• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

POTICAJI U STOČARSTVU

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Uuuuu je**m ti, pa ovo je živo sranje, aj planiram na prolječe pošet štalu gradit :shock: pa kaj da ja sad dalje napravom, ko mi bude to rekel :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: taman sam dobil krvavu volju za složit si 15 krava doma, a kaj da sad delam :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch , da se ubijem il da ubijem one koji ta sranja rade pa da ih odslužim i vratim se na stočarstvo, il kaj :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :cry: :cry:

čuj ono je sve bilo neko viđenje situacije, tj kako to sve može izgledat ako se uzmu u obzir situacije iz stvarnog života ljudi.
pitanje je sve da li to bude baš tako, vjeruj mi znaju i oni da mi svi imamo kredite, i da ulažemo velike novce u to sve, tako da sve čemo vidjet.
zato nisam nikoga ni napadao, jer je to sve još u nekim pregovorima, pa čemo vidjet kako to kvalitetno mogu napravit, malo sam skeptičan ali vidjet čemo.

što se tiče štale i tvoje zagrijanosti, nastavi dalje, sagradi štalu, vjeruj mi bilo je i gorjih dana od ovog, kad mljekare nisu isplačivale pola godine mljeko, ti se toga ni ne sječaš, ali ovo sad je još ok i može se radit.

samo je nesrazmjer toga što žele da mi ulažemo a dobijemo vjetar u prsa a ne u leđa.

uglavnom gradi štalu, i ja svoju proširujem, a ako naiđem na stvarno dobru ponudu budem izgradio i modernu staju.
tehnologiju usvajaš, mlad si i nema razloga da se ne baviš time, ako voliš krave i polja tim se bavi, radi to ozbiljno :D

mjenjali su u svačemu poticaj, čas smanje čas povečaju, to je tak kak je, seljak se je uvijek snašao u tome, valjda imamo instinkt za preživljavanje

pazi neče oni te novce ukinut, to je kakti preimenovanje uz neke izmjene koje baš i ne idu na ruku proizvođaču, tj nisu uopče stimulativne, što zbog problema sa poticajima za zemlju sa vlasnicima, što zbog toga jer če izjednačit dobro i loše grlo, dobrog i lošeg gazdu, onog koji ima na ha 50 rolobala sjenaže i onog sa 50 kockastih bala sijena, a ulaganja su drastična
to je neki paralelni svemir
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
:( :scratch :oops: :twisted:
misliti, nadati se boljem a na koncu probat već sad naći neki b plan kak se ne "ubit" ak si u velikim kreditima!
SLOVENCI nemojt nas tak brzo odblokirat-možda je tu rješenje
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Možda je ;)


a ništ, ja sad idem, moram prekinut da mi ovi paket prebace na početak novog mjeseca!!!
vidimo se zutra rano!
pozz :!:
 
B

brundalo

Guest
a da pokusate pomalo sa jednom ili 2 krave onako pomalo pocet radit sir... ionako imate registrirana opg...pa mislin ako krene... siris se a ako ne nisi nista izgubija
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
brundalo kaže:
a da pokusate pomalo sa jednom ili 2 krave onako pomalo pocet radit sir... ionako imate registrirana opg...pa mislin ako krene... siris se a ako ne nisi nista izgubija

ima kod nas njih par sa velikim štalama koji imaju mini sirane, ali imaju po 50 i više komada, oprema je dosta skupa, ali jedno pitanje je ostalo nerješeno,plasman, kud s tim sirom
ako imaš neke veče količine još nekak bi turnio u dučane ovako kod nas prodaja uz cestu ne ide, tu svi imaju krave , mlijeko, sir, ima mlječnih industrija tu je dukat tj sirela, zdenka, a po mlijeko dolaze svi, đurđevačka mljekara, vindija, ledo.....svi, tu prolaze cisterne svakih pol sata, a svaka druga kuča ima svoj laktofriz ostali nose na sabirna mjesta, tu ima meštara sa po 1000 i više mljeka dnevno, tako da tržište sira na malo nema prođu nikak, u nekom drugom kraju bi imalo ,kod nas ne u našoj županiji.

sama proizvodnja mlijeka oduzima puno vremena i truda i ulaganja, još i proizvodnja sira bi bila opterečenje za večinu gospodarstava, što zbog ulaganja radne snage koje je sve manje i plasmana

ovo sam mlijekom je bio najčišči posao i dade se od toga živjet,a šta če bit to čemo vidjet, ko zna , možda bude i bolje možd nas iznenade :D

a što se tiče udruživanja u neke udruge zbog sira, kod nas ti je izreka koja je istinita- sam si si za kompu malo, a dvojica ste previše, svatko se brine za sebe, ok mi si svi pomažemo kad je sezona, ali ima svakakvih ljudi
 
B

brundalo

Guest
bogec kaže:
brundalo kaže:
a da pokusate pomalo sa jednom ili 2 krave onako pomalo pocet radit sir... ionako imate registrirana opg...pa mislin ako krene... siris se a ako ne nisi nista izgubija

ima kod nas njih par sa velikim štalama koji imaju mini sirane, ali imaju po 50 i više komada, oprema je dosta skupa, ali jedno pitanje je ostalo nerješeno,plasman, kud s tim sirom
ako imaš neke veče količine još nekak bi turnio u dučane ovako kod nas prodaja uz cestu ne ide, tu svi imaju krave , mlijeko, sir, ima mlječnih industrija tu je dukat tj sirela, zdenka, a po mlijeko dolaze svi, đurđevačka mljekara, vindija, ledo.....svi, tu prolaze cisterne svakih pol sata, a svaka druga kuča ima svoj laktofriz ostali nose na sabirna mjesta, tu ima meštara sa po 1000 i više mljeka dnevno, tako da tržište sira na malo nema prođu nikak, u nekom drugom kraju bi imalo ,kod nas ne u našoj županiji.

sama proizvodnja mlijeka oduzima puno vremena i truda i ulaganja, još i proizvodnja sira bi bila opterečenje za večinu gospodarstava, što zbog ulaganja radne snage koje je sve manje i plasmana

ovo sam mlijekom je bio najčišči posao i dade se od toga živjet,a šta če bit to čemo vidjet, ko zna , možda bude i bolje možd nas iznenade :D

a što se tiče udruživanja u neke udruge zbog sira, kod nas ti je izreka koja je istinita- sam si si za kompu malo, a dvojica ste previše, svatko se brine za sebe, ok mi si svi pomažemo kad je sezona, ali ima svakakvih ljudi
Bogec na ovo cu ti sutra opsirnije odgovorit ;)
 
V

vla

Guest
Kolege Farmeri,
Da se i ja ukljucim.To sto vas ocekuje mi vec imamo godinu dana i nastavlja se naravno i u 2009.
Nema premija za mleko nego se dobija premija za svako grlo/70 e/ i zemljiste/100 e/, zbog infalcije je sada to mnogo manje, i naravno isplacuju kada drzava ima para.Rezultat toga je smanjenje krava za 3 godine sa 700.000 na 400.000 grla.
Sto se tice cena ,mleka je 0.21 e sa trendom smanjenja, a slicna situacija je i u okruzenju.U Makedoniji farmeri prosipaju mleko i strajkuju jer je cena 0.16 e i nije im plceno mleko par meseci,a Svedjani koji su otkupili sve mlekare su pred bankrotstvom.
Sve se pravda hiperprodukcvijom mleka u Evropi i jeftinog mleka u prahu, pa tako nase mlekare uvoze mleko u prahu sumnjivog kvaliteta/setite se afere u Kini/ rastvaraju ga i prodaju kao konzumno, a ne rade otkup mleka.
Od Nove godine mlekare otkazuju otkup mleka mnogim proizvodjacima pravdajuci se velikim troskovima otkupa.
Jedno od resenja je ekstenzivno stocarstvo-ispasa ili sopstvena proizvodnja kompletne hrane za stoku.
Sto se tice Brundalovog predloga o siru, veliki je problem trziste, gde je jos teza situacija nego kod mleka.
Vi ste blizu EU. Pitanje je sta dalje i kako preziveti?
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Juce sam dobio jedan letak na kome pise ovako:
Model poticanja proizvodnje u poljoprivredi i ribarstvu.
Zagreb, rujan 2008.

Pise u tabelama 'vako

mlijeko kravlje 0,85kn/l a za podrucja sa tezim uvjetima gospodarenja je 1,37kn/l
mlijeko (ovčje i kozje) 1,56kn/l a za ove sa tezim uvjetima gosp. je 2,03kn/l

Gore iznad tabele je napisano NN 141/06;85/08
 
B

brundalo

Guest
Istrijan kaže:
Koliki su poticaji za ovce/koze?
evo ti decko odgovor. Otvori ovaj link i sve ces znat. zapamti ako se odlucis za maticno stado da ces imat puno vise posla. Pozdrav
Obrisan neispravan link.
 

Istrijan

Član
Tu od
30 Pro 2008
Poruka
45
brundalo kaže:
Istrijan kaže:
Koliki su poticaji za ovce/koze?
evo ti decko odgovor. Otvori ovaj link i sve ces znat. zapamti ako se odlucis za maticno stado da ces imat puno vise posla. Pozdrav
Obrisan neispravan link.


Ako možeš malo pojasnit zašto ima više posla i kako ide poslije proces sa prodajom janjadi?

Mene bi zanimala i ekološka proizvodnja pošto ih mislim držat vani na pašnjacima i na prirodnoj domaćoj hrani!
 
B

brundalo

Guest
Istrijan kaže:
brundalo kaže:
Istrijan kaže:
Koliki su poticaji za ovce/koze?
evo ti decko odgovor. Otvori ovaj link i sve ces znat. zapamti ako se odlucis za maticno stado da ces imat puno vise posla. Pozdrav
Obrisan neispravan link.


Ako možeš malo pojasnit zašto ima više posla i kako ide poslije proces sa prodajom janjadi?

Mene bi zanimala i ekološka proizvodnja pošto ih mislim držat vani na pašnjacima i na prirodnoj domaćoj hrani!

Maticno stado?
evo ovako...ukratko to znaci kontrolirano porijeklo. Dakle moras vodit maticnu evidenciju..od kontrole pripusta do prodaje/smrti svakog pojedinog grla.Znaci drzat muske odvojeno od zenskih (nema veze imas li ovce ili koze), kad je vrijeme pripusta moras vrsit pripust iz ruke i zapisat dan datum pa cak i sat kad se koja mrkala i koji je muzjak skocija na nju. Zatim na janjenju/jarenju zapisat datum kad se ojanjila/ojarila, koliko podmlatka, tezinu svakog grla. zatim mjerenje svakog muskog grla za eventualni performance test. Onda pored zapisane tezine pri rodjenju moras zapisat tezinu i pri odlucivanju podmladka. Moras imat ovnove/jarceve probace koji otkrivaju zenke koje su spremne za sex. Nadalje moras zapisat svaki eventualni pobacaj a materijal poslat na analizu u ovlasteni labos. to ti sluzi radi kontrole eventualnih bolesti. nadalje 2 puta godisnje obavezno muzjacima moras dat krv na analizu takodjer radi kontrole zaraznih bolesti. maticna sluzba ti redovno dolazi u kontrolu 2 puta godisnje i markira janjad/jarad, a moze doc i u kontrolu nenajavljeno kako su dosli jednom u istri i otkrili da vara na poticajima. Globe su stravicne. Nadalje za imat maticno stado moras kupit podmladak iz maticnog stada a blago mora bir cistokrvno, nema veze pasmina a svako krizanje se kaznjava...I zapamti ako i slazes selekciju, nisi njih slagao nego samog sebe. Sta se tice poticaja oni ti se isplacuju tek kad ti se blago ojanji/ojari. tako ako eventualno i kupis ove godine blago neces dobit poticaj prije dogodine. Ako drzis muzno blago onda jos povrh svega toga imas i kontrolu mlijecnosti.
E sad ovo su ti bile obaveze a ne problemi.
A dobit je ta sta onaj dobar podmladak prodajes po visoj cijeni,naravno za rasplod a skart prodajes za klanje po trzisnoj cijeni. Inace za tvoju informaciju od 1.sijecnja dogodine svako ko ocekuje poticaj od drzave morat ce u sistem PDV....
E takodjer markiranje podmladka se placa.. mozes to s njim prebit da ti se odbija od poticaja. Trenutni cjenik neznam ali znan da san ja lani platija tocno 1280 kuna.
Sto se tice Ekoloske proizvodnje nije to tako lako kako ti mislis. Prvo tribas dokazat da zemlja nije tretirana nikakvim kemijskim sredstvima 10 i vise godina. zatim moras imat svoje zemlje dovoljno ili u najmu ali priznaju samo s ugovorom. Zatim ne smijes imat vise od odredjenog broja glava po hektaru, zatim voda mora bit dostupna blagu 24 sata dnevno...Uglavnom raspitaj se u udruzi BIOPA u Osijeku mozda oni imaju podruznicu u Istri a ako nemaju znat ce ima li ili koja ti je najbliza. I zapamti u ekolosku neces uc bez par hiljada eura troska, a bilo bi dobro da se raspitas dali tvoja zupanija to subvencionira kao sto to rade mnoge zupanije. Zadovoljan???
Pozdrav
PS ako sta triba samo pucaj ;) ;) :)
 
B

bok123

Guest
Prije nekoliko godina sam razmišljao o minimljekari. Malo sam obišao nekoliko lokacija, popričao sa ljudima, pročitao zakone i došao do slijedećeg zaključka:

1. problem- kome prodati, i tko će platiti. Finacijska konstrukcija obećava ali nema garancije plačanja.
2. problem- kad malo zaškripi moraš ti potegnuti a to znači rad od jutra do mraka.
3. problem- samo po zakonu o otpadnim vodama inspektor ti može svaki čas staviti ključ u bravu, znači i njih još moraš mititi, i to su troškovi, pa higjena, i tu te mogu loviti kada god hoće- jebi ga- prehrana.

Tako je od svega ispalo veliko ništa.
 

Istrijan

Član
Tu od
30 Pro 2008
Poruka
45
Puno hvala,sad mi je malo jasnija stvar oko matičnih stada.Nebi bio toliko ni problem u radu koliko mi se čini da bi bio problem daljnja prodaja tih skupljih janjaca za rasplod!Izgleda da je najbolje po balkanski sve bez papira i ajd bok,dokle ide ide!
 
B

brundalo

Guest
Istrijan kaže:
Puno hvala,sad mi je malo jasnija stvar oko matičnih stada.Nebi bio toliko ni problem u radu koliko mi se čini da bi bio problem daljnja prodaja tih skupljih janjaca za rasplod!Izgleda da je najbolje po balkanski sve bez papira i ajd bok,dokle ide ide!
Kritika zdravo seljačke logike

Dajuci ovaj naslov odgovoru odnosno replici na gore izrečeno imao sam na umu njemačkog klasika Immanuela Kanta i njegovo remek djelo Kritika čistog uma. Ustvari od svega toga san uzeo samo naslov i malo ga parafrazirao. Razlog je ova gore izrecena Istrijanova tvrdnja o prodaji rasplodnog blaga. Ovo sto cu doli napisat odnosi se kako na koze tako i na ovce. Znas li decko da ces na taj nacin vise izgubit nego dobit. Naime bit ces ako mislis ici naprijed prisiljen kad tad kupovat blago dokazanih proizvodnih osobina. I umjesto da imas svoje i da svoje prodajes skuplje, kupovat mozda cak i ne provjereno i nekvalitetnije po cijeni kvalitetnog ili ces ono pravo kvalitetno kupovat po stvarnoj cijeni kostanja. Ostavimo po strani blago za klanje i njegovu cijenu. Ovdi najprije govorimo o kvalitetnom rasplodnom materijalu. Recimo performance test koji si obavezan vrsiti u maticnom stadu, sastoji se od toga da se izabere odredjeni broj muskih grla i da se adekvatnom hranidbom kroz odredjeno vremensko razdoblje prati njihov rast i razvoj a zatim uz pracenje tezine izvrse i izmjere eksterijera i dobije strucna ocjena za njih. Najbolje ostavljas za sebe i prodaju a oni losiji...zna im se put. Na ovaj nacin dobivas blago koje sigurno svoje gene prenosi na potomstvo i tako eliminiras sve ono sta ne valja. tako odgojeno blago je puno skuplje i vjeruj sta budemo blize EU to ce se vise i trazit. a konacno svima nama je bilo kojim poslom da se bavimo cilj isti a zove se ZARADA. E sad blago iz performance testa ti ima od drzave poticaj od 800 kuna po muskom rasplodnjaku plus cijena koju dobijes za njega na trzistu a ona iznosi izmedju 300-500 Eura. Kad zbrojis jedno i drugo vidis koliko dobijes umjesto da ga prodas za 100 Eura. Cista i jednostavna racunica. kazat cu ti samo jednu stvar, da amerikanci pojedina svoja rasplodna mlijecna grla(govorim o jarcevima) prodaju vjerovao ili ne za 20000 USD. Tome mi trebamo tezit a ne hoce li nam drzava dat poticaj ili nece.
Stoga nemoj se ljutit na ovaj moj post jer ja samo nastojim pomoc, a izmedju ostalog prosvitlila me i ona bogecova da ne triba radit kako svi rade nego kako je ispravno. :) :) :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@brundalo:ma to sam čekao da napišeš! :D

sa ovakvim razmišljanjem danas je teško doći do kvalitetnog ovna,a još teže prodat kvalitetnog ovna,koji čak i papire ima i iz matičnog je stada... :| To pišem jer me trenutno muči taj problem. :scratch ali neću dalje,jer ćemo otić u off..
 

Istrijan

Član
Tu od
30 Pro 2008
Poruka
45
Moj sam post napisao na brzinu i bez razmišljanja ali ipak vašu kritiku prihvaćam jer se slažem sa izrečenim ali ovaj put je bilo kako se reče brži jezik od mozga!

Nemojte mi zamjerit zasad samo prikupljam razne podatke šta kako itd. jer drugdje nemam di pitat zasad!

LP
 
B

brundalo

Guest
Istrijan kaže:
Moj sam post napisao na brzinu i bez razmišljanja ali ipak vašu kritiku prihvaćam jer se slažem sa izrečenim ali ovaj put je bilo kako se reče brži jezik od mozga!

Nemojte mi zamjerit zasad samo prikupljam razne podatke šta kako itd. jer drugdje nemam di pitat zasad!

LP

Ma niti san ja tebi tija solit pamet niti se ti imas zasto ispricavat bilo kome. Bilo kako relativno smo blizu i moremo i na pivo sta se ono rece, a sigurno cemo to i ucinit tamo u 6 misecu kad dodjen u Istru he he. Ovdi je "nasta problem" sta ja o ovim stvarima znan malo vise od tebe iz jednostavnog razloga sta san u tom poslu duze od tebe i nista vise i naravno sta san stariji he he. zato san ti reka neke stvari imajuci na umu da si i sam spomenija Balkan a naravno i sa tim u vezi i nedostatke takvog nacina poslovanja. E sad gledaj povuci cemo jednu paralelu. U tebe u Istri je definitivno najace maslinarstvo u drzavi. Ljudi postaju i svjetski prvaci i poznati cak i u svitu. Dalmacija je po potencijalima za maslinarstvo puno ja ca nego Istra. Ali di je ta dalmacija u maslinarstvu? Nema je nigdi. Tek sad u zadnje vrime kad se ovdi vidilo sta i kao se radi u Istri ljudi pokusavaju nesto slicno napravit i ovdi. Eto samo to neka ti bude ideja vodilja i bit ce ti sve jasno. znaci moramo i Ti i ja po onoj bogecovoj.....U tom grmu lezi zec :) :) :)
PS i naravno sta neznas pitaj nastojat cemo nac odgovor....ti znas da su covik i tovar pametniji nego sami covik... :)
 

Istrijan

Član
Tu od
30 Pro 2008
Poruka
45
Za pivo nema problema samo kad bi ti imao šta pokazat u štali do ljeta ali teško se odlučit kako počet kad sam sam u tome pa sve važem triput da nebi poslije blago ispaštalo! Ali dosta sam već i tu naučio a prva stepenica je uvijek najteža.
 

Najnoviji postovi

Na vrh