• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

POTICAJI U STOČARSTVU

I

ivica

Guest
mljekare skidaju tvornicke premije od nove god ,
dukat je sad napravio grupu od 100 do 500 tisuca litara godisnje-premija 20 lipa po litri,
dok je do sad bilo od 100-200 tisuca- 35lip a iznad 200 tisuca -45 lipa

za vindiju bi se moralo saznati ovih dana ali ne vjerujem da ce i oni ostati puno bolji jer imaju neku krizu s isplatom iako su do sad bili po premiji puno jaci od dukata
 
B

brundalo

Guest
abrkili kaže:
@brundalo:ma to sam čekao da napišeš! :D

sa ovakvim razmišljanjem danas je teško doći do kvalitetnog ovna,a još teže prodat kvalitetnog ovna,koji čak i papire ima i iz matičnog je stada... :| To pišem jer me trenutno muči taj problem. :scratch ali neću dalje,jer ćemo otić u off..
Reci ti meni jel ti to zelis prodat ovna iz maticnog stada? Koliko je taj ovan star i koje su mu proizvodne karakteristike? Te na kraju kakvi su mu proizvodni rezultati - ukupno omrkanih ovaca, ukupan broj janjadi, ukupni broj janjadi ostavljene za priplod, zatim ukupan broj zenske janjadi za priplod te broj muske janjadi za priplod????Ima jos - koji je ukupan broj janjadi uginulih do 30 dana nakon janjenja, koliko pobacaja su imale ovce sa tim ovnom i na kraju mlijecnost? ali da ne bi mislija da je to sve ima naravno jos ali o tome drugi put........ :) :)
Ps koja je prosjecna tezina janjadi prilikom janjenja? kako muskih tako i zenskih....? :D :D
 
B

bok123

Guest
ivica kaže:
mljekare skidaju tvornicke premije od nove god ,
dukat je sad napravio grupu od 100 do 500 tisuca litara godisnje-premija 20 lipa po litri,
dok je do sad bilo od 100-200 tisuca- 35lip a iznad 200 tisuca -45 lipa

za vindiju bi se moralo saznati ovih dana ali ne vjerujem da ce i oni ostati puno bolji jer imaju neku krizu s isplatom iako su do sad bili po premiji puno jaci od dukata

I Ledo, ali još ne znamo točno koliko i kome.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A koliko budu imali oni koji proizvode oko 50.000 l godišnje :?: :?: :?:

Dukat ubiti skida one svoje poticaje na ukupnu cijenu mlijeka, a državna premija se ne dira :scratch :scratch :scratch
 
H

holy cow

Guest
Problem poticaja = politički problem.
Zašto? Za 2006. godinu je službeno iznesen podatak kako 19% premija isplaćenih u EU nije dospijelo u prave ruke, tj. poljoprivrednicima. U nas takvog podatka nema. I to zato jer bi on sasvim sigurno bio sramotno veći i jer bi se trebalo krenuti kopati da se sazna kamo je ta lova nestala. A onda bi isplivala kojekakva imena i to je nešto što ni jednoj vladajućoj garnituri nije u interesu. Osim toga, u ovoj se zemlji puno stvari izbjegava nazvati pravim imenom, pa tako i poticaje u poljoprivredi, koji su zapravo oblik socijalne pomoći, a ne poticaji.
Treba postaviti pitanje s kojim ciljem država izdvaja sredstva za poticanje poljoprivrede? Je li državi stvarno u interesu poticati proizvodnju na gospodarstvu s 5 krava? Što se time želi dobiti? Dovoljne količine jeftinog kvalitetnog mlijeka za prehranu stanovništva? Kajgod! Ta sredstva lijepo treba preusmjeriti u Ministarstvo rada i socijalne skrbi i naći ključ kojim će se ta sredstva raspodijeliti ljudima koji žive isključivo od te i takve proizvodnje, a poticajima poticati ono što je interes države.
Sredstva za poticanje poljoprivredne proizvodnje moraju stvarno imati tu funkciju, a ne biti sredstvom očuvanja socijalnog mira, kupovine političkih bodova i prikrivenih socijalnih programa. Tim sredstvima treba omogućiti ljudima koji se ozbiljno bave poljoprivredom da se pripreme za borbu s europskim viškom jeftinih poljoprivrednih proizvoda kojima će slobodno europsko tržište preplaviti naše dućane, uništiti i ono malo farmera koji imaju potencijala za opstanak i u europskim uvjetima proizvodnje i pretvoriti Hrvatsku u koloniju ovisnu o uvoznoj hrani.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Potpisujm. Odvojiti socijalu od gospodarstva. Ministarstvo poljoprivrede, i da je bolje organizirano od ovoga jadnog naseg, niti zna niti moze biti ministarstvo socijalne skrbi.
 
H

Helena

Guest
Smiljan kaže:
Potpisujm. Odvojiti socijalu od gospodarstva. Ministarstvo poljoprivrede, i da je bolje organizirano od ovoga jadnog naseg, niti zna niti moze biti ministarstvo socijalne skrbi.
Smiljane i ekipa daj te svoj sud o ovakvom scenariju koji je kontra spram scenarija o razvoju jednog gospodarstva na razinu konkurentnosti u koje se moraju ugurati velika srestva i veliki fizički rad u vrlo kratkom vremenu ,Staračka domaćinstva sa pet krava pa domaćinstva koja su tek krenula sa proizvodnjom i imaju pet krava , pa i domaćinstva sa deset krava koja su krenula ulagati znatna srestva što kreditna što vlasrtita i državna ,pretpostavimo da je svima malo vremena ostalo da se razviju na pomenutu razinu ne uzimajuć u obzir prvu spomenutu kategoriju jer će oni proć najbolje u ovom slučaju da država napravi rez u smislu ukidanja poticaja i sve to skupa prebaci na socijalu .prva navedena populacija će predpostavljam biti zadovoljna jer svakako nemogu više niti fizički održavati gospodarstvo ,Mislim da će i ova druga skupina sa pet krava odustati od proizvodnje i biti zadovoljna primanjem sa socijalnog konta , ova zadnja populacija je na velikom raskržiju ( Ovo o raskrsrižju mi je nekako poznato ) ,već su kreditno zaduženi ,što za adaptaciju štala što za nabavku muznih krava ,strojeva itd ,a imaju malo vremena i nemaju mogućnost velikog zaduženja ili to i ne žele a ulazak u Eu je blizu ,a znaju šta će se desiti kad se uđe u EU , gašenje , A ljudi vole to šta rade ,pa i neznaju ništa drugo niti raditi kvalitetno kao što znaju obrađivati zemlju i musti krave . Šta sa ovakovom populacijom prioizvođača . :?:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Helena kaže:
Smiljan kaže:
Potpisujm. Odvojiti socijalu od gospodarstva. Ministarstvo poljoprivrede, i da je bolje organizirano od ovoga jadnog naseg, niti zna niti moze biti ministarstvo socijalne skrbi.
Smiljane i ekipa daj te svoj sud o ovakvom scenariju koji je kontra spram scenarija o razvoju jednog gospodarstva na razinu konkurentnosti u koje se moraju ugurati velika srestva i veliki fizički rad u vrlo kratkom vremenu ,Staračka domaćinstva sa pet krava pa domaćinstva koja su tek krenula sa proizvodnjom i imaju pet krava , pa i domaćinstva sa deset krava koja su krenula ulagati znatna srestva što kreditna što vlasrtita i državna ,pretpostavimo da je svima malo vremena ostalo da se razviju na pomenutu razinu ne uzimajuć u obzir prvu spomenutu kategoriju jer će oni proć najbolje u ovom slučaju da država napravi rez u smislu ukidanja poticaja i sve to skupa prebaci na socijalu .prva navedena populacija će predpostavljam biti zadovoljna jer svakako nemogu više niti fizički održavati gospodarstvo ,Mislim da će i ova druga skupina sa pet krava odustati od proizvodnje i biti zadovoljna primanjem sa socijalnog konta , ova zadnja populacija je na velikom raskržiju ( Ovo o raskrsrižju mi je nekako poznato ) ,već su kreditno zaduženi ,što za adaptaciju štala što za nabavku muznih krava ,strojeva itd ,a imaju malo vremena i nemaju mogućnost velikog zaduženja ili to i ne žele a ulazak u Eu je blizu ,a znaju šta će se desiti kad se uđe u EU , gašenje , A ljudi vole to šta rade ,pa i neznaju ništa drugo niti raditi kvalitetno kao što znaju obrađivati zemlju i musti krave . Šta sa ovakovom populacijom prioizvođača . :?:

Ljudi, na referendumu treba reći NE, jer netreba žuriti bez veze (baš kak je Radić rekel: k'o guske u maglu), samo zato da bi neki imali kancelariju u Briselu.
Ak se već mora, a neznam zakaj bi se moralo, najprije treba pripremiti sebe, svoje gospodarstvo itd., potrošiti još puno Sapard-a i sličnih para, kojih kad se jednom uđe više nebude. Bit će samo stezanja remena još više.
Koja korist svima nama AKO nam bude bolje u EU za dvadeset godina (kak nam vrhuška obećava)? Neki od nas tad budu starci koji budu molili Boga da im isplate i ono malo zarađene penzije...
Zato iskoristiti sve kaj se može (od fondova, poticaja...) sada, napravite si bolju budućnost danas i reći: EU može, ali još ne sad, jer nismo još spremni. Još nam morate dati malo para da se bolje razvijemo.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Po meni bi osnovni kriterij onih koji imaju 5 ili 10 krava trebala biti kolicina zemlje koju imaju ili relativno brzo mogu imati. Ako imaju npr. 12 do 15 Ha onda se isplati pvecavati broj krava na, pretpostavljam, isplativih 15 ili 20 (uz primjenu tehnologije kakvu radi bogec). Ako nemaju ili skoro nece moci imati toliko zemlje, bojim se da ih treba savjetovati (dapace, davati im nepovratna sredstva) da promjene proizvodnju. Nazalost, oni koji se ne znaju/ne zele promijeniti morati ce doci pod socijalu u zamjenu za njihovu zemlju (ako zele, a ako ne zele, ne znam)
Smatram da je npr 5 ili 7 Ha zemlje malo za (iskljucivu) proizvodnju kravljeg mlijeka, ali proizvodnja sira ili povrtlarstvo ili vocarstvo ili med ili sto-ti-ga-ja-znam-sto na tolikoj zemlji ima perspektivu.

Nazalost, poljoprivredna politika je zadnjih godina forsirala investicije u strojeve i staje, a ne u obrazovanje seljaka, tehnologije i uredjivanje zemljista.
Suvise se daje strojeve koji nerjetko nisu primjereni nasim gospodarstvima nego npr. na literaturu, internet prikljucke, kvalitetna savjetovanja na terenu, konkretne informacije itd itd Dali nasi instituti koji rade analizu zemlje rade istrazivanja temeljem tih podataka. Mene bi strasno interesiralo kakva je moja zemlja u Lici u odnosu na zemlju u Slavoniji ili Istri. I to ne samo po kemijskom sastavu nego i po drugim karakteristikama. Volio bih kad bi mi ratar/vocar iz npr. slavonskog broda dosao na njivu i napravio dvije brazde i usporedio tu zemlju sa svojom. Zasto se savjetovanja organiziraju u Zagrebu i Opatiji, a ne u Splitu, Gospicu ili Kninu, novo-tehnoloskim rijecnikom receno "on site"?
Nadalje, dali negdje postoji organizirana skola/tecaj oranja, muznje, proizvodnje sira, orezivanja, vodjenja knjigovodstva za seljake. Ljudi ne znaju osnovne stvari kako osnovati OPG i kako legalno ustedjeti na manjem porezu itd itd itd itd itd

Regionalni razvoj, veliki problem. Nije li blesavo da su najveci poticaji u najrazvijenijim krajevima? Nije li blesavo da savjetodavna sluzba u Gospicu koja pokriva cetvrtinu Hrvatske nema ni jednog sluzbenog auta? Nije li blesavo da, neki je dan bilo u Plodovima zemlje, veterinarski inspektor u Liku dolazi iz Rijeke?


Hrpa nabacanih teza i, nazalost, retorickih pitanja .... :(
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Čuj Smiljane, čast mi je kaj te poznam. Mislim da si ti najbolji kandidat za budućeg ministra poljoprivrede.
 
B

bok123

Guest
Ljudi, na referendumu treba reći NE, jer netreba žuriti bez veze (baš kak je Radić rekel: k'o guske u maglu), samo zato da bi neki imali kancelariju u Briselu.
Ak se već mora, a neznam zakaj bi se moralo, najprije treba pripremiti sebe, svoje gospodarstvo itd., potrošiti još puno Sapard-a i sličnih para, kojih kad se jednom uđe više nebude. Bit će samo stezanja remena još više.
Koja korist svima nama AKO nam bude bolje u EU za dvadeset godina (kak nam vrhuška obećava)? Neki od nas tad budu starci koji budu molili Boga da im isplate i ono malo zarađene penzije...
Zato iskoristiti sve kaj se može (od fondova, poticaja...) sada, napravite si bolju budućnost danas i reći: EU može, ali još ne sad, jer nismo još spremni. Još nam morate dati malo para da se bolje razvijemo.[/quote]

To majstore!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
ZJ kaže:
Čuj Smiljane, čast mi je kaj te poznam. Mislim da si ti najbolji kandidat za budućeg ministra poljoprivrede.

Neznam jeli ovo ironija ili ozbiljno :)

Slab bi ja bio ministar ;) odmah bi me smjenili
Nisu nasi politicari blesavi, sto god mi mislili o njima ;) . I oni ovo sto sam napisao jako dobro znaju, ali treba biti umjesan kao sto oni jesu, nazalost, pa sve te stvari ne rjesavati.

Nego, usput, mozda je vaznje pitanje sto se desava sa Simonicom i Vlatkom :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Smiljan kaže:
ZJ kaže:
Čuj Smiljane, čast mi je kaj te poznam. Mislim da si ti najbolji kandidat za budućeg ministra poljoprivrede.

Neznam jeli ovo ironija ili ozbiljno :)

Slab bi ja bio ministar ;) odmah bi me smjenili
Nisu nasi politicari blesavi, sto god mi mislili o njima ;) . I oni ovo sto sam napisao jako dobro znaju, ali treba biti umjesan kao sto oni jesu, nazalost, pa sve te stvari ne rjesavati.

Nego, usput, mozda je vaznje pitanje sto se desava sa Simonicom i Vlatkom :)

Nažalost, nitko se ne želi izložiti niti biti odgovoran za nikaj. Pa zato nam svima skupa je tak kak je!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nije rijec o tome da nebih htio, nego sam svjestan da kad bi netko dosao na Ministarstvo i ovako nesto rekao nebi dugo pjevao :) A osim toga, prekvalificiran sam za ministra :) znam sto je to video streaming i Internet :)

Kao sto rekoh, nije stvar u tome da se ne znaju problemi nego se nerijetko ne zele rjesavati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Smiljan kaže:
Nije rijec o tome da nebih htio, nego sam svjestan da kad bi netko dosao na Ministarstvo i ovako nesto rekao nebi dugo pjevao :) A osim toga, prekvalificiran sam za ministra :) znam sto je to video streaming i Internet :)

Kao sto rekoh, nije stvar u tome da se ne znaju problemi nego se nerijetko ne zele rjesavati.

Nisam na tebe mislil. Ispravak mog netočnog navoda:
ZJ kaže:
Nažalost, nitko se ne želi izložiti niti biti odgovoran za nikaj. Pa zato nam svima skupa je tak kak je!

treba glasiti:
ZJ kaže:
Nažalost, nitko od njih se ne želi izložiti (niti založiti) niti biti odgovoran za nikaj. Pa zato nam svima skupa je tak kak je!
 
S

seljaček

Guest
Nezadovoljstvo seljaka - blokirat će mljekare
Proizvođači mlijeka traže hitan sastanak sa otkupljivačima mlijeka, svim seljačkim udrugama te nadležnim ministarstvom, kako bi zajednički dogovorili prihvatljivu cijenu mlijeka i njegova otkupa. U protivnom će blokirati mljekare. Najavili su to u subotu u Virovitici Mato Mlinarić, predsjednik Udruge nezavisnih seljaka Hrvatske i glavni tajnih udruge Vladimir Novotny, dan nakon objave odluke otkupljivača, da otkupna cijena mlijeka, koja je iznosila oko 2,80 kn/litri pada za oko 28 lipa.

- U ovo vrijeme kada gubimo po jednom grlu prava na poticaj, premiju za mlijeko i kada si otkupljivači dozvole samovoljno spustiti cijenu mlijeka za 10 posto, za nas je to znak da će ovim načinom stočarstvo u Hrvatskoj propasti u roku od godinu dana i tu odluku možemo nazvati jedino nepromišljenom i bezobraznom – kazao je M. Mlinarić.

Ocjenjuje da u vrijeme krize strani otkupljivači na hrvatskim mljekarama žele zaraditi dodatan profit. Proizvođači mlijeka ogorčeni su što u prvom sniženju otkupne cijene mlijeka u posljednjih osam godina njih nitko nije pitao slažu li se sa odlukom koja bi ih mogla uništiti i traže hitan sastanak sa otkupljivačima, udrugama i ministarstvom. – Ne dođe li do sastanka, blokiramo mljekare – poručuju iz Udruge nezavisnih seljaka Hrvatske.

Pogođeni proizvođači mlijeka ističu da još uvijek nemaju točne informacije o novim cijenama, ali da ipak strahuju od zatvaranja farmi. – Sadašnja cijena mlijeka omogućavala nam je, s obzirom na kredite i druga izdavanja, tek toliko da poslujemo sa nulom. Za nas je u ovom trenu smanjenje cijene otkupa mlijeka i za jednu lipu velik udarac jer dovodi u pitanje cijelu našu proizvodnju – smatra Novica Bota, vlasnik farme sa 50 muznih krava u Zrinju nedaleko Virovitice, koji dnevno za Dukat proizvodi oko 800 litara mlijeka. Iz Udruge nezavisnih seljaka upozorili su da domaći proizvođači mlijeka pokrivaju svega 40 posto potreba na hrvatskom tržištu, a da je uvezeno mlijeko iz drugih zemalja, među kojima je BiH u vrhu, upitne kvalitete. - Mislimo da je to mlijeko koje se ne proizvodi u Bosni, nego je također uvezeno iz neke druge zemlje – ocijenio je V. Novotny.

Tekst i foto: Marija Lovrenc
Eto toliko o poticanju stočarstva
http://www.agroklub.com/stocarstvo/ruse ... ijeka/678/
 
H

Helena

Guest
Ma nemogu vjerovati! da Bosna izvozi mljeko, Čovječe pa nismo niti znali da ga toliko proizvodimo da ide u izvoz ,pa da kako nećemo proizvodit toliko mljeka kad imamo tolike nepregledne zasijane površine pod travama i raznim kultutama pa čak i te moderne velike farme koje su u zadnjoj godini podignute ,Ma ljudi , Bogec proizvede koliko cijela moja općina , oprostite morao sam ovako sarkastično reagirat nadam se da se neće zamjerit .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
nije problem što se uvozi mlijeko iz bosne(zapravo je),nego je problem što se potiče uvoz mlijeka,pa je to mlijeko jeftinije,a gospoda u gradu će u dućanu kupit naravno to jeftinije mlijeko,jer za njih mlijeko dolazi iz tetrapaka i nije ih briga za ostalo.. ja recimo uvijek gledam da kupim najjeftinije,ali prvenstvo ima hr proizvod..

a ne da treba blokirat samo mljekare,nego i sve važnije ceste,a i odvest jednu cisternu gnojnice pa iskipat na markov trg.
 

Najnoviji postovi

Na vrh