jel kad sve zatvoriš može dići pritisak na 20 -25b, ako može ona nije pumpa
jer kad naštimaš pritisak na zatvorenom , on uvjek padne kad otvoriš dizne, tak da je mjerodavno štelanje pod gasom i otvorenim diznama, a onda kad zatvoriš malo tlak skoći ali to nije bitno

neznam jesi možda rastavljao regulator, meni se nešto slično desilo, ali ja sam ga rastavljao i naopako okrenuo onaj valjčić ispod opruge regulatora,

Pritisak je ok prije početka rada naredim 15 bara 1400 ok/min i kada krenem pada tlak na 5 onda kada primjer dođem pred kraj tlak je 10 bara. Opet naštelujem na regulatoru 15 i tako non-stop.To mi se desilo ove jeseni plavo prskanje,inače to nije bilo,bit će da su nagrižene membrane ima dosta prskanja iza sebe.A probat ću i s regulatorom pogledat to što si rekao i napraviti tako.Ma na pumpu nateram i 30 bara ako treba izgleda da negdje zrak dobiva.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Raskopaj regulator i pogledaj u kakvom je stanju.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Evo regulatora tko uoči problem neka ga ako zna objasni gdje je problem.



Gornji i doljnji dio regulatora.



Na nosaču na prve dve slike kao da je ona kapa udubljena nije glatka površina.
 

Najnoviji postovi

Na vrh